יצרנית הסלולר הפינית נוקיה, שאיבדה השנה את כתרה כיצרנית הטלפונים הסלולריים הגדולה בעולם לטובת סמסונג, מסרבת להיכנע לגיל המופלג (148) או לשוק העסוק בלהספיד אותה מזה כשלוש שנים, אך אינה מצליחה לבלום את הנפילה.

מפקדת נוקיה באספו שנמכרה

היום הציגה החברה את דוחותיה הכספיים לרבעון האחרון של 2012, אשר לכאורה נראים חיוביים: החברה סיימה את הרבעון עם רווח תפעולי של 439 מיליון יורו – הפעם הראשונה מזה כשנה וחצי שהיא מצליחה להרוויח כסף. כמו כן, כפי שחשף המנכ"ל סטיבן אלופ בתחילת החודש, הצליחה החברה למכור בתקופה זו 4.4 מיליון מכשירי Lumia – עלייה חדה ביותר לעומת פחות ממיליון שנה קודם. בנוסף, ציינה החברה כי בארה"ב רשמו מכירות הלומיה (700,000 יחידות) עלייה של 40% לעומת הסדרה הראשונה שהוצגה שנה קודם לכן, ולעומת הרבעון השלישי השנה (300,000) טיפסו מכירות הסדרה למעלה מפי שניים. עם זאת, את המשקיעים זה לא שכנע, ומניית החברה רושמת ירידות של בין 4-10 אחוזים בבורסות בניו-יורק ובפינלנד.

הסיבות לתגובה השלילית מצד המשקיעים רבות: ראשית, למרות נתוני המכירות הטובים לכאורה של הלומיה, החברה עדיין רשמה ירידה חדה בנתח השוק שלה, מאחר ומכרה רק 2.2 מיליון מכשירי סימביאן, לעומת כ-18.6 מיליון לפני שנה. בסך הכל, מכרה החברה 6.6 מיליון סמארטפונים לעומת כ-19.6 מיליון ברבעון האחרון של 2011 – ירידה של 66%. גם במתחום המכשירים הזולים רשמה החברה ירידה, מ-93.9 מיליון יחידות בסוף 2011 ל-79.6 מיליון יחידות בסוף 2012 – הפרש שלילי של כ-15%.

גם בשורת ההכנסות ספגה החברה ירידה, מ-10 מיליארד יורו בחודשים האחרונים של 2011 ל-8 מיליארד בחודשים אלו ב-2012, ובמישור השנתי מ-39 מיליארד יורו ב-2011 ל-30 מיליארד יורו ב-2012. כמו כן, לעיקר ההכנסות אחראית חטיבת הרשתות Nokia Siemens Networks, שהניבה יותר כסף מיחידת המכשירים. למעשה, נוקיה-סימנס היא החלק היחיד בקבוצת נוקיה שרשם גידול בהכנסות (5%), ובגידול ברווח התפעולי הפער בינה (227%) לעומת חטיבת המכשירים והשירותים (36%) דרמטי. מלבד זאת, חלק ניכר מהכנסות נוקיה נבע ממכירת בניין המשרדים הראשיים שלה באספו בעסקה ששוויה כ-170 מיליון יורו.

צילום: Pilkku

 • מחכה לאביעזר

  נוקיה יכולה לשרוד לא רע אם היא תתרגל לרעיון שהיא כיום חברה קטנה ולא משפיעה.

 • לומד ראיית חשבון

  מה שמתרחש בנוקיה בשנתיים האחרונות סובב סביב נושא הסמרטפונים. אותנו כאן לא מעניינים עיסקי התשתית ולא עיסקי הטלפונים הפשוטים שמיועדים לעניים בארצות העולם השלישי. המהפך הגדול שביצע ELOP בתחילת 2011 היה כרוך במעבר למערכת ההפעלה של מיקרוסופט ולכן מדובר אך ורק בתחום הסמרטפונים. כל הביקורת הקטלנית שהושמעה כלפי ELOP היתה בעניין הסמרטפונים. כל מיני הוצאות אחרות והכנסות אחרות שחלקן הוא חד פעמי כפי שכתוב כאן באחת התגובות לא שייכים לעניין המרכזי. כל הקריאות המתלהבות לתגובה של אביעזר לא משנות את העובדות הקשות שנוקיה פרסמה בדוח שלה. גם הטענה של יואל כלפי אביעזר כאילו והוא נעלם מקוממת אותי מפני שיש לו את כל הזכות בעולם לכתוב פה מתי שמתאים לו ומתי שיש לו זמן. חוץ מזה שכל מה שהוא כתב פה בהמון כשרון וידע במשך זמן רב התברר להיות נכון ומדויק הן לגבי הרבעון שחלף ונוקיה דיווחה עליו ואפילו לגבי הרבעון הנוכחי שנוקיה כבר פרסמה אתמול תחזית שהיא תפסיד בו.
  פרסום דוח של רבעון אחרון בשנה נותן הזדמנות להשוותו לרבעון מקביל שנה קודם לכן. במקרה של נוקיה כדאי אפילו להשוותו לרבעון מקביל שנתיים קודם לכן היות וזה היה הרבעון האחרון לפני שהמנכל ELOP ביצע את החתונה הקתולית עם מיקרוסופט. אבל לפני ההשוואה המעניינת הזו אני רוצה לסיים את עניין העתיד בציטוט התחזית של מנכל נוקיה עבור הרבעון הראשון של 2013. ELOP פרסם בדוח תחזית שאומרת שלנוקיה יהיה הפסד תפעולי ברבעון הנוכחי בין מינוס 1.6% למינוס 2.4%. התחזית הזו גרמה לצניחה החופשית אתמול במניה של נוקיה. ראיתי למטה תגובה של יאיר שאומר שELOP מצליח לשקם ולו במעט את ההרס הזרוע בנוקיה בכל פינה. אלוהים ישמור: את ההרס הזרוע בכל פינה עשה ELOP והוא אחראי עליו כי הוא המנכל. אני מסתכל בדוח ורואה שנוקיה התחילה את 2012 עם 130050 עובדים וסיימה את 2012 עם 97798 עובדים. ELOP הוא שזרע את פיטורי 25% מהעובדים של נוקיה בשנה שהסתיימה.
  אמרתי בתחילת תגובתי שנוקיה פרסמה עובדות קשות בדוח שלה מאתמול. אני אפרט שלושה דוחות של רבעון אחרון מהשנים 2010-2012 כדי להמחיש את הקריסה. מי שרוצה לבדוק שאני לא טעיתי מוזמן לעיין באתר נוקיה בדוחות אלו ולחפש את הטבלה SMART DEVICES RESULTS SUMMARY. הטבלאות עוסקות בסמרטפונים שנוקיה מכרה מבלי להבדיל בין SYMBIAN, MEEGO או WindowsPhone.
  הנה הנתונים של הרבעון האחרון ל2010 לפני שהמנכל ELOP ביצע את השינוי הגדול: מכירות של סמרטפונים 4396 מיליון יורו, 28.6 מיליון יחידות, במחיר ממוצע של 154 יורו למכשיר. רווח תפעולי 28.7% שהם 1261 מיליון יורו, פחות הוצאות תפעוליות 899 מיליון יורו , סך הכל רווח של 362 מיליון יורו בתחום הסמרטפונים. רווח ממוצע של 12.66 יורו לכל סמרטפון.
  הנה הנתונים של הרבעון האחרון ל2011 עם תחילת מכירת דור ראשון של LUMIA: מכירות של סמרטפונים 2747 מיליון יורו, 19.6 מיליון יחידות, במחיר ממוצע של 140 יורו למכשיר. רווח תפעולי 19.9% שהם 547 מיליון יורו, פחות הוצאות תפעוליות 732 מיליון יורו , סך הכל הפסד של מינוס 185 מיליון יורו בתחום הסמרטפונים. הפסד ממוצע של 9.44 יורו לכל סמרטפון.
  הנה הנתונים של הרבעון האחרון ל2012 עם תחילת מכירת דור שני של LUMIA: מכירות של סמרטפונים 1225 מיליון יורו, 6.6 מיליון יחידות, במחיר ממוצע של 186 יורו למכשיר. רווח תפעולי 18.0% שהם 221 מיליון יורו, פחות הוצאות תפעוליות 481 מיליון יורו , סך הכל הפסד של מינוס 260 מיליון יורו בתחום הסמרטפונים. הפסד ממוצע של 39.40 יורו לכל סמרטפון.
  הבאתי לכם את הנתונים שנוקיה פרסמה בדוחות שלה. עולה מהם תמונה קשה ביותר של כשלון ענק. זה לא תחילתו של שיקום אלא שיאו של הרס. אני מתנצל על התגובה הארוכה, פשוט לא ניתן להביא נתונים מקיפים ב40 מילים. תתנחמו בזה שאילו אביעזר היה מגיב ניתן לשער שהוא היה מאריך פי 3 ממני.

 • זה"ק

  יואל תקשיב – אביעזר אף פעם לא אמר שלנוקיה אין תקווה. הוא אמר שרק נס יכול לגרום לנוקיה להשאר במבנה הבעלות הנוכחי. אז נא לדייק ולא לסלף.
  לא צריך להיות אביעזר בשביל להבין שכל הרווח של נוקיה 439 מיליון יורו זה קשקוש ומקורו לא ממכירת פלאפונים. מיקרוסופט מסבסדת את נוקיה בכל רבעון ברבע ביליון $. זה לבד נותן כאילו רווח של 180 מיליון יורו. RIM שילמה לנוקיה 50 מיליון יורו כדי למנוע תביעה. אפל שילמה לנוקיה 170 מיליון יורו דמי שימוש בפטנטים. רק זה נותן 400 מיליון יורו. נוקיה קיבלה 170 מיליון יורו בשביל הבנין הגדול שהיא מכרה. בסך הכל יש כאן 570 מיליון יורו כסף שנכנס שלא קשורים למכירת פלאפונים. בקיצור נוקיה מפסידה בגדול כבר שנתיים. שנתיים היא מפסידה ולא רואה רווחים. המנכ"ל סטפן אלוף לקח נוקיה עם 29% נתח שוק וים של רווחים בסוף 2010 והביא אותה בסוף 2012 לנתח שוק של 3%. רק מזה אפשר לנחש את העתיד.

  • יואל

   אתה זה שלא מדייק. אביעזר תוקף את המדיניות הנוכחית של נוקיה ושל מנהליה בצורה שיטתית. לכך מתקשר הדו"ח האחרון שמראה שיפור מסוים ע"פ מה שנוקיה עשתה השנה, שזו בדיוק ההתנהלות שאותה תוקף אביעזר על בסיס כמעט יומיומי.
   כמו כן, נוקיה היא לא רק חברת טלפונים, היא ענקית תקשורת, כך שאיני מבין מדוע אתה עושה הפרדה בין הכנסות להכנסות. בסופו של דבר, נעשים מהלכים שהובילו לרווח מסוים אחרי תקופה ארוכה של הפסדים. מי אחראי על מהלכים אלו? סטיבן המחבל אלופ. האם הוא עשה טעויות בעבר? כן. אבל אביעזר לא רק ביקר על העבר. הוא טען שזו חברה חסרת תקנה ושהדו"חות יוכיחו את זה. הגיעו הדו"חות, ורק אביעזר נעלם…

 • יואל

  כשיודעים מראש מה אביעזר הולך להגיד, זה מראה על "אובייקטיביות" התגובה…
  אז קדימה אביעזר, כולנו ממתינים לשמוע למה לענקית הפינית אין שום תקווה…

 • kobi

  נכנסתי רק בגלל אביעזר

 • לדעתי השנה נוקיה הולכת לגדול מאוד, ואני גם מאוד מצפה לתגובה של אביעזר 🙂

  • אני כבר חשבתי שהוא הגיב 😀

   • יאיר

    אני גם מניח שנוקיה עוברת לשלב של רוחיות עקבית אך הדרך לפסגה כעת קשה שבעתיים ורצופת תחרות קשה. סטיבן אילופ המחבל כהגדרת אביעזר מצליח לשקם ולו במעט את ההרס הזרוע בנוקיה בכל פינה. תגובתך אביעזר?…..

    • אין עתיד

     ליאיר, לומר שנוקיה בדרך לפיסגה זו בורות מוחלטת בכלכלה גלובלית בסיסית!! וסליחה שגנבתי לך את הניסוח המעמיק.