יצרניות הטלפונים הסיניות מנסות, כל אחת בדרכה, להעניק למכשירים שלהן מאפיינים ייחודיים. אוקיטל (Oukitel) בחרה את היבט הסוללה, כלומר את משך הזמן בו אנחנו משתמשים בטלפון החכם עד לפעם הבאה שהמכשיר זקוק לטעינה, ומנסה להביא זאת עד לזמנים הזכורים מהטלפונים הפשוטים של פעם. K6000 Pro הוא כמעט כזה. עם סוללה עבה של 6,000 מיליאמפר/שעה המכשיר מחזיק מעמד כשלושה ימי שימוש פחות או יותר. מה עוד? תתחילו לקרוא את הסקירה.

אי אפשר לפספס

לא מדובר כאן במכשיר מהודר במיוחד אבל בהחלט יש לו נוכחות בחדר, שכן הוא גדול מימדים, מבחינת העובי במיוחד. עוביו כ-9.8 מ"מ וזה הרבה במונחים של ימינו. כשלוקחים אותו ליד הוא מרגיש חזק, יציב מאוד וכזה שלא נשבר בקלות, אבל הוא כבעיקר מרגיש כבד עם 214 גרם. המשקל דורש זמן הסתגלות מסוים, והוא הורגש היטב כאשר שוחחנו בטלפון או שיחקנו למשך זמן ממושך.

אבל אם מתעלמים מהגודל הפיזי, מגלים כי למכשיר מראה קלאסי למדי: המסך, בגודל 5.5 אינץ', מנצל את רוב שטח הפנים ויש לו גימור קמור (2.5D). בחלק התחתון ממוקמים שלושה כפתורי מגע, שמלבד העובדה כי הם אינם מוארים, הפריע לנו גם שהם לא רוטטים כאשר לוחצים עליהם. עם זאת הם הגיבו היטב במהלך הבדיקות והשימוש השוטף. בחלק העליון ממוקמת מצלמת הסלפי לצד חיישן תאורה לשליטה בעוצמת התאורה של המסך, ואילו בגבו המצלמה האחורית מעט בולטת מהגוף, ומיד מתחתיה ממוקם חיישן טביעות אצבע. הורגש חסרונה של נורית התראות מהבהבת בקבלה של הודעה או שיחת טלפון.

הגוף אמנם מתכתי, ובצבע כסוף במקרה שלנו, אך קשה לומר כי הוא נראה יוקרתי: לאע רק שפסי האנטנה אינם מחמיאים, החלק התחתון והעליון בגב המכשיר מיוצרים מפלסטיק לעומת החלק האמצעי המיוצר מאלומיניום, כך שיש הבדלי צבעים קלים בין החלקים וזה בהחלט פגוע בעיצוב. הוא חסין להשפרצות מים ואבק בתקן IP64, אם כי לא היינו בוחנים זאת בעצמנו.

Oukitel K6000 Pro

סוללה לפני הכל

כבר הבנתם כי יש סיבה שהמכשיר כבד ועבה וכן זוהי הסוללה בהספק של 6,000 מילי-אמפר/שעה. כפול ויותר מרוב הסוללות במכשירים אחרים וזו אולי הסיבה המרכזית שבגללה תרצו לרכוש אותו. זמן השימוש הארוך, מאוד ארוך, מאפשר ליהנות סוף סוף מטלפון בלי להביט כל שנייה במד הסוללה, מה שרבים וודאי יכולים להעיד כי זה מטריד אותם על בסיס קבוע במהלך היום.

בבדיקות שלנו, הצלחנו להגיע לשלושה ימי עבודה מלאים וכיומיים וחצי בימים עמוסים במיוחד וזה נחשב להמון זמן. לשם השוואה, OnePlus 2 שברשותנו, לו סוללה של 3,300 מילי-אמפר/שעה, מספיק ליום וקצת ביום שגרתי וליום שימוש בודד בעבודה מוגברת. יתרה מכך, מכל הטלפונים שבדקנו עד היום עם PCMark, ה-K6000 Pro הוא לא רק בעל הסוללה הגדולה ביותר אלא גם עם זמן השימוש הרב ביותר שעומד על 14 שעות ו-15 דקות, זאת בהשוואה למי שהיה עד כה בראש הטבלה והוא Galaxy S7 עם 11 שעות ו-43 דקות עם סוללה של 3,000 מילי-אמפר/שעה.

מכיוון שהסוללה כה גדולה, אוקיטל מספקת אפשרות להטעין מכשירים או גאדג'טים אחרים בחיבור הפיך. היא מספקת בערכה כבל microUSB ל-USB A נקבה, כך שאפשר לחבר אליו כל מוצר הנטען בחיבור USB ולנצל את סוללת הענק כסוללת גיבוי וחירום במקרה הצורך. סופר שימושי.

המכשיר תומך בתקן הטעינה המהירה Pump Express של מדיה-טק (MediaTek), המקביל ל-QuickCharge של קוואלקום (Qualcomm), כך שטעינה מלאה נמשכת כשעה, וחמש דקות מספיקות להטעין כ-10% מהסוללה. דבר אחד הפריע לנו הוא כי הסוללה אינה נשלפת, ולא היינו רוצים לחשוב מה יקרה אם זו תתחיל לאבד מעוצמתה עם הזמן. כך או כך, מדובר במכשיר בעל סוללה מרשימה מאוד ומצדיקה את היותו טלפון גדול מימדים, זה בתנאי שמוכנים לסחוב את המשקל הרב.

ממשק עם תוספות

מההיכרות שלנו עם K4000 Pro ידענו מה לצפות בכל הקשור לממשק המשתמש. אוקיטל לא משנה יותר מדי את המראה המקורי שגוגל (Google) מעניקה לאנדרואיד ואת האמת, גם לא ממש צריך. גרסת האנדרואיד 6.0 'מרשמלו' שמגיעה כאן קיבלה מספר תוספות והבולטת שבהן היא ערכת הנושא התוחמת כל אייקון בצבע אחר, שלדעתנו מעניקה מראה מעט ילדותי ופחות מחמיא, כך שהדבר הראשון שעשינו הוא להחליף ערכת נושא, ואחר כך גם התקנו משגר (Launcher) אחר.

בשורת ההתראות מוצאים את כפתורי השליטה המהירה עם כפתורי כיבוי והפעלה לאפשרויות הקישוריות השונות. ובנוסף יש גם כפתור Do not disturb להשתקת הטלפון עד לשעה מסויימת, המקום בו גם ניתן לקבוע האם גם השעון מעורר יושתק או התראות בעדיפות. יש גם כפתור לפרופילים של אודיו (רטט, מוגבר, שקט וכו') וכן הפעלת HotKnot, שזוהי אפשרות להחלפת קבצים ומידע בין טלפונים בשימוש קישוריות ה-NFC.

Oukitel K6000 GUI android user interface

אבל מעבר לכך, אוקיטל הביא אתה מירב התוספות שאפשר לחשוב עליהן: החל ממחוות תנועה כמו הפיכת הטלפון להשתקת הצילצול, מחוות אצבע כמו הקשה כפולה להפעלת המסך, החלקה של שתי אצבעות להגברה או הנמכה של עוצמת השמע או שלוש אצבעות כלפי מעלה להפעלת המצלמה ועוד. יש גם מחוות נעילה כך כאשר המכשיר נעול והמסך כבוי ניתן להפעיל בזריזות את המצלמה על ידי החלקה מטה, ציור האות m להפעלת נגן המוזיקה, והוספה של עוד 7 קיצורים שונים בהתאמה אישית בציור אותיות שונות. חביב ושימושי.

יש גם את הנקודה הצפה (Float gesture), שהיא מעין ווידג'ט נקודה שקופה למחצה שמצמידים לאחת הפינות של המסך. לחיצה על הנקודה תפתח תפריט מעגלי עם מספר אפשרויות קבועות כמו מצב משחקים הנועל את מקשי המגע התחתונים, מצב קריאה המשאיר את המסך תמיד פועל, נעילה מהירה, הפעלת חלון מוזיקה ווידאו צף, וכפתור הפותח חלונית לציור מחוות מוגדרות מראש בהתאם לבחירת המשתמש. הנקודה יכולה להיות שימושית למי שנוהג להשתמש הרבה באחת מהפונקציות הללו, אנחנו מצאנו לזה פחות שימוש ואפשר כמובן להסיר אותה מהגדרות המערכת.

אל תבנו על ביצועים

K600 Pro הוא לא מכשיר חזק במיוחד. כן המסך 5.5 אינץ' ברזולוציית Full HD, וגם יש לו זיכרון עבודה גדול של 3 ג'יגה-בייט כך שהוא באמת עבד חלק ומהר ללא כל בעיה במהלך השבועיים הרצופים שלנו איתו, אבל, הוא לא מהמכשירים החזקים שיש: הוא מבוסס על השבב הפופולרי MT6753 של מדיה-טק יחד עם השבב גראפי Mali-T720 ומי שמכיר את ערכת השבבים הזו יודע כי היא שייכת למכשירי לשוק הבינוני כיום, והביצועים בהתאם.

הנתונים שהוצגו לנו ממבחני הביצועים היו נמוכים מאוד: ב-Antutu 6 הוא קיבל 37,046 נקודות, שזה מאוד נמוך בהשוואה למכשירים אחרים (Galaxy S7 לדוגמה קיבל 128,300 נקודות) ואם נדבר על ביצועים גראפיים נגלה נתון נמוך למדי של 23 פריימים לשנייה בבדיקה של 3Dmark. אז אם מחפשים את השורה התחתונה בהיבט הביצועים – הוא מבצע את העבודה, הכל עובד חלק ומהיר אך אין לצפות לרמת יכולות של מכשירי דגל ובטח לא לשימוש במשחקים גראפיים כבדים.

וגם לא על המצלמה

המצלמה ב-K6000 Pro היא 16 מגה-פיקסל לאחר השבחת תוכנה (אינטרפולציה), עם מפתח צמצם של f/2.0 ומצלמת סלפי מקדימה של 5 מגה-פיקסל. בשני המקרים מדובר במצלמות בינוניות ולא מאוד איכותיות. התמונות באור יום סבירות לחלוטין והצבעים שלהן טבעיים, וגם הוידאו סביר בהחלט ([email protected]), אך מספיק כי האור במעט חלש בחדר אז מגלים כי התמונות כבר לא ממוקדות, ובתאורה חשוכה כבר יש ריבוי גרעיניות בתמונה.

Oukitel K6000 hand

גם ממשק מצלמה פשוט מאוד ובסיסי למדי. כפתור צילום לצד כפתור הוידאו באופן סמוך שיכול לבלבל לעיתים. יש כפתור גישה לתמונות האחרונות שצולמו יחד עם הוספת אפקטים מהירים עוד לפני הצילום, וכן גישה לכפתור ההגדרות שם מוצאים מספר אפשרויות נוספות, שחבל כי חלקן לא זמינות היישר מהממשק ככפתורים כמו מצב ידני, בחירת סצנות ועוד.

יש גם חיישן טביעות אצבע, שלא רק שהגיב מצויין, אלא גם חסך את הצורך בהפעלת המסך קודם לכן, כך רק בנגיעה פשוטה בחיישן הטלפון נפתח מנעילה. פשוט וקל, וכך גם אגב קורה בדגמי ה-Nexus האחרונים של גוגל. הגישה להגדרות טביעת האצבע כבר מוטמעת באנדרואיד 6, כך שמדובר בחלק אינטגרלי ולא בפתרון צד שלישי כפי שראינו עד כה.

עוד נציין לטובה את הרמקול החזק העוצמתי אשר נשמע היטב גם בצלצולים וגם בניגון והאזנה למוזיקה, את איכות השמע המצויינת, את התגובה המהירה של כפתורי המגע וחיישן התאורה שתפקד מצוין. מי ששאל, אז כן ה-GPS עובד עם Waze ולא נתקלנו בבעיות כלשהן פרט שלעיתים היו עיכובים באיתור שלנו בזמן הניווט.

http://www.youtube.com/watch?v=8Gz62HkNtE4

השורה התחתונה

K6000 Pro הוא קודם כל מכשיר בעל סוללה גדולה מאוד. מי שמחפש פתרון ליום שלם של עבודה רציפה, גם אם זה יום עמוס ובלי לדאוג לאחוזים הנותרים – זה הטלפון בשבילו. בתמורה לזה צריך לקחת בחשבון את המשקל הכבד, הביצועים הממוצעים והמצלמה הסבירה. אם עם כל זה השלמתם, אז תמורת 145 דולר, שהם כ-570 שקל בלבד לפני עלויות מיסים, תוכלו לרכוש אותו בחנות TomTop. לא יקר בכלל. (עדכון: הזנת קופון 12YEARSALE תזכה ב-12 דולר הנחה נוספים).