בשנה הקרובה אינטל (Intel) תהיה עסוקה מאוד בדחיפה של קטגוריית מחשבים חדשה לשוק. הפעם מדובר במחשבים נייחים שמבוססים על לוחות אם זעירים בגודל של 10×10 ס"מ בלבד, לוחות בהם משובצים מעבדים ומסביבם ניתן לבנות מחשבים בעוצמה מלאה, שמנצלים גם את המעבדים החדישים ביותר שיש לחברה להציע. למעשה, אם מישהו מחפש תשובה מדוע אינטל החליטה להפסיק לייצר לוחות אם המיועדים למחשבים נייחים המבוססים על המעבדים 'הרגילים' של החברה, הוא יכול למצוא את התשובה כאן.

"לא סגרנו את מחלקת לוחות האם פשוט פנינו לכיוון חדש בו אנחנו מרגישים שאנחנו צריכים לתת דחיפה", הסבירה ל-THspot ניקול וויליאמס, מקבוצת פלטפורמות לוחות האם של אינטל. "אנחנו פנינו לכיוון חדש כדי להראות שהיום ניתן לייצר מחשבים זעירים אך חזקים מספיק אותם ניתן לשלב בכל מקום. אלו לוחות שצורכים מעט מאוד כוח, ובאריזה מתאימה ניתן להשתמש בהם לשימושיים ביתיים ומשרדיים לצד שימושים כמו שילוב בלוחות דיגיטליים ובנקודות מכירה חכמות. זהו העתיד, וזה ניצתן להשגה בזכות תכנון חכם שנבנה על היכולות ועל צריכת הכוח הנמוכה של המעבדים שאינטל מציעה כיום".

באינטל בונים כמובן על כך שהמערכת האקולוגית מסביב תתפוס תאוצה ותשתמש בלוחות האם שהיא מציעה, לוחות אליהם ניתן להוסיף לפי בחירה זיכרון RAM, כרטיס SSD ורכיבי תקשורת אלחוטית, כאל לוחות ייחסו שלפיהם תייצרנה חברות לוחות משלהם בהן ישולבו רכיבים שונים שמציעה המערכת, ולאו דווקא מה שאינטל מציעה. בינתיים, עם זאת, אפשר לרכוש ערכות מלאות ורכיבים משלימים מאינטל עצמה, ולמכור אותן הלאה כמחשבים שלמים ללקוחות ברמות שונות.

ברוס הרדינג, ששייך גם הוא לקבוצת לוחות האם של אינטל, תיאר לנו בקצרה את הקטגוריה החדשה של המחשבים:

 בינתיים שחררה אינטל ארבעה לוחות בסדרת ה-NUC, שמיועדות למגוון עוצמות ומחירים. הראשון הוא ה-Ski Lake. לוח זה מבוסס על מעבד סלרון (Celeron) מסוג 847. זהו מעבד דו-ליבתי במהירות 1.1 ג'יגה-הרץ שכבר נמצא מזה שנתיים בשוק. זה אומר שהוא עדיין מיוצר בליטוגרפיה של 32 מ"מ, אבל הוא עדיין מציע מעטפת תרמית נמוכה של 17 וואט בלבד. הוא מגיע עם 2 מגה-בייט זיכרון מטמון מסוג L3. הלוח מגיע עם שתי יציאות HDMI, שתי תושבות miniPCIe, אחת עבור גודל מלא ואחת חצי גודל, שני חיבורי USB 2.0 עם שתי יציאות בחלק האחורי ועוד חיבור יחיד בחלק הקדמי. יש גם חיבור לרשת מקומית. ערכת השבבים של הלוח היא QS77. לקופסה שלו קוראים Deep Canyon.

ב-Golden Lake, הלוח הבא ברשימה, מחליף מעבד Core i3-3217U את הסלרון. זהו מעבד מודרני ששייך כבר לסדרת ה-Ivy Bridge. זהו מעבד כפול ליבה שתומך בעבודה בריבוי נימים (Multithreading) והוא רץ במהירות של 1.8 ג'יגה-הרץ ומגיע עם 3 מגה-בייט זיכרון מטמון חכם. מעבר לכך אין הבדלים אחרים, להוציא שם הקופסה שהוא Ice Canyon שגם בינה לבין ה-Deep Canyon אין ממש הבדלים. ה-Campers Lake תואם לחלוטין ל-Golden Lake רק שבמקום חיבור רשת יש לו חיבור Thunderbolt. הקופסה שלו, ה-Box Canyon, אדומה וזה ההבדל היחיד שלה.

כאמור שחררה אינטל עד היום ארבעה לוחות תחום ה-NUC, כולם בגודל של 10×10 ס"מ והאחרון שבהם הוא ה-Rend Lake שמעבר לכך שהוא הלוח החזק ביותר, וזאת כמובן בגלל המעבד שמשובץ בו, הוא גם קורץ באופן מובהק לשוק העסקי. כאמור מדובר בלוח החזק ביותר וזה אומר שהוא מגיע עם מעבד Core i5-3427U, מעבד כפול ליבה שתומך בעבודה בריבוי נימים (Multithreading), רץ במהירות של 1.8 ג'יגה-הרץ ויכול להגיע בטורבו למהירות של 2.8 ג'יגה-ברץ, והוא מצויד ב-3 מגה-בייט זיכרון מטמון חכם.

לוח זה מציע לא מעט שינויים לעומת הלוחות האחרים, כמו למשל הוספת תמיכה בטכנולוגיית Identify Theft Protection לטכנולוגיית ה-Anti Theft בהם תומכים לוחות ה-Core i3, תמיכה בטכנולוגיית ה-vPro שמיועדת לשימוש בארגונים, יכולת להוספת שבב TPM וכן גם שינוי משמעותי ביציאות: חיבור USB 3.0 קדמי לעומת 2.0 בכל הלוחות האחרים, יציאת HDMI אחת שלצידה יציאת mini DisplyPort, ככשתיהן תומכות באופן מלא בהעברת קול וכמובן גם קופסה תואמת מיוחדת שמכונה Horse Canyon.

אז איך זה עובד? כל הערכות בנויות על כך שאינטל מוכרת קופסה, עם חיבור VESA שמאפשר לחבר אותה לחלק האחורי של כל מסך מחשב כמעט, בטח ובטח מסכים מודרניים, שיחד איתה רוכשים את הלוח שרוצים ומקבלים אתו גם אנטנה מובנית וכן ספק כוח. לכך ניתן להוסיף עד 16 ג'יגה-בייט זיכרון DDR 3 מסוג SODIMM במהירות של 1066/133 מגה-הרץ במקרה של לוח הסלרון, ו-1333/1666 מגה-הרץ עבור כל הלוחות האחרים. מעבר לכך ניתן להוסיף, באמצעות חיבורי ה-miniPCIe גם כרטיס SSD מסגרת 525 של אינטל בנפחים של 30, 60, 90, 120, 180 או 240 ג'יגה-בייט. התוספת האחרונה היא אפשרות להוספת כרטיס WiFi ואינטל מציעה שני דגמים עם ערוץ יחיד, שאחד מהם מוסיף גם בלוטות' 4.0, ושני דגמים עם כפל ערוצים (גם 5 ג'יגה-הרץ) ששוב, אחד מהם מוסיף עם בלוטות' 4.0.

עם הזמן ככל הנראה יתחילו חברות לשלב בקופסאות הללו רכיבים משל עצמן, וגם אפשר לצפות לראות מגוון גדול של קופסאות שמכינות יצרניות ODM ו-OEM. כפי שניתן לראות בתמונה, וויליאמס מציגה מגוון יפה של קופסאות שכבר עברו עיצובים. היא גם סיפרה שאינטל כבר סגרה עסקה עם יצרנית המדבקות StickIt כך שניתן יהיה לרכוש ממנה עיצובים שמתאימים לקופסאות ונדבקים, וגם יורדים, בקלות לקופסה.

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.