פרויקט "מחשב נייד לכל ילד", או One Laptop Per Child, ממשיך לרוץ ולהתפתח והשבוע, שנה בדיוק  לאחר שהציג ב-CES 2012 את ה-XO-3, הוא מציג ב-CES 2013 לא מכשיר אחד חדש אלא שניים: אחד המיועד לילדי העולם השלישי ואחר שהוא למעשה טאבלט אנדרואידי לכל דבר ומיועד למדינות עשירות יותר, ובמיוחד ארה"ב.

XO-4, שהוא הדור הרביעי של המחשב הנייד של הפרויקט, נראה זהה לחלוטין לקודמיו, אך חברת Marvell, העומדת מאחוריו, מבטיחה כי המעבד החדש שמותקן בו, בעל ליבה כפולה ומהירות שעון של 1.2GHz, מהיר בהרבה מהקודמים. כמו כן, הוא כולל מסך מגע בגודל 7.5 אינצ' המבוסס על טכנולוגיית אינפרא-אדום ומקלדת קטנה למדי, שניהם מיועדים לכאורה "לאצבעות של ילדים". הוא מגיע עם זיכרון של 1GB או 2GB ואחסון של 4GB או 8GB. המכשיר מריץ את מערכת ההפעלה הלינוקסאית Fedora 18 עם ממשק ייעודי האמור להיות מותאם לילדים וכולל גם תכונות בקרה שונות עבור ההורים או המורים. הייצור ההמוני צפוי להתחיל בעוד חודשיים, והשיווק מייד לאחר מכן. מחירו של כל מחשב כזה יהיה 206 דולר בהזמנה של 10,000 יחידות, והמחיר ירד ככל שמספר היחידות יעלה.

olpctablet6_1020_verge_super_wide

בנוסף, הכריזה החברה כי השנה היא נכנסת לשוק הצרכני עם טאבלט המבוסס על רעיון שהוצג לראשונה לפני כשלוש שנים. זו מכשיר בעל מפרט מלא הכולל מסך מגע 7 אינצ' ברזולוציית 1,024×600, מעבד כפול-ליבה במהירות 1.6GHz, זיכרון של 1GB, אחסון של 8GB, חריץ הרחבה מסוג microSD, קישוריות WiFi ו-HDMI, מצלמה אחורית בת 2 מגה-פיקסל, מצלמה קדמית בת 1.3 מגה-פיקסל, סוללת 3,800mAh ומערכת ההפעלה אנדרואיד 4.2 של גוגל. על גבי המערכת רץ ממשק ייעודי לילדים, המחולק לפי תחומי עניין מקצועיים (מוזיקה, מתמטיקה, חלל, אמנות וכו') אותם מכנה החברה "חלומות". כל התכנים והאפליקציות, הזמינים בחנות ייעודית, מפוקחים ע"י הפרויקט, וההורים יכולים לצפות בנתוני השימוש של ילדיהם במכשיר בחלוקה לפי אחוז הזמן שהם מבלים בתחומי עניין שונים. ההורים, מצידם, יכולים לצאת מהממשק הייעודי ולהשתמש במכשיר כטאבלט אנדרואיד לכל דבר. אנשי הפרויקט לא פירטו מתי המכשיר יגיע לשוק או כמה הוא יעלה, אבל התעקשו שהמחיר יהיה "תחרותי".