מיקרוסופט (Microsoft) הכריזה השבוע על גרסת מערכת ההפעלה הבאה, Windows 10, וכבר למחרת סיפקה גרסת הדגמה (Technical Preview) להורדה והתקנה חופשית. כעת מתברר כי החברה אוספת מידע אחר המשתמשים בגרסה זו כדי לשפר את הגרסה הסופית, ובאופן מדאיג ביותר.

בתנאי השימוש ומדיניות הפרטיות שהמשתמש מאשר לפני הורדת גרסת ההדגמה, אשר וודאי רוב המשתמשים לא טורחים לקרוא, כי אם היו קוראים כנראה שלא היו מורידים אותה, נכתב כי “אם אתה פותח קובץ, ייתכן ואנו נאסוף מידע על הקובץ, היישום שבו השתמשת לפתוח את הקובץ וכמה זמן השתמשת זאת על מנת לשפר את התאמת המערכת ליישום. אם הקלדת טקסט, ייתכן ונאסוף את המידע שהוקלד זאת על מנת לשפר את ההשלמה האוטומטית ותיקון השגיאות”. אם לא הבנתם בין השורות – הורדת גרסת ההדגמה של Windows 10 מאפשרת למיקרוסופט לעקוב אחר הקלדות המשתמש ואלו יישומים וסוגי הקבצים הוא פותח במערכת.

"כאשר אתה רוכש, מתקין או משתמש בתוכנה, מיקרוסופט אוספת מידע עליך, על המכשירים שלך, יישומים ורשתות והשימושים שלך בהם"

פלישה לחיים האישיים
אבל זה לא נגמר בזה, כי לחברה יש גם הרשאה לאסוף מידע על המשתמש מתוך המערכת, וזה כולל אתרים בהם גולשים, אנשי קשר שמסנכרנים, הודעות, מחשבים ברשת ועוד: “כאשר אתה רוכש, מתקין או משתמש בתוכנה, מיקרוסופט אוספת מידע עליך, על המכשירים שלך, יישומים ורשתות והשימושים שלך בהם”, נכתב במדיניות הפרטיות. “דוגמאות למידע שאנחנו עשויים לאסוף הוא שמך הפרטי, כתובת המייל, תחומי עיסוק, גלישה, חיפוש והיסטוריה, שיחות טלפון, הודעות SMS, מאפייני החומרה והשימוש בתוכנה”.

למרות כי מדובר בגרסה לטכנאים ומפתחים ולא למשתמשים הפרטיים, במיקרוסופט נחושים לאסוף מידע רב מידי הכולל מידע אישי, שמות משתמש וסיסמאות והיסטוריית שימוש וגלישה זאת למרות כי חלק מהמידע אינו באמת נדרש (לדעתנו) לצורך שיפור חווית השימוש.

אפשר להרגיע כי ברגע ש-Windows 10 תגיע לגרסתה הסופית (RTM), היא תחדל מאיסוף המידע. מי שמעוניין להוריד את גרסת ההדגמה, יש ללחוץ כאן.

שתף:
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.
 • יונתן

  אכן לא מבין את ההתלהמות… זה באמת כתוב בכתב דיי גדול בעמוד ההורדה.
  מניח שלמרות הכתב הגדול, עדיין רבים יתעלמו גם מההערות הנ"ל ופשוט יקליקו על הורדה.

  הכי פשוט להתקין על מכונה וירטואלית לצורך בדיקות בלבד, ופשוט תימנעו מלהיכנס לאתרים אישיים דרך המכונה הוירטואלית.

  אגב וינדוס 8 וגם 8.1 בגירסת פרו מספקים את כלי הוירטואליזציה של מייקרוסופט כחלק מהחבילה. לכלי קוראים hyper-v וניתן להתקינו מחלון התקנת התוכנות מתוך תפריט "הוספת תכונות".
  ומי שלא רוצה – תמיד יש את virtual box (חינם).

 • אור

  פחד יותר גרוע מגוגל

  • שמעון

   אין יותר גרוע מגוגל, זו גרסת הדגמה אפילו לא בטא בשעה שגוגל (חברת פרסום למי ששכח) עושה את זה כל הזמן

 • אנונימי

  מתי הגירסא המלאה של הwin 10 תגיע ?

  • kw@

   כנראה לקראת סוף 2015

 • רון

  מן הסתם שהיא תעקוב. זאת גרסה שהיא בוחנת איך המשתמש משתמש בה וככה היא יודעת לשפר אותה ולתקן בה באגים ולהתאים אותה.

 • Yossi Cohen

  וכמובן ששכחתם לציין שהם כתבו זאת בעמוד ההורדה בכתב דיי גדול ומתומצת וגם הם כתבו במפורש שאם יש לך דבר פרטיחשוב לעשות אל תעשה אותו במחשב בו מותקנת הגרסא המוקדמת הזו!

 • א.

  מדאיג מאוד. טוב שאתם משתפים מידע זה.

  • שמעון

   מה "מדאיג מאוד" ? הכל כתוב שחור על גבי לבן ומיקרוסופט ממליצה בחום לא להתקין את זה כמערכת הפעלה ראשית אלא רק לבדיקות תאימות של יישומים. לא רוצה? לא צריך, חכה לגרסא הרשמית.