האמת, עם המגוון הגדול של התקני המזרימדיה (סטרימרים) שיש כיום בשוק, די קשה למצוא את זה שמתאים בדיוק בשבילנו. זה נכון עוד יותר לאחר שהשוק עבר מתקפה של ממש עם מגוון גדול של מכשירים מבוססי אנדרואיד שפשוט הציפו את השוק. סקרנו כאן בעבר מוצרים דומים שכאלה, וגם מעט יותר יקרים של אקסטרימר (Xtreamer), וגם הפעם מדובר במזרימדיה שמבוסס על אנדרואיד, אך מדובר במותג שמגיע מהונג-קונג ושמו MINIX, יצרן שבנה לעצמו שם בתחום בתוך זמן קצר.

הדגם שקיבלנו לסקירה, ה-MINIX Neo X5 mini, כבר הושק לפני זמן מה, ומאז גם יצא דגם חדש יותר בשם X7 Mini, אולם נראה, על הנייר לפחות, שכי הוא עדיין מצליח לשמור על מעמד גבוה בתחום ולספק את הסחורה במחיר סביר לכל הדעות. בדקנו.

כאשר מחפשים מזרימדיה, חשוב לוודא כי יש לו את כל החיבורים הדרושים. לא תמיד כדאי להסתפק בדונגל קטן המתחבר ליציאת ה-HDMI ישירות. לפעמים כדאי לחפש משהו עשיר יותר, שיספק אפשרות חיבור לכל דבר. מהבחינה הזו, ה-Neo X5 mini עומד בציפיות. אמנם הקופסה מעט גדולה, אבל היא יכולה לספק את כל הממשקים וההרחבות השונות. היא מעוצבת כמעין נתב קטן, קופסה שחורה כגודלו של ה-Apple TV, וכאשר היא הייתה מונחת על מזנון הסלון רבים מאורחינו לא הצליחו לזהות במה מדובר. היא משתלבת היטב בנוף המכשירים הרבים שיש לנו.

כאמור, העיצוב המלבני של ה-Neo X5 Mini מציע מגוון חיבורים: HDMI1.4b התומך בניגון Full HD, כניסת רשת, WiFi 802.11n, יציאת קול אופטית, כניסות USB וגם חריץ הרחבה מסוג SD. הוא מגיע יחד עם שלט קטן הכולל את כל כפתורי האנדרואיד הסטנדרטיים (בית, חזרה, ניווט, שמע) וגם שנאי קיר וכבל HDMI.

כדי לחבר את המכשיר, כל שצריך לעשות הוא לחבר את השנאי לקיר מצד אחד ולכניסת החשמל בצד השני, לחבר כבל HDMI ולבצע לחיצה ארוכה על הכפתור בדופן. בהדלקה הראשונה כבר מקבלים את הממשק המותאם של המערכת (נפרט בהמשך) שהוגדר באופן אוטומטי לרזולוציית 720p, שבהמשך שינינו אותה ל-1080p.

ממשק אנדרואיד מותאם
המזרימדיה של MINIX פועל כאמור על מערכת האנדרואיד. אין קל ממערכת זו כדי לבצע התאמות לממשק המשתמש ואכן החברה מצרפת משגר (Launcher) משלה המספק גישה לשלל הפונקציות השונות של המערכת – החל מנגן הוידאו והמוזיקה, האפליקציות המותקנות, סייר קבצים לגישה מהירה בין אם הקבצים שמורים מקומית או ברשת, תפריט הגדרות ודפדפן מלא, כשהכל בתצוגה גדולה וברורה המותאמת לשימוש בשלט הרחוק, וגם בעברית.

אבל כל אלו כמובן מתגמדים לנוכח האפשרות של שימוש בנגן ה-XBMC המגיע איתו, מרכז הקולנוע הביתי האישי שדרכו ניתן להוסיף את הסרטים, הסדרות והמוזיקה שלנו במקום אחד מרוכז. XBMC כידוע היא אפליקציה צד שלישי הזמינה להורדה לכל מכשירי אנדרואיד, אך כאן, כאשר היא חלק מהמערכת היא מוצגת בצורה הטובה ביותר שאפשר לדמיין, ובאמצעות השלט הרחוק ניתן לבצע פעולות ביתר קלות ללא צורך בשימוש של מקלדת ועכבר.

Minix-Neo-5X-Mini-sideמנגן גם MKV
כדי לבדוק את היכולת של הנגן לעמוד בקצב הדרישות שלנו, בדקנו מספר סוגי קבצים שונים – החל מקובץ AVI באיכות 720p ועוד לקובץ MKV באיכות 1080p. הבדיקה שלנו כללה שימוש בהזרמת הוידאו דרך קישוריות ה-WiFi או חיבור רשת שבבית כאשר כל הסרטים הוזרמו מכונן רשת. לחלופין בדקנו גם שימוש בהתקן USB.

מכיוון שאת איכות ה-720p לא הייתה כל בעיה לנגן לא משנה באיזה דרך בחרנו, נתמקד בניגון ה-1080p, אז ניסינו גם קובץ AVI וגם MKV הנחשב לאיכותי יותר, בהתאם לקידוד, וגילינו כמה דברים: תחילה, XBMC לא מצליח להתמודד טוב כל כך עם קבצים אלה, ודווקא הנגן הפנימי עושה עבודה טובה הרבה יותר. החיסרון שלו היא שאין לו תמיכה בכתוביות, לכן עברנו לנסות עם BsPlayer, אולם גם כאן גילינו כי למרות שיש לנו כתוביות, הסרט לא תמיד מנוגן בצורה חלקה. אז החלטנו לעבור מניגון דרך WiFi לחיבור רשת, והפלא ופלא – הסרטים עבדו חלק גם ב-BsPlayer. חזרנו על הבדיקה עם התקן USB המחובר ישירות למכשיר וגילנו תוצאות דומות – XBMC לא מצליח לנגן קובץ MKV 1080p באופן חלק.

אז המסקנות לגבי זה? קודם כל עדיף קובץ מקומי מאשר ניגון דרך הרשת (כמובן) ושנית, שהנגן המקורי וכנראה גם BsPlayer תומכים במאיץ החומרה השוכן בתוכו ויודעים לנצל אותו לשימושים אלה, זאת בניגוד ל-XBMC שלא הצליח להתמודד טוב עם הוידאו.

גם למי שמחפש יותר
מעבר לממשק הבסיסי של המערכת, או שימוש בנגן ה-XBMC, יש גישה למערכת האנדרואיד המלאה. כלומר, יש גישה לממשק הרגיל והמוכר של גרסת הטאבלטים על מסך רחב. יש מסכי בית רבים שבהם ניתן להוסיף ווידג'טים וקיצורים, כפתור גישה לרשימת האפליקציות המותקנות, ושורת משימות קבועה – כפי שיש בטאבלטים – עם כפתורי מגע משתנים כמו מסך הבית, כפתור חזרה, מנהל המשימות והשעון, שבלחיצה עליו נוכל לצפות בהתראות השונות וגישה להגדרות המערכת. ניתן גם להסתיר את השורה כליל, כך שלא תפריע בהצגת הוידאו, ובלחיצה ארוכה על כפתור התפריטים מחזירים את השורה בחזרה למקומה.

כדי לעבוד עם המערכת במצב זה של ממשק מלא צריך עכבר ומקלדת, עדיף אלחוטיים שכן השלט הרחוק מסוגל רק לנוע עם החיצים ולא מאפשר תנועה חופשית. אפשר לחבר בכניסות ה-USB מגוון התקנים, כולל התקני זיכרון להפעלה וניגון מדיה ישירות מהם. אנחנו חיברנו מקלדת משולבת עכבר אינטגרלי של לוג'יטק (Logitech) אשר עבד מצוין.

Android Tablet Minix

האפשרויות במצב זה הן בלתי מוגבלות. כל דבר שניתן לעשות למעשה עם מערכת האנדרואיד, ניתן לעשות גם במזרימדיה, כמעט. הגישה לחנות ה-Google Play לאחר חיבור משתמש הגוגל שלנו מאפשר גישה לשלל האפליקציות שיש לחנות להציע. כך הורדנו את המשחק Angry Birds Go ושלטנו בדמות דרך חיצי המקלדת (אם כי הגרפיקה קרטעה), הורדנו את אפליקציית פייסבוק (Facebook) והשתמשנו בה על מסך ה-55 אינץ' בסלון (דווקא נחמד) אך גם גילינו גם בעיות כמו אפליקציית מאקו שלא עבדה היטב ולא הצליחה לפתוח את הקטעים שביקשנו. אבל אם חושבים על דברים שניתן לעשות עם מכשיר אנדרואיד המחובר לטלוויזיה ופועל (לא חובה) כל הזמן, אנחנו יכולים לחשוב על מספר אפשרויות כמו שרת הורדות בשימוש של אפליקציית uTorrent, שרת מוזיקה ועוד.

ניתן גם להשתמש בדפדפן המקורי של המערכת או להוריד את כרום (Chrome), פיירפוקס (Firefox) ואחרים. גלישה במצב זה דורשת סימון של 'גלישה במצב שולחני' כדי לקבל את מלוא החוויה של הגלישה, וכמובן שימוש במקלדת ועכבר כי בלעדיהם כנראה לא תוכלו להסתדר. אבל צריך לזכור כי בכל זאת, לא מדובר בדפדפן שולחני, לכן כמו באנדרואיד לא כל האתרים נראים כמו שהם נראים במחשב, וגם הטעינה שלהם לעיתים איטית יותר.

ביצועים סבירים
ה-MINIX 5X Mini מבוסס על שבב כפול ליבה ARM Cortex-A9 בו משולב השבב הגרפי Mali-400 וזיכרון עבודה (RAM) של 1 ג'יגה-בייט יחד עם זיכרון אחסון של 8 ג'יגה-בייט. לא חומרה עדכנית כל כך, וגם לחברה עצמה, כפי שאמרנו בתחילה, יש דגמים מתקדמים יותר אך מחירם בהתאם. מה שלא רשום במפרט וכנראה זה מה שחסר אצל רוב מכשירי המזרימדיה הזולים יותר הוא מאיץ חומרה, המנוצל דרך נגן הפנימי MX player הקיים במכשיר, וזו הסיבה שהוא מנגן וידאו באיכות גבוהה כפי שפירטנו קודם לכן. אז למרות שהנתונים השונים שנפרט כאן בהמשך לא מעידים על יכולות הניגון השונות, ביצענו בכל זאת מבחני ביצועים כדי לבדוק את יכולת העיבוד הכללית שלו.

במבחן הביצועים של Antutu קיבל ה-X5 Mini את התוצאה של 18,376 נקודות, מספר המציב אותו מעט מתחת למכשיר ה-Nexus 5. לעומת זאת במבחן של Quandrant קיבלנו 3,730 נקודות, ציון נמוך מאוד שלא משתווה גם למכשירי האמצע של היום.

לסיכום, אם עתיד המזרימדיה נמצא באנדרואיד, זו כנראה האבולוציה שלו. למרות הביצועים הסבירים, הנגן הצליח לנגן לנו את הסרטונים שרצינו, לא קרטע במהלך הסרט ועבד חלק. הממשק עדיין מסורבל לדעתנו, שלעיתים יכול להגביל מאוד ולסרבל את הצגת הוידאו וחוויית השימוש, במיוחד למשתמש הממוצע והפחות טכני. מצד אחד לא היינו משקיעים בדגם היקר יותר שמחירו כפול ומצד שני לא היינו רוכשים את מכשירי הדונגל הזולים, כך שבמחיר של 90 דולרים (כ-330 שקלים), ה-X5 Mini נותן תמורה טובה למחיר.

 

המוצר נמסר לסקירה באדיבות Gearbest.com, אתר מכירות מסין המבצע משלוחים בחינם לישראל. לרוכשים עכשיו באתר תינתן הנחה של 5% עבור כל המוצרים בהקשת הקופון Lily05 לפני התשלום.