האם אנו עומדים לפני עידן חדש, בו ינועו על כבישי ישראל והעולם מכוניות ללא נהג? החברה הישראלית מובילאיי (Mobileye Vision Technologies) יצרה מערכת משוכללת המסוגלת להניע רכב ללא מעורבות נהג, ובעלות נמוכה בהשוואה למערכות דומות ואחרות כמו זו של גוגל. לדברי החברה, עלות חומרי הגלם של המערכת החדשה, שיוצרה עד עתה עבור המכונית Audi A7, מסתכמת במאות דולרים בודדים, לעומת המערכת של גוגל, שעלות חומרי הגלם בה אלפי דולרים.

המערכת המוזלת על אאודי A7. צילום: מוביילאי

מערכת הנהג האוטומטי של גוגל שכבר אושרה לשימוש במספר מדינות בארה"ב מצוידת בעשרות חיישנים מתקדמים המאפשרים לרכב לנוע בכוחות עצמו, אך אלה מעלים את עלות ייצור המכונית ובכך מונעים את האפשרות כי הרכב האוטונומי ייוצר בצורה המונית. לכן ההערכה עד היום הייתה כי מכוניות מסוג זה ישתלבו בחיינו רק בעוד 10 שנים ויותר מכך.

לצלם את הכביש
בניגוד למערכת הנהיגה העצמית שפיתחה גוגל, אשר יכולה להתמזג עם כבישים מהירים, לנהוג מבלי סכנה ממשית להתנגשות, לבצע עקיפה של רכבים אטיים ללא חשש ועוד, הטכנולוגיה של מובילאיי הישראלית יכולה להתמודד בנסיעה על נתיב אחד, האצה ועצירה ברמזורים והאטה בעת סכנה. החברה כבר במו"מ עם מעל ל-5 יצרניות רכב גדולות, על מנת להציע מערכת מוגבלת יחסית כבר בקיץ כמערכת עזר לנהג, אך צופים לה שינויים גדולים בעתיד הקרוב עם יכולות מורחבות בתוך 3 שנים ועם שיווק מסחרי רחב היקף.

"אתה לא יכול לצפות כי מכונית עם ציוד בשווי $70,000 תגיע למכירה המונית"

"הרעיון הוא להביא את המיטב של מצלמה בלבד נהיגה אוטונומית", אמר גבי חיון, סגן נשיא בכיר למחקר ופיתוח במוביילאי, בראיון לניו יורק טיימס. "אתה לא יכול לצפות כי מכונית עם ציוד בשווי $70,000 תגיע למכירה המונית", אמר פרופ' אמנון שעשוע, מייסד מוביילאי. החברה הודיעה על יציאת מערכת משופרת לנסיעה בכבישים מהירים ממש כמו זו של גוגל ב-2016.

קרא עוד:  הטלוויזיה עוברת לאינטרנט: בדקנו את +Yes ולא התאכזבנו, רק מהמחיר

צפו בניסוי בכבישי ישראל (לינק לסרטון)