חברת התוכנה הנורווגית אופרה נחשבת לאחת מהשחקניות הוותיקות ביותר בשוק הדפדפנים. גרסת שולחן העבודה שלה קיימת כבר 16 שנה, והיא היתה אחת החברות הראשונות בעולם לשחרר גרסת דפדפן תואמת למכשירים ניידים, Opera Mobile, ב-2000. במשך העשור הקודם שלטה החברה ללא עוררין בשוק האינטרנט הסלולרי, אך ב-2011 עקפו אותה דפדפני האייפון והאנדרואיד, ששופרו ע"י אפל וגוגל עד שהפכו את הורדת הדפדפן הייעודי למיותרת.

אך החברה אינה מתכוונת להיכנע לתחרות. אתר PocketLint חשף בסוף השבוע כי בפגישה שנערכה בחברה לקראת חג המולד לפני כחודש, הציגו מנכ"ל אופרה לארס בוילסן ומספר עובדים דפדפן חדש שנועד להתחרות בדפדפני הסמארטפונים והטאבלטים ע"י אימוץ הסיסמא "אם אתה לא יכול לנצח אותם – הצטרף אליהם". הדפדפן החדש, Ice, מוותר על השימוש במנוע הבסיס של החברה, Presto, לטובת WebKit, עליו מבוססים כרום וספארי. בפגישה הסביר בוילסן כי הבחירה נעשתה לאחר שצוות הפיתוח גילה שיותר מדי אתרים אינם עובדים כשורה עם מנוע הפרסטו, ולכן הוחלט לאמץ את המנוע המפותח בשיתוף פעולה בין ענקיות האינטרנט גוגל, אפל ו-Adobe.

ממשק ה-Ice, בניגוד לרוב הדפדפנים הקיימים, מבוסס על מחוות במקום על תפריטים. בוילסן הדגיש כי בניגוד לחברות אחרות שלוקחות את הדפדפנים הרגילים שלהן ומקטינות אותן כדי להתאים למסכים הקטנים, באופרה בנו ממשק גרפי ייחודי "חסר מסגרת", המציג דרך חדשה לחלוטין לגלוש באינטרנט. הדפדפן אינו כולל ממשק טאבים, אלא מאפשר לעבור בין אתרים מתוך ממשק ראשי דמוי רשימת אפליקציות. בנוסף, מעבר לעמוד הקודם או הבא אינו דורש כפתור אלא גרירת האצבע ("swipe") שמאלה או ימינה, בהתאמה. גם החיפוש מאפשר לצפות בתוצאות באופן ויזואלי ע"י גרסאות מוקטנות של עמודי היעד. גם הגנה מפני אתרים חשודים נעשית בממשק מונפש המצייר איקס על המסך ומזהיר את הגולש מכניסה לאתר הנגוע.

סמל גרסאות הבטא של אופרה

לפי צוות אופרה, דפדפן ה-Ice אינו מיועד להחליף את Opera Mini הפופולארי, המכווץ דפי אינטרנט כדי לאפשר גלישה מהירה וזולה על גבי תשתית אינטרנט סלולרית וזוכה לחקיינים רבים, כולל שירות זהה לחלוטין של נוקיה למשתמשי סדרות ה-Asha וה-Lumia. במקום זאת, הוא יחליף את גרסת Opera Mobile, כאשר Mini ישמש למשוך אנשים לתוכנות של החברה. מועד השחרור הצפוי של הדפדפן החדש לאייפון ולאנדרואיד הוא בחודש הבא, זמן קצר לפני שחרור גרסה חדשה של אופרה למחשבים, שבינתיים לא ידוע האם גם היא תתבסס על WebKit.

-פרסומת-