ההחלטה של החברה הפינית לפני שנתיים ללכת עם מיקרוסופט טרפה את הקלפים, אבל עדיין רבים מפנטזים לראות יום אחד את נוקיה מכריזה על מכשיר הרץ על מערכת ההפעלה אנדרואיד. האם הכל סגור? מתברר שלא.

בראיון שנתן סטיבן אילופ, מנכ”ל נוקיה לגיזמודו ספרד, אמר כי החברה כרגע מחויבת למיקרוסופט וממשק האריחים של Windows Phone 8, אבל בעתיד – הכל אפשרי, גם אנדרואיד: “במלחמת האקוסיסטם הנוכחית אנחנו משתמשים ב-Windows Phone כנשק העיקרי שלנו. אבל אנחנו תמיד חושבים על הצעד הבא, מה יהיה התפקיד של HTML 5, אנדרואיד… HTML5 יכולה לעשות את הפלטפורמה עצמה – אם זה אנדרואיד, Windows Phone או מערכת אחרת, לא רלוונטי לעתיד, אבל זה מוקדם מידי לדעת. היום אנחנו מחויבים ומרוצים ממיקרוסופט, אבל הכל עוד אפשרי.”

התגובה של אילופ באה לאחר שנשאל האם נוקיה תשיק בעתיד הקרוב מכשיר אנדרואיד, ונשמע כי אילופ לא סוגר את הדלת בפני אף מערכת. אמנם לא מדובר כאן בהפתעה גמורה, כשבעבר אילופ כבר ציין את מערכת האנדרואיד יותר מבהזדמנות אחת, אבל נראה כי בנוקיה ממשיכים לעקוב אחר התפתחות השוק ומערכת ההפעלה החדשות הצצות בכל רגע כמו ה-Firefox OS, Tizen ועוד, כשהמעבר לאנדרואיד הוא לא הגורם הבטוח להצלחה.

עדכון: נוקיה הוציאה הודעה בה היא מבהירה כי אין לה שום כוונה לפתח מכשיר מבוסס אנדרואיד. אוי כמה אנחנו לא מופתעים.

שתף:
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.
 • ד

  דבר אחד לא הבנתי, מי קבע ש-WP8 נכשלה?
  היא בתחילת דרכה… לוקח זמן לאנשים להבין ולנסות מערכת שנכנסה לשוק לא מזמן (אם לא מתחשבים בגרסאות הקודמות של WP). במיוחד לנו הישראלים שגרסאותיה הקודמות של המערכת כלל לא היו רלוונטיות כיוון שלא תמכו בשפה העברית.

  אני חושב שצריך לחכות עד סוף השנה ואם נתח השוק לא יגדל באופן משמעותי (מומחים ממני יקבעו מהו אותו "משמעותי" ביחס לשוק) אז נקבע חד משמעית שהיא לא צלחה בשוק המערכות לסמארטפונים.

  • אביעזר

   שלום,

   שאלת "מי קבע….?"

   אני קבעתי.
   כמו בן קבעתי ש- iOS הצליחה ואנדרואיד הצליחה בגדול.

   ====

   כתבת "אם לא מתחשבים בגירסאות קודמות של WP".

   צר לי, אני כן מתחשב בכל הגירסאות שמיקרוסופט הביאה לעולם בתחום הסמארטפונים. במיוחד מהידרדרות נתח השוק של מיקרוסופט מ- 12% בשנת 2006 ל- 2% ברבעון השלישי של 2012 שייתכן ויתברר שימשיך להתקרב ל- 1% ברבעון הרביעי של שנת 2012.

   כמו כן, אני רוצה להגיד לך שאני ממש ממש צעיר בגילי אם לא מתחשבים בספרה השמאלית של מספר שנותי.

   א.

 • אביעזר

  שלום,

  נוקיה גוססת וסטיבן (המחבל) אילופ לא יאריך ימים בתפקידו.

  למערכת ההפעלה WP8 הכושלת באופן מחפיר (מהבחינה העיסקית) אין סיכוי.
  אפילו אם מיקרוסופט תקנה מגוגל את כל הזכויות על אנדרואיד או שתקנה מאפל את כל הזכויות על מערכת ההפעלה iOS היא תיכשל בתחום הסמארטפונים.

  למנכ"ל מיקרוסופט אין מושג איך פועל שוק הסלולאר וההחלטות השגויות שלו הפילו את מיקרוסופט מהמקום השני עם נתח שוק של 12% למקום האחרון (הששי) עם נתח שוק מגוחך של 2% ברבעון האחרון שדווח.

  ברבעון הרביעי של שנת 2012 שהסתיים לפני כעשרה ימים היו מכירות עלובות של WP8 בכלל ן- LUMIA בפרט.
  כאשר נוקיה תפרסם את דודחותיה בעוד 16 ימים, יהיה להרבה אנשים חושך בעיניים.

  כל עוד קוראים למנכ"ל מיקרוסופט "באלמר" וכל עוד מיקרוסופט היא הבעלים של SKYPE אין ל- WP8 סיכוי.

  מרבית הרווחים של המפעילות מגיעים משיחות וממסרונים והן מחרימות את מיקרוסופט בגלל SKYPE שהוא איום גדול מאד על מקורות ההכנסה של המפעילות.

  ביל גייטס הבין היטב את החשיבות לאפשר הרצת ישומי DOS ישנים במערכות ההפעלה חלונות בשנים שלאחר יציאת DOS לגמלאות.
  האפס הניהולי חסר ההבנה במחשבים – זה שהצליח במהלך כל שנות כהונתו כמנכ"ל מיקרוסופט לרושש אל המשקיעים (אחרי שמניית מיקרוסופט איבדה למעלה מחצי משוויה ביום הוא נכנס לתפקידו) וזה שאפל וגוגל אכלו אותו לארוחת בוקר ושינו את העולם, עשה שגיאה קשה מאד כאשר הכריז שמכשירים בני חודשיים-שלושה מדור WP7 לא יוכלו להריץ את מערכת WP8.

  המחבל אילופ, הנושא בתואר המפוקפק של "המנכ"ל הגרוע ביותר בכל הזמנים ובכל הענפים" (בפלח תאגידים גדולים) הצליח להשמיד תאגיד ענק ומשגשג שהיה לפני שנתיים במקום הראשון בעולם עם נתח שוק גדול יותר מזה של סמסונג ואפל במצורף.
  בשנת 2010 הצליחה נוקיה להתאושש והגדילה את הפער בינה לבין סמסונג ובינה לבין אפל. סימביאן S^3 שופר ללא הכר ודגם N8 היה הצלחה גדולה.
  אבל המחבל אילום פירסם את "מיזכר הפלטפורמה הבוערת" ושיקר במצח נחושה והשמיץ את מוצרי נוקיה. הכל כדי לבצע את מלאכת הסוס הטרויאני שהוטלה עליו ע"י שולחו.

  עכשיו נוקיה מרוששת, איבדה את מרבית מנהליה המומחים והותיקים, מכרה את מרבית מפעליה, מכרה את בניני המטה שלה, הגיעה להיות מוגדרת בעלת חוב בדירוג "זבל" (ג'אנק) ע"י כל סוכנויות הדירוג, ומרבית לקוחותיה נפוצו לכל עבר.

  לפני כמה ימים ראינו כאן כתבה המתארת בדיחה הזויה שאילופ החרטטן הפיץ "נוקיה עומדת לייצר טאבלט PC".

  נוקיה ניסתה בעבר לייצר מחשב נייד אבל לא הצליחה למכור אותו וגרמה לעצמה הפסד צורב כספי ותדמיתי. מה בדיוק חושב לעצמו המחבל אילופ שהוא יצליח להתחרות בפירמות מבוססות בעלות נסיון גדול מאד בתחום המחשבים הניידים (אייסר, טושיבה, לנובו, אסוס, ג'יגה-בייט, HP, דל ועוד)?

  עכשיו הוא כבר מדבר על סמארטפון אנדרואיד.

  איזה סיכוי יש לו אחרי שסגר את מפעליו, פיטר את מרבית עובדיו המעולים, רושש את נוקיה, פגע נואשות בערך המותג, השניא את נוקיה על המפעילות,
  מכר את בניני מטה נוקיה, הביא את נוקיה לרדת מהמקום הראשון למקום העשירי והאחרון בטבלת נתח השוק ברבעון השלישי בתחום הסמארטפונים, גרם להפסדי ענק לנוקיה, הביא לקריסת מניית נוקיה, חנק את סימביאן ורצח את מיגו?

  מה מביא את המחבל אילופ להאמין שנוקיה האיטית והבלתי-יעילה שעובדיה נמצאים במצב נפשי של דה-מוראליזציה קשה, שדירוג האשראי שלה הוא "זבל", שאין לה כבר אפשרות לקבל הנחות מיצרני רכיבים כי היא כבר לא קונה "כמויות", מה מביא אותו להאמין שהוא מסוגל להתחרות בסמסונג המשגשגת, היעילה, הזריזה שמציפה את העולם בעשרות דגמים של טלפונים מבוססי אנדרואיד?

  אם סוני ו- HTC מתקשות (עיסקית) להתחרות בסמסונג, וכאשר בתחום הזה פועלות שתי פירמות סיניות שאפתניות ומצליחות, מה בדיוק המחבל חושב לעצמו?

  אני מתבונן בצילום בו רואים את האפס הניהולי שאיפשר לאפל ולגוגל לדחוק את מיקרוסופט הרחק מהבכורה שהיתה לה, עומד על הבמה בכנס המשקיעים בלונדון באותו יום ששי מר ונמהר בו המשקיעים עזבו במחאה ובכעס את האולם, יחד עם סטיבן (המחבל) אילופ ודמעות בעיני איך שני אלו הרסו מפעל מפואר יחיד במינו, גאוות אירופה, גורם מרכזי בכלכלת פינלנד.

  א.

  • נתי גל

   ללקק את האצבעות, כתמיד…
   שאפו.

   שאלה, האם יש לך מקור לכך שהN8 הצליח במכירות?

   • אביעזר

    שלום נתי,

    ברבעון הרביעי של שנת 2010 החלה מכירת דגם N8.
    לפי דוחותיה הרשמיים של נוקיה – אותם היא הגישה לבורסה בתאריך 27 בינואר 2011 – היא מכרה ברבעון זה 123.7 מיליון מכשירי סלולר מכל הסוגים:
    95.4 מיליון מכשירי סתם-פון
    28.3 מיליון מכשירי סמארטפון.

    28.3 מיליון המכשירים האלו העמידו את נוקיה בראש הטבלה עם נתח שוק שהיה גדול יותר מזה של סמסונג ואפל ביחד.
    נוקיה הודיעה אז שדגם N8 זכה לתואר most pre-ordered phone ever.
    הודעה זו היתה מרכז הכתבה של GSMARENA מיום 30/12/2010 על השגי נוקיה. באותה כתבה פרסמה GSMRENA את הערכתה כי נמכרו 4 מיליון מכשירים מדגם N8.

    28.3 מיליון המכשירים האלו יצרו לנוקיה גידול מרשים של 36% במכירות סמארטפונים בהשוואה ל- 20.8 מיליון הסמארטפונים שנמכרו ברבעון הרביעי של שנת 2009.

    האתר המפורסם Pocket Lint רשם בסוף דצמבר 2012:
    Nokia has managed to sell a surprisingly okay number N8 smartphones. The flagship mobile has rung through the tills a very respectable 4 million times since its release in October 2010

    The stats come courtesy of Finnish website Inderes Oy (Google Translate on standby) and indicate pretty clearly that Nokia was not telling porkies when it announced it had received their highest ever pre-order figures for the phone it had been hoping would stop the rot

    To put that in perspective though, around 14 million iPhones were sold during the same quarter

    שים לב, ידידי נתן, שלפי דיווחי IDC אפל מכרה ברבעון זה 16.2 מיליון אייפונים ואילו סמסונג 9.7 מיליון סמארטפונים (היא היתה במקום הרביעי אחרי נוקיה, אפל ובלבקרי).
    אפל וסמסונג במצורף מכרו 25.9 מיליון סמארטפונים ברבעון האחרון של שנת 2010 ונוקיה צחקה על שתיהן ומכרה 28.3 מיליון סמארטפונים.

    והנה אנו עוברים לרבעון השלישי של שנת 2012 – הרבעון האחרון לגביו יש נתונים. (נתוני הרבעון הרביעי של 2012 יהיה בידינו רק לקראת סוף ינואר 2013).

    ברבעון השלישי מכרה נוקיה השחוטה 6.3 מיליון סמארטפונים. גם WP, עם סימביאן וגם שאריות מיגו שנחשבות עדין להיט בכמה מקומות.
    אתה קולט את עומק הנפילה?
    שוק הסמארטפונים כמעט הוכפל בשנתיים וניקה הצליחה למכור ברבעון השלישי של שנת 2012 פחות מרבע מכמות הסמארטפונים שהיא מכרה ברבעון הרביעי של שנת 2010.
    ומה עשו מתחרותיה של נוקיה ברבעון הלישי של שנת 2012?
    לנובו, LG, בלקברי, HTC, סוני, ZTE – כולן מכרו יותר מנוקיה.
    Huawei מכרה ברבעון השלישי של 2012 16 מיליון סמארטפונים.
    אפל מכרה 26.9 מיליון סמארטפונים (וזאת לפני תחילת מכירת ip5).
    סמסונג מכרה 56.2 מיליון סמארטפונים.

    סמסונג ואפל מכרו יחד 86.1 סמארטפונים ברבעון השלישי של שנת 2012.
    שתיהו יחד מכרו במצורף כמעט פי 14 סמארטפונים מהכמות שנוקיה האומללה והשחוטה מכרה באותה עת.
    וזאת בהשוואה לעובדה שברבעון הרביעי של שנת 2010 – רק שבעה רבעונים לפני כן – נוקיה מכרה קרוב לעשרה אחוזים יותר משתי מתחרותיה אלו.

    זו הקריסה הגדולה ביותר אי פעם בזמן כה קצר של תאגיד ענק בינלאומי בכל תחום יצרני שהוא.

    על הקריסה הענקית הזו ניצח מנכ"ל נוקיה סטיבו (המחבל) אילופ. הוא זה שבתחילת 2011 השמיץ את הסמארטפונים של נוקיה (במיזכר הפלטפורמה הבוערת)ולאחר מכן חנק את סימביאן ורצח את מיגו.

    המחבל אילופ נשאל לפני מספר חודשים "האם יש לך תוכנית ב' למקרה שמכירות לומיה יאכזבו?".
    מה ענה המחבל אילופ? "אין תוכנית ב'. תוכנית ב' היא להצליח עם תוכנית א'".

    העולם טרם נתבשר רשמית על כשלון WP8.
    אני חש, נתן, על פי כל מיני אינדיקטורים שאני מצרף אותם לכדי תמונה כללית, שנוקיה נכשלה גם ברבעון הרביעי של שנת 2012 המכירת מכירי לומיה.
    מנכ"ל מיקרוסופט באלמר יודע את ממדי הכשלון של WP8. (כפי שהוא יודע ומאוכזב ממכירות חלונות-8 ל-PC ומהקשיים הניכרים של טאבלט מיקרוסופט לחולל מפנה חיובי).
    מנכ"ל נוקיה, סטיבן (המחבל) אילופ יודע במדויק שהרבעון הרביעי שהסתיים לפני מספר ימים תקע בארון המתים של נוקיה מסמר גדול במיוחד.

    עכשיו – לפי הידיעה בכתבה הזו שאנו קוראים כאן באדיבות טיג'יספוט) – הוא כבר נכנס למוד של הזיות קשות ומחרטט על אנדרואיד.
    במצבה הכספי הקשה של נוקיה מי בדיןק יממן פיתוח של ליין חדש של סמארטפונים? האם אילופ מצפה שמיקרוסופט תממן לו פיתוח של מכשיר אנדרואיד?
    כולנו זוכרים שלפני שנתיים הוא פנה לגוגל (לדבריו) והם לא רצו לתת לנוקיה שום העדפה על פני סמסונג ויצרנים אחרים. וכל זאת כאשר נוקיה שלטה בעולם. אז עכשיו? גוגל תזמין אותו למשרדיה רק אולי כדי להסתלבט עליו ואולי להתעלל בו לאחר הוא התנהג כמו מנוול אמיתי ביחס לשותפה הנאמנה של נוקיה למיזם מיגו, חברת אינטל.

    נוקיה גוססת וקרובה יותר מאי פעם למותה במבנה הבעלות הנוכחי.
    מיקרוסופט לחה לנוקיה סוס טרויאני כדי להסיר מהדרך מתחרות ל- WP שקוראים להן סימביאן ומיגו.
    WP8 נכשל כשלון צורב ועלול להביא את מיקרוסופט להכריז על הרמת ידים בתחום – כפי שהיא עשתה עם KIN.

    המחבל אילופ הצליח במשימתו לרמוס את נוקיה עד עפר.
    לגרום לכך שהיא או מישהו אחר יוכלו לקנות אותה תמורת סכום מצחיק.
    אולי HUAWEI תרצה לקנות את נוקיה כדי לשים יד על כמה לקוחות בתחום התשתית ועל תיק הפטנטים.

    א.

    • נתי גל

     תודתי מקרב לב על תגובתך הארוכה, והמחכימה, כתמיד:)
     לפני ימים אחדים רכשתי נוקיה C2, ומעולם לא הייתי מרוצה יותר ממכשיר סלולרי.
     הקליטה בשמיים והשמע מחריש אוזניים.
     כל כך חבל עליהם.
     אחרי שהם יקרסו, לא נוכל להשיג מכשירים פשוטים אך אמינים כפי שהיא מייצרת.
     סמסונג מעולם לא הייתה אמינה, בטח ובטח לא במכשירים "טיפשים".

 • דנימזומני

  נוקיה ! , הייתה מלכת המכירות הפלאפונים ? ,
  איפה היא היום ? , בשוק של מייקרוסופט ורק מפסידה ומפסידה …

 • גיל

  אם נוקיה תוציא מכשיר עם מערכת הפעלה אנדרואיד, אני מאמין שהיא תוביל ובגדול. יש לה מכשירים מאוד חזקים בשוק מבחינה חומרית, רק שמערכת ההפעלה של מכשירי נוקיה היא מאוד איטית ולא מתקדמת.

  • מייקי

   Windows Phone 8 היא איטית ?

   לך תבדוק את העובדות שלך…

   • אביה

    נראלי שהבחור מאחר טכנולוגית מספר שנים והואהתכוון לSYMBIAN

    WINDOWS PHONE מהירה מאוד ומבחינת הSMOOTH היא לפעמים עוברת את הIOS
    שאם נשים את הדירוג זה משהו כזה:
    IOS
    WP
    באדה [חחחחחחחחחחחחחח], וקצת אחרי אנדרואיד

    • יוסי כהן

     מצטער אבל אנדרואיד יותר חלקה מIOS… וכן WP בכללי במקום ראשון מבחינת הקלילות והחלקלקות.
     זה תלוי על מה אתה מריץ את אנדרואיד ואת איזה אנדרואיד אתה מריץ!
     מצטער אבל אייפאד 3 לא חלק כמו אייפון 1-3GS מאז שIOS התקדמה (והדביקה כמה פונקציות מאנדרואיד) כך היא הפסיקה להיות חלקה…
     אנדרואיד תמיד הייתה עמוסה בדברים ובפונקציות מדהימות רק היה לה ממשק וחומרה גרועים(סמסונג וHTC ניסו בכח לתקוע ממשק כבד מאוד על חומרה חלשה). ברגע שהחומרה הגיעה לחצי ג'יגה ראם ומעבדי 1 GHZ ומעלה אנדרואיד טסה(מדובר על אנדרואיד נקי! בגרסאת JB ומעלה)
     אנדרואיד גם מגוון בביצועיו קח טלפון בעל חומרה חלשה ותפעיל עליו את מסך הבית TSF SHELL שנראה מדהים וכולו פועל על 3D הטלפון יהיה חלק כ"כ שלא תזהה אותו! אח"כ תחזור למסך הבית המקרטע ממקודם ולא תבין למה הדבר המכוער הזה שקורא לעצמו לאונצ'ר(או בית) לא זז!
     כך גם עם עוד אפליקציות שיש להן תחליפים ראויים והרבה יותר חלקים ויפים.
     כיום אנדרואיד חלקה כי אין לה ברירה… היא רצה על מחשבי על קטנים.
     (למעט אפליקציות שנכתבו רע מאוד הכל חלק!)
     לעומת שתיהן WP נבנתה עבור עולם הסלולר ועבור חומרה איכותית גם אם היא חלשה… האופטימיזציה שם פשוט מדהימה! אז ברור שעל הטלפונים החזקים של היום היא תרוץ נפלא! ניסיתי להעמיס עליה עם הרבה לחיצות על אפליקציות רנדומאליות ולחיצה על כפתור ההתחל ביניהן(דבר שאנדרויאד וIOS מאוד ישנאו) ולא הייתה שום השהייה הכל עף עם אנימציות מעבר מואצות חומרתית בצורה מדהימה תוך כדי כך שבמהלך האנימציה התוכן כבר היה טעון!
     ואפילו לא הפריע לWP שהוואטסאפ לא היה בזכרון טעינתו הייתה קצרה מחצי שנייה(יישומי המערכת אפילו לא נטענו הם פשוט הופיעו)
     מנסיון אישי WP מדהימה אבל לא בשוק עדיין…
     לדעתי WP לא תתאים לאנשים כמוני שכל הזמן מקסטמים את אנדרואיד וכל שעתיים עוברים לאונצ'ר אבל הייתי מקריב את כל אלה עבור משהו שעובד טוב כמו WP רק על אנדרואיד!(מחכה למפתח האדיר שייקח את כל הממשקים של WP8 וימזג אותם לאפליקציה אחת!)