השליטה באחסון הממוחשב בעזרת תנועות ידיים בסרט 'דו"ח מיוחד' הפכה באופן מיידי למשהו שניתן להגדיר כחלום טכנולוגי שחברות רקבות רוצות להשיג אותו. עכשיו, כך נראה, זה קרוב אפילו יותר מתמיד להפוך למציאות.

מיקרוסופט (Microsoft) חשפה לאחרונה שני סרטונים חדשים שיוצרו במסגרת פרויקט פראג (Project Prague), עליו עובדת מעבדת המחקר Advanced Technology Lab של החברה, אשר ממוקמת כאן בישראל. שני הסרטונים כוללים הדגמות חיות של היכולת הזו, ועושה רושם שהיא כבר בשלבים מאוד מתקדמים.

פרויקט פראג אמור לאפשר למפתחים לכלול בקלות באפליקציות שלהם שליטה באמצעות מחוות ידיים, ואפילו ליצור בעצמם מחוות מיוחדות וייעודיות. כך, למשל, אם משוחחים עם חבר בוידאו צ'אט ומעוניינים לסיים את השיחה, ניתן יהיה לעשות את זה באמצעות תנועה אחת של היד, שמדמה ניתוק של שיחה, ללא צורך במקלדת או עכבר. או למשל, תוכלו לנעול את המחשב באמצעות חיקוי התנועה של נעילת דלת במפתח.

הפרויקט למעשה מלמד תוכנות לזהות תנועת יחד באמצעות מצלמות תלת מימד, שמקליטות את התנועה ומשדרות לתוכנה. מאגר של מילוני מחוות יד אפשריות כבר טעונות בתוכה, כך שכל מה שהיא צריכה לעשות הוא לפענח את התנועה באמצעות מאות יחידות בינה מלאכותית זעירות ולחבר אותה עם הפעולה שצריך לבצע. המטרה היא שהתוכנה לא רק תדע לפענח את התנועה שתבוצע, אלא גם את הכוונה שמאחוריה.

מדובר כאמור רק בשלבי ניסוי, אבל מיקרוסופט משחררת לא מעט רמזים והצהרת כוונות על כך שבשנים הקרובות הטכנולוגיה הזו תהיה מוכנה לשימוש מסחרי, וכי מקלדות ועכבר ייכחדו אט אט מן העולם.