מאז הושק ברחבי העולם, משתמשים רבים מציפים את הרשת על תלונות לגביי בעיה אחת ב-Galaxy Note 5: המכשיר לא מזהה כראוי את העט. כעת, פירוק המכשיר לחלקים על ידי 9to5Google ו-uBreakiFix חושף את המנגנון הבעייתי של העט, ואת הסיבה לכל הבעיות.

הבעיה עליה מתלוננים המשתמשים היא חוסר פעילות של המערכת שאחראית על גילוי מצב העט, כלומר אם הוא שלוף או לא. בעיה זו נגרמת עקב הכנסת ה-S Pen בצורה ההפוכה – מה שאי אפשר היה לעשות במכשירי Galaxy Note הקודמים. ההכנסה ההפוכה הורסת את המנגנון הפנימי.

פירוק המכשיר לגורמים חשף את הבעיה. במנגנון העט במכשיר יש שני חלקים: הראשון הוא חיישן, מעין פסק פשוט, שאחראי להודיע לטלפון כאשר העט נשלף החוצה או מוחזר למקומו. בחלק השני, הפנימי יותר, נמצא רכיב שמחזיק את העט במקומו. בעת הכנסת העט הפוך, כלומר כאשר החלק המחודד כלפי חוץ, נהרס החלק הראשון במנגנון – זה שאחראי על הדיווח של מצב העט. כאשר מנגנון זה נהרס, מבחינת המכשיר העט שלוף או מוכנס כל הזמן, מה שגורע מהחוויה.

ב-Galaxy Note 5 באופן ספציפי יש תכונה שמאפשרת למשתמש לכתוב הערות מהירות באמצעות העט גם כאשר המסך כבוי. אופציה זו מתאפשרת, כאמור, רק כאשר המכשיר מזהה שהעט שלוף, אך תכונה זו לא שימושית בעליל כאשר מנגנון זיהוי העט שבור מבפנים. מעבר לכל אלו, אם בטעות מכינים את העט במצב הפוך, לא רק שהמנגנון הפנימי יישבר, אלא שגם יהיה קשה מאוד להוציא את העט מבלי לפרק את המכשיר. הסיבה היא שהכנסת העט עד סופו גורמת לו להיתפס במנגנון העליון שאחראי לשמירתו במקום, כך שאי אפשר לשחררו.

אולי כדאי פשוט להקשיב לסמסונג ולהכניס את העט כמו שצריך למקומו?