המעבד הבא שתציע Nvidia לשוק הנייד יהיה ה-Tegra K1. כך הכריזה החברה לקראת תחילת CES 2014 היום (יום שני) בערב. להבדיל ממעבדי הטגרה הקודמים שהציעה החברה עד היום, כולל ה-Tegra 4 שלא זכה להצלחה רבה מבחינת האימוץ על ידי יצרניות הסלולאר והטאבלטים, יכיל המעבד החדש לא פחות מ-192 ליבות גרפיות המבוססות על ארכיטקטורת הקפלר (Kepler) שלה שעד עתה שימשה אותה לייצור כרטיסי המסך שלה המיועדים לשוק מחשבי ה-PC.

למעשה יש עוד הבדל אחד בסיסי נוסף. לראשונה תציג Nvidia שתי גרסאות מעבדים תחת אותו שם: אחת שעובדת ב-32 סיביות והשנייה ב-64 סיביות. גרסת ה-32 סיביות מזכירה בעקרון את ה-Tegra 4 עליו הכריזה Nvidia ב-CES 2013: ארבע ליבות Cortex A15 במהירות של (עד) 2.3 ג'יגה-הרץ ועוד ליבה נוספת איטית יותר עבור יישומים שאינם דורשים עוצמה רבה. לפי Nvidia גרסה זו של המעבד תגיע במכשירים שיושקו כבר במחצית הראשונה של 2014.

עם זאת, גרסת ה-64 סיביות, שמיועדת למחצית השנייה של 2014, תהיה שונה. הפעם מדובר במעבד כפול ליבה שנקרא Denver שמבוסס על ארכיטקטורת ה-ARMv8 שהיא ארכיטקטורת ה-64 סיביות של החברה הבריטית.

על ידי השימוש בליבות הקפלר רוצה Nvidia להשיג שני דברים: להקל על חברות המשחקים לפתח משחקים שיהיו מיועדים לשוק ה-PC ולשוק הנייד כאחד, וכן להציע יכולות שמתחרות ביכולות של הקונסולות החדשות שבשוק, ה-Xbox One וה-PlayStation 4, שכזכור בחרו בפתרונות ה-x86 של AMD כמעבדים הראשיים של הקונסולות.

בהתאם לכך יתמכו המעבדים החדשים, בין השאר, ב-DirectX 11 וב-OpenGL 4.4 שמשמשים בעיקר את שוק משחקי ה-PC דווקא.

ההכרזה של Nvidia על המעבד החדש תואמת לחלוטין למפת הדרכים שכבר חשפנו בעבר. אז כונה ה-K1 בשם Logan, ואילו המעבד הבא, שמבוסס על ליבת ה-Denver, מכונה Parker.

שתף:
-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.