כידוע לכל, iOS 7 – מערכת ההפעלה החדשה של אפל אשר שינתה את האסטתיקה העיצובית של מערכת ההפעלה הניידת של אפל – מתקרבת למועד השחרור המשוער שלה אשר אמור להגיע בין החודשים ספטמבר ואוקטובר. מערכת ההפעלה החדשה של אפל נוטשת את עקרונות העיצוב הסקאומורפי של סטיב ג׳ובס וסקוט פורסטל, ומתמקדת בעקרונות העיצוב המינימליסטיים של ג׳וני אייב. במילים אחרות, בעוד שהעיצוב של iOS עד כה היה ילדותי, מצוייר ומושפע מעקרונות עיצוב שדמו למערכת ההפעלה מראה של טקסטורות מהעולם האמיתי – העיצוב שלה החל מ-iOS 7 ומעלה הוא תעשייתי, משוכלל ותואם את הגדרות העיצוב החומרתי של מוצרי אפל.

נוכח השינויים המשמעותיים באסתטיקת העיצוב הזו, רבים ובכללם זה גם אנחנו תוהים כיצד יראו האפליקציות הפופולריות שמרביתנו משתמשים בהם על בסיס יומי (כגון WhatsApp, פייסבוק, טוויטר, סקייפ, אינסטגרם ועוד) לאחר שיעברו עדכון והתאמה לגרסה החדשה והמשופרת של מערכת ההפעלה של אפל. אך מחשבה אחת אשר מעולם לא עלתה קודם לכן, היא האם השינויים הללו בעיצוב עשויים להקשות על המפתחים להמשיך ולתמוך בגרסאות ישנות יותר של iOS? ובכן, מסתבר שהנושא הזה הוא בהחלט כזה אשר מהווה עניין רב בקרב קהילת מפתחי iOS, וכזה אשר עלול להשפיע בצורה מאוד משמעותית על הרגלי השימוש של המשתמשים במבט קדימה.

קרייג הוקנברי, יזם בחברת Iconfactory (המפתחים של אפליקציית Twitterrific) אמר: "כמו רבים מחבריי המפתחים, גם אני נמצא בשלבי עדכון של האפליקציה שלי עבור iOS 7. כפי שהייתם מצפים, מדובר בהרבה יותר עבודה מאשר בגירסאות הקודמות של iOS. אבל התוצאות הן מדהימות: כמוני, גם דוד לנהם ציין כי גרסת המשלוח שלנו "הרגישה ישנה ודפוקה."

בעוד שעמלנו יחד על העדכון, כמה מחשבות עלו בדעתי: כמה מפתחים אחרים עושים את אותו דבר, ומתכוונים להתחייב באופן מלא ל-iOS 7? העומק והרוחב של השינויים ב-iOS 7 מקשים על התמיכה בגרסאות ישנות יותר של מערכת ההפעלה."

אז קרייג החליט לשאול את חבריו בקהילת המפתחים את השאלות הללו, והנתונים שהתקבלו הם מאוד מעניינים. מתוך 575 מהתשובות המאומתות שקיבל, 545 מפתחים אמרו שהם עובדים על עדכון האפליקציה שלהם והתאמתה ל-iOS 7. ומתוך הקבוצה הזו, 284 מהם אמרו כי גרסאות העדכון הבאות של האפליקציות שלהם ידרשו את התקנתה של מערכת ההפעלה iOS 7 כתנאי להתקנת העדכון. במילים אחרות, מרבית העדכונים לאפליקציות מתוך המדגם שנסקר על ידי קרייג הוקנברי יחייבו את התקנתה של מערכת ההפעלה iOS 7 על מנת להריץ את האפליקציה.

המשתמע מכך הוא שבעלי המכשירים הישנים יותר כגון האייפון 3Gs והאייפד המקורי עשויים למצוא את עצמם במצב שבו לא תהיה להם הרבה ברירה אלא לשדרג למכשיר חדש יותר אם הם רוצים להמשיך וליהנות מהתוכן שהם התרגלו להשתמש בו. אם בוחנים את דבריו של קרייג ומסתכלים עליהם מנקודת המבט של מפתחי האפליקציות, זה בהחלט הגיוני. אם שתי האפשרויות היחידות שנותרו בפני מפתחי האפליקציות הן לדחות את העדכון ל-iOS 7 ולהמשיך ולתמוך בגרסאות הישנות יותר של iOS, או לעדכן את האפליקציה שלהם ל-iOS 7 ולהפסיק ולתמוך בגרסאות הישנות יותר של iOS – האפשרות האחרונה היא הנכונה ביותר מבחינה עסקית, ומההיכרות עם הרגלי השימוש של משתמשי iOS.

כלומר: משתמשי iOS נוטים לשדרג את הקושחה שלהם, ולעשות זאת במהירות יחסית. אפל מעריכה כי 94% מהמשתמשים הפעילים שלה נמצאים כעת על גרסת 6 iOS ומעלה. ואם תוסיפו לכך את העובדה שהתקנות בטא נמצאות בשיא חסר תקדים, ייתכן שזה סביר מאוד להניח כי הרוב המכריע של המשתמשים יעדכנו ל-iOS 7 ברגע שהיא תשוחרר לקהל הרחב. עכשיו, בעוד שאלו חדשות לא ממש טובות עבור משתמשי האייפון 3Gs והאייפד 2, אלו חדשות טובות עבור כל שאר המשתמשים – כי זאת אומרת שרוב האפליקציות המוכרות יתמכו ב-iOS 7 במועד ההשקה, ושהמפתחים עובדים קשה בכדי להתאים את ממשקי המשתמש של האפליקציות שלהם בכדי שיתאימו לתוכנה החדשה, ובכדי שינצלו את קבצי ה-API של-iOS 7.

כתב: רון ריינס, אתר iPhones.co.il

שתף:
-פרסומת-
 • ניסים

  אפל לא מכריחה אף אחד לשדרג… 90% משדרגים תוך חודש, היחידים שלא משדרגים הם אנשים בעלי אייפון פרוץ שרוצים לשמור על הפריצה, ומפתחים.
  אין סיבה לא לשדרג אלא אם יש לך פריצה.

 • א

  בוקר טוב,
  לכל מי שמזלזל ביכולתו של ג׳וני איב ובעיצוב החדשני של ios 7 יתבדה בקרוב, זכרו את דבריי, בדיוק כמו כל השרלטנים שזלזלו באייפד ולא צפו את הצלחתו.
  לבינתיים המומחים בתעשייה מסכימים איתי

 • אמיר

  איך מעצב הרום MIUI לא תבעה את אפל עדין?

  • shmulik

   אולי כי MIUI הוא העתק של הממשק של IOS ולא להיפך. אם כבר אפל היתה צריכה לתבוע אותם.

 • ב

  למה אתם כותבים נושאים ברורים ?!
  הרי ברור שרוב המפתחים יעדכנו את האפליקציות שלהם לios 7 .. ובגלל שהיא שונה יותר ברור שחלק יפסיקו לתמוך בגרסאות ישנות יותר , זה יתרון לאפל הפסד לנו .

 • ליאור

  זוו הגירסה הכי טובה אני מאושר

 • אביעזר

  שלום לכל,
  אני זוכר היטב את החששות שצצו בזמן שאפל החליטה להחליף את המחבר (קונקטור) של האייפון.
  במבט לאחור אני מתרשם שהחששות הללו התבדו.
  קצת מוזר לי לראות ציבור לא קטן שבא בטענות בסגנון "אפל קופאת על שמריה וממשיכה למכור טכנולוגיות ישנות…" וכאשר אפל מחליטה לשפר מיד מגיעות טענות הפוכות.
  מה שכן ברור לי שכל אותם מתלהמים אינם מגיעים לקרסולי הרמה האינטלקטואלית והאינלגנטית של מקבלי ההחלטות באפל. אם היה בקרב אותם מתלהמים מישהו בעל רמה סבירה, מן הסתם הוא היה מוצא דרך להשתלב בתעישיה ברמה של מקבל החלטות.

  • אמיעזר

   שוב חזרת ?!

  • ג.ד.

   נו, נו, נו.
   ממך אני מצפה לתגובה אינטליגנטית יותר.
   הגם, שבמבט אחורה (נניח שנה) התחזית שלי לגבי ביצועי המניה של אפל, בייתה קרובה בהרבה מהתחזית שלך.
   לאפל יש בעיה, שוק המחשוב (בין אם שוק המחשוב הנייד או הנייח) משתנה. הוא שוק מהיר יותר, אלים יותר, והכי חשוב, בעל מתח רווחים קטן בהרבה.
   אפל מעולם לא הייתה חברת טכנולוגיה או חברה המבוססת על מחיר מול תמורה, היא חברה המבוססת על חווית משתמש (בין אם ממשית ובין אם נפשית \ חברית). אבל, כפי שציינתי מספר פעמים בעבר הקרוב והרחוק, מולה נעמדות חברות רזות יותר (ע"ע סינים), מבוזרות יותר (ע"ע קונגלומרט סמסונג) ו\או מהירות יותר (ע"ע גוגל) – ומולם, יש לאפל בעיה קשה.
   אני מכיר את טיעון (שלך) לגבי הר הדולרים של אפל, וסוכם בעבר שלא להסכים על משמעותו (שלא לדבר על כך שלא אני ולא אתה יכולים לחזות מה יעשו רשויות המס של ארה"ב ברגע שאפל תנסה לשאוב את העתודות האלה).
   כל זה לא משנה את העובדה הבסיסית שבעוד שאפל עצמה מרווחיה מיליארדים, העננים מסביבה מתרחבים.

   – ג.ד.

   • אביעזר

    ג.ד.,
    רשמת:
    "אני מכיר את טיעון (שלך) לגבי הר הדולרים של אפל, וסוכם בעבר שלא להסכים על משמעותו (שלא לדבר על כך שלא אני ולא אתה יכולים לחזות מה יעשו רשויות המס של ארה"ב ברגע שאפל תנסה לשאוב את העתודות האלה)."
    אני מסכים איתך ש- "אתה לא יכול לחזות מה יעשו רשויות המס…" מהסיבה הפשוטה שאין לך מושג וחצי מושג בנושא זה.
    לא סיכמתי איתך דבר – האמת שאני די נגעל מהגישה האלימה שלך לדיונים.
    אך לתועלת הגולשים כאן ארשום מספר מילים בנושא רגיש זה העולה לכותרות מפעם לפעם.
    —————————————————————————————————————-
    חברת אפל מקבלת מידה לא מבוטלת של תשומת לב ציבורית בגין השימוש שהיא עושה במקלטי מס מעבר לים כדי להפחית את תשלומי מס ההכנזה שעליה לשלם בארה"ב. אבל היא בהחלט לא היחידה!
    מפאת חשיבותה וגודלה ומעמדה של אפל היא מושכת את האש לכיוון שלה.
    ששה מתוך השמות הגדולים ביותר בטכנולוגיה – אפל, מיקרוסופט, IBM, סיסקו, HP, גוגל – נמנים על רשימת 15 התאגידים הגדולים (של חברות ציבוריות שמניותיהן נסחרות בבורסה) שמצאו דרכים מגוונות לעשות שימוש במקלטי מס מחץ לאדמת ארה"ב.
    על פי דוח חדש שכותרתו Offshore shell Games שפרסמה PIRG (שעל פועלה המבורך ניתן ללמוד באתר http://www.uspirg.org/page/usp/about-us ) ושניתן להורדה בכתובת
    http://uspirg.org/sites/pirg/files/reports/Offshore_Shell_Games_USPIRG.pdf
    העברת הון לכל מיני מקלטי מס היא מחלה קשה שמרבית התאגידים הבינלאומיים הפועלים מתוך ארה"ב לוקים בה.
    מספר גדול של תאגידים נמנעים מלשלם מס הכנסה לרשויות האמריקאיות ע"י עשיית שימוש בכל מיני טריקים ושטיקים חשבונאים. מטרת התעלולים הללו היא לגרום לרווחים שנוצרו על אדמת ארה"ב להראות כאילו והם נוצרו מחוץ לארה"ב. בדוח יש הסבר מפורט כיצד התאגידים מצליחים להתחמק מתשלום סכומי מס אדירים. ע"י רישום הרווחים לחברות בנות (או אחיות) מצליחים התאגידים הבינלאומיים להתחמק מתשלום מס של כ- 90 מיליארד דולרים בכל שנה.
    במרבית המקרים, כאשר בודקים את הנעשה בכתובת של התאגיד במקלט המס, מוצאים שם כמה עובדים בודדים או אפילו לא את זה. סתם תיבת דואר בבנין משרדים.
    15 "הפושעים" הגדולים של שנת 2012 הם:
    ג'נרל אלקטריק, אפל, פייזר (ידועה בעיקר בזכות תרופת הויאגרה), מיקרוסופט, מרק (תרופות), ג'ונסון את ג'ונסון, IBM, אקסון מוביל, סיטיגרופ, סיסקו, מעבדות אבוט, פרוקטר & גמבל, HP, גוגל, פפסי-קולה.
    במצורף, החזיקו 15 "הפושעים" הללו סכום של 776 מיליארדי דולרים ב- 859 מקלטי מס.

    כל המבקש להבין את התופעה הנוראה הזו יכול להוריד את הדוח ולעיין בו.
    ההתחמקות מתשלום מס-אמת היא אחד מהגורמים הראשיים למצב הכלכלי האומלל של ארה"ב החייבת סכומי עתק לסין ולמדינות אחרות.
    הקונצים שעושים תאגידים ישראלים שנמנעים משתלום מיסים (מה שמכונה התקשורת "כספים כלואים") הם כאין ובכאפס לעומת מה שמתרחש בארה"ב.
    נשיאי ארה"ב פוחדים לגעת בתאגידים הנ"ל משום שהם תלויים בהם למימון מסעות הבחירות בידן המורדני בו עלות מסע בחירות יכולה להגיע אף למיליארד דולרים לכל מועמד.
    בערוץ YES DOCU הקרינו בשנה האחרונה סרטי תעודה בנושא זה. המפורסם שבהם הוא: INSIDE JOB,
    ואני ממליץ להתאמץ להוריד אותו ולצפות בו.
    http://www.filmsforaction.org/watch/inside_job_2010/
    בברכה,
    א.

    • ג.ד.

     אביעזר,

     לפחות על פי מיטב זיכרוני, עד כה, מלבד מקרה אחד, כל הדיונים בייננו היו מנומסים וענייניים.
     לתגובה "האמת שאני די נגעל מהגישה האלימה שלך לדיונים." לא ציפיתי.
     אחד משניים, אם ברשותך דוגמה קונקרטית להתנהגות אלימה כלפיך אשמח אם תעלה אותה לתשומת לבי על מנת שאוכל להתנצל.
     לחלופין, אם מדובר בטעות, אני מצפה להתנצלות שלך.

     כמובן, אתה יכול להגיב בנפנוף בביטול, ואני אראה בכך סימן לא לפנות \ להגיב על דבריך.

     הכדור, כפי שאומרים, במגרש שלך.
     ג.ד.

     • ג.ד.

      נ.ב.

      במחשבה שניה,הרשה לי להתנצל על הכותרת "נו, נו, נו ו"כו" של התגובה הקודמת שלי.
      הפתיח לא היה במקומו.

      ג.ד.

   • א

    ערב טוב ג.ד,
    בינתיים אין סימנים על פני השטח לנפילת אימפרית אפל בשנים הקרובות, מה שכן ישנם הרבה דיבורים וישנן ספקולציות רבות של שרלטנים למינהם.

    • ג.ד.

     מעולם לא טענתי שאימפריית אפל תקרוס, IBM רחוקה משנות הזוהר שלה ועדיין היא אחת מחברות ההי-טק הגדולות בעולם.
     אני כן טוען שאפל עומדת לחזור לגודלה הטבעי (לטעמי).

     ג.ד.

     • א

      ערב טוב ג.ד,
      הייתי מעוניין שתביא לי תשובה מנומקת ומבוססת מדוע אפל נמצאת בסימן ירידה?
      כל טוב
      -א-

      • ג.ד.

       א, לילה טוב, להלן תשובה מנומקת עד כדי אבדן הכרה.

       א. מעבר לנושא ערך המניה שספגה מכה לא קלה בשנה האחרונה, לפני כארבע שנים, ההשוואה בין IOS לבין אנדרואיד ובין מכשירי אפל לבין מכשרי סמסונג, HTC וחבריהם נראתה בלתי אפשרית עד משעשעת. באופן דומה, פני שנתיים ההשוואה בין ה – IPAD לבין טאבלטי האנדרויד הראשונים נראתה משעשעת עד לא רצינית.
       ארבע שנים קדימה, ולפתע אפל מוצאת את עצמה במעמד הרודפת, ונאלצת להסביר (שלא לומר לתרץ) קצב שחרור מוצרים איטי (שלא לומר מאוחר, ע"ע IPAD MINI), סטגנציה של מערכת הפעלה ועוד.

       ב. בכל פרמטר מדיד, אפל מאבדת נתח שוק. *נכון* שאבדן נתח השוק יותר ממתאזן עקב הגדילה האקספוננציאלית של השוק הסלולארי ושוק הטבלטים, אבל לאורך זמן לנתח שוק יש משמעות *ענקית* (ע"ע העתיד).
       לדוגמה: http://gs.statcounter.com/#mobile_os-ww-monthly-200812-201308.
       תוך ארבע שנים אפל ירדה מלמעלה מ – 40% לכ 25%. בתקופה המקבילה אנדרויד קפצה מאפס אחוז, לכ – 40%. כדרך אגב, לא מעט מחקרים טוענים שמשתמשי אפל הממוצעים משתמשים יותר בשירותי גלישה סלולרית ממשתמשי אנדרואיד הממוצעים, כך שישנו סיכוי לא קטן שהנתונים המוצגים ב STATCOUNTER מוטים לטובת אפל.

       ג. לכל חברה יש תרבות ארגונית. כל מי ש"זכה" לעבוד בחברה תוכנה גדולה (או כל חברה אחרת) יודע שגם למנכ"ל מאוד, אם לא בלתי אפשרי לשנות את התרבות של חברה.
       כפי שציינתי במקום אחר, אפל אינה חברה טכנולוגית, ומעולם לא נודעה בערך מקסימאלי בעבור כל דולר. מאז ומתמיד אפל פנתה לשווקים שהעריכו את חווית המשתמש והחוויה החברתית שאפל הציעה בעבור מחיר פרמיום לא נמוך.
       מספר דוגמאות: בניגוד להנחה הרווחת אפל לא המציאה את הטלפון החכם, הזכות על ההמצאה הזאת שייכת לנוקיה. אפל גם לא המציאה את מסך המגע, הזכות על ההמצאה הזאת שייכת לנוקיה ו\או ל – LG בהתאם להגדה של מסך מגע.
       מה שכן, אפל אכן הייתה הראשונה להביא לכדי שלמות (לטענת חובבי הזאנר) את חווית המשתמש של טלפון חכם והפיכתו למוצר נגיש. כדרך אגב, גם אם אתה אינך מסכים שאפל אינה חברה טכנולוגית, גם אתה תאלץ להסכים שאפל פועלת בטכניקת אבולוציה ולא רבולוציה (למעט רגעי "סטיב גובס" [ע"ע]).

       ד. אם במחיר פרמיום עסקנן, גם היום, במחיר של מכשיר IPHONE דור קודם (4S) ניתן לקנות פאבלט רב יכולת כגון ה – NOTE 2 + סוללה ספייר שלא לדבר על קרבה מאוד מסוכנת למחיר מכשירי הדגל של סמסונג, סוני ו – HTC. אפל בנתה אימפריה על מתח הרווחים העצום שלה.

       ה. וכאן אני מגיע לשלב התחזית לגבי העתיד.
       לשם העניין הבא נניח ש:
       1. המשבר הפיננסי שמכה בעולם עומד להחמיר ולא להשתפר, בתוספת סימנים לא חיוביים מסין.
       2. שוק המכשירים החכמים מתקרב לנקודת רוויה.
       3. לשוק מתחילות להיכנס שחקניות רעבות ואגרסיביות (בעיקר חברות סיניות) שפועלות תחת סט מגבלות מופחתות (התעלמות מפטנטים, כוח אדם זול, תמיכה ממשלתית וכ"ו).
       4. אפל סובלת ממגוון מוגבל מאוד של מוצרים, בין אם בשוק המידי שלה (סלולארי, טאבלטים) ובין אם בשוק הכללי.
       5. אפל לא התאוששה לחלוטין מאבדן המנהיג המאוד אקסצנטרי שלה.

       בהנחה שאתה מסכים עם נקודות 1…5 ובהנחה שאף אחד מנקודות א – ד אינן טיפשיות לחלוטין התמונה העתידית מתחילה להראות הרבה פחות וורודה, שלא לומר אפורה:
       עד לרגע זה אפל שימרה את מתח הרווחים שלה כפועל יוצא של התפוצצות השוק הסלולארי. המצב הכלכלי, ותחילת הרוויה של השוק יתחילו להאט בשלב הראשון את קצב הגדילה של השוק ולאורך זמן, השוק יחל לקטון.
       לחברות יהיה קשה יותר, הרבה יותר, לשכנע משתמשי iPhone 5 לשדרג ל – 6, כנ"ל לגבי משתמשי Galaxy S4 ל – S5 וזאת מכיוון שנעשה קשה הרבה יותר למצוא חידושים בעלי משמעות שיצדיקו את העלות.
       לשם הדוגמה, על אף שאני משתמש כבד, אני מתקשה מאוד למצוא סיבה הגיונית לזרוק את ה – S2 המשודרג שלי בעבור מכשיר אחר. (אולי ה NOTE 3, נראה…)
       שחקניות רזות ומגוונות כגון היצרניות הסיניות והקוריאניות, על כוח העבודה המיומן הזול שלהן, לא יתקשו להסתגל ובעת הצורך, להעביר את קו היצור שלהם לייצור מכשירים זולים לשווקים לא מנוצלים כגון אפריקה והאזורים העניים של דרום מזרח אסיה ודרום אמריקה.
       לאפל, בהיותה חברת פרמיום ללא יכולת ייצור עצמית, תתקשה מאוד להתחרות בשוק כזה הגם שלא תוכל להרשות לעצמה את הפגיעה בתדמית שלה כמוצר פרמיום וזאת מכיוון שכפי שציינתי, אפל מוכרת חווית משתמש ולא פחות מכך – תדמית.
       וכאן מגיעה המכה האחרונה, על אף חוסר החיבה (המופגן) שלי לאדון גובס ולאופיו הבעייתי (ואני עדין), אין ספק שהאיש ניחן בכריזמה אדירה ובאף בסוג מסוים של גאונות. גובס לעולם לא היה מאפשר למוצר ברמת בשלות עלובה כגון מערכת הניווט של אפל לצאת לשוק כמוצר בטא וניתן להעריך שהוא היה עושה מאמץ גדול בהרבה למנוע מגוגל לגנוב את וויז מתחת לאפה של אפל.

       על מנת להגן על מעמדה בשוק אפל חייבת להמציא את עצמה מחדש, והיום, ללא גובס ועם הנהלה אפורה (ובניגוד לטענה שהועלתה מעלה) אפל מוגבלת לשינויים בקונקטורים ובעיצוב אייקונים (שלא לדבר על העתקה של רכיבים מאנדרויד). לאפל מחד, אין גאונות טכנולוגית לשנות את העולם, ומצד שני, אין לה את הגאונות השיווקית של גובס, שאפשרה לו לקחת ריבוב מוצרים קיים ולהביא אותו לכדי שלמות (לטענת חובבי הזאנר :))

       בנוסף, אפל לא יכולה לשבת על הר הדולרים שלה על חוף הים בהוואי. זוהי חברה ציבורית ולבעלי מניות יש נטייה לגלות חוסר סבלנות קיצוני כאשר חסכון הפנסיה שלהם מומר לאלכוהול זול וארוחות תיירים במסעדת חוף.
       בשלב מסוים הבעלים של החברה, ידרשו מההנהלה לעשות צעדים דרסטיים, ושם יחלו הבעיות.

       לסיום, אפל לא תקרוס, היא גדול מדי (ע"ע יבמ). אבל הימים הטובים עומדים להסתיים.

       ואם שרדת עד לכאן, קבל את הצדעתי על נחישותך 🙂

       ג.ד.

       • א

        בוקר טוב ג.ד,
        קודם כל אפתח ואציין שקראתי את כל תגובתך ואני מקווה שלא לעייף אותך בתגובה הארוכה שלי.
        מכיוון שאינני ״קורא בקפה״ אני לא יודע מה צופן העתיד, לבינתיים אני יכול רק להתייחס לעדויות שעל פני השטח.
        1. כמעט כל שנה מניית אפל יורדת לתקופת מה, ואחר כך חוזרת למקום ממנו ירדה ומזנקת כלפי מעלה. אבל התמונה הכללית היא שלאורך הזמן היא עולה ועולה ומביאה את אפל להיות חברת הטכנולוגיה הגדולה בעולם מבחינת השווי הבורסאי שלה.
        2. אפל לא מסוגלת בכלל לענות על הביקוש האדיר למכשיר האייפון ובמיוחד למכשירי האייפד. מרבעון לרבעון האייפון שובר שיאי מכירות. לפעמים נתח השוק שלו יורד, אבל כמות המכשירים שנמכרה בפועל לא יורדת וזה אחרי הכל מובן, שוק הסמארטפונים גדל ומתרחב לתחומים בהם אפל לא מעוניינת בינתיים לשחק בהם. אפל פועלת בשוק הפרימיום בלבד, איפה שנמצאים הרווחים
        אפל לא מנסה בכלל להתחרות בשוק הסמארטפונים שנמכרים ב- 300 דולרים. בינתיים היא משחקת במגרש של המכשירים שנמכרים מעל ל- 450 דולרים לצרכן.
        בעתיד על פי ההדלפות החזרות ונשנות צפוי לנו אייפון מוזל, שקשה כרגע להעריך אם הוא יזיק לרווחים של אפל או יגדילם, תהיה בטוח, נתח השוק יעלה משמעותית.
        3. אפל היא חברת הטכנולוגיה הגדולה בעולם, לפי כל המדדים היא מגדילה את ההון שלה באופן בלתי נתפס. היא בליגת על והיא לבד בליגה הזו.
        4. ברשותך אני אשווה את מודל פעילותה של חברת אפל לשתי היריבות הגדולות שלה, מיקרוסופט וגוגל
        מודל מיקרוסופט – ייצור מערכת הפעלה "חלונות" מבוססת קוד סגור הנמכרת בסכום משמעותי לכל עותק והישענות על הרבה יצרני חומרה.
        מודל גוגל – חלוקה חינמית של מוצרי תוכנה מבוססי קוד פתוח שמבוססת בעיקר על קידום הפרסומות שגוגל מתווכת.
        מודל אפל – ייצור חומרה בדרגת פרימיום שמבוססת על מערכת הפעלה בקוד סגור מתוצרת עצמית. אפל אינה מוכרת רשיונות וזכויות שימוש בתוכנה ליצרנים אחרים.
        מה התוצאה בפועל?
        השיטה של מיקרוסופט יוצרת בלגן גדול אי תמיכה והמון באגים בגלל שהתאמה להמון קומבינציות של חומרה מיצרנים רבים יוצרת סיבוכיות עצומה בניהול קוד המקור. עשרים ושמונה שנים עברו להן ומערכת חלונות טרם הגיעה ליציבות ובשלות.
        השיטה של גוגל יוצרת פרגמנטציה אדירה – מאות דגמים של סמארטפונים שיש להם מספר דורות של אנדרואיד וכל יצרן משנה את מערכת ההפעלה, היצרנים מוציאים לשוק מוצרים אפויים-למחצה ומתנערים מחובתם למכור מוצרים ראויים לשימוש. במקום שהצרכנים הופכים לתלויים במפתחי קהילות הרומים החובבניים המנסים לתקן את מחדלי היצרנים. כך נוצר מצב בו היצרנים גם לא ממלאים את חובתם הבסיסית וגם מתנערים מעדכונים.
        -גם גוגל וגם מיקרוסופט לא מצליחות להציג מוצריי חומרה מוצלחים (surface, kin, סדרת הnexus והpixel) ועל כן לא רואות בתחום הזה רווחים
        -גם גוגל וגם מיקרוסופט לא מגיעות לרמת מבחר האפליקציות והתוכן הנלווה שאפל מציעה, ועל כן לא רואות בתחום הזה רווחים

        אז המסקנה הסופית היא שגם גוגל ומיקרוסופט לא רואות רווחים ברמה שיכולה להתחיל הדאיג את חברת אפל.
        בוא נערוך השוואה קטנה בין שלושת "המעצמות" לגבי תוצאות הבורסאיות של שנת 2012:
        מיקרוסופט עלתה בשיעור של 2.89%.
        גוגל עלתה בשיעור של 9.51%
        ואפל עלתה בשיעור של 31.39%, כן, למרות ה״נפילה״ של המנייה
        עכשיו בוא נשווה בין שווי השוק של שלוש החברות:
        למיקרוסופט שווי שוק של כ260 מילארד דולרים
        לגוגל שווי שוק של כ300 מיליארד דולרים
        ולאפל שווי שוק של כ420 מילארד דולרים
        כשבמפתיע אפל היא היחידה בינהם שהציגה עלייה בשווי השוק שלה ברבעון האחרון.
        אז כן, אין סימנים על פני השטח לנפילה או אפילו ירידה קלה, כמובן שאיני ממליץ לאף אחד לרכוש מניות של אפל, אני רק מציג עובדות ובנוסף יתכן שאני טועה והשקה לא מוצלחת במיוחד תפגע באפל, אבל אחרי הביצוע המרשים של iOS 7 אני לא צופה אחת כזאת.

        • אביעזר

         שלום א',
         תגובתך בנויה לתלפיות
         הערה קטנה:
         רשמת "ומביאה את אפל להיות חברת הטכנולוגיה הגדולה בעולם מבחינת השווי הבורסאי שלה".
         זו אמנם עובדה נכונה אך היא ממעיטה מההשגים הבלתי נתפסים של אפל משום שאפל היא לא רק חברת הטכנולוגיה הגדולה בעולם מבחינת השווי הבורסאי שלה – היא הפירמה הגדולה בעולם בכל התחומים מבחינת השווי הבורסאי שלה – היא עקפה את כל הבנקים (בעיקר הסינים) ואת כל חברות האנרגיה (נפט, גז וכו'), את כל חברות המזון, את כל חברות הרכס, את כל חברות התרופות.
         בברכה,
         א.

        • א.א.

         איני נוגע כלל בפן הכלכלי, או איזו חב' תקרוס, תצמח וכו', אך כתבת כמה דברים תמוהים בעיניי.
         1. ג.ד. דיבר על שוק שמגיע לריוויון מבחינת סמארטפונים, לכן כשהוא יגיע לכך, אם לא יהיה שדרוג תכוף, מכשירת המכשירים תרד ואז לנתח שוק תהיה משמעות עצומה.
         2. ציינת שהאסטרטגיה של אפל היא מיתוג כחב' פרימיום ומכשירים יקרים בלבד, אז מדוע (השמועות וההדלפות על) הכניסה לשוק הmid-low end, בניגוד למודל שציינת? כנראה כדי להיערך לסעיף 1.
         3. אם WINDOWS כה גרועה ויש בעיות תאימות וכו'- כיצד היא כה נפוצה? בנוסף, כשאתה משווה רווחים, אנא השווה את רווחי אפל מMACOS מול רווחי מייקרוסופט מווינדוס, זו ההשוואה הנכונה.
         4. נסחפת קשות… "מוצרים ראויים לשימוש". אנא, מצא לי מכשיר אחד שיוצא מהקופסא ואינו ראוי לשימוש… בעיות תאימות בממשק העל (אהמ, סמונגג, אהמ)? בטח, אבל אני רוצה לדעת עם כמה דגמי אנדרואיד התנסית ובכמה לא הצלחת להשתמש כראוי בגלל אותה פרגמנטציה? בל נשכח שרבים מאותם מכשירים מריתים חומרה חלשה, כי לא אחד מעוניין לשלם משכורת מינ' חודשית עבור מכשיר. בנוסף, יש את העניין הקטן שבעשרות דק' או בתשלום של מס' עשרות שקלים, כמעט כל מכשיר אנדרואיד יכול להיות מעודכן, גם אחרי שנים. אגב, לרוב, יצרני הרומים פשוט מסירים את ממשק העל, מה שפותר את הבעיות- השאר זה תוספות מועילות וייחודיות, לא תיקוני באגים.
         באותה מידה, אני יכול לומר שהמודל של אפל מקשה על צרכנים לשלב מכשירים מפלטפורמות אחרות וכופה עליהם שדרוגים כדי לנצל את היכולות, עם מגבלות רבות גם כשהמכשיר עדכני. המודלים הללו קיימים כי לאנשים שונים העדפות שונות.
         5. כנ"ל לגבי מכשירים.מה מגדיר בעיניך מכשיר "מוצלח"? מכשיר פונה לפלח שוק מסויים ואם הוא עונה על צרכיו, הוא נחשב ל"מוצלח". בעיניי, סדרת נקסוס מוצלחת הרבה יותר מהאייפון, כי היא נותנת לי מה שאני רוצה (בולי ופיפוש יעידו על הדיונים הארוכים שניהלנו בנושא). אולי התכוונת ל"נמכר", כי האייפון נמכר יותר מכל סמארטפון אחר. בנוסף, אפל נדרשה לתת מענה לנקסוס 7 והקינדל, שהיו כה מוצלחים שהם כפו עליה הוצאה של מכשיר בגודל שלא היה מקובל עליה (ע"פ ג'ובס). אז הבה לא נכליל.
         6. חלפו הימים בהם לאפסטור היה יתרון משמעותי על הגוגל פליי עבור הלקוח. מפתחים מרוויחים יותר כי המחירים באפסטור גבוהים יותר (או קיימים לעומת מודל פרסומות). אשמח לשמוע על יתרון מאוד משמעותי שיש לך כמשתמש באפסטור, אולי הוא קיים ואיני מכיר אותו.
         יום טוב.

        • ג.ד.

         א,

         אני אגיב בקצרה עקב קוצר זמן קיצוני.
         1. מניית אפל איבדה לרגעים כמחצית מערכה בשנה האחרונה. אפשר שהיא תחזור לערכים של 700+ ואפשר שלא. אני לא הייתי ממהר למחוק את זה כאירוע נקודתי. מנכלים לא מעטים מצאו את עצמם מעדכנים קורות חיים על הרבה פחות.
         מה גם, שאני מאמין קטן מאוד ביכולת הבורסה לראות לטווח של יותר משעה. (ע"ע משבר 2008).

         2א. בעוד שטענתך נכונה למרבית התעשייה, הנתונים של אפל רחוקים מהיות צבועים בוורוד זוהר (ראה הזהרות רווח של יצרניות החומרה של אפל, והירידה המשמעותית במכירות ה – IPAD ב – Q2-2013).

         2ב. לטעמי אתה עושה את אחת הטעויות של כל האנליסטים באשר הם: האמונה במצב קבוע ( Steady state). לטעמי, האמונה שלאורך זמן שוק הפרמיום ימשיך לצמוח, במנותק מהמצב הכלכלי ומחוסר של היצרנים להמשיך את קצב החלפת הדורות הבלתי אפשרי היא הנחת בסיס קצרת רואי. נדבר עוד שנתיים. (בדומה לאמונה שרווחה שאמצע שנות ה – 2000 שמחירי הנדל"ן ימשיכו לעלות לנצח…)

         3. הרשה לי להתעלם באופן גורף מנושא ה MARKET CAP. כפי שציינתי בעבר, לא מעט חברות נסחרו פחות או יותר בשווי המזומנים שישב בחשבון הבנק שלהן, ואפילו מתחת לכך.

         4א. אני חושב שאתה מפספס גורם קריטי במודל הכלכלי של אפל אל מול גם מיקרוסופט וגם גוגל. מיקרוסופט מחזיקה את העולם העסקי באחיזת חנק שכמעט בלתי אפשרי לנתק. גוגל מצידה היא מאגר המיידע של העולם. אם אפל תעלם, המשתמשים שלה יעברו, אולי בכאב, למכשיר אחר. אין לה אחיזה "קשה" (מלבד, אולי אי-טונס) על המשתמשים שלה. אני מתקשה לומר את אותו הדבר לגבי מיקרוספוט.
         כדרך אגב, בל תטעה, כאיש לינוקס (שהוביל המרה של לא מעט מערכות עסקיות מחלונות ללינוקס) אני מרגיש תחושת כבס עמוקה כשאני נאלץ להודות שהמודל העסקי של מיקרוסופט הוא כמעט מושלם. (כל כך מושלם שאפילו מר ליצן-על-תקן-של-מנכ"ל לא יכול לשבור אותו.)
         לגבי גוגל, לי אישית עוד לא ברור מה תעשה החברה עם מאגר המיידע העצום שלה ומה המשמעות של ריכוז כל כך הרבה ידע בידי חברה אחת – הגם שאין דוגמה מקבילה היסטורית שעל פיה ניתן לחזור את העתיד של גוגל.

         4ב. אני לא מסכים באופן מוחלט לגבי טענתך על ההפרשים באיכות האפליקציות של גוגל אל מול אפל. בשני המקרים המספרים הם עצומים מה שהופל את ההשוואה לסובייקטיבית לחלוטין. בנוסף, עד כמה שהכישלון המתמשך של מיקרוספוט בתחום המובילי משעשע אותי, הייתי נזהר מלפסול אותם באופן גורף.

         5. אני מציע שתיקח מבט ארוך (20 שנה) לגבי הדעיכה של שוק ה – PC. להיסטוריה יש נטייה מוזרה לחזור על עצמה.

         – ג.ד.

        • א.א.

         א מכובדי, לבקשתך:
         BGR: http://goo.gl/xYoSQU
         international business times: http://goo.gl/TFCO4u
         N.Y. Times: http://goo.gl/DXaRNL

         כולם מדווחים על האטה בצמיחה (בינתיים), זה מעיד על מגמה ואם זה יימשך, יעבור מהאטה בצמיחה להאטה. כולם מציינים את ההאטה המשמעותית ביותר בתחום הhigh end. אולי זה יקרה, אולי לא- אולי גורמים אחרים מעכבים את השוק והוא יצמח, אך אינך יכול להתייחס לזה כאילו אין שום סימנים בשוק.

         שנית, כלל לא התייחסתי להשוואה איכותית בין ווינדוס לMACOS, רק תיקנתי את דרך ההשוואה שלך וציינתי שלמרות "פושרותה" של המע' היא הרבה יותר נפוצה.

         בנוסף, ביקשתי שתנקוב בדגמים מסויימים שאחזת בידך ולא היו ברי שימוש (ואת מחירו בקירוב). הצהרות כלליות לא מקדמות אותנו לשום מקום.. בדיוק באותה מידה אני יכול להראות לך טענות (נרחבות) לגבי תקיעות של מס' שניות עד כחצי דקה באייפון 5 כששולחים/קוראים/מקבלים סמס (בעיקר קבוצתי) וכן אם יומן השיחות מלא מדיי. הייתי אומר שאלו פונק' בסיסיות מאוד. האם זה אומר שהמכשיר אינו ראוי לשימוש? באגים יש בכל מכשיר, אנשים נוטים להפריז בהצהרות.

         אפל היא חב' בעלת שווי גדול, אך תליית כלכלת ארה"ב בחב' אחת היא פשוט הגזמה.. זוכר כמה חב' פשטו את הרגל במשבר האחרון? בנקים? אני חושב שאין מקום לדאגה הספציפית הזו.

         אני מבין שעם שאר הנק' שהעליתי אתה מסכים.

        • א

         בוקר טוב א.א,
         1. הנתונים שהצגת אמורים לשמח את אפל ולא להיפך, מתחרותיה נחלשות והיא ממשיכה לדווח על נתוני שיא במכירות האייפון. אל תשכח שהאייפון הוא לא המכשיר היחידי של אפל.
         2.וינדוס היא מערכת נפוצה כי אין לה חלופות של ממש (במחיר נגיש).
         3.בתגובתך הצגת את ההבדל בין ״תקיעות קטנות״ לבין ״מכשיר שמעליב את הצרכן״.

        • א.א.

         לצערי, התעלמת מהתמונה הרחבה, עבורה הבאתי את הקישורים הנ"ל..הנה הסיבה בגינה אפל לא צריכה לשמוח מהנאמר במאמרים אלו:
         "The problems arise from increased competition at the low-end of the market, an area where HTC was traditionally strong, as well as slowing growth at the high-end of the market."

         "The overall growth slowdown in demand is now looking like a real threat to phone vendors. IDC shocked the industry in June by declaring that European smartphone growth had plunged to just 12% during Q1 2013. Europe still makes up more than 20% of global high-end phone sales, so this is putting a damper on the entire industry. There is obviously now concern that European smartphone growth may have slipped further during the spring quarter."

         "“The concern is the future of the smartphone market, which is already saturated at the high end,” said C. W. Chung, an analyst at Nomura Securities. “The smartphone industry may be becoming more like the PC industry,” in which consumers make their buying decisions mostly on price, despite attempts by manufacturers to differentiate their products.
         "
         חבל שלא קראת את כל המאמר ולא רק את הכותרת.

         שנית, MACOS עולה פחות (לפחות עד גרסא 8). למה לא יותר אנשים לא רוכשים MAC? חלקית כי מייקרוסופט עשתה מהלך גאוני במימון פרוייקטים דוג' "מחשב לכל ילד" וכו' ופשוט הרגילה את הצרכנים למוצריה. בנוסף, היא נגישה יותר ולא מוגבלת בחומרה.

         שלישית, תקיעה של חצי דקה בכל פעם בה אני קורא הודעה או נכנס ליומן שיחות הרבה יותר חמורה מלאגים למיניהם במעבר בין מסכי בית. ואני עדיין ממתין שתציין דגמים ספציפיים ומחירים מוערכים שלהם אותם אחזת ולא הצלחת לעשות בהם שימוש ראוי ונעלבת.

       • בולי

        אני לא מסכים עם רוב התגובות שלך. אתה באמת חושב שאנשים מנוסים כמו שיש באפל (סמנכ"לים ומעלה כמובן) לא יודעים שהם הולכים נגד הזרם ? שבצורה שאפל לוקחת את המוצרים שלה היא תאבד marketshare ?
        זה ברור להם כמו שהשמש זורחת בשמיים.. הם כבר עברו את זה בשנות ה 90. אז למה הם עדיין נשארים מה שהם ? כי זאת הצורה הכי רווחית, כי הם לא מאמינים בכמה חברות שעובדות ביחד. זאת גישה נכונה לדעתי אבל מוגבלת מאד.

        בכל מקרה טים קוק לא בנאדם טיפש וגם כל הצוות שמדווח לו. לא תוכל לדעת אם אנשים לא ירצו לשדרג מאייפון 5 ל 5S או ל 6 עד שלא ראית אותם. דווקא לאפל יש עוד הרבה מה לחדש במוצרים שלה כי היא בד"כ לוקחת את הזמן.

        דווקא לסמסונג אני יותר חושש מאשר אפל. בזמן שאפל מפרידה את עצמה משוק הטלפוניה בדיוק כמו שהיא עושה בשוק המחשוב סמסונג היא עוד שחקן רגיל בדיוק כמו כל שאר יצרניות האנדרואיד. במידה והחברות הסיניות המתקדמות ימשיכו להשתלט על השוק זה יפגע בסמסונג יותר מאשר באפל.
        לסמסונג אין פתרון שמייחד אותה משאר השוק, אין לה eco system משלה. ו touchwiz הופך להיות יותר נטל מאשר נקודת זכות לסמסונג.

        לסיכום, לדעתי אתה בדיוק כמו שאר האנליסטים שכל שנה מתבדים.

        • אביעזר

         מילים כדורבנות, בולי 🙂

        • ג.ד.

         אני אגיב בקצרה.
         מנכ"לים לא פחות מנוסים מהאנשים המנהלים את אפל, לקחו אימפריות ענק וריסקו אותן.
         לא מעט חברות שהובילו את השוק באופן מוחלט (ע"ע נוקיה) נכשלו ביכולתן להבין את השינויים בתנאי השוק בזמן אמת, והמשיכו באותה דבקות עיוורת כדמות בסרט מצוייר הממשיכה לרוץ באוויר שניות לפני הנפילה מהצוק.
         להזכירך, מנקודת מבט היסטורית אפל *נכשלה* באופן טוטאלי בשוק הפיסי. משחקן שווה ערך ומובלי לפרקים היא הפכה לשחקן שולי (גם אם רווחי).
         בעוד שאין לי דרך להוכיח באופן ספציפי ששוק הפרמיום הסלולארי עומד להצטמצם באופן משמעותי מאוד, ההיסטוריה מוכיחה שפעם אחר פעם יצרניות הפרמיום מתקשות לחזות את נקודת העל חזור בשוק שלהן. זה קרה בשוק ה PC, זה קרה בשוק המחשבים הניידים, זה קרה בשוק הטלוויזיות ובשוק מכשרי ה – DVD.
         האם זה יקרה גם בשוק הסלולארי? הבא נפגש בעוד שנתיים שלוש ונראה.

         – ג.ד.

    • אביעזר

     בוקר טוב א',
     כאשר מנסים לחזות עתידה של פירמה יש להסתכל על כך משלוש זוויות שונות:
     1 – סיכויי הפירמה מול מתחרותיה בתחומי הפעולה שלה
     2 – סיכויי תחומי הפעולה שלה מול תחומי פעולה אחרים (נניח מיחשוב אישי מול תעשיית התרופות)
     3 – העתיד הצפוי לכלכלה כולה (הארצית והעולמית) בהשוואה למצב הנוכחי

     היות ואפל היא פירמה ציבורית שמניותיה נסחרות בבורסה והיות וכל מתחרותיה הו פירמות ציבוריות אף הן, ניתן בגלל זה לשלוף (מהאינטרנט בימינו) מידע היסטורי ואפילו תחזיות של האנליסטים המועסקים בעשרות בתי ההשקעות והבנקים הגדולים.
     מקור מצוין לשליפת תחזיות של אנליסטים נמצא באתר של NASDAQ.
     מקור מצוין לשליפת נתונים על דוחות תקופתיים (רבעוניים ושנתיים) של הפירמות השונות הם האתרים של אותן הפירמות. החוק מחייב לפרסם דוחות רבעוניים על פי מתכונת מוגדרת היטב ומטיל עונשים כבדים על כל מי שמנסה להשתמט או לבלף.

     תחזיותיהם של האנליסטים אינם "דברי קודש". האנליסטים עלולים לפספס. אחרי ככלות הכל הם בני אדם. בנוסף, הם עובדים בלחץ שעות רבות בכל יום ומופצצים בנתונים מכל עבר. יש לקחת זאת בחשבון.
     אם סיבת הפספוס היא מקרו-כלכלית, הרי שאותו פספוס יתבטא לכל רוחב הזירה. לדוגמה: משבר כלכלי חריף (מהסוג שמאימים עלינו שעלול לקרות כבר בשנת 2013 בארה"ב ושמתבטא אינפלציה, אבטלה המונית, וכו') אמור לפגוע בכל הפירמות שהן שחקניות בזירה מסויימת ולא רק בפירמה/ות מסויימת/מסויימות.

     ניתן כמובן לנסות לבצע תחזית ע"י בחינת הפרמטרים השונים המשפיעים על עתידה של פירמה וזו מלאכה הדורשת המון ידע, נסיון של שנים רבות, חריצות והרבה זמן. לכן, מרבית המתענינים בעתידה של פירמה (לרוב אלו משקיעים, עובדים ובני משפחותיהם או עתונאים) סומכים על האנליסט.
     במקביל, קיים חשש שהאנליסט ימעול בתפקידו ויפרסם המלצות מוטות כלפי מטה או מעלה כדי לזכות בעושר שלא בדין.
     כדי לצמצמם את הסכנה ליפול בפח שטומן אנליסט מסוים, נוהגים להאזין למספר אנליסטים ולהפיק את הממוצע של תחזיותיהם.
     בורסת הנאסדאק מפרסמת באתר האינטרנט שלה תחזיות לאלפי מניות המתבססות על תחזיותיהם של קבוצות אנליסטים. קבוצות אלו מונות לפעמים כמה עשרות אנליסטים מבתי השקעות ובנקים שונים.
     המילה המתארת את "ממוצע" התחזיות נקראת "קונצנזוס".

     אנו נגיע לקונצנזוס סביב מניית אפל בהמשך דברי ואפילו נבדוק קונצנזוסים של מניות כמה ממתחרותיה של אפל.

     גורם נוסף שיש לקחת בחשבון הוא אופים של משקיעים בבורסה. בגדול הם מתחלקים לשתי קבוצות: הסוחרים (TRADERS) שפועלים לטווחי זמן קצרים מאד (בין יום לכמה חודשים) והמשקיעים (INVESTORS) הפועלים לטווחי זמן ארוכים של שנים אחדות או רבות.

     הזמן והנסיון לימדו אותי שניתן לזהות אופיו של משקיע לפי סממנים חיצוניים של התנהלותו. לדוגמה: אם אותו משקיע חובש את הכובע של נותן עצות ומפרסם תחזיות והמלצות משלו (למשל באינטרנט) ומבסס את דבריו על שיקולים לזמן קצר מאד, סביר להניח שהוא TRADER או אפילו "סוחר יומי" ונותה לספקולציות.

     כאשר קוראים ביוגרפיות של משקיעים גדולים שהתעשרו והפכו למפורסמים בעשרות השנים האחרונות, מוצאים קווי מחשבה משותפים בינהם. אחד מאותם קווי מחשבה הוא המנהג להשקיע (לקנות) בפירמה כאשר היא נמצאת במגמת ירידה ומחיר המניה זול יחסית ולמכור אחרי שאותה מנייה מתאוששת ונמצאת על גלי עליה.

     מנגד, אם רואים מישהו שנוהג בניגוד לכלל הנ"ל, אחד שמתבטא בסגנון "לא אוחזים בסכינים נופלות" ניתן להקיש מכך שהוא נמנה על קבוצת TRADERS ולא על קבוצת INVESTORS.

     TRADERS עשויים להרויח הרבה כסף בתקופה קצרה ומנג להפסיד הרבה כסף תוך זמן קצר. הם נוטלים סיכונים ברמה גבוהה בהרבה מ- INVESTORS.
     ה- INVESTOR לא מחפש להתעשר בן לילה. די לו לקלב תשואה על כספו שתהיה גבוהה יותר בהשוואה לתקבולי ריבית מהבנק תמורת פקדונות או חסכונות.

     כאשר מתבוננים בגרף התנהגות המנייה של אפל לתקופה של שנים רבות, רואים בבירור כי אפל הצליחה תמיד להמשיך לעלות אחרי תקופות בהן נרשמה ירידה.
     כאשר מתבוננים בגרף התנהגות המנייה של אפל לקופה של שנים בודדות, נניח מתחילת שנת 2009 ועד היום, מבחינים בתופעה אב-נורמלית וחריגה: התנפחות מואצת ובלתי טבעית שהחלה בתחילת שנת 2012 והזניקה את המחיר לגבהים לא ראויים. גבהים שלא שיקפו את הרשום בדוחות הכספיים של אפל אלא היו תוצאה של גורמים שאני לא הצלחתי להבינם – אולי כסילים, אולי קרימניאלים, אני לא יודע.
     הצג על המסך את גרף מניית אפל החל מתחילת שנת 2009. מתח קו ישר ואלכסוני בין 1 בינואר 2009 לבין אתמול. מיד תוכל להבחין בקו העולה בצורה מרשימה כאשר רוב נקודותיו מסודרות על אותו אלכסון. איפה הבעיה? מתחילת שנת 2012 ועד תחילת שנת 2013 רואים קפיצה מטורפת כלפי מעלה ואחריה נפילה חזרה אל רמת אותו קו.
     כל מי שטוען "אפל נפלה חזק" או שלא מבין מהחיים שלו או שהוא מהמר ספקולנט השייך לקבוצת ה- TRADERS. והכי גרוע ייתכן שהוא נמנה על המחנה המתבטא "לא אוחזים בסכינים נופלות" ומנגד מתנפל על מניות בתקופות של גאות יוצאת דופן.
     כל מי ששגה וקנה מניות אפל כאשר הקו יצא מהזוית הרגילה ארוכת הטווח שלו והתקפל כלפי מעלה בזווית שאהובה על מהמרים בקזינו הפסיד כסף ("אכל אותה" בלשון העם).

     כאשר מתבוננים בדיונים הנערכים בפורומים שונים מבחינים בעשרות נימוקים בעד ונגד אפל. יהיו כאלו שיספרו לך על כל הדברים הנפלאים הצפויים מאפל, על האייפונים המוזלים שבדרך ובלה בלה בלה. יהיו לעומתם כאלו שיגידו שללא סטיב ג'ובס אין לאפל עתיד, שסמסונג תטרוף אותם, שגוגל תדרוס אותם, שג'וני אייב ימות מצער וכו'.
     לדעתי אין טעם בכלל לערוך את הדיונים הללו ולהקשיב לנימוקים. למה?
     תשובה: היות וכל הנימוקים בעד ובנגד ידועים היטב לאנליסטים המקצועייים. מה, לכל הרוחות, חושב לעצמו גולש המפליג בשחי אפל או מנבא לה ירידה? שהוא מבין יותר טוב מאנליסטים מקצועיים שזו עבודתם ולשם כך הם הוכשרו? האם יש בכלל סיכוי לאנליסט מקצועי לשמור על מקום עבודתו אילו לא היה לא מושג והוא היה טועה בגדול?
     —-
     אחרי כל החפירה הזו ("מבוא") ניתן להגיע לעיקר ולראות מהו הקונצנזוס על עשרות המומחים מבתי השקעות ומבנקים. כמובן שיש להפנים את העובדה שבתי השקעות מכונים "בתי השקעות" ולא "בתי הימורים" היות והם מיועדים למשקיעים מסוג INVESTORS ולא למשקיים מסוג TRADERS.

     • אביעזר

      המשך התגובה שלי – חלק ב'.
      אני מתנצל על הפיצול – המערכת החליטה על דעת עצמה לקטוע אותי. קשים החיים בישראל באוגוסט 🙁

      הקונצנוס סביב אפל (AAPL) מנבא מחיר מנייה של 530$ בעוד 12 חודשים. המחיר היום הוא $464.25 ולכן מדובר כאן על תחזית עליה בשיעור של 14%. התחום של התחזיות האינדיבידואליות נע בין 450 ל- 710 דולרים.
      החלוקה היא: http://www.nasdaq.com/symbol/aapl/analyst-research
      0 אנליסטים ממליצים למכור.
      0 אנליסטים מתריעים על ביצועים ירודים.
      8 אנליסטים ממליצים להמשיך לשבת על המנייה.
      4 אנליסטים ממליצים על רכישה.
      24 אנליסטים זועקים "STRONG BUY" ("רוצו לקנות").

      הקונצנוס סביב גוגל (GOOG) מנבא מחיר מנייה של 995$ בעוד 12 חודשים. המחיר היום הוא $896.57 ולכן מדובר כאן על תחזית עליה בשיעור של 11%. התחום של התחזיות האינדיבידואליות נע בין 450 ל- 710 דולרים.
      החלוקה היא: http://www.nasdaq.com/symbol/goog/analyst-research
      0 אנליסטים ממליצים למכור.
      0 אנליסטים מתריעים על ביצועים ירודים.
      6 אנליסטים ממליצים להמשיך לשבת על המנייה.
      3 אנליסטים ממליצים על רכישה.
      23 אנליסטים זועקים "STRONG BUY" ("רוצו לקנות").

      הקונצנזוס סביב מיקרוסופט (MSFT) מנבא מחיר מנייה של 36$ בעוד 12 חודשים. המחיר היום הוא $31.58 ולכן מדובר כאן על תחזית עליה בשיעור של 1z%.
      החלוקה היא: http://www.nasdaq.com/symbol/msft/analyst-research
      0 אנליסטים ממליצים למכור.
      0 אנליסטים מתריעים על ביצועים ירודים.
      16 אנליסטים ממליצים להמשיך לשבת על המנייה.
      3 אנליסטים ממליצים על רכישה.
      8 אנליסטים זועקים "STRONG BUY" ("רוצו לקנות").

      הקונצנזוס סביב נוקיה (NOK) מנבא מחיר מנייה של 3.45$ בעוד 12 חודשים. המחיר היום הוא $4.06 ולכן מדובר כאן על תחזית ירידה בשיעור של 15.1%.
      החלוקה היא: http://www.nasdaq.com/symbol/nok/analyst-research
      6 אנליסטים ממליצים למכור. להפטר מיד מהמנייה.
      2 אנליסטים מתריעים על ביצועים ירודים.
      6 אנליסטים ממליצים להמשיך לשבת על המנייה.
      אנליסט אחד ממליץ על רכישה.
      4 אנליסטים זועקים "STRONG BUY" ("רוצו לקנות").

      אלו הנתונים. כל אחד יכול לפרשם בהתאם להבנתו.
      בברכה,
      א.

 • אייפון 4

  חדשות נוראיות אני לא סובל את העיצוב של הiOS 7

 • יוסיHD

  "העיצוב שלה החל מ-iOS 7 ומעלה הוא תעשייתי, משוכלל ותואם את הגדרות העיצוב החומרתי של מוצרי אפל" בטוחים? אם כבר יותר ילדותי

  • יוני

   ילדותית?! עניין של טעם..
   כל הנחשבים בתעשייה משבחים את העיצוב!

   • אביעזר

    אכן כן, יוני.

 • בני

  ב JELLY BEAN זה לא היה קורה

 • אבי

  במילים אחרות, אונסים את המשתמשים לשדרג.

  • יוני

   זה בדיוק כמו המעבר של אנדרואיד לics
   כל מי שב2.3 נשאר הרחק מאחור!

   • א.א.

    לא ממש, כי אתה ייכול לשדרג אותם עצמאית, ברוב המוחלט של המקרים

   • מעטים היישומים באנדרואיד אשר דורשים את גרסה 4.0 ומעלה

    • ג.ד.

     ?
     כל השיפורים האחרונים באפליקציות של גוגל (כולל מערכת הניהול מרחוק שתשוחרר במהלך החודש הקרוב [1]) נתמכים בכל הגרסאות החל מ 2.3 GB. חלקם הלא קטן תומך גם ב 2.2.
     מדובר במדיניות מוכרזת של גוגל לצמצם את המחיר של "פרגמנטצית" אנדרויד.

     ג.ד.
     [1] http://officialandroid.blogspot.co.il/2013/08/find-your-lost-phone-with-android.html

   • ג.ד.

    סלח לי, אבל זה ריבוב שטויות.
    א. למשתמשי מכשירים של אפל אין אפשרות לפרוץ את המכשיר (בין אם באישור או בדרכים עקיפות) ולהתקין גרסה חדשה יותר של IOS.
    לדוגמה: יש ברשותי מכשיר לשעת מצוקה, סוני XPERIA X8 מתחילת 2011, שהגיע במקור עם אנדרויד 1.6, שודרג על ידי סוני ל 2.1 וברגע זה מריץ (בהצלחה) 4.1 JB (ישנם רומים מבוססי 4.2 JB).
    אני מניח שמשתמשי 3GS, מכשיר יקר פי כמה וכמה (פר תקופת הקניה) לא יזכו לאותו אורך חיים.

    ב. גוגל עושה מאמצים אדירים להבטיח שמרבית, אם לא כל התוכנות המרכזיות והפיצרים החדשים יתמכו בכל גרסאות אנדרויד החל מ 2.3 GB. אפל מצד שני, ידועה בשיטת הסגמנטציה שלה (ע"ע SIRI על מכשירים ישנים).

    ג.ד.

    • בולי

     זה לא שהמכשיר הופך להיות לבנה הוא פשוט לא תומך בגירסה החדשה. צריך להתקדם 3GS עם 256MB RAM ולא שווה לשום מפתח לתמוך ברזולוציה שלו.
     בכל מקרה תחשוב על בנאדם שלא יודע מחשבים ויצטרך להחליף רום. סביר להניח שהוא יתייאש בהתחלה.
     זה נחמד שיש אפשרות כזאת אבל זה לא נוח בכלל.

     • ג.ד.

      נכון, אבל תוך זמן קצר המכשיר יהפוך ללבנה.
      מרגע שכותבי התכנות ישנו את פרוטוקולי התקשורת שמשתשים אותם, גרסאות ישנות יחדלו מלפעול.
      בגם שאני הייתי נזהר *מאוד* מלהשתמש במכשיר סלולארי שאינו מקבל עידכוני הבטחה ממישהו (יצרן, רומים חיצוניים וכו").

      – ג.ד.

      • ג.ד.

       אפס שעות שינה במשך יומיים לא עשו טוב ליכולת הכתיבה שלי…:
       "פרוטוקולי התקשורת שמשמשים אותם"
       "עדכוני אבטחה…"

       – .ג.ד.

 • בולי

  סביר להניח שזה יהיה נכון ואנשים עם 3GS ואייפד דור ראשון יצטרכו להסתדר עם האפליקציות שיש כרגע שהם הרבה מאד.
  מצד שני בעולם של iOS 95% מריצים את הגירסה האחרונה ועכשיו ש iOS 7 כלכך פופולרית ועונה על הרבה מהדברים שאנשים פרצו בשבילהם יהיה ביקוש מהיר יותר וכבר בסוף השנה האחוזים יהיו גבוהים מאד לדעתי.

  צריך להתקדם ולא לעמוד במקום. iOS 7 היא התקדמות גדולה מאד בשביל אפל והלקוחות שלה

 • פיפוש

  "עכשיו, בעוד שאלו חדשות לא ממש טובות עבור משתמשי האייפון 3Gs והאייפד 2, אלו חדשות טובות עבור כל שאר המשתמשים – כי זאת אומרת שרוב האפליקציות המוכרות יתמכו ב-iOS 7 במועד ההשקה,"

  תיקון – אייפד 2 יריץ את IOS 7 באופן כמעט מלא. הכוונה של הכותב הינה לאייפד הראשון.

 • א.א.

  אם באמת 94% מהלקוחות יהיהו על IOS7 זה לא נורא..

  • איך הגעת ל94 אחוז?
   הרבה אנשים משתמשים בIPHONE 3GS ובאיפוד 4 ובאיפד 2,1
   אז אני מבטיח לך שלא תראה 94 אחוז.
   אני בספק אם תראה בכלל 80 אחוז (גם בספק גדול מאוד).
   ואם לאט לאט זה יעלה למעלה זה רק מכיוון ש1.אנשים יקנו את הI חרא החדש אז זה יגדיל את משתמשי הIOS עם IOS 7 ו2.אנשים עם איפוד 4,איפד 1,2 ואיפון 3GS או שיחליפו למשהו טוב אחר (והכוונה לא לIOS אחר) או שישדרגו לIOS אחר אז אני מבטיח לך שבהתחלה לפחות לא תראה יותר משתמשים בIOS 7 במיוחד שזה משנה את כל הממשק שאנשים הכירו

   • יוני

    1. האייפד 2 נתמך
    2. חכה ותראה, נתוני המכירות של אפל רק עולים וכך המכשירים הללו הופכים לנדירים, אני מצפה לפחות למעל ל85%

   • שי

    עדכון תוכנה דביל…

 • מאוכזב

  חדשות רעות גם למשתמשי האייפוד טאץ׳ 4 …..

  • דן

   זה הכי מעצבן.
   הם יכולים לעדכן אותו כמו שהם היו מעדכנים את ה3Gs ,ios6, הם פשוט הוסיפו 2 פיצ'רים ורשמו ios6