נוקיה הודיעה היום על מכירות הרבעון האחרון של שנת 2012, והיא הצליחה לעקוף את התחזיות. החברה הפינית פרסמה כי היא מכרה למעלה מ-4.4 מיליון מכשירי סמארטפון מסדרת הלומיה החדשה המבוססים על Windows Phone 8 ו-6.6 מיליון מכשירים חכמים בכלל אשר נמכרו בין חודש אוקטובר עד דצמבר 2012. החברה גם רשמה צמיחה ברווח התפעולי יותר מאשר הציפיות. בנוסף, נוקיה מכרה ברבעון האחרון סך של 79.6 מיליון מכשירי דאמבפונים ו-9.3 מיליון מכשירי מגע מלא מסדרת ה-Asha.

אלו חדשות טובות ליצרנית הפינית אשר רשמה עליה בהשוואה לרבעון השלישי של 2012, אז מכרה החברה  6.3 מיליון מכשירים חכמים ומתוכם 2.9 מיליון מכשירי לומיה ו-3.4 מיליון יחידות סימביאן.

את סדרת הלומיה החדשה (920 ו-820) החלה נוקיה למכור בחודש נובמבר השנה, כך שמדובר בעליה במכירות, אם כי אינה עליה גבוהה בהשוואה לשנים המוצלחות יותר של החברה, אך השאלה היותר חשובה האם היא תצליל לשמור על צמיחה גם בשנה הקרובה.

>> צפו בוידאו: מכשירי Windows Phone 8 בישראל
שתף:
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.
 • אביעזר

  שלום לכל,
  חלפה יותר מיממה מאז ראיתי את ההודעה הפומבית שנוקיה פרסמה באתר שלה.
  אתמול כבר הגבתי והבאתי עובדות מספריות הלקוחות מדוחותיה של נוקיה עצמה ומדוחות של יצרנים מתחרים.
  כותרת ההודעה של נוקיה היתה:
  Nokia exceeds previous Q4 2012 outlook for Devices & Services and Nokia Siemens Networks

  התרגום המילולי של כותרת זו:
  חברת נוקיה הצליחה להשיג שיפור בביצועיה לעומת התחזית – שהיא עצמה פירסמה בעבר בקשר לרבעון הרביעי של שנת 2012 – בחטיבות "מכשירי סלולאר ושרותים" ו- "שרותי תשתית למפעילות".
  כותרת המשנה של נוקיה היתה:
  Nokia provides preliminary financial information for Q4 2012 and preliminary outlook for Q1 2013
  התרגום המילולי של כותרת המשנה:
  חברת נוקיה מספקת מידע פיננסי ראשוני בקשר לרבעון הרביעי של שנת 2012 וגם תחזית ראשונית בקשר לרבעון הראשון של שנת 2013.
  בגוף ההודעה רשום:
  Nokia now estimates that Devices & Services has exceeded expectations and achieved underlying profitability in the fourth quarter 2012
  Mobile Phones business unit and Lumia portfolio delivered better than expected results; and
  Operating expenses were lower than expected
  תרגום:
  חברת נוקיה מעריכה עכשיו כי חטיבת "מכשירי סלולאר ושרותים" עלתה על הציפיות והשיגה ריווחיות בסיסית ברבעון הרביעי של שנת 2012. אגף מכשירי הטלפונים הסלולארים ומחלקת מכשירי LUMIA השיגו תוצאות טובות יותר מהצפי והוצאות התפעול היו נמוכות מהצפוי.
  ===
  חשבתי על משמעות ההודעה הזו.
  ברור שלא ניתן לדעת עכשיו אם נוקיה הצליחה לסיים את הרבעון כאשר בשורה התחתונה יש רווח כלשהו.
  המרחק בין רווח תפעולי בסיסי לרווח כללי נטו הוא רב מאד. "הוצאות תפעול" בסיסיות אינן כל התמונה. יש הוצאות מנהליות ואסור להתעלם מכך שנוקיה משלמת ריבית על ההלוואות הגדולות שהיא נטלה.
  לפיכך, יש להמתין בסבלנות ל- 24 בינואר 2013. בשעה 13:00 תפרסם נוקיה את הדוחות ואז האמת תצא לאור.
  ניסיתי לחשוב מה הביא את נוקיה, לראשונה בתולדותיה, לפרסם "הודעה לבורסה" שתוכנה הוא לכאורה חיובי. החוק מחייב חברות ציבוריות להודיע למשקיעים "הודעות מיוחדות" רק כאשר יש בידי הפירמה מידע שהתחזית שלה בקשר לרווחים או להפסדים לא עומדת להתממש וכי חלה הרעה במצב. קוראים לזה "אזהרת רווח" ונוקיה אכן פירסמה מספר אזהרות-רווח החל משנת 2010.
  לפני כמה ימים קרה ארוע מוזר בקשר לחברת אייסר. נשיא ACER ארה"ב פירסם אכזבה מחלונות-8 ותלה במערכת ההפעלה החדשה את הסיבה לירידה במכירות PC ניידים מתוצרת אייסר. דבריו עוררו סערה.
  לא עבר זמן רב ומנכ"ל אייסר העולמית שלל את דבריו.
  ניסית לחשוב אז מה בעצם קרה שם?
  האם אין בחברת אייסר תיאום ברמת הניהול הגבוהה ביותר?
  הגעתי למסקנה (לא על סמך עובדות אלא על סמך השערה) כי בכיר מאד במיקרוסופט "נתן על הראש" למנכ"ל העולמי של אייסר והוא הבין שהטוב ביותר עבורו יהיה להסתייג מדברי הכפוף לו שמנהל את עניני אייסר באמריקה.
  היות ואותו נשיא אייסר ארה"ב לא היה היחיד שהביע אכזבה ממכירות מחשבים ניידים המצוידים בחלונות-8 ל-PC, ופורסמו על כך ידיעות בולטות במדייה הרצינית, היה לי במה להאחז בבואי להסיק מסקנה.
  למה אני דוחף את מקרה אייסר לכאן?
  משום שאני מתייחס למקרה "אייסר" כאל "מקרה מיקרוסופט".
  אני מכיר היטב את שיטותיו של סטיבן באלמר מנכ"ל מיקרוסופט שהוכיח לעולם כולו שהוא כשלון ניהולי שרושש את משקיעי מיקרוסופט: החל מיום כהונתו הראשון בינואר 2000 ועד היום איבדו המשקיעים האומללים האלו למעלה ממחצית השקעתם.
  היות והוא שלח את אילופ לעמוד בראש נוקיה כדי לבצע שורת מהלכים שאין בינהם לבין טובתה של נוקיה כל קשר, והכל נועד בעצם לסלק מהבמה שלוש מערכות הפעלה שנחשבו למכשול בדרכה של מיקרוסופט לנסות להשתלב בצמרת עולם הסמארטפונים (סימביאן, מלטמי, מיגו), והיות ואילופ הצליח במלאכת ההרס מעל ומעבר והביא את נוקיה למצבה האומלל כיום, אני נוטה להאמין שההודעה של אתמול היא פרי יוזמתו של סטיבן באלמר שרצה להוסיף בלוף נוסף בקשר לדור החדש של מיקרוסופט (דור שמונה ל-PC, טאבלטים וסמארטפונים) שנכשל ברבעון החולף מהבחינה העיסקית והביא למיקרוסופט אכזבה.
  עכשיו אנסה להסביר מה בעצם קרה בנוקיה.
  נוקיה ייצרה כמות גדולה של מכשירי לומיה מהדור הראשון ואלו היו גרועים באופן שאי אפשר להאמין. אני זוכר את המאמרים שתיאור את "100 הליקויים של לומיה", שהתחלפו חיש מהר ל- "120 הליקויים של לומיה". הכל כמובן התייחס למערכת ההפעלה WP7.X והגיע בעיקר מכיוון אתרים שהתמחו במכשירי נוקיה מבוססי סימביאן.
  הם מנו את הליקויים מנקודת מבט של מי שהיה מורגל לסמארטפוני נוקיה מבוססי סימביאן.
  נוקיה הכינה מלאי גדול (יחסית) של מכשירי לומיה מהדגמים 800 ו- 900 לקראת הרבעון השלישי שמתחיל באחד ביולי.
  בעשרים ביוני 2012 הנחית באלמר פצצה שגרצה לנוקיה נזק עצום. הוא אמר:
  Microsoft's upcoming mobile operating system, Windows Phone 8, won't work on current Windows phones, including that Nokia Lumia 900
  מה קרה הוא שלנוקיה היה רבעון שלישי איום. היא הציגה רווחיות של מינוס 48% למכשיר.
  עכשיו הבה נבדוק מה קרה מהבחינה החשבונאית.
  נוקיה למעשה שילמה עבור הרכיבים ועבור ההרכבה של מכשירי לומיה מהדגמים 800 ו- 900 במהלך הרבעון השלישי. כל ההוצאות נפלו על הרבעון השלישי אך ההכנסות היו זעומות משום שהציבור הפנה עורף לדגמים אלו בגלל ההודעה של באלמר. אנשים העדיפו לקנות סמארטפונים של יצרנים אחרים או לחכות לרבעון הרביעי ולקנות את הדור השני של מכשירי לומיה.
  נוקיה נכנסה להלם. פתאום המכירות בצרה צרורה והיא נופלת למקום העשירי בעולם !
  וכדי להוסיף מלח על הפצעים היא תקועה עם מלאי של מיליוני מכשירי לומיה מהדור הראשון שמעלים אבק במחסנים.
  וכדי להחמיר את המצב התפרסמו באמצעי התקשורת ידיעות על הכמויות הגדולות מאד שהמפעילות החזירו לנוקיה ושהרשתות הפרטיות החזירו לנוקיה. אלו וגם אלו נתקלו באיומים של לקוחות מאוכזבים שלא הבינו איך הם שהתרגלו לסמארטפונים טובים מתוצרת נוקיה קיבלו פתאום מכשירים מתחת לכל ביקורת.
  אילופ היה בלחץ בלתי רגיל. לא נותרה לו ברירה אלא לקבל החלטה שנוקיה תייצר כמות קטנה מאד של מכשירי לומיה מהדור השני יתבססו על מערכת ההפעלה WP8.
  הוא לא רצה לחזור על החוויה הבלתי נעימה של מכשירים שלא נמכרים ומעלים אבק במחסנים.
  נוקיה אכן הזמינה כמות קטנה של מכשירי לומיה מהדור השני וזה גרם לכך שפה ושם הופיעו ידיעות על "מחסור" אצל מפעילה בארה"ב. אם ההצע של לומיה 900 שהמפעילה הציעה אותו תמורת 50$ בלבד (לעומת מחיר של 200$ המקובל בליגת מכשירי הפרימיום מתוצרת מתחרותיה של נוקיה) היה מצומצם, ברור שבמחיר המצחיק הזה ייגרם מחסור.
  לכן נוצרה אפשרות למכור ברבעון הרביעי את מכשירי לומיה מהדור הראשון במחירים מוזלים.
  עכשיו שימו לב:
  מהבחינה החשבונאית הוצאות הייצור של אותם מכשירים נרשמו לחובת הרבעון השלישי.
  ההכנסות מהמכירות נרשמו לטובת הרבעון הרביעי.
  כך שאם נוקיה לומיה 900 עולה לנוקיה X דולרים הרי שברבעון השלישי רושמים הוצאה של X דולרים ואין הכנסות לרשום משום שהמכשירים לא נמכרים.
  ואז מגיע הרבעון הרביעי ונוקיה מציעה דגם 920 במחיר רשמי גבוה מאד. במקביל מפרסמים מחיר "מציאה" לדגם "מאד דומה" בשם 900.
  הציבור מתפתה לקנות מכשירים מהדור הראשון ונוקיה מוכרת אותם במחירים מוזלים כאשר כל הפדיון נרשם לטובת הרבעון הרביעי ואין מול הפדיון הזה כל הוצאות משום שהן נרשמו כבר לחובת הרבעון השלישי.
  כך קורה ה- "פלא" שהרווחיות משתפרת לעומת התחזית. בכל מחיר שנוקיה מוכרת את מכשירי הדור הראשון של לומיה היא מרוויחה כמעט את כל הפדיון. היא למשל מציעה לרשת הענקית ALDI מכשירי לומיה 900 ב- 150 יורו ו- ALDI מוכרת אותם לציבור ב- 189 יורו ועושה רווח נאה של 39 יורו. לא רע בכלל לרשת של בתי כל-בו וסופרמרקטים. ונוקיה? היא מקבלת 150 יורו לטובת הכנסות הרבעון השלישי וכל ההוצאות שלה ברבעון הרביעי הן ניקוי אבק לפני המשלוח ותשלום עבור ההובלה.
  אז פתאום יש "הכנסות בלתי צפויות" ברבעון הרביעי:
  סכומים נאים נכנסים מכיוון אפל היות והתמלוגים עבור מכירת כל אייפון (5 דולרים) מוכפלים במספר האייפונים שנמכרו ברבעון והמספר הזה מוכפל בעשרות מיליונים. האם לנוקיה יש הוצאות בסעיף הזה? לא! מדובר בפטנטים שהוצאות פיתוחם נרשמו בספרים לפני שנים.
  סכומים נאים נכנסים מכיוון RIM בגין ההסכם שהושג לאחרונה לפיו על RIM לשלם לנוקיה כספים כדי שיורשה לה למכור את מכשירי בלקברי מהדור החדש . האם לנוקיה יש הוצאות בסעיף הזה? לא! מדובר בפטנטים שהוצאות פיתוחם נרשמו בספרים לפני שנים.
  סכום נאה נכנס לקופה לאחר שנוקיה מוכרת את בניני המטה העולמי שלה ליד הלסינקי.
  סכומים גדולים מאד נרשמים כהכנסות כתוצאה ממכירת מיליוני מכשירי לומיה מהדור הקודם ואין נגדם הוצאות משום שאלו נרשמו כבר לחובת הרבעון השלישי.
  ולמרות כל ההכנסות הללו שממש "נפלו מן השמים" נוקיה לא מודיעה על רווחים גדולים (כמו שהיו בימים הטובים שלה) משום שמכירות הדור החדש של לומיה – מבוסס WP8 – עלובות.
  בעוד פחות משבועיים יתפרסם דוח נוקיה. אז יבואו אנליסטים מומחים וינסו לפתור את המשוואה שממנה אולי נדע כמה מכשירי לומיה מהדור השני מבוססי הדור השמיני של WP נמכרו בפועל מתוך המספר הכללי של 4.4 מיליון מכשירי לומיה עליהם נודע לנו אתמול.
  ייתכן ונוקיה עצמה לא תטרח למסור מידע מדוייק על המספר האמיתי של מכשירי WP8 שנמכרו.
  ייתכן ואולי מיקרוסופט תפרסם מספר אטקיבציות בדוחות שלה בקשר לרבעון הרביעי.
  נמתין בסבלנות.

  א.

 • גיא

  יש לי בעיה עם התגובות של אביעזר.
  אביעזר, ללא זספק, אתה בחור ידען, וללא ספק אתה חותר וחופר באינטרנט לקבלת מידע. אבל כשאני קורא את התגובות שלך, כבר חודשים רבים, נראה שאתה עושה את הכל על מנת לקבל את התואר "אלדר מורטזן" הישראלי.
  ואחרי בכל, יש המון שגיאות במלל הרב ומהמנומק והמבלבל שאתה שופך כאן. אתה יהיר ונראה שגם שרלטן וחבל, כי היינו נהנים כולנו הרבה יותר אם הייתה בך מעט צניעות.

  • אביעזר

   גיא,

   לי אין בעיה עם התגובה שלך, אחרי ככלות הכל אני חי במדינת ישראל ורגיל למציאות המרה המתרחשת סביבי.

   אתה כותב:
   "יש המון שגיאות במלל הרב, המנומק, והמבלבל שאתה שופך כאן."
   איזה אדם רציני, בוגר ואחראי יתייחס לקביעתך זו מבלי שאתה תצביע על השגיאות לכאורה האלו?"

   אם אתה חושב שדברי מכילים שגיאות, הואל לצטט את שגיאותי – אחת לאחת – ולהסביר מדוע בעיניך הן שגיאות.
   אחרת, אתה סתם בא להציק ולפגוע באתר הזה – שלא לדבר על כך שאתה מפר את התקנון.

   אם אין לך יכולת להצביע על שגיאות, שב בשקט .

   יש לך כמובן את החוצפה לדבר בשם רבים: "אתה יהיר ושרלטן וחבל, כי היינו נהנים כולנו…"

   המטרה שלי היא לא לגרום לך הנאה.
   אני פעיל כאן להעשרת הידע של מי שמוכן להקשיב לעובדות מנומקות באופן תרבותי.
   אני עושה זאת כאן משום שהאתר הזה חביב עלי ואני רוצה לחזק אותו.

   מידת היהירות שלי, או מידת הצניעות שלי היא לא נושא שדנים בו כאן במערכת התגובות. הנושא הוא הודעה של נוקיה שפורסמה אתמול.

   אני חוזר: לי אין בעיה עם התגובה שלך – זו בעיה של מר איתי מקמל הבעלים של האתר הזה. הוא יסבול בסופו של דבר מנסיונות החבלה שלך במפעל שלו אותו הוא עושה בהתנדבות.

   הזכרת את שמו של "אלדר מורטזן". שמו הוא מורטזין ולא "מורטזן".
   הזכרת את שמו באופן ובהקשר שממנו ניתן להקיש שהוא אדם שלילי.
   ההגיון אומר כך:
   אם אני מזכיר לך את אלדר ואני בעיניך שרלטן, אזי עולה מכך שאתה אומר שאלדר מורטזין הוא שרלטן.

   הלוואי והיה לי הידע של אדלר מורטזין – עתונאי רודף אמת הראוי לשבחים.

   א.

 • בנימין

  ברגע שיצא וויז לחלונות פון , אני קונה לומיה, הבעייה היחידה של חלונות פון היא שהם נכנסו מאוחר לשוק וגוגל רצים מהר כך שיהיה קשה מאוד לתפוס נפח שוק

 • גל

  בלי להיכנס לדוחות כספיים או צעדים ניהוליים כאלו או אחרים, נוקיה הוציאו כאן סדרת מכשירים יפה עם מערכת הפעלה בין היפות שנראו!
  חבל לי שזה לא מספיק להם כדי לצעוד קדימה.
  בעוד מספר חודשים קצר יצאו מכשירים חדשים והם שוב ילכו 10 צעדים אחורה… מקווה שהם מבשלים משהו חדשים כי אם לא כנראה שחטיבת הסלולר של נוקיה תימכר למיקרוסופט עד סוף השנה.

  • אביעזר

   גל שלום,

   "בלי להכנס לדוחות כספיים ובלי צעדים ניהוליים"
   זה בערך כמו לנתח קבוצות כדורגל ולרשום
   "בלי להתחשב בנקודות הטבלה, בלי להתחשב ביחס השערים ובלי להתחשב בחילופי המאמנים יש להפועל כפר סבא חולצות יפות ואוטובוס ממוזג".

   השבוע למדנו כאן שהמפעילות בישראל מוכרות 80% ממכשירי הסלולר. בעולם הן מוכרות אפילו יותר מ-80%, הרבה יותר.

   היות והמפעילות מתעבות את מיקרוסופט בגלל היותה, החל משנת 2011, הבעלים של סקייפ שבעינהן הוא איום קשה על מרבית הרווחים שלהן, הן למעשה מחרימות את הסמארטפונים מבוססי חלונות-פון.

   חלונות-פון יכולה להיות הכי יפה והכי טובה והכי מהירה וזה לא יעזור לה כל עוד המפעילות לא רוצות לשמוע את השם מיקרוסופט.

   די להתבונן בתוצאות נתח השוק של נוקיה בשנים האחרונות כדי להבין את גודל ההתרסקות.

   2009 – 39%
   2010 – 35%
   2011 – 16%
   2012 – 5%

   • רוצי שמוליק

    על מה אתה מדבר מר אביעזר?
    סקייפ מאיים על מי? היום אין מגבלת סמסים ואין מגבלת שיחות, גם לא עם חו"ל.
    ואם יש מגבלה, היא מגבלת הגלישה, נפח הגלישה. הטיעון שלך בטל מיסודו.
    מה יש לך נגד נוקיה (ברור, ברור שאין לך שום דבר נגד נוקיה)
    ולמה אתה עונה בכזו גסות ויוהרה לגל?

    • אביעזר

     טיעון סקייפ מתייחס למרבית המפעילות ברחבי העולם – 820 במספר.
     ובמסםר הזה לא כלולות MNVO – רק מפעילות "אמיתיות".

     לא התייחסתי למצב בישראל.
     אי אפשר בכלל להתיחס למצב בישראל משום שמאז שנוקיה החלה להציע מכשירי לומיה טרם החלה מכירתם בכלל בישראל.
     אם תכנס לאתר היבואן, דגמי לומיה נמצאים בסטטוס "בקרוב".

     הודעת נוקיה התיחסה לרבעון נמצא בעבר ולא יהיה "בקרוב".

     אין לי דבר אישי נגד נוקיה.
     יש לי הרבה מאד נגד מעשיו ומחדליו של סטיבן (המחבל) אילופ שגרם נזקים בסכומים דימיוניים והרס חברה שהיתה אגדה ושליטה ללא עוררין במשך שנים ארוכות התחומי עיסקיה.

     אני אישית לא הפסדתי ולו אגורה אחת בגלל נוקיה.
     אירופה הפסידה, פינלנד הפסידה, עובדיה הפסידו, ספקיה הפסידו, מפיציה הפסידו, משקיעיה התרוששו – לא אני.

     ====

     שאלת למה אני עונה "בכזו גסות" לגל.
     לא אתייחס לקביעתך המקוממת הזו.
     אתה הוא המגיב בחוצפה בעצם כתיבתך דברים בשמי ("ברור שאין לך דבר נגד נוקיה"). זה סגנון המעיד שאין לך רצון להבין אלא היצר השולט עליך הוא היצר לחולל ריב.
     אני עניתי לגל באופן כזה שהוא יבין שלכתוב
     "בלי להכנס לדוחות כספיים ובלי צעדים ניהוליים"
     זו התבטאות מצחיקה מאד באשכול שהנושא שלו הוא "דוחות כספיים".

     זכותך המלאה להפגין טפשות ברבים, "רוצי שמוליק".
     מומלץ שתשאיר את "גל" מחוץ למקלדת שלך ותכבד את זכותו לדבר בשם עצמו – הוא מסוגל לכך והוא מוזמן לשטוח את טענותיו כאן – אם יש לו בכלל כאלו.

     א.

 • אביעזר

  שלום לכל,

  מדובר במעשה אחיזת עיניים נוסף של מנכ"ל נוקיה סטיבן (המחבל) אילופ.

  לפני שאנתח את התוצאות העלובות הללו המעידות על שקיעה נוספת של נוקיה, אתקן את השגיאה בכתבה.

  "החברה הפינית פרסמה כי היא מכרה למעלה מ-4.4 מיליון מכשירי סמארטפון מסדרת הלומיה החדשה המבוססים על Windows Phone 8 ו-6.6 מיליון מכשירים חכמים בכלל אשר נמכרו בין חודש אוקטובר עד דצמבר 2012"

  לא נכון!
  הדיווח על מכירת 4.4 מיליון מכשירי לומיה מתייחס לא רק למכשירי לומיה המבוססים על WP8 אלא גם על על אלו המבוססים WP7 שנותרו במחסני נוקיה ונמכרו במחירים מגוחכים כדי שלא יהיה צורך לזרוק אותם לפח.

  כך נאמר בהודעה לעתונות של נוקיה מהיום:
  with total volumes of 6.6 million units of which 4.4 million units were Nokia Lumia smartphones

  במילים אחרות:
  נוקיה מכרה 6.6 מיליון סמארטפונים ברבעון החולף.
  מתוכם 4.4 מיליון לומיה בסך הכל (גם WP8 וגם WP7) ועוד 2.2 מיליון סמארטפונים מבוססי סימביאן.

  בנוסף,
  נכתב בסוף הכתבה:
  "אך השאלה היותר חשובה האם היא תצליח לשמור על צמיחה גם בשנה הקרובה".
  זו שאלה שגויה.
  נוקיה לא הצליחה לצמוח – לא ב- 2012 ולא ברבעון הרביעי של 2012.

  צהלות השמחה של סטיבן (המחבל) אילופ הצליחו להטעות גם את מר איתי מקמל.

  =================================

  עכשיו אסביר את המצב.

  היום בצהרים, עשתה נוקיה מעשה חסר תקדים: היא לא המתינה למועד ההכרזה על התוצאות (24 בינואר 2013) שנקבע כבר בתחילת שנת 2012, והתחכמה: היא לא פירסמה תוצאות רשמיות אלא ביצעה מחטף ופירסמה "הודעה".

  למה נוקיה עשתה זאת לראשונה בקורותיה?
  כדי להטעות את הציבור. במיוחד את ציבור המשקיעים.

  אילו נוקיה היתה ממתינה שבועיים נוספים ליום המקורי שתוכנן לסוף החודש, הציבור כבר היה מודע להקף מכירות שוק הסמארטפונים ברבעון הרביעי ובשנת 2012 כולה, והיה מבין את נתח השוק העלוב של נוקיה שנפל עוד יותר למעמקים.

  הנה דוגמה שתסביר את הטריק: אפל.
  אפל אמורה לפרסם את דוחותיה ביום רביעי 23 בינואר 2013.
  מדובר בדוח שככל הנראה יהיה מוצלח מאד מבחינת מכירות האייפונים.
  יש אומרים 50-55 מיליון אייפונים ואני הזהיר והשמרני מנחש 42-47 מיליון אייפונים.
  אפל מכרה ברבעון השלישי 26.9 מיליון אייפונים. והנה ברבעון החולף היא הצליחה לעלות בין 50% (לפי המספר הנמוך של הניחוש השמרני שלי) לקצת יותר מ- 100% לפי הקצה העליון של כמה הערכות של אנליסטים שונים, בינהם המומחה מספר אחת בעולם למספרים וסטטיסטיקות וגרפים בתחום הסלולאר, הוראס דדיה.

  עכשיו הבה נראה מה קרה לנוקיה:
  ברבעון השלישי היא מכרה 6.3 מיליון סמארטפונים.
  והיום היא הודיעה שברבעון הרביעי היא מכרה 6.6 מיליון סמארטפונים.

  מדובר בגידול של 0.3 מיליון שמהווה גידול של 4.76%.

  4.76% גידול מרבעון שלישי לרבעון רביעי זה אסון של ממש.

  ואכן סטיבן (המחבל) אילופ הצליח במשימת הולכת השולל שלו. מניית נוקיה עלתה (נכון לשניה זו) ב- 16.8% – מספר הנחשב לזינוק אדיר ביום אחד.
  היא כבר הגיעה ליותר מ- 18% אבל הזינוק נעצר וקצת ירד.

  תופעה זו מוכיחה את מה שידוע כבר משנת 1929: המשקיעים ברובם הגדול הם חסרי הבנה בתחום וקל מאד להוליך אותם שולל.
  כאשר יתחילו להתפרסם פרשנויות (כמו זו שלי כאן) ע"י כתבים מפורסמים שהציבור הרחב קורא אותם או צופה בהם בטלויזיה, תדעך ההתלהבות והציבור יבין שעבדו עליו בעיניים.

  הנה הגעתי לרגע שעלי להסביר את המצב במספרים ובעובדות.

  הרבעון הרביעי – בכל התחומים – נחשב לרבעון החשוב ביותר של השנה.
  כל היצרנים בעולם מתכוננים לרבעון השיא הזה, משום שבתוכו נמצאת "עונת הקניות" סביב חגי הנוצרים.
  בענף הסמארטפונים הצטברה סטטיסטיקה של מספר שנים הקובעת כי הגידול בין הרבעון השלישי לבין הרבעון הרביעי עומד על 28%.

  מכאן נובע שבהתאם לסטטיסטיקה זו, אותם 171.4 מיליון סמארטפונים שנמכרו ברבעון השלישי של 2012, אמרוים להפיק מספר הגדול ב- 28% ובכך להביא את מכירות הרבעון הרביעי ל- 219-220 מיליון מכשירים.

  עכשיו שימו לב:
  נוקיה מכרה ברבעון השלישי 6.3 מיליון סמארטפונים מתןך 171.4 מיליון מכשירים ולכן נתח השוק שלה עמד על 3.7% .
  ואילו היום נודע לנו שנוקיה מכרה 6.6 מיליון מכשירים מתוך צפי של 220 מיליון מכשירים. לכן נתח השוק הצפוי לנוקיה יהיה 3.0%.

  אתם מבינים מה פירוש ירידה מ- 3.7% ל- 3.0% תוך רבעון אחד?
  מדובר אמנם ב- 0.7 נקודה אבל באחוזים מדובר בצניחה של 19%.

  אילו היינו מושיבים שימפנזה שרק תאכל בוטנים כל היום בכסא של אילופ,
  היתה נוקיה אמורה למכור מספר גדול ב- 28% (שיעור הגידול הסטטיסטי) מהכמות שהיא מכרה ברבעון הקודם . תוסיפו 28% ל- 6.3 מיליון מכשירים ותקבלו 8.064 מיליון מכשירי סמארטפון מתוצרת נוקיה.

  במילים אחרות, סטיבן (המחבל) אילופ הצליח למכור רק 6.6 מיליון סמארטפונים שעה שהפוטנציאל הטבעי – ללא כל גידול מעבר לממוצע – עמד על 8.064 מיליון.

  לסיכום חלק זה:
  נוקיה נפלה מנתח שוק של 3.7% לנתח שוק של 3% תוך רבעון אחד.

  עכיו נלך לאחור לאותו רבעון שלישי בו נוקיה השיגה נתח שוק של 3.7%.
  התבוננות בטבלה גורמת לרצות לבכות:
  אותם 3.7% העמידו את נוקיה במקום העשירי והאחרון בטבלה.

  סמסונג עמדה במקום הראשון עם 56.2 מיליון מכשירים ועם נתח שוק של 32.8%.
  אפל עמדה במקום השני עם 26.9 מיליון מכשירים ועם נתח שוק של 15.7%.
  Huawei עמדה במקום השלישי.
  סוני במקום הרביעי.
  ZTE במקום החמישי.
  HTC במקום הששי.
  RIM (בלקברי) במקום השביעי
  LG במקום השמיני.
  לנובו במקום התשיעי עם 7 מיליון מכשירים שהם נתח שוק של 4.1%.
  ונוקיה במקום העשירי עם 6.3 מיליון מכשירים שהם נתח שוק של 3.7%.

  כבר עכשיו ניתן להבין שנוקיה התחפרה עמוק יותר בתחתית והיא עלולה גם ליפול מטבלת עשרת הגדולים.

  בהודעה היום דיברו על שיפור בהכנסות.
  ברור שאם אפל משלמת לנוקיה כ- 5 דולרים לכל אייפון שהיא מוכרת (הסכם שנחתם בעקבות הפסקת התביעות ההדדיות בבית המשפט בינהן) ועכשיו לאחרונה החלה RIM לשלם לנוקיה "דמי פרוטקשן" אז רק הסעיף הזה מעשיר את נוקיה בכמה מאות מיליוני דולרים ברבעון.

  או קיי, סטיבן (המחבל) אילופ מח לבשר לעולם על מכירה של 6.6 מיליון סמארטפונים ברבעון הרביעי של שנת 2012.
  משום מה, הוא "שוכח" לצרף את הנתון "שינוי שנתי" (שבשפה מקצועית קוראים לו Y2Y).
  אז אני כאן ועכיו אזכיר לו וגם לכם את הנתון.
  ברבעון הרביעי של שנת 2011 – תחילת עידן הלומיה בנוקיה – נמכרו 19.6 מיליון סמארטפונים.
  במילים אחרות:
  19.6 לחלק ל- 6.6 = 2.96 – כמעט פי שלושה במספרים מוחלטים.
  אותם 19.6 מיליון סמארטפונים העניקו לנוקיה נתח שוק של 12.4% ברבעון האחרון של שנת 2011.
  חברות וחברים: סטיבן (המחבל) אילופ צוהל היום כשהוא בא לבשר לעולם שהוא "הצליח" תוך שנה אחת להוריד את נתח השוק של נוקיה מ- 12.4% לכדי 3.0%.
  הוא "הצליח" לגלח 75.8% מנתח השוק של נוקיה תוך שנה אחת והוא מבסוט.

  ברבעון האחרון של שנת 2010 נוקיה היתה במקום הראשון בעולם עם נתח שוק יותר גדול מזה של סמסונג ומזה של אפל שתיהן ביחד.
  והנה סטיבן (המחבל) אילופ "גאה" לספר לנו היום שהוא הצליח תוך שנתיים לקחת נתח שוק של קרוב לשלושים אחוזים ולהפוך אותו לנתח שוק של 3 אחוזים.

  סטיבן (המחבל) אילופ השמיד 90% מנתח השוק של נוקיה תוך שנתיים.
  זהו שיא עולמי בכשלון שוק. להבריח תשעה מתוך עשרה לקוחות תוך שנתיים זה לא רק שיא הכשלון בתחום הסמארטפונים – זה שיא הכשלון בכל תעשייה שקיימת המבוססת על ייצור. זהו שיא עולמי בכשלון והחרבה של תאגיד הנמנה על 500 הגדולים בעולם.

  סקר ברנשטיין שפורסם מוקדם יותר השבוע בקשר לנאמנותם של לקוחות למערכת ההפעלה הביא את הנתונים הבאים:
  אייפון – 95%
  אנדרואיד – 75%
  חלונותפון – 37%

  הנה תיאור במספרים בענין התמוטטות נתח שוק המסארטפונים של נוקיה:

  רבעון רביעי בשנת 2010 – 28.8 מיליון יחידות – 29%

  רבעון ראשון בשנת 2011 – 24.2 מיליון יחידות – 24% (הפלטפורמה הבוערת)
  רבעון שני בשנת 2011 – 16.7 מיליון יחידות – 15%
  רבעון שלישי בשנת 2011 – 16.8 מיליון יחידות – 14% (השקת N9 מיגו)
  רבעון רביעי בשנת 2011 – 19.6 מיליון יחידות – 12%

  רבעון ראשון בשנת 2012 – 11.9 מיליון יחידות – 8%
  רבעון שני בשנת 2012 – 10.2 מיליון יחידות – 7%
  רבעון שלישי בשנת 2012 – 6.3 מיליון יחידות – 4%
  רבעון רביעי בשנת 2012 – 6.6 מיליון יחידות – 3% (השקת WP8).

  לסיכום:
  מצבה של נוקיה החמיר וסטיבן (המחבל) אילופ אירגן "חגיגה".

  ומה היא תחזיתו של אילופ לרבעון הראשון של שנת 2013?
  כך כתוב בהודעה לעתונות של נוקיה מהיום בצהריים:
  Nokia expects its Devices & Services operating margin in the first quarter 2013 to be approximately negative 2 percent, plus or minus four percentage points
  תרגום:
  נוקיה מעריכה שהיא תשיג רווח תפעולי בשיעור שבין מינוס 2 אחוזים לבין מינוס ארבעה אחוזים.

  כך שאם נוקיה צופה הפסד מצבה בשוק רק יחמיר.

  מה, אם כך, הפלא שמתחילים לשמוע את סטיבן (המחבל) אילופ מזכיר את המילה "אנדרואיד" ?

  א.

  • אלדר

   ערב טוב אביעזר, מה שלומך?
   הבנתי שתל אביב לא חגגה עם השלג 🙂

   גם אני שמתי לב לטעות אך חשבתי שלא הבנתי את הודעת נוקיה ואולי פספסתי משהו והעדפתי לשתוק ולחכות שחכמים ממני…

   נקודה חשובה ששכחת לציין לניתוח המעניין שעשית שברבעון השלישי לא היתה לנוקיה מרכת ההפעלה החדישה והנוצצת שהיא יכולה להתהדר בה עכשיו.

   • אביעזר

    אלדר שלום,

    אכן לא ציינתי זאת משום הייתי בטוח שזה מובן מאליו 🙂

    בעקבות תגובתך נזכרתי בהכנסה נוספת של נוקיה ברבעון הרביעי שלא היתה רבעון השלישי ולא תהיה אפשרית גם בעתיד:
    נוקיה הכניסה לקופתה במהלך הרבעון הרביעי סכום נכבד תמורת
    הקמפוס היפה של מטה נוקיה שנמכר כדי להזרים מזומנים לקופה המתייבשת.

    סטיבן (המחבל) אילופ צוהל ומבסוט בשנה שבה נוקיה מכרה מפעלים שלה ומכרה את בניני המטה שלה.

    א.

  • nebsif

   אין מילים. חייב להודות שאני נכנס לTGSPOT בעיקר בשביל התגובות של אביעזר, בשביל החדשות עצמן יש מיליון אתרים כאלה ואחרים באנגלית.

   תודה.

   • אביעזר

    ערב טוב,

    תודה מקרב לב על מילות העידוד.

    בברכה,
    א.

  • יוסי

   הערה קטנה, רק כיוון שאתה מדייק: לקראת הסוף, בצפי לרבעון הבא, תרגמת "רווח תפעולי בשיעור שבין מינוס 2 אחוזים לבין מינוס ארבעה אחוזים", אך הנאמר הוא מינוס 2 פלוס-מינוס 4, כלומר בין פלוס 2 למינוס 6.

   • אביעזר

    תודה יוסי.

    הבה נעתיק את כל המשפם מההודעה הרשמית של נוקיה:

    Nokia expects its Devices & Services operating margin in the first quarter 2013 to be approximately negative 2 percent, plus or minus four percentage points

    עכשיו נפרק זאת לשפה המובנת לכל:

    התחזית היא להפסד בשיעור 2%.

    התחזית עשויה לנוע לטובה בשיעור של עד 4 אחוזים – לייצר רווח של 2%
    או
    התחזית עלולה לנוע לרעה בשיעור של 4 אחוזים – לייצר הפסד של 6%

    אני מודה לך על תגובתך הטובה.

    א.

  • בני

   גם אני כמו nebsif נכסנתי לאתר לקרוא את התגובה שלך 🙂

   אפשר לדעת אם אתה כותב בעוד מקומות?
   פורום? אתר?

   יש סיבה מסוימת לחגיגה על הדם של נוקיה?
   משהו כמו בעלות על N97 או השקעה כושלת במניה שלהם?

   ואם מדברים על מניות… קנית פוטים של נוקיה הערב? 🙂

   תודה וכל הכבוד

   • אביעזר

    שלום בני,

    אני כותב בהמון מקומות תחת כינויים שונים ובמגוון תחומים. אני לא חוגג על הדם של נוקיה, אני עצוב מאד על כך שאירופה איבדה את היהלום שבכתר. העיסוק האינטנסיבי שלי נובע מעצם היותה של נוקיה ענק במימדים נדירים. אני פשוט מתפלץ לראות איך מיקרוסופט שלחה סוס טרויאני לחבל חבלה חמורה וחסרת תקדים בתאגיד שהיה שם-דבר ובמקביל אני עוקב אחרי מעשיו ומחדליו של האפס הניהולי ששמו סטיב באלמר שקיבל מביל גייטס אימפריה משגשגת ובמשך שנותיו בתפקיד רושש את בעלי המניות ואיפשר לאפל ולגוגל להיות המוליכות בחדשנות בתחומי המיחשוב האישי.

    לא היתה לי בעלות כושלת על N97. לא היתה לי בעלות על סמארטפון מתוצרת נוקיה. אין לי סמארטפון – יש לי סתם-פון .

    מעולם לא קניתי מנייה של נוקיה.

    אני לא קונה פוטים, קולים, אופציות, נגזרות, גידורים, קרנות.
    אני קונה ישירות בלבד ואך ורק סחורה של נאסדאק. לעיתים נדירות גם סחורה של NYSE.
    אני לא ספקולנט ולא day trader.
    אני לא דן בעניני הפרטיים כאן או באתר אחר.
    אני לעולם לא ממליץ באינטרנט על קנייה או על מכירה של מנייות.

  • אביעזר אתה משהו מיוחד
   איך יש לך כוח לרשום כמה תגובות כאלה ביום?!
   אני משתגע!

   • אביעזר

    יוסיHD,

    אל תשתגע בבקשה.
    זה עתה מלאו לך 13 שנים ועליך לקחת אחריות למעשיך ולהפגין איפוק.

    זה לא עניין של "כח".
    זה ענין של רצון שמוביל לכך.
    עם הזמן התהליך מתייעל וכושר הכתיבה עולה.
    מילת המפתח היא "כושר".

    בגלל רצוני לדעת עוד ועוד פיתחתי כושר קריאה.
    בגלל רצוני לתרום מהידע שלי פיתחתי כושר כתיבה.

    שבת שלום,
    א.

    • מה עם כושר הסברה?
     זה יועיל מאוד 😀

     • אביעזר

      נכון

  • סטודנט בטכניון

   אחר הצהריים טובים אביעזר,

   אני נהנה לקרוא את התגובות שלך, אני מוצא אותן מרעננות ובעלות תובנות מעניינות

   עם זאת, חבל לי שאתה מכנה את אלופ "מחבל". ייתכן מאוד שזה מה שהוא עושה. אבל השימוש בתואר גנאי על מנכ"ל מכובד (בצדק או שלא) בהודעות שלך בא בניגוד מוחלט לרמה הגבוהה שבה אתה רושם בתגובות שלך וחבל לי על כך…

   ציינת על מכירה של לומיות במחירי ריצפה. אם יש לך לינק לכך אשמח לקבל אותו.

   אם תחליט לפתוח אתר משלך בעל תובנות טכנולוגיות מענייניות. אשמח להימנות עם קוראיך

   בברכה,
   ח.

   • אביעזר

    שלום לסטודנט בטכניון,

    אני מודה לך על המחמאות.

    תיקון טעות קטנה:
    האיות של שמו של מנכ"ל נוקיה הוא "סטיבן אילופ".
    כך מציגים אותו לפני שהוא עולה על הבמה בסרטוני הוידאו שנוקיה מפיצה.

    "מחבל" אינו תואר גנאי.
    אני מקווה שברור לך שאני לא מתכוון ל- "טרוריסט" אלא ל- "מחבל".
    כפי שלמשל מופיעה המילה במשפט הבא:
    פרישתו של ח"כ XXX מרשימת YYY שגרמה לירידה בסקרים מציבה אותו בעמדת מי שמחבל בסיכוייה לעבור את אחוז הרשימה.

    מרבית אלו שמעבירים ביקורת על אילופ באתרים המקצועיים מכנים אותו בכל מיני כינויים כמו "קרימינאל", "פסיכופאט" וכו'. אני נמנע מכך.

    אני מציין עובדה שאי אפשר לערער עליה בכלל:
    מזה כמעט שנתיים עוסק אילופ במעשי חבלה סדרתיים שאין בינהם לבין טובתה של נוקיה כל קשר.
    הוא פועל במפורש בשרות מיקרוסופט ובוגד באימון שניתן בו.

    אני יכול להביא המון דוגמאות לכך – אבל אעה זאת בהזדמנות אחרת, עכשיו הזמן לארוחת צהריים שנתאחרה. אלו לא דוגמאות חדשות, הרבתי לכתוב עליהן במהלך השנתים האחרונות.

    רשמת:
    ציינת על מכירה של לומיות במחירי ריצפה. אם יש לך לינק לכך אשמח לקבל אותו."

    לא דייקת. אני התייחסתי לדור הראשון של מכשירי לומיה. דגמים 800 ו- 900 וכו'.

    חפש בגוגל
    Nokia Knocks Lumia 900 Price Down to $50

    חפש בגוגל
    ALDI LUMIA PRICE

 • אחד

  מרשים מאוד יפה שהיא הצליחה למכור כמות כזאת תוך חודשים בערך

 • פיפוש

  השאלה היא על איזו לומיה מדובר.

  • אביעזר

   פיפוש,

   מדובר גם והרבה על לומיות מהדור הראשון שהמפעילות הציעו באפס דולרים.

   להרחבה – קרא בויקיפדיה את הערך

   "כפרי פוטיומקין"

   א.

   • אני

    איך אתה כ"כ בטוח?

    • אביעזר

     ניהלתי מעקב יומיומי אחרי פרסומים של המוכרים באירופה, ארה"ב וישראל.
     הרשת הענקית ALDI (ה- וולמארט של אירופה} הציפה את השוק בדגמי 900 ו- 800 במחירים מגוכחים של 150 יורו ללא התחיבות למפעילה.

 • kosh

  אומנם זה לא אפל או סאמסונג
  אבל הנתונים יפים

  • אביעזר

   הנתונים לא יפים, הנתונים קשים מאד ומעוררי חרדה .
   צא מהאשליות.