ענקית התוכנה מיקרוסופט הכריזה לפנות בוקר על מיזם חדש בשם 4Africa, שמטרתו "להשתתף בפיתוח הכלכלי של אפריקה על מנת לשפר את (יכולת) התחרותיות העולמית שלה". לדברי החברה, עד 2016 בכוונתה לסייע בחלוקת עשרות מיליוני "מכשירים חכמים" (סמארטפונים וטאבלטים) בידי צעירי היבשת, להעלות לרשת כמיליון עסקים קטנים ובינוניים ולהעניק הכשרה מקצועית לכ-100,000 עובדים באפריקה ולכ-100,000 תלמידים ש-75% מהם ישתלבו בשוק העבודה המקומי.

Huawei4Africa
סמארטפון Huawei 4Afrika

חלק מרכזי במיזם הוא Huawei 4Africa – סמארטפון מתוצרת החברה הסינית המבוסס על מערכת ההפעלה Windows Phone 8, המיועד להיות הראשון בסדרה של מכשירי Windows Phone לעולם השלישי. זוהי למעשה גרסה חדשה ל-Ascend W1 שהוצג בתערוכת CES לפני כחודש, המעוצבת באופן המזכיר יותר מכל דבר אחר את Xperia Sola של סוני. מתחת לגוף המלבני מצוי מפרט הכולל מעבד כפול ליבות במהירות 1.2GHz מסדרת Snapdragon של קואלקום, מסך 4 אינצ' ברזולוציה של 1,280×800 נקודות, אחסון פנימי בנפח 4GB, מצלמות מלפנים ומאחור (רזולוציות החיישנים לא צוינו) וחיי סוללה של עד 420 שעות המתנה, בזכות מה שמיקרוסופט מגדירה כ"טכנולוגיה מובנית לחיסכון באנרגיה". המכשיר, שעוביו סנטימטר אחד, צפוי לצאת בהמשך החודש במדינות אנגולה, דרום-אפריקה, חוף השנהב, מצרים, מרוקו, ניגריה וקניה, בצבעים שחור, לבן, אדום וכחול.

Download this video 

אך לא רק סמארטפונים זולים וטאבלטים חינם לתלמידים מרכיבים את הפרויקט השאפתני: בקניה הקימה מיקרוסופט בשיתוף עם הממשלה וספקית התקשורת המקומית Indigo Telecom לראשונה תשתית אינטרנט המבוססת על תדרי שידורי טלויזיה שאינם נמצאים בשימוש ואנטנות המופעלות ע"י תאים סולאריים. הפרויקט, העונה לשם Mawingu ("ענן" בניב סוואהילי), מיועד להוכיח את האפשרות לספק תשתית אינטרנט אלחוטי מהיר וזול באמצעות השימוש בתדרי הטלוויזיה, ובקרוב מתכוונת החברה להקים פרויקטים דומים גם במדינות נוספות במזרח ודרום אפריקה.

Download this video 

חוץ מתשתיות, כוללת תוכנית 4Africa גם שלל מיזמי-משנה בתחום החינוך, ביניהם Africa Academy להקניית יכולות טכנולוגיות ועסקיות; AppFactory, במסגרתו תעסיק החברה כ-30 סטודנטים מתמחים במרכזי פיתוח היישומים שלה במצרים ובדרום-אפריקה; Female empowerment portal, שיעודד נשים באזור צפון אפריקה לפיתוח אישי וכלכלי ושוויון זכויות; ומיזמים לעידוד עסקים והעלאת המודעות לשינויים שעברו על דרום-אפריקה מאז ימי האפרטהייד.

-פרסומת-
גרפומן עם קבלות (שכתב בעצמו), סטודנט לתקשורת באוניברסיטה הפתוחה ובלוגר טכנולוגי בכל פינה אפשרית ברשת הישראלית מאז 2008.