מחשבי מבוססי Chrome OS מציעים אלטרנטיבה מסקרנת למשתמשים המעוניינים לרכוש מחשב זול במיוחד – בין אם מדובר במחשב נייד, קופסא זעירה ואפילו מחשב על מקל, אך מה אם אינכם מעוניינים לחלוק את כל המידע שלכם עם גוגל (Google)? לכאן נכנסת NayuOS מערכת הפעלה חלופית למחשבי כרום-בוק (Chromebook) מאת המפתחים ב-Nexedi.

NayuOS לא מיועדת לכל אחד – בהעדר התמיכה בשירותי גוגל לא ניתן ׳להוריד׳ יישומים מה-Chrome Web Store והמידע לא מסונכרן בין מחשבי ה-Chrome OS שונים אך היא מיועדת למפתחים או למשתמשים מתקדמים אשר שמים דגש על אבטחה ופרטיות. מערכת ההפעלה חינמית, בקוד פתוח ובנוייה על-בסיס ה-Chromium OS, גרסת הקוד הפתוח של המערכת, כך שהיא שומרת על מאפיינים שהפכו את מחשבי הכרום-בוק לפופלאריים. באתר הפרוייקט המפתחים מתגאים בכך שהם שמרו על יכולת האתחול המהירה וגם איתה יישומים רצים בתוך ׳ארגז חול׳ (Sandbox), כלומר באופן נפרד משירותי המערכת של מערכת ההפעלה.

במערכת כלולים כלים ושירותים המיועדים למפתחים עם כלי פיתוח, כלים לשימוש ברשת מקומית ועוד. ניתן להוריד את קובץ ההתקנה (Image) כבר עכשיו בחינם מאתר החברה ושם ניתן לראות תמיכה במספר מחשבי כרום-בוק כמו: Chromebook Pixel, Dell Chromebook 13, Lenovo Chromebook N20 ועוד.

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.