הבשורה הגדולה של Nvidia מגיעה ב-CES 2015: החברה הכריזה הלילה על ה-Tegra X1, שבב הדור החדש 64 ביט מתומן ליבות (Octa Core) עם 256 ליבות גרפיות.

לדברי החברה, השבב החדש, אשר מחליף את ה-Tegra K1 מסוגל לספק פי 2 יותר ביצועים לצד יכולות גרפיות של מחשב שולחני. השבב מצויד ב-4 ליבות ARM Cortex-A57 לצד 4 ליבות נוספות ARM Cortex-A53 הפועלות יחד עם זיכרון L2 של 2 מגה-בייט וזיכרון LPDDR4.

השבב הגרפי מבוסס על הדור האחרון של ארכיטקטורת Maxwell, אותה טכנולוגיה שבה משתמשת Nvidia בכרטיסים הגרפיים החזקים שלה, עם 256 ליבות CUDA השווה ערך לכרטיס מסך חזק וכפול מהשבב הקודם. מבחינת ביצועים בפועל, השבב מסוגל לספק עד 1 טרה-פלופ (כמות פעולות חישוב בשנייה), ולשם השוואה, מספר דומה נמצא בכרטיס ה-GTX 680 ומעט יותר (1.3) ב-Xbox One.

Tegra X1 מסוגל לספק רזולוציה מקסימלית של 3840×2160 או 4K עד 60 פריימים בשנייה, גם ביציאת מסך חיצונית (HDMI) ותומך בשלל המנועים הגרפיים כמו DirectX 12, OpenGL 4.5 ועוד.

נכנסים לרכב
אחד הנושאים המרכזיים בתערוכה השנה היא כניסת הטכנולוגיה לרכבים וגם ל-Nvidia יש מה להציג בנושא – מערכת ה-Driver PX המסוגלת להריץ לחוד או במקביל שני שבבי Tegra X1 המיועדים עבור מכוניות ללא נהג. המערכת מסוגלת להתחבר לעד 12 מצלמות HD בו זמנית ולעבד את המידע בזמן אמת כדי ליצור מודל וירטואלי סביב המכונית ולהנחות אותה בהתאם לתנאי הדרך.

בנוסף הציגה החברה גם מחשב דרך, ה-Drive CX שתתמוך במגוון מערכות הפעלה השונות המקובלות בשוק כמו QNX ו-Linux וגם במערכת האנדרואיד. המחשב יוכל להציג את כל הדרוש על צג הנהג, לבצע פיענוח תמונה ולזהות מכשולים בדרך.

המכשירים הראשונים שירוצו על ה-Tegra X1 צפויים להגיע במחצית הראשונה של 2015 ואילו המערכות לרכב יגיעו במחצית השנייה.