בטח שמעתם יותר מפעם אחת געגועים של ותיקים בעולם המחשוב לימים ההם, הימים הראשונים של עולם המחשוב. הגעגועים הם לתוכנות של פעם, וכמובן למשחקים. עכשיו, אם תרצו, תוכלו להתנסות בחלק מהתוכנות הללו בעצמכם, באופן ישיר, ולנסות לראות ולהרגיש כיצד זה באמת היה פעם, וישירות בדפדפן שלכם בלי כל צורך בהורדה מיוחדת.

ארגון ארכיון האינטרנט (Internet Archive) הוסיף לאחרונה, תחת ארכיב התוכנות שלו, קטגוריה חדשה שמכונה Historical Software Collection ובה, נכון להיום, 27 פריטי תוכנה (ומשחקים כמובן) שלדעת אנשי הארגון השפיעו רבות על עולם המחשבים והמשחקים בימים לאחר מכן.

Elte

ויותר מכך, בעזרת אמלוטור מיוחד בשם MESS, ניתן להפעיל את התוכנות הללו בדפדפן באופן זהה לדרך בה הריצו אותן פעם, במכונות המקור שלהן. האוסף מכיל תוכנות שהורצו ב-Spectrom ZX81, ב-Apple IIC וגם ב-Atari 2600, בין השאר.

לכל אחת מהתוכנות הכלולות באוסף הזה יש דף שמתאר את תולדותיה ואת קורותיה, ובדף ההדמיה בדרך כלל אפשר למצוא הוראות מפורטות למדי כיצד לשחק.

בתמונה משמאל אתם רואים מסך מהמשחק Elite, משחק המסחר והטיסה בחלל הראשון אי פעם, שהיה האב הרוחני של משחקים רבים אחרים בתקופת הזהב של משחקי הדמיית הטיבה בחלל, ובמיוחד Privateer של Origin.

אז, נו, מה אתם חושבים, פעם היה יותר טוב?

 

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.