צוות הפיתוח של ה'רום' פאראנויד-אנדרואיד, מציג את 'פיי' (PIE) ממשק משתמש אשר זונח את הכפתורים הקבועים בתחתית המסך ואת שורת ההתראות לטובת תפריט מעוגל בעל מראה עתידני אשר נפתח בהחלקה מלמטה-למעלה.

לנצל את כל שטח התצוגה

PIE, ניחוח עתידני.

כשגוגל הציגה את מחשבי הלוח הראשונים אשר הריצו את מערכת ההפעלה אנדרואיד בגרסאה 3.0 הידועה בשם הקוד 'האני-קומב' (Honeycomb), היא הציגה פילוסופיית עיצוב חדשה אשר נוטשת את הכפתורים הפיזיים לטובת כפתורים ווירטואליים על-המסך, אשר נועדו להציע שימושיות גבוהה יותר שכן הכפתורים היו מתמקמים על המסך בהתאם לאופן בו מוחזק המכשיר.

אך הכפתורים הללו תופסים שטח תצוגה יקר – עובדה שלא נעלמה מעייניה של קברניטי אפל ובהצגת האייפד מיני אף ניגחה את הנקסוס 7 של גוגל על-ידי הצגת שטח המסך האמיתי, אשר היה קטן באופן משמעותי מזה של האייפד מיני לאחר הסרת כל האלמנטים של התצוגה.

בצוות הפיתוח של הרום פארנואיד-אנדרואיד, אשר תופס תאוצה בתור רום חלופי ויציב, מציגים את PIE – פילוסופית עיצוב אשר לפיה הכפתורים ושורת ההתראות כלל לא צריכה להופיע על המסך ולגזול שטח תצוגה יקר אלא להופיע רק כאשר המשתמש מבצע פעולה של החלקה מקצה המכשיר התחתון מעלה. אז בקלות ניתן לראות את השעון, עוצמת הקליטה, ההתראות האחרונות ואף לגשת אל התפריט, לבצע חיפוש, לפתוח את רשימת היישומים האחרונים ואף לחזור לדף הבית – כל זאת על ידי החלקה של האצבע, גרירה לפעולה המתאימה והרמה שלה.

חשוב שהכפתורים הווירטואליים ניתנים להתאמה אישית מלאה וניתן לבחור את גודלם, צבעם והאם הם יופיעו בהחלקה מהחלק התחתון של המכשיר או מהצד. כמו-כן חשוב לציין שניתן לגשת לדף הבית במהירות פשוט על-ידי החלקה מהירה מעלה מקצה התחתון של המסך.

שורשים כחול-לבן
כאשר ראינו את סרטון ההדגמה של PIE, נזכרנו בחברה נוספת אשר ניסתה לבנות מערכת הפעלה אשר מבוססת על מחוות דומות, הלא זה מכשיר ה'אלס' (ELSE) תוצרת חברת אמבלייז הישראלית אשר התכוונה לשווק סמארטפון מתצורתה המבוסס על גרסה מותאמת אישית של לינוקס עם הממשק הייחודי – ואף הצליחה להרשים במיוחד בתערוכת CES של 2011. נחמד לראות כי למרות דעיכתה של החברה, הקונספט המסקרן לא מת ומעתה ימשיך לחיות כחלק מהרום העצמאי.

מי שמעוניין בממשק החדיש, יאלץ להמתין עד אשר הממשק יוטמע ברומים של רום של פאראנויד-אנדרואיד, אבל בינתיים קיבלנו מידע כי ישנו לאנצ'ר דומה שניתן להורדה מ-XDA.

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.