רעידת אדמה בשוק הסלולר: ענקית התוכנה (ובקרוב החומרה) מרדמונד תרכוש את חטיבת הסלולר של נוקיה (Nokia Device & Services) בעסקה ששווייה 7.17 מיליארד דולר. סטיב באלמר, מנכ”ל מיקרוסופט אמר שזהו “צעד לעבר העתיד” של החברה והצביע על הלומיה 1020 כדוגמה למכשיר שפיתחו יחדיו.

על פי פרטי העסקה, מיקרוסופט תשלם 5 מילארד דולר עבור חטיבת הסלולר והשירותים העסקיים ותשלם תוספת של 2.17 מיליארד דולר כדי לזכות בפטנטים הרבים של החברה, וסך של 7.17 מיליארד דולר סה”כ. מיקרוסופט אומרת כי היא מצפה לסגור את העסקה ברבעון הראשון של 2014 וממתינה לאישור הדירקטוריון ואישור הרגולטורים.

לאחר השלמת העסקה, מיקרוסופט מקווה להיות יצרנית המכשירים הסלולרית הגדולה של Windows Phone ולהגדיל באופן משמעותי את האחיזה שלה בשוק. כיום נוקיה לוקחת חלק גדול מאוד מנתח השוק של המערכת של מיקרוסופט כך שצעד שכזה רק יכול לחזק אותה. “הבאת שתי החברות הגדולות הללו יחדיו, תאיץ את הרווחים של מיקרוסופט בטלפונים, ותחזק את ההזדמנויות של מיקרוסופט והשותפים על פני כל משפחת השירותים והמכשירים שלנו.” אמר באלמר.  למיקרוסופט תהיה בעלות מלאה על מותגי נוקיה בניהם סדרת הלומיה (Lumia) היוקרתית ואשה (Asha) לשוק הנמוך וכן העיצוב והתכנון של מכשירי החברה, אולם לא ברור עדיין מה יעלה בגורל שאר המכשירים הזולים, והאם מיקרוסופט תמשיך לתמוך ולייצר גם אותם.

כחלק מהעסקה, 32,000 עובדים צפוים לעבור מנוקיה למיקרוסופט, כולל 4,700 עובדים בפינלנד ו-18,300 עובדים העוסקים בייצור המכשירים. בנוגע להנלה הבכירה, מנכ”ל נוקיה סטפן אלופ וסמנ”כלים נוספים צפויים לעבור גם הם למיקרוסופט, דבר שלדעת רבים סולל את הדרך של אלופ לתפקיד מנכ”ל מיקרוסופט בפועל, שזה עתה התפטר מתפקידו.

מיקרוסופט תערוך מסיבת עיתונאים מאוחר יותר היום ותפרט על פרטי העסקה והתכנון לעתיד הקרוב.

גוגל הייתה הראשונה לעשות צעד שכזה כאשר רכשה את מוטורולה לפני כשנתיים בסכום של 12.5 מיליארד דולר ובכך הפכה ממפתחת מערכת ההפעלה (אנדרואיד) ליצרנית מכשירים סלולריים. העסקה הזו הביאה את ה-Moto X, מכשיר הסמארטפון הראשון המשותף שמיוצר על אדמת ארה”ב. נראה כי מיקרוסופט שואפת לצעד דומה, ולאחר שפיתחה והשיקה את טאבלטי ה-Surface בעצמה, הצעד המתבקש הוא לפתח גם מכשיר סלולרי, ולכן לקחה את נוקיה לצידה.

-פרסומת-
אוהב גאדג'טים, אוהב טלפונים, אוהב טכנולוגיה, אבל הכי אוהב את החתול שלו שלא ממש אוהב אותו.