בעוד מרבית הרשת עסקה בהשערות כי מערכת ההפעלה הבאה מבית מיקרוסופט תיקרא Windows 9, לענקית התוכנה מרדמונד היו תוכניות אחרות: לפני שעה קלה הכריזה על מערכת ההפעלה הבאה,  ה-Windows 10.

במסיבת עיתונאים אותה ערכה החברה בסן-פרנסיסקו, חשפה את הדור הבא של מערכת ההפעלה השולחנית שלה, וכן הציגה מספר אלמנטים ותוספות חדשות עבור משתמשיה. אחת מהבשורות עליהן הכריזה מיקרוסופט, היא למעשה ההתאמה מלאה של מערכת ההפעלה לכל הפלטפורמות – החל ממחשבים ניידים, נייחים וכלה במערכות הפעלה ניידית לטאבלטים ולמכשירים סלולריים. למעשה, כך טוענת החברה, לא יהיה מעתה הבדל בממשק המשתמש בין המכשירים השונים תוך כדי התחשבות כמובן בגודל המסך הרלוונטי.

חוזרים למקלדת והעכבר
עם הגעתה של Windows 8, ממשק האירחים הביא עימו חווית שימוש חדשה שהתאימה במיוחד למכשירי הטאבלטים, אך לא למחשבי ה-PC הרגילים ורבים בעלי המחשב התלוננו על אופי השימוש הקשה. ב-Windows 10, המצב שונה לגמרי: “המערכת נותנת את ההרגשה המוכרת של Windows 7 עם מספר אלמנטים של Windows 8”, אמר טרי מיירסון ממיקרוסופט.

Windows 10 (1)

מלבד ההתאמה הוויזואלית לפלטפורמות השונות, חלק מההשערות לגבי אופייה של מערכת ההפעלה הבאה אכן התגלו כנכונות: כצפוי, החזירה מיקרוספט סוף כל סוף את כפתור ה"ההתחל" המפורסם, לאור בקשותיהם החוזרות של משתמשיה, שזוכה מעתה לשימוש נוסף: כעת, יוכלו המשתמשים להפעיל את יישומי האריחים ישירות ממשק ההתחל, והם יוכלו לפעול גם כחלון עצמאי על שולחן העבודה.

בנוסף, הגרסה הבאה גם תציע שולחנות עבודה מרובים, כך שנוכל לעבוד במספר שולחנות עבודה בעת ובעונה אחת. כך לדוגמא, נוכל להפעיל מספר יישומים וחלונות בשולחן עבודה מסוים ולעבור מיד לשולחן עבודה נוסף ונקי לשימוש אחר, כפי שמציעים כבר שנים מערכות ההפעלה מבוססות לינוקס. למרבה ההפתעה, סרגל ה-Charms המשמש כקיצורי דרך לפעולות שונות הנגלה למשתמשים בצידה של מערכת ההפעלה נשאר במקומו, אך יגיע, לדברי החברה, רק בשלב מאוחר הרבה יותר של מערכת ההפעלה.

Windows 10 (2)

כחלק  מטרד מכשירי המגע, מערכת ההפעלה הבאה תציע בעבור אלה שינוי מרענן: מלבד סביבת האריחים המוכרת, יוצג בפני המשתמשים גם מעיין תפריט התחל צדדי שיהיה זמין בהחלקה על המסך. בכך, שומרת למעשה החברה על אחידות מסויימת בין המכשירים השונים ועומדת בהבטחתה כי "בעלי המכשירים מבוססי המגע יזכו ל"חויית משתמש עשירה". עוד הכריזה החברה גם על מערכת ניהול משימות משופרת המזכירה מאוד את זו הקיימת במכשירים נידיים, כמו גם גם שיפורים נוספים בגזרת ה"העתק הדבק" ומנגנון משופר יותר לצילומי המסך והחיפוש הפנימי.

ההשקה הרשמית צפוייה אמצע של שנת 2015, כשפרטים אודות המחיר הצפוי למשתמשים חדשים ולמשתמשי מערכות הפעלה קודמות נותר לוט בערפל. כבר מחר תציע החברה גרסת הדגמה ראשונה ותהיה זמינה להורדה למשך זמן מוגבל.

עדכון: זמין להורדה!