Nvidia ניצלה את כנס GTC 2013 כדי להציג מפת דרכים חדשה של מעבדי הטגרה (Tegra), המעבדים – או למעשה המערכות על שבב – שמציעה החברה לשוק הטלפונים החכמים והטאבלטים. המעבדים, שייקראו בעתיד כנראה טגרה 5 וטגרה 6, הוצגו בינתיים בשמות הקוד לוגאן (Logan) ופרקר (Parker), בהתאמה, והם אמורים לספק פרימת דרך בביצועים.

המערכת הראשונה שתגיע לשוק תהיה לוגאן, והיא תהיה מבוססת על על השבב הגרפי קפלר (Kepler) שנמצא בלב כרטיסי התצוגה מהדור הנוכחי של החברה, שמיועדים לתחום ה-PC. במעבדים אלו ישולבו גם שבבי CUDA והיא תתמוך גם ב-OpenGL 4.3. המעבד הנוכחי של החברה, הטגרה 4, תומך ב-OpenGL 2.0 בלבד, כך שמדובר בקפיצת דרך רצינית בתחום הזה בכל מה שקשור לתמיכה בגרפיקה גבוהה, ובעיקר משחקים.

הלוגאן אמורה להגיע לשוק בתחילת 2014, לפי דבריו של מנכ"ל החברה, ין-הסאן הואנג, "בטווח של חמש שנים אנחנו נגדיל את ביצועי הטגרה פי 100, למרות שלפי חוק מור מציע גידול של פי שמונה בתקופה כזו. עם לוגאן אנחנו נראה את המעבד הראשון בעולם שעובד עם שבבי CUDA. מעבד זה גם יביא את העוצמה של השבב הגרפי קפלר ו-OpenGL 4.3 והוא ייוצר מוקדם בתחילת 2014".

המערכת הבאה, פרקר, תהיה מבוססת על מעבד ושבב גרפי חדש והיא תגיע לשוק ב-2015. המעבד נקרא דנבר (Denver) והוא יהיה מבוסס על טכנולוגיה ש-ARM בונה כעת: מעבד 64 סיביות שמיוצר בטכנולוגיית FinNET. כפי שפורסם לאחרונה ב-THspot, מדובר בטכנולוגיית ייצור בתלת-ממד, אם תרצו, התשובה של ARM ל-Ivy Bridge של אינטל (Intel). בנוסף, כאמור, מדובר גם בשבב גרפי חדש ששם הקוד שלו הוא בינתיים מקסוול (Maxell).

כמו כן מסרה החברה כי היא מתכוונות לייעד את השימוש בטכנולוגיית החימרה (Chimera) שלה כדי לאפשר לאסוף נתונים מחיישנים נוספים שישולבו במכשירים, ולא רק מהמצלמה בלבד, כפי שזה קורה כיום בטגרה 4. לפי ניל טרווט, סגן נשיא לתוכן נייד ב-Nvidia, הטכנולוגיה יודעת כבר לאסוף תכנים מחיישנים ולנווט אותם למקום הנכון בתוך המערכת.

קיילה הוא מיני מחשב חדש שמבוסס על מעבד ה-Tegra 3 של החברה

בכנס הוצג פרויקט נוסף ושמו קיילה (Kayla) לוחם אם בגודל של miniITX בו משולב מעבד טגרה 3 עם מעבד גרפי נוסף של החברה. לפי הואנג, המערכת מספיק חזקה כדי לבצע פרויקטי גרפיקה ממוחשבת מסוג מעקב קרניים (Ray Tracing) בזמן אמת.

פורסם לראשונה באתר THspot

שתף:
-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.
 • *…………….

  אולי נראה שיפור במעבדים שיהיו ,
  אבל בינתיים אף חברה לא מרכיבה את המעבדים שלהם בשום מכשיר
  ועדיין המעבדים שלהם בסיסיים ,סטנדרטיים ולא מלהיבים
  מבחינה הגרפית ובביצועים הרגילים .
  המעבד של nvidia מתאים למכשירים בסיסיים
  בינתיים המעבד מתאים לסמארטפונים עם מסך 4.3 אינץ' ו 3.5 אינץ'
  וקצת של 4.5 אינץ' ולסמארטפונים בינוניים שלא דורשים
  רמה גבוהה מהמעבד וגם קצת לטאבלטים עם מערכת ישנה
  וגם מתאים לקונסולות של psp הרגיל ו wii u הנייד .
  בינתיים ההווה של המעבדים האלה לא מצליח או מלהיב .

 • שוש

  קפיצה מ 2 ל 4.3 . באמת.קפיצה אדירה. אני לא יכול לחכות שהם יגיעו לחמש ולשש. על שמונה אין בכלל מה לדבר .

  טןב שיש מספרים וכותבים שמבססים קידמה על פיהם.

 • יוני(שם בדוי)

  NVIDIA עדיין דובקים בזה שעד ה-2014 יהיה שיפור של פי 100 מ-TEGRA 2,בהצלחה להם,נראה שהם יזדקקו לה.

  • Bruce Wayne

   עד עכשיו הם לא אכזבו..הטגרה 4 מספק ביצועים קצת יותר מפי 10 הטגרה 2……מוזר לי רק שאחריי האכזבה בביצועים של הטגרה 3 הם השתגעו והפציצו ביצועים מדהימים בטגרה 4 אבל לא דאגו בכלל לצריכת החשמל ולהתחממות….מה שהופך את השבב לבעייתי ליישום במכשירים ניידים וטאבלטים שבהם אחד הפקטורים זה הבטריה

   • אכן איש העטלף המוסווה צודק. גם אנליסטים אומרים שטגרה 4 זה המעבד שמציע את הביצועים הגבוהים ביותר, אם…. לא מגבילים לו את צריכת החשמל כדי שלא ישבור את הצריכה הכוללת של המכשיר ויאפשר לסוללה קצת לעבוד. אבל קשה לי להאמין שיש חברה כיום בשוק שלא תשים מגבלה לצריכה הכוללת, כי אחרת הטאבלט/טלפון לא יחזיק מעמד אחרי סרט קצר אחד, שלא לדבר על משחק שמציע גרפיקה קצת יותר מפשוטה. אף אחד הרי לא רוצה לחזור לימי הפלאפון הראשונים עם תיק הסוללה שהיית צריך לשאת על הכתף…