שיחות וידאו ברשת, אם נאמין לסרטי מדע בידיוני, היו אמורות להפוך מזמן לדרך התקשור המקובלת והפופולארית ביותר. אך בעולם האמיתי, אנשים מתקשים לאמץ את דרך התקשורת המחייבת אותם להשתמש בתוכנות ייעודיות ולעתים מסובכות למדי על מנת לבצע שיחות כאלו. סקייפ, לדוגמה, מחייבת הרשמה, התקנה, הפעלה ברקע והגדרה של המצלמה והמיקרופון הזמינים, ו-Google Hangouts דורשת הרשמה, התקנת תוסף ותיאום שעת השיחה עם החברים באמצעות הזמנה בג'ימייל.

לא עוד. אתמול הציגו מוזילה וגוגל לראשונה אפשרות לנהל שיחת וידאו באמצעות דפדפני הפיירפוקס והכרום ללא צורך בתוכנה חיצונית כלשהיא. ברשומות מקבילות שפורסמו בבלוג של מוזילה ובבלוג המפתחים של כרום נראים מנהל החדשנות במוזילה, טוד סימפסון, ומנהל המוצרים של גוגל, יו פינן, משוחחים באיכות HD דרך הדפדפנים ללא תוסף, הכל בזכות טכנולוגיית WebRTC. ברשומות הסבירו מוזילה וגוגל כי זו הפעם הראשונה שטכנולוגיית WebRTC, שהיא פרוייקט קוד פתוח, מצליחה לקשר בין שני דפדפנים שונים. הדבר אמור להוכיח כי בעתיד ניתן יהיה ליצור אפליקציות לשיחות וידאו איכותיות שלא ידרשו מהמשתמשים להתקין את אותו דפדפן או תוכנה חיצונית.

מלבד היכולת החדשה לקשר בין מוזילה לכרום, כולל סטנדרט WebRTC תמיכה במקודד הווידאו VP8 של גוגל, מקודד האודיו Opus שנוצר ע"י סקייפ ופרוייקט הקוד הפתוח Xiph, ובהתקשרות בעזרת לחיצה על לינק ייעודי לאיש הקשר המבוקש. כרגע ניתן לבצע שיחות וידאו בין הדפדפנים בגרסאות הניסיוניות בלבד – Chrome Beta ו-Firefox Nightly, אך בהמשך מיועדת הטכנולוגיה להגיע כנראה לכל הדפדפנים הזמינים.