זה היה ב-20 לנובמבר 1985 כאשר מיקרוסופט (Microsoft) השיקה לראשונה את Windows 1.0. כבר 30 שנה חלפו, אבל נדמה כי ההרגלים הוותיקים של מיקרוסופט בממשק המשתמש לא השתנו הרבה.

השימוש במילה "חלונות" היה רלוונטי בעבר יותר מהיום, כאשר תפריט ההתחל לא היה קיים וכל פתיחה של קובץ, משחק, או תוכנה הוצג בחלון משלו על גבי שולחן העבודה הצפוף. למעשה, אז זה היה נחשב לחידוש משמעותי בהשוואה למערכת MS-DOS מבוססת שורת הפקודות שעליה הריצה מיקרוסופט את המערכת. אמנם לא מדובר במערכת ההפעלה הראשונה עם ממשק משתמש מלא, אבל מיקרוסופט הראשונה לפתח מערכת המתאימה לשימוש במגוון רחב של מחשבים אישיים וחומרות שונות.

בהמשך נדרשנו ל-22 דיסקטים 1.44 כדי להתקין את Windows 3.11 וכעשור לאחר שהשיקה את הגרסה הראשונה, מיקרוסופט זנחה את התבססותה על DOS עם הגעתה של Windows 95 שהופצה גם בתקליטור CD והביאה את בשורת שורת ההתחל, מה שהפך את הממשק לנוח הרבה יותר וקיים בשימוש עד היום. כן, זו הייתה מערכת עם לא מעט באגים, תקיעות ובעיות רבות, שחלקן נפתרו עם Windows 98 ובשורת ה"אינטרנט" שהיא הביאה, אבל זה היה רק ב-Windows XP עד אשר מערכת ההפעלה של מיקרוסופט נחשבה ליציבה, שאף עדיין נמצאת בשימוש בלא מעט מחשבים.

מאז ועד היום, מיקרוסופט הספיקה להשיק את Windows Vista הכושלת, גרסה 8 ו-8.1 ששיפרו מעט את מעמדה בשוק הניידים ועד שהחליטה לשנות כיוון עם Windows 10, שלדבריה כבר לא נראה יותר גרסאות חדשות של חלונות, אלא עדכונים קטנים וגדולים שישוחררו למחשבים ולמכשירים התומכים.

חלונות עדיין שולטת בשוק המחשבים האישיים זאת למרות כי המתחרות נושפות בעורפה. האם בעתיד זה ישתנה? אין לדעת.

תמונה: Wikipedia באישור מיקרוסופט

שתף:
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.
 • שלומי

  תגידו מה שתרצו, מיקרוסופט עדיין מובילה על כולם בפער גדול מאוד. לא מקינטוש ובטח לא כל ניסיונות הלינוקס השונות שלא מסוגלות לספק את הידידות למשתמש שמציעה חלונות.

  • לידור

   מה זה משנה מי מוביל. המערכת הכי איכותית היא אכן המערכת הפעלה של אפל. ואני אומר את זה מנסיון של שתי המערכות. כול החיים שלי השתמשתי בחלונות ושנה שעברה עברתי למקינטוש. המערכת הכי חלקה, פונקציונלית ויפה !

   • נתנאל

    כנראה שלא התנסת בווינדוס 10.
    יש לי מחשב בלפני 5 6 שנים ישן מאוד בגודל משהו כמו 7 אינץ עם מפרט דל, 1gb ראם ואינטל אטום N455 והיה לו ווינדוס starter שעדכנתי לUltimate מקורי(!).
    בשנה שנתיים האחרונות התלבטתי אם אולי לזרוק אותו כי הוא ניהיה איטי רצח אבל בסופו של דבר זרקתי אותו בארון ושכחתי ממנו.
    בחודש האחרון נזכרתי בו וחשבתי אם אולי אני יכול לעדכן אותו לווינדוס 10, תופתע לגלות שכן! בזכות הUltimate עידכנתי אותו לווינדוס 10 פרו ולא Home הרגיל, איפסתי אותו ועכשיו הוא עובד כמו סוס!
    מסקנה?
    ווינדוס היא המערכת היחידה שתומכת בעדכונים למכשירים, גם אחרי 5 שנים ואפילו יותר, שיכולה להיות מהירה בכל מצב, גם אם מפרט המכשיר דל ולא עדכני.
    אף אחד לא יכול להחליף אותה ואין עוד מלבדה.

    • תוהה

     אני התנסיתי בווינדוס 10 והחזרתי את הנייחים ל7. המע' עדיין לא בשלה ברמה הזו.
     כיח' מבחן לקחתי נייח בן 5 (athlon2 X3 , 4GB RAM, HD4770) התקנתי עליו win 7 ultimate בהתקנה נקיה והשתמשתי כשבוע. לאחר מכן שדרגתי ל10 דרך מנגנון העדכונים המובנה.
     מאז, צריכת הזיכרון לא השתפרה לטובה, גם לא זמן העליה, טעינת תיקיות גדולות (מעל 1TB) לוקחת זמן ארוך יותר, לעיתים יש לאגים של כשניה-שתיים בעליית תפריט ההתחל ואחרים, במבחן שלי, ביציאה ממשחק לאחר כשעה, המע' קפאה במשך כ2 דק', מה שלא קרה ב7. אולי בעדכון המשמעותי הבא אנסה שוב.
     כרגע, היא לא מציעה שום יתרון ע"פ התקנה נקיה של 7, מן הסתם שמי ששדרג ממע' שלא עברה פרמוט לאחרונה יחוש בוסט. לטעמי, היא צעד קטן קדימה לעומת 8.1 וצעד גדול אחורה לעומת 7 מבחינה עיצובית, מהתפריטים עד החלונות והממשק הכללי.

     אם כבר עדכונים, אני בעד גרסאות לינוקס למכשירים ישנים. אני השתמשתי כך מחשב בן 12 שXP גמגם עליו.

     • נתנאל

      לא מבין על מה אתה מדבר, ווינדוס 10 בשלה לגמרי, במיוחד אחרי עדכון ה1511 ששיפר לי את חיי הסוללה במחשב הנייד בצורה משמעותית(בווינדוס 7 היה לי 3-4 שעות זמן סוללה, עכשיו יש לי 5-6 שעות זמן סוללה אם לא יותר!).
      המערכת קלה, מהירה, נוחה וידידותית יותר הרבה יותר מווינדוס 7.
      יכול להיות שבמקרה שלך המחשב היה זקוק לאיפוס בדומה למקרה שלי כי המחשב היה איטי עם לאגים ולאחר האיפוס הכל עובד מצויין.
      בווינדוס 10 יש אפשרות לאיפוס ולשמור את כל הקבצים שלך, מלבד התוכנות/אפליקציות שאת כולן הוא מוחק(באיפוס).
      הרבה כבר הורידו את המערכת הזו, אפילו המומחים הכי גדולים באמריקה שמרוצים ממנה מאוד, רק אתם מתלוננים ואומרים שהיא עוד לא בשלה.

      • תוהה

       כפי שציינתי, המחשב עבר פרמוט והתקנת ווינדוס 7 נקיה שבוע לפני השדרוג והותקנו מינ' תוכנות בשבוע הנ"ל, אז לא נראה לי.
       זה אגב לא הנייח הראשון ששדרגתי ושנמכתי, הוא פשוט העניק לי הזדמנות לבחון את העניין בצורה קונקרטית יותר.

       יש לה כמה בעיות לא ברות תיקון (חדירה אסטרונומית לפרטיות) ובעיות צפויות למע' חדשה. עד שכל הגליצ'ים הללו יתוקנו, אין הרבה טעם לשדרג כי 7 מעניקה חוויה יציבה יותר כרגע, מבחינתי גם נעימה יותר ויזואלית ו10 לא ממש תורמת ערך מוסף עבורי.

       יחד עם זאת, לא פסלתי את המע' ולכן אמרתי שכנראה אנסה בעדכון המשמעותי הבא, בעוד מס' חודשים. על הניידים שלי היא נשארת כי היא עדיפה על 8.1.

    • לידור

     התנסתי עם ווינדוס 10 עם מחשב של אח שלי. לא מתקרב לרמה של המק. למק יש עדכונים בחינם.

  • RuR

   חחחחחחחחחח לא מצחיק

  • RuR

   אם אתה חושב שווינדוס ידידותית למשתמש אני לא יודע מה להגיד לך…

  • תוהה

   היא לא מובילה ברווחים, בטח לא בשוק הניידים.

 • iphone1000

  המקינטוש יצא ב 1984 והביא ראשון את מהפכת הממשק הגרפי .

  • תוהה

   למעשה, "מהפכת הממשק הגרפי" בוצעה ע"י זירוקס ב73. ב80 כבר היה מוצר מוגמר בשוק.
   אפל עשתה מה שהיא טובה בו, לקחת טכנולוגיה קיימת ולהפוך אותה לנפוצה יותר, תוך שיווק מבריק.

 • RuR

  ומאז ועד היום היא נחושה בדעתה לגרום למשתמשים כמה שיותר תסכול…

  • Omer Sulimani

   מזל שיש את מאקינטוש

   • RuR

    אהה
    בדיוק יצא עדכון 10.11.1 (לא יודע מתי הוא יצא, ראיתי את זה היום)