מסמסים רק בחינם. אילוסטרציה.
צילום: Eddy Van 3000

בשנת 2012 נשלחו יותר הודעות טקסט באמצעות אפליקציות מבוססות אינטרנט מאשר באמצעות שירותי ה-SMS של ספקיות הסלולר ברחבי העולם – כך עולה מנתונים שהתפרסמו הבוקר במגזין הכלכלי Financial Times. לפי מחקר שנערך עבור המגזין ע"י חברת המחקר Informa, בשנה שעברה נשלחו בכל יום כ-19.1 מיליארד הודעות חינמיות, לעומת כ-17.6 מיליארד הודעות שנשלחו על גבי תשתיות ההודעות הכתובות בתשלום של חברות הסלולר.

המחקר מבוסס על נתונים שנמסרו משש חברות המתחזקות אפליקציות התכתבות פופולאריות: WhatsApp האמריקאית, Viber ו-Nimbuzz הישראליות, KakaoTalk הקוריאנית ויצרניות הסלולר והשירותים אפל (iMessage), ובלקברי (BBM). בין המסקנות בולטת במיוחד העובדה שמשתמשי אפליקציות חינמיות שולחים הודעות רבות יותר ממשתמשי SMS: מעט יותר מחצי מיליארד משתמשי האפליקציות הנזכרות שולחים בממוצע 32.6 הודעות ביום, לעומת חמש הודעות ביום ששולחים 3.5 מיליארד משתמשי SMS.

עם זאת, המחקר רחוק מלבשר את מותו של שירות ההודעות הקצרות (פירוש ראשי התיבות SMS). לפי Informa, השנה צפוי מספר ההודעות החינמיות שתישלחנה לעלות ל-41 מיליארד ביום, אך גם מספר הודעות ה-SMS שתישלחנה צפוי לעלות – לכ-20 מיליארד. הכנסות ספקיות הסלולר ברחבי העולם משירותי הודעות כתובות צפויים לעמוד השנה על 120 מיליארד דולר. במקביל, נשמטה מהמחקר העובדה שכדי להתמודד עם הפופולאריות הגואה של אפליקציות התכתבות חינמיות החלו ספקיות תקשורת להציע חבילות SMS כוללות בתשלום קבוע, וכמה מהן אף יזמו הקמת שירותי הודעות חינמיים כגון Tu Go של טלפוניקה (המבוססת על שירות Jajah הישראלי שנרכש על ידי החברה ב-2009 תמורת יותר מ-200 מיליון דולר) ו-Joyn של דויטשה טלקום, המיועדת להפוך לסטנדרט עולמי של כל ספקיות התקשורת.

לעמוד ה-Flickr של הצלם