גם אם יש צרכני טלפונים שלא ממש יאהבו את זה, היצרניות הסיניות מצליחות אט אט לכבוש את השוק, ואם אתם לא מאמינים תבדקו את נתוני המכירות של החברות המובילות בשוק. אמנם מדובר במכשירים שמיועדים בעיקר לשוק הנמוך ועד שוק הביניים פלוס, אבל מדובר למעשה בנתחי השוק הפעילים ביותר בזמן האחרון, שמרכז אליו את מירב המכירות בשוק הסלולר, וכמעט ואין חברה בענף שאינה שולחת אליו מכשיר אחד או שניים, ואפילו יותר.

גם אוקיטל (Oukitel), יצרנית סינית מעט פחות מוכרת, מציעה בעיקר מכשירים לתחומים אלה, אבל היא גם מנסה להציע משהו מעט שונה מהאחרים: ברוב דגמיה מה ששונה ממכשירים דומים הוא הסוללה שמגיעה בנפחים גדולים במיוחד. הפעם בדקנו את K4000, מכשיר שמחירו עומד על פחות מ-500 שקל.

פלסטיק מעורב

ה-K4000 של אוקיטל הוא מכשיר סיני קלאסי, וכשאנחנו אומרים ‘קלאסי’ אנחנו מתכוונים למכשיר שמנסה למתוח את הגבולות במסגרת מגבלת המחיר, ולהעמיס כמה שיותר יכולות במגבלות אלה. זה מתחיל ממסגרת מתכתית שעוטפת את המכשיר, ממשיך במסך בעל קצוות מעוגלים בסגנון 2.5D, עובר דרך סוללה בנפח עבודה של 4,000 מילי-אמפר/שעה, ונגמר בתמיכה בתקשור סלולארית מהדור הרביעי.

נכון, מדובר עדיין בעיצוב פלסטיק שאינו מרשים במיוחד אבל הוא בעיקר בולט בגב האחורי, כאשר הכפתורים שבדופן ימין – כיבוי/הדלקה ועוצמת שמע – זכו גם הם לעיצוב מתכתי. בחלק התחתון ממוקם שקע טעינה מסוג microUSB, אם כי לא ברור לנו מדוע הוא לא ממורכז ונמצא צמוד שמאלה. יש גם כפתורים פיזיים, שלושה במספר: חזרה, בית ותפריטים, והם ניתנים להתאמה אישית.

החברה מבטיחה כי הוא עמיד מאוד. כמה עמיד? החברה בחנה את יכולת עמידות המסך כנגד מקדחה. כן, כזו שמסתובבת באמת ומציגה כמה הזכוכית עמידה כנגד שריטות וסדקים במקרה של נפילות. בסרטון אחר מציגה החברה כי במכות פטיש מרובות, פעם אחר פעם, המסך אינו נפגע ונשאר שלם. האם זה אומר כי ניתן לחסוך את הצורך בכיסוי מגן? לא בטוח אבל נחמד לדעת שגם אם הטלפון ייפול, המסך לא ייסדק.

למרות כי איכות הגימור היא בסך הכל יחסית טובה, נתקלנו לעיתים בקושי בחיבור והצמדה של גב הפלסטיק למכשיר. בנוסף, הציפוי הרך אמנם נעים ליד, אבל הוא לא ייראה טוב אחרי זמן קצר של שימוש בשל שריטות שוודאי יצוצו בהמשך. עם זאת, החסרון הגדול ביותר בעיצובו של ה-K4000 הוא ככל הנראה המשקל שלו שעומד על לא פחות מ-208 גרם, הנחשב לכבד מאוד למכשיר בגודל שכזה. מי שבעיקר אחראי לכך היא הסוללה, שכאמור מספקת אמנם זמן שימוש ארוך במיוחד, אבל אחראית למשקלו הרב וגם לעובי העומד על לא פחות מ-11 מ”מ.

מפרט סביר

לפני שנמשיך, נצלול מעט למפרט הטכני. ה-K4000 מגיע עם מסך 5בגודל אינץ’ ברזולוציית 720p המספק איכות טובה ברוב המקומות בהם השתמשנו במכשיר, אם כי באור שמש ישיר היה קשה יותר לעבוד איתו. מדובר במסך מסוג IPS המציג צבעים טובים למדי ולמרות הרזולוציה הנחשבת לנמוכה יחסית, קשה לראות את הפיקסלים גם אם מתבוננים מקרוב.

הוא מבוסס על שבב ה-MTK6735 מבית מדיה-טק (MediaTek) מתומן הליבות שפועלות בתדר מקסימלי 1 של  ג’יגה-הרץ, ותומך ב-64 ביט. זיכרון העבודה הוא 2 ג’יגה-בייט ונפח האחסון הפנימי עומד על 16 ג’יגה-בייט עם אפשרות הרחבה של עד 32 ג’יגה-בייט נוספים באמצעות כרטיס microSD. הוא גם תומך ברשתות דור רביעי בישראל לצד מצלמה 8 מגה פיקסל אחורית ו-5 מגה פיקסל קדמית. הוא תומך בסים כפול, כלומר שני קווים פעילים כשאחד מהם בהמתנה עם תמיכה בדור רביעי בישראל, אולם בדור שלוש התמיכה מוגבלת רק לתדרי 900 ו-2100Mhz, מה שיכול להתבטא לעיתים בחוסר קליטה בתוך מבנים ברשתות פלאפון וסלקום זאת במידה ואין קליטה לרשת הדור הרביעי באזור.

OUKITEL K4000 front

כל זה לא יביא אותו להתחרות אל מול מכשירים מובילים והוא לגמרי מכשיר אמצע מינוס ואת זה אפשר גם לראות במבחני הביצועים שהרצנו עליו. איך לומר, המספרים מדברים בעד עצמם. כך קיבלנו ב-AnTuTu 6 ניקוד של 23,589 נקודות, במבחן Epic citadel הבוחן את הכרטיס הגראפי קיבלנו 22.6 פריימים לשנייה, שזה נתון נמוך מאוד בהשוואה לרזולוציה של המכשיר (1280×720), כך שאפשר להבין כי מדובר בתוצאות נמוכות – גם למכשיר ביניים.

אבל דווקא המספרים אינם מבטאים את השימוש במכשיר, שזריזותו הפתיעה אותנו גם אם משווים אותו למכשירים המובילים בשוק. הוא מהיר כשד, רץ חלק גם כאשר מספר יישומים עובדים, ללא תקיעות ותגובתיות מהירה מאין כמוהה. לא ברור לנו כיצד זה קורה על אף החומרה הבינונית, אבל זה מרשים מאוד. כלומר, כל עוד לא ניסינו לשחק במשחקים עתירי גרפיקה, הוא פעל נהדר. כשכן ניסינו גילינו כי ב-Asphalt Nitro עבד והצלחנו לשחק, אבל הוא קירטע והרזולוציה הייתה נמוכה מאוד, כך שהמסקנה שלנו הייתה שאם מדובר בשימוש בסיסי ולא מעבר, הוא בהחלט יכול לעשות את העבודה נאמנה.

מערכת האנדרואיד כאן היא בגרסה 5.1 'לוליפופ', אחת לפני האחרונה, כאשר הממשק הוא בסיסי כמעט כמו הגרסה הנקייה של גוגל, והכוונה כי אין כאן תוספות רבות שהוסיפה היצרנית. כן יש ערכת נושא שבעיקר הופכת את רקע האייקונים לעגלגלים, פחות אהבנו, וכן מספר קל של יישומים שונים. כך לדוגמה ישנה אפשרות לבצע גיבוי ושחזור לכרטיס זיכרון חיצוני, לסייר בקבצים עם סייר מובנה, ויישום העדכונים המובנה, שכבר הספיק לעדכן לנו את המכשיר בהפעלה הראשונה. אין אפליקציות מובנות כמעט, מה שמשאיר אותנו עם מעל 10 ג'יגה-בייט פנויים לשימוש אישי.

יש תוספת חביבה מאוד והיא TouchLetters, וכפי שאפשר לנחש משמה – היא מאפשרת לנו להפעיל יישומים בציור אותיות כאשר המסך כבוי. כך בציור האות C נוכל להפעיל את החייגן, O להפעיל את YouTube או M לדפדפן. יש לא מעט אותיות שם שניתן להתאים ולשנות ואם נרצה, נוכל להשתמש בהקשה כפולה על מנת להדליק את המסך. טוב, נוח ועבד לנו בכל פעם בצורה חלקה. אפשרות נוספת היא ה-Air Shuffle וממש כמו במכשירי היצרניות הגדולות נוכל לבצע פעולות רק מנפנוף באוויר מעל המצלמה הקדמית. כך נוכל לעבור בין התמונות בגלרייה, לצלם תמונה במצלמה, להעביר שיר בנגן או תחנה ברדיו המובנה.

סוללה שלא נגמרת, באמת

לא היינו אומרים כי ב-K4000 יש סוללה מאוד חריגה. כן היא בעלת נפח גדול של 4,000 מיליאמפר/שעה, כשליש לערך יותר מאשר נפח הסוללות אצל המתחרים ומצד שני גם החומרה לא חזקה במיוחד מה שדורש פחות הספק, אבל משהו שנעשה כנראה ברמת התוכנה מסייע רבות לחסכון עצום בסוללה. היא החזיקה לנו לא פחות מ-3 ימי עבודה "רגילים" ויומיים של עבודה אינטנסיבית, וכאשר לא ממש השתמשנו במכשיר כלל הוא נשאר במצב המתנה יותר משבוע, שזה לא מעט.

OUKITEL K4000 battery and sim

הסוד הוא כפי הנראה במצב ההמתנה, מה שאצל גוגל נקראה 'DOZE', החבר'ה באוקיטל הבינו זאת מזמן, כך שבעת שהמכשיר אינו בשימוש הוא מכבה את אפשרויות הקישוריות השונות, אם כי קשה לנו להעיד כי אכן זה המצב בפועל שכן ההתראות הגיעו לנו בזמן, אבל בשורה התחתונה זה עובד נפלא. יש גם מצב חסכון בסוללה הנכנס לפעולה ב-15% האחרונים באופן אוטומטי, בדומה למצב הקיים במכשירי ה-Galaxy ההופך את המסך לשחור לבן ומאפשר גישה ליישומים ספציפיים בלבד.

מצלמה סבירה מינוס

בתחום המצלמות המכשירים הסינים הבינוניים לא הצטיינו, וגם כאן המקרה לא שונה ואף גרוע מכך כשהיא לקחה את חיישן ה-8 מגה פיקסל האחורי ומבצעת אינטרפולציה ל-13 מגה פיקסל, כלומר היא מבצעת עיבוד דיגיטלי כדי להגדיל את איכות התמונה הסופי מה שבפועל דווקא פוגע באיכות. זה יכול להיות רק במכשירים הסינים וחבל.

התמונות שצילמנו בסה"כ יצאו טובות, לא חדות מספיק ויש רעש דיגיטלי רב בצילום בתאורה נמוכה, כמצופה מחיישן שכזה, אבל לצילומים בסיסיים זה מספק את הדרישות של קהל היעד לטלפון הזה, כך לפחות אנחנו מניחים. מה שדווקא לא סיפק אותנו כלל הוא הממשק המאוד בסיסי, חסר הפונקציות והאפשרויות – פרט לכפתורים הבסיסיים לא ניתן להגדיר ולשנות כמעט דבר בהגדרות המצלמה.

 photo IMG_20160130_223743_zps8wdm682a.jpg photo IMG_20160130_223520_zpsl5o84pgg.jpg photo IMG_20160130_215957_zpsoa7btuhs.jpg

השורה התחתונה

ה-K4000 של אוקיטל הוא מכשיר שמנסה להיות יותר בפחות והוא מצליח לעשות את זה לא רע בכלל. במחיר של 119 דולר (באתר Pandawill) הוא נותן תמורה טובה. מדובר במכשיר מעוצב, חזק עם סוללה חזקה אך עם חסרון אחד על הנייר ואלו הביצועים. בפועל הוא מספק את הביצועים הבסיסיים שהוא מבטיח, למרות כי בסדר גודל של מחירים כאלה אפשר למצוא מתחרים לא רעים, אבל בטח לא כאלה חזקים ולא עם זמן סוללה כה ארוך.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.