מיקרוסופט (Microsoft) שחררה השבוע עדכוני אבטחה לכמה מגרסאות מערכת ההפעלה שלה והפתיעה שבין השאר שחררה טלאי שמיועד ל-Windows XP הישנה. כזכור, החברה סיימה לתמוך באופן רשמי בחלונות XP לפני יותר משלוש שנים, ב-8 באפריל 2014, כשסיום פירושו היה שגם עדכוני אבטחה לא ישוחררו יותר.

מה גרם למיקרוסופט לשנות את דעתה? תוכנת כופר אכזרית במיוחד בשם WannaCry, אשר כזכור התקיפה בחודש שעבר לא מעט שרתים ורשתות IT ברחבי העולם על יד הצפנת קבצים של משתמשים ובקשת כסף עבור שחרורם. מה שהפך את WannaCry למתוחכמת במיוחד היא העובדה שהיא מתבססת על כלי פריצה מתקדמים של סוכנות האבטחה הלאומית של ארה"ב, ה-NSA, אשר פיתחה אותם לשימוש עבור ריגול ברשת הסייבר.

מיד לאחר המתקפה הראשונה של WannaCry שחררה מיקרוסופט עדכוני אבטחה (Security Patches) כדי לסתום את החורים שמאפשרים לתוכנה להשתלט על חלונות, כאשר משתמשי חלונות 8.1 ו-10 יוכלו להוריד אותם אוטומטית בעוד משתמשי XP ייאלצו לגשת למרכז ההורדות של Windows Update ולהוריד את העדכון ידנית.

עם זאת, מיקרוסופט הבהירה כי מדובר בחריגה חד פעמית ואין בכוונתה להמשיך לעדכן את המערכת המיושנת. "אין לראות בהחלטה שלנו לעדכן את המערכת כחריגה מהמדיניות הרגילה שלנו", נמסר מהחברה. "מערכות הפעלה ישנות, גם אם הן מעודכנות, עדיין אין את השיפורים ותכונות האבטחה המתקדמות ביותר".

לפי ההערכות האחרונות, 5.66% ממשתמשי ה-PC ברחבי העולם עדיין עובדים עם Windows XP.