באירוע חגיגי שקיימה פרטנר, מפעילת המותג אורנג' בישראל, הציגה הבוקר החברה (ד') את תוכניותיה בכל הנוגע לדור הבא של שירותי התקשורת הסלולריים בישראל. נכון להיום מרושתת העיר הרצליה באנטנות הדור הרביעי, ועד סוף 2014 צופה אורנג' כי מרבית המדינה תהיה מכוסה תחת שירותי הסלולר המתקדמים והמהירים של החברה.

הדור הרביעי, המכונה LTE, מציע ללקוחות תעבורת נתונים במהירות שטרם נראתה ברשתות סלולריות בישראל.  מהירות ההורדה ברשת זו יכולה להגיע לעד 150Mbps ועד 50Mbps מהירות העלאה בשלב הראשוני, דבר שפותח ללקוחות עולמות תוכן חדשים כמו צפייה ישירה ושידור חי של וידאו באיכות HD, אינטראקציה טובה יותר עם משחקי און ליין ושירותי ענן, תמיכה טובה יותר ברשתות החירום וההצלה ותמיכה רבה יותר במערכות מולטימדיה ברכבים.

"ה-Data עובר למרכז הבמה", אומר מנחם תירוש, מהנדס רדיו ומנהל התפעול הראשי של פרטנר. "בסוף כל השיחות תהיינה מבוססות IP", מדגים תירוש את ההתקדמות הטכנולוגית בתחום. קצב התעבורה הגבוה מאפשר מגוון ישומים, כאשר אחד מהם הוא הצורך ההולך וגובר ברוחב פס העלאה גבוה מול הרשתות החברתיות ושירותי הענן.

בעוד שרשת פלאפון המתחרה הודיעה השבוע על תוצאות מרשימות בבחינות רשת ה-LTE שהיא מקימה, דאג חיים רומנו, מנכ"ל פרטנר, לציין כי פרטנר כבר מוכנה להפעלתו של הדור הרביעי. מנחם תירוש הוסיף: "אם מישהו היה נותן לנו, היינו מפעילים אותה כבר מחר בבוקר…מאות אתרים מחכים ליום פקודה", הדגיש תירוש את המוכנות הטכנית של החברה עם ההמתנה לאישור בירוקרטי של משרד התקשורת.

אייל אילוז, מנהל חטיבת ההנדסה בפרטנר, הדגים את איכות הדור הרביעי באמצעות שידור וידאו HD שזרם באמצעות הרשת ממועדון הזאפה בהרצליה היישר למסיבת העיתונאים. אבי סינגולדה, מהגיטריסטים המובילים בישראל, שיתף את המשתתפים בקטע מתוך חזרה שהוא מקיים לקראת מופע שיערוך שם הערב. איכות הוידאו והסאונד היו מרשימות, ללא קיטועים, עיכובים והפרעות. "הטכנולוגיה מהווה כר נרחב לתחרות טכנולוגית, כאשר הבסיס לתחרות זה השירותים הצרכניים", מוסיף תירוש.

רשת ה-LTE נפוצה באזורים נרחבים בעולם וכוללת כבר כ-160 מיליון מנויים ולמעלה מ-1000 דגמי ציוד קצה. כפי שדווח כבר רבות, פועל משרד התקשורת לאישור התדרים לשימוש מסחרי ולפינויים משימוש ביטחוני שנעשה בהם עד כה. אחת מההתניות שמעמיד משרד התקשורת בפני הספקיות מחייב אותן לשתף את הרשתות החדשות עם ספקיות נוספות, דבר שגרם לפרטנר לחתום על שיתוף פעולה עם הספקית הוט מובייל.

כך שמלבד הדגמת יכולת מרשימה, לא קיבלנו תשובות על מועדים מדוייקים יותר ותעריפים מתוכננים שתגבה מאיתנו פרטנר. כנראה שלתשובות מדוייקות יותר נאלץ להמתין בסבלנות.