בעוד מרבית הרשת עסקה בהשערות כי מערכת ההפעלה הבאה מבית מיקרוסופט תיקרא Windows 9, לענקית התוכנה מרדמונד היו תוכניות אחרות: לפני שעה קלה הכריזה על מערכת ההפעלה הבאה,  ה-Windows 10.

במסיבת עיתונאים אותה ערכה החברה בסן-פרנסיסקו, חשפה את הדור הבא של מערכת ההפעלה השולחנית שלה, וכן הציגה מספר אלמנטים ותוספות חדשות עבור משתמשיה. אחת מהבשורות עליהן הכריזה מיקרוסופט, היא למעשה ההתאמה מלאה של מערכת ההפעלה לכל הפלטפורמות – החל ממחשבים ניידים, נייחים וכלה במערכות הפעלה ניידית לטאבלטים ולמכשירים סלולריים. למעשה, כך טוענת החברה, לא יהיה מעתה הבדל בממשק המשתמש בין המכשירים השונים תוך כדי התחשבות כמובן בגודל המסך הרלוונטי.

חוזרים למקלדת והעכבר
עם הגעתה של Windows 8, ממשק האירחים הביא עימו חווית שימוש חדשה שהתאימה במיוחד למכשירי הטאבלטים, אך לא למחשבי ה-PC הרגילים ורבים בעלי המחשב התלוננו על אופי השימוש הקשה. ב-Windows 10, המצב שונה לגמרי: “המערכת נותנת את ההרגשה המוכרת של Windows 7 עם מספר אלמנטים של Windows 8”, אמר טרי מיירסון ממיקרוסופט.

Windows 10 (1)

מלבד ההתאמה הוויזואלית לפלטפורמות השונות, חלק מההשערות לגבי אופייה של מערכת ההפעלה הבאה אכן התגלו כנכונות: כצפוי, החזירה מיקרוספט סוף כל סוף את כפתור ה"ההתחל" המפורסם, לאור בקשותיהם החוזרות של משתמשיה, שזוכה מעתה לשימוש נוסף: כעת, יוכלו המשתמשים להפעיל את יישומי האריחים ישירות ממשק ההתחל, והם יוכלו לפעול גם כחלון עצמאי על שולחן העבודה.

בנוסף, הגרסה הבאה גם תציע שולחנות עבודה מרובים, כך שנוכל לעבוד במספר שולחנות עבודה בעת ובעונה אחת. כך לדוגמא, נוכל להפעיל מספר יישומים וחלונות בשולחן עבודה מסוים ולעבור מיד לשולחן עבודה נוסף ונקי לשימוש אחר, כפי שמציעים כבר שנים מערכות ההפעלה מבוססות לינוקס. למרבה ההפתעה, סרגל ה-Charms המשמש כקיצורי דרך לפעולות שונות הנגלה למשתמשים בצידה של מערכת ההפעלה נשאר במקומו, אך יגיע, לדברי החברה, רק בשלב מאוחר הרבה יותר של מערכת ההפעלה.

Windows 10 (2)

כחלק  מטרד מכשירי המגע, מערכת ההפעלה הבאה תציע בעבור אלה שינוי מרענן: מלבד סביבת האריחים המוכרת, יוצג בפני המשתמשים גם מעיין תפריט התחל צדדי שיהיה זמין בהחלקה על המסך. בכך, שומרת למעשה החברה על אחידות מסויימת בין המכשירים השונים ועומדת בהבטחתה כי "בעלי המכשירים מבוססי המגע יזכו ל"חויית משתמש עשירה". עוד הכריזה החברה גם על מערכת ניהול משימות משופרת המזכירה מאוד את זו הקיימת במכשירים נידיים, כמו גם גם שיפורים נוספים בגזרת ה"העתק הדבק" ומנגנון משופר יותר לצילומי המסך והחיפוש הפנימי.

ההשקה הרשמית צפוייה אמצע של שנת 2015, כשפרטים אודות המחיר הצפוי למשתמשים חדשים ולמשתמשי מערכות הפעלה קודמות נותר לוט בערפל. כבר מחר תציע החברה גרסת הדגמה ראשונה ותהיה זמינה להורדה למשך זמן מוגבל.

עדכון: זמין להורדה!

שתף:
-פרסומת-
כתב טכנולוגי ותיק, הדרומי שבחבורה (תלוי מאיזה כיוון), עובד ביום וחיית טכנולוגיה בלילה. את חיבתו לחברת אפל קשה לתמצת בכמה מילים, עם זאת, אם נגיד שהוא מחזיק בביתו 'אפל סטור' מקומי - לא נשקר.
 • שחר

  איך, מתי ומאיפה ניתן להוריד את הpreview?

 • פיקאצ'ו

  שאלה לעורך או למבינים:
  חכיתי לוינדוס שדובר שיגיע בסתיו הקרוב, כדי לשדרג את המחשבים בבית.
  הבנתי שה"8 היה על הפנים, ולכן ההמתנה ארוכה ולא סובלת דיחוי.
  הגיוני שווינודס המובסת ע"י מערכות הכרום וIOS יביאו פיתרון רק בסוף 2015?!
  מה לעשות עם הקניה הדחופה? אפל?
  אודה להתיחסות ספציפית ולא חפירה

  • יוסי כהן

   וינדוס 8.1 תיקנה את רוב (אם לא כל) בעיות השימושיות של 8… המערכת מעולה ומהירה אבל פשוט לא מעריכים אותה מספיק.
   הכל ניתן לבצע באמצעות קיצורי מקלדת ויש תפריט חדש ומדהים בלחצן הימני על כפתור ההתחל.
   מסך ההתחל הוא מאוד מהיר ונוח להתמצא בו(במיוחד במגע אבל גם בעכבר ומקלת).

   בכלל אין שום שוני בין תפריט ההתחל הישן למסך ההתחל זו רק צורה שונה יפה ושימושית יותר לאותו הדבר.
   השוואה קלה של 7 מול 8:
   חיפוש: ב7 לחיצה על התחל והקלדה ב8 אותו דבר בדיוק!
   הצגת כל התוכניות: ב7 התחל כל התוכניות ב8 זה היה נוראי ומוסתר אך ב8.1 זה בול אותו דבר!
   ניהול חשמל(כיבוי): ב7 התחל> תפריט ניהול חשמל>כיבוי. ב8 זה היה נוראי צריך להכנס לצ,ארם ואז לניהול חשמל ואז כיבוי אך ב8.1 יש במסך ההתחל את האפשרות לכיבוי וגם ניתן ללחוץ לחצן ימני על ההתחל ושם יש את תפריט ניהול המחשב(התפריט המהיר והאדיר ביותר של ווינדוס אי פעם!) ובו גם יש כיבוי.

   ב8.1 גם השתנתה הדרך של יציאה ומזעור אפליקציות. כבר לא צריך להחליק עם העכבר מלמעלה (אפשר עדיין) יש באר שמופיע למעלה והוא כמו פס הכותרת המוכר של חלונות ויש בו מזעור ויציאה.

   קיצר השדרוג הווא נחמד ביותר ואם יש לך גם SSD אתה לא תתחרט עליו.
   יום יומיים וזה נהיה לך טבעי.

   דרך אגב ויסטה היה נוראי כי הוא לא פעל לאף אחד(הוא פשוט היה כבד למחשבים של אז) ב8 אין את הבעיה הזו כי הוא קל יותר מ7(שהוא פועל לי בדיוק כמו ויסטה) הוא פשוט דורש התרגלות קלהץ

 • פיזיקאי משועמם

  מערכות הפעלה של מייקרוסופט מתקינים רק את הגרסאות האי זוגיות…כנראה שנאלץ לוותר גם על זו

  • שחר

   שטות
   אני משתמש בוינדוס 8.1 אז נכון שבהתחלה זה היה סיוט כאשר זה היה וינדוס 8 אך לאחר השדרוג לוינדוס 8.1 אני ממש מרוצה
   נכון שוינדוס 7 הוא מצוין אבל לא רק הוא

 • אור

  משהו לא מסתדר, הם צריכים להשיק את הWINDOWS 9 בימים הקרובים.
  אם מכריזים על WINDOWS 10 הסיכוי שאנשים ירכשו את הWINDOWS 9 יורד משמעותית.
  משהו לא מסתדר אלא אם כל מי שירכוש את ה9 יוכל לקבל את ה10 חינם.

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

   מה לא הבנת?
   אין דבר כזה ווינדוס 9, מיקרוסופט דילגו על השם הזה ישר ל-10

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מה אומרים לקנות מחשב נייד עם מסך מגע או בלי?? דחוף! מה היתרונות/חסרונות?

  • שי

   אם זה מחשב נייד בלי, אם זה טאבלט אז כמובן שעם..
   נראה טוב אני יוריד את הפריויו!

   • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    תודה