סאטיה נאדלה, מנכ"ל מיקרוסופט, מאמין שעתיד הרשת לא נמצא בדפדפנים כפי שאנחנו מכירים אותם כיום. בכנס O'Reilly Next: Economy Summit הוא טען שמוצרים כמו קורטנה, העוזרת האישית שמוטמעת ב-Windows 10, תחליף בעתיד את ממשק הדפדפן הסטנדרטי. "מבחינתי, אינטילגנציה מלאכותית זה משהו שפשוט הולך לקרות", אמר נאדלה.

נאדלה לא טוען שחווית הגלישה ברשת הולכת להעלם מהעולם, אך הוא כן אומר שהדרך בה המשתמש בא איתה במגע הולך להשתנות. בעזרת עוזרים אישיים וירטואליים כמו קורטנה או סירי, כבר לא יהיה צורך בממשק גרפי כדי למצוא תכנים ומידע ברשת. כבר היום משתמשים שואלים את השירותים האלה שאלות כמו "האם הולך לרדת היום גשם" במקום להכנס לאתרי מזג אוויר יעודיים, כך שמבחית נאדלה שינוי הפרדיגמה כבר החל ורק יילך ויצבור תאוצה בעתיד.

באותו כנס דיבר גם אלכסנדר לברון, גורו ה-AI  (בינה מלאכותית) של פייסבוק, וגם הוא מסכים שהעתיד נמצא בעוזרים האישיים. מבחינתו, מדובר באמצעי קלט חדש בעולם המחשוב, בדיוק כמו עכבר או מקלדת. "הדבר הבא יהיה להשתמש בשפה טבעית", הוא מסביר.

בשלב זה של הטכולוגיה, העוזרים האישיים הוירטואליים הם אמנם שימושיים אך עדיין אי אפשר להסתמך עליהם ב-100%. פעמים רבות הם לא מצליחים להבין את הבקשות של המשתמשים או שולפים מידע לא רלוונטי. בנוסף לכך, העוזרים האלה עדיין לא תומכים בכל השפות, כך שעבור משתמשים רבים ברחבי העולם, כולל ישראל, הם פשוט לא רלוונטיים.

האם החזון המשותף של נאדלה ולברון יתגשם, או שמדובר בשני אנשי עסקים שמעוניינים לקדם את השירותים של החברות שלהם? רק העתיד יוכל להגיד, למרות שאתם מוזמנים לשאול את דעתן של קורטנה או סירי ולראות מה הן יגידו בנדון.

שתף:
-פרסומת-
תסריטאי, כתב טכנולוגיה, בלוג, גיימר.כתב בעבר ב-ynet, וואלה!, מאקו, ידיעות אחרונות, מעריב ועוד. כיום חוקר תרבות דיגיטלי ומשחקים דיגיטליים במכון כהן שבאוניברסיטת תל-אביב.
 • אור

  בחיים לא יקרה, יש המון שימושים לדפדפן שהעוזרים האלו לא יוכלו למלא לעולם.

 • iphone1000

  זה חזון שיתגשם רק עוד הרבה שנים

 • RuR

  במצב הנוכחי, זה לא יקרה. גם אם הם יתמכו בכל השפות.

  • iphone1000

   לדעתי אנגלית נשמע יותר טוב וזו שפה בינלאומית אבל אין סיבה שלא יהיה בעברית (לכאלה שפחות בקיעים באנגלית)

   • SuperSayianPower

    בקיאים*

 • Samsung Galaxy Note 4

  אם אני אשאל את הS Voice(שאני לא חושב שהוא טוב)האם יירד היום גשם(באנגלית כמובן)הוא יענה לי?
  או שעדיף להשתמש בOK,Google?

  • somebody

   Ok Google עדיף. אגב אני שואל את קורטנה בכל יום אם ירד גשם. גם בקיץ 😉

  • Yossi Cohen

   עדף הגוגל now אבל מה שכן הקורטנה טיפה יותר חכמה בדברים מסויימים, למשל אם תגיד call mom הוא ייתקשל לאיש קשר שנקרא אמא בעברית מה שהגוגל לא יעשה.
   מה גם המגע האנושי של קורטנה מוסיף הרבה(היא מדובבת בנוסף להיותה קוראת טקסטים) בקטעים של הבדיחות השירים והמענה הכללי לשאלות.