לאחר שבחודש שעבר קיצצה מיקרוסופט (Microsoft) את המחירים של הטאבלטים שלה המבוססים על מעבדי ה-ARM, טאבלטי ה-Surface RT, מגיע כעת גם זמנם של הטאבלטים 'הרגילים' שמבוססים על מעבדי אינטל (Intel) ומריצים את גרסת ה-Pro של חלונות 8.

אם תבקרו עכשיו בחנות של מיקרוסופט, בעמוד של ה-Surface Pro, תראו שהמחיר נכון לימים אלו, קוצץ ב-100 דולרים. מדובר בקיצוץ נמוך יותר ב-50 דולר לעומת הקיצוץ במחירי ה-Surface RT, אך עדיין מדובר בקיצוץ משמעותי שמראה על מעמדה של החברה בתחום הטאבלטים.

גרסת ה-64 ג'יגה-בייט של ה-Surface Pro נמכרת כעת ב-799 דולרים במקום ב-899 דולרים, ואילו גרסת ה-128 ג'יגה-בייט נמכרת כעת ב-899 דולרים במקום ב-999 דולרים. בעקבות ההורדה במחירים בחנות של מיקרוסופט הורידו גם רשתות המסחר כמו בסט-ביי וסטייפלס את המחירים. המחיר הוא עבור הטאבלט עצמו בלבד.

מה אתם חושבים, האם המהלך הזה יצליח לאושש במקצת את מעמדו של ה-Surface?

פורסם לראשונה באתר החומר THspot

שתף:
-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.
 • מישהו

  מכל הסיפור והתגובות, לא שמתם לב לדבר אחד: לא הביאו לאזעזל את surface לישראל!!!!

 • בולי

  הבעיה הכי גדולה שגרמה לכשלון של ווינדוס 8 היא המחיר. מיקרוסופט תימחרה את ווינדוס 7 לארגונים ולמשתמשים הבייתים בסכום כסף לא מבוטל. כשהמחשב מגיע עם מערכת הפעלה של מיקרוסופט זה מיקר אותו בלא מעט אחוזים. בשנים האחרונות חלק מהחברות מכרו גם גירסאות של לפטופים שמגיעים עם אובונטו והפצות אחרות.

  בכל מקרה מיקרוסופט נכנסה לשוק הטאבלטים עם מחיר גבוה בזמן שבאפל שכבר מ 2010 שוחה בתחום הטאבלטים הבינו שצריך לצאת עם אייפד קטן ומוזל יותר. אין למיקרוסופט סיכוי להוריד את המחיר של ווינדוס 8 pro כי היא מוכרת את זה גם לארגונים ועושה מזה הרבה כסף ומצד שני winRT לא שימושי בכלל.

  לכל זאת אפשר גם להוסיף את זמן סוללה של 4 שעות ל surface pro ודיסק קטן שלא מספיק לכלום.
  פשוט עשו טעות אחרי טעות והם ממשיכים לטעות הבאה 8.1

 • אלדר

  אני חושב שהיתה הערכה מוגזמת לגבי הצלחתו של הווינדוס 8 שכתוצאה ממנה מיקרוסופט קיוותה לעלות על הגל ולדחוף מכשירים + דריסת רגל בתחום הסמארטפונים.
  ההערכה היתה בנויה על רצון הלקוחות במשהו אחר ושונה ממה שהם מכירים, שהשוק בשל לשינוי המיוחל ולמורים חדשים עם עטיפה נוצצת.
  מה שקרה בפועל שמיקרוסופט מכרה מוצרים לא בשלים ולא מספיק טובים, הסתכסכה עם יצרניות החומרה ומה שמשאיר את הראש שלה מחוץ למים היא התלות של כולנו בווינדוס וחוסר הברירה של הלקוחות כשהם קונים מחשבים חדשים.
  כשאין אלטרנטיבה ראויה, גם אם עציץ יעמוד בראש החברה, היא תצליח להשיג תוצאות דומות.

  • אביעזר

   שלום אלדר,
   מיקרוסופט נכלשה כשלון מהדהד בנושא מערכת ההפעלה לסמארטפונים ואיבדה הזדמנויות וזמן יקר. מנתח שוק של 12% לפני 6-7 שנים קרסה מיקרוסופט לנתח שוק של 3% כאשר בדרך היא משניאה עצמה על הרבה יצרנים ומשתמשים בגלל קטיעת התאימות: WP7 קטע את התאימות של WM6 ו- WP8 קטע את התאימות של WP7. בנוסף, המפעילות רואות בעין רעה מאד את השתלטותה של מיקרוסופט על SKYPE שנואת נפשם.
   אשר לחטיבת שרותי הרשת של מיקרוסופט: זו הפסידה במרוצת השנים למעלה מעשרה מיליארדי דולרים בנסיונותיה להלחם בשרותי גוגל. "בינג" ממש היה לא-בינגו. MSN – מי בכלל מתיחס לזה? וכך הלאה.
   העולם נכנס לעידן המכונה POST-PC משום שמרבית המשתמשים באינטרנט יכולים למצוא מענה לצרכיהם בעזרת סמארטפונים וטאבלטים. התנחלות האייפאד בתאגידים גדולים עשתה שמות בהכנסות מיקרוסופט.
   לאחר הכשלון הצורב ך VISTA הצליחה מיקרוסופט להפיק את Windows 7 ולמכור ממנו כמויות נאות, אולם לקח זמן רב עד שלקוחות מצאו צורך לשדרג מחשבים אישיים מחלונות XP המוצלח.
   מיקרוסופט החליטה להביא לעולם את גירסת חלונות-8.
   לפני שנה הצליחו המהנדסים והמפתחים לעמוד בלוח הזמנים וחלונות-8 היה מוכן לשיווק באחד באוגוסט 2012. ליצרני החומרה עמדו שלושה חודשים להכין את המחשבים האישיים שלהם לקראת עונת המכירות הגדולה של חגי הנוצרים.
   אבל אז באו הצרות. ארוע ההשקה בניו-יורק היה מוצלח אבל לאחר ימים ספורים נחת ההוריקן SANDY ודמות המפתח בפיתוח מערכת החלונות החדשה, הצ'יף עטור השבחים סטיבן סינופסקי עזב/הועזב בתפאומיות את מיקרוסופט.
   בחודשים לאחר מכן התברר לעולם כולו שמערכת ההפעלה חלונות-8 נחתה על ראשו של גל עזיבה גדול: הצרכנים החליטו שדי להם בטאבלטים או בסמארטפונים. אפילו בישראל הבינו שדי שיהיה PC אחד בבית (אפילו אם הוא עבר את גיל שלוש השנים) ועדיף לקנות לילדים אייפון או אנדרואיד-פון ובטח שעדיף לרכוש אייפאד על פני מחשב PC נייד. הרשתות הגדולות בישראל קלטו את הקטסטרופה תוך זמן קצר והחלו לשווק סמארטפונים וטאבלטים. באג, אייבורי, KSP הפכו מרשתות מחשב-אישי לרשתות מיחשוב-אישי.
   מה היו הכשלים?
   1 – בגירסת הבטא של חלונות-8 במסגרת Taskbar and Navigation properties היתה אופציה לבחירה: Always show START on my main display when I press the Windows Logo Key. הניתה גם אופציה Go to the desktop instead of START when I sign in. אך מיקרוסופט החליטה להשמיט את האופציות הללו (שלפני ההשמטה היו לא הכי נגישות בעולם והיה צורך להתאמץ כדי להפעילן) בגירסה הסופית ששוחררה למשתמשים. מיקרוסופט קיבלה משוב בכמויות גדולות מאד מהצרכנים שרצו את כפתור START המסורתי. מיקרוסופט בתעלמה ממשוב זה בעקשנות וגם ביהירות. עכשיו האופציות הללו קיימות בגירסת 8.1 העומדת להגיע לעולם. כולם תוהים כמה נזק היה נמנע אילו מיקרוסופט לא נהגה באטימות ויהירות סביב עניין כפתור START.
   2 – עבודות התכנון הראשוניות על חלונות-8 החלו בתחילת שנת 2009 – שנה לפני השקת האייפאד הראשון. החזון של מיקרוסופט היה שהטאבלט הוא למעשה PC ללא מקלדת. התוצאה היתה שמיקרוסופט ראו בדמיונם שהשימוש בטאבלט יהיה במצב LANDSCAPE. הצרב היא שחלק ניכר מהמטלות שאנשים רוצים לבצע בטאבלט דורש ומבקש למעישה מצב PORTRAIT. לדוגמה: קריאת ספר אלקטרוני. מיקרוסופט כפתה על יצרני החומרה יחס תצוגה של 16:9 וזה היה פספוס רציני. עכישו, שנה אחת מאוחר מדי, הגיעה התמיכה במסכים קטנים. אך 12 חודשים ירדו לטימיון. מיקרוסופט נכלשה בהימור על הגודל של הטאבלט ועל מאפייני המסך והציבור נרתע מכך.
   3 – האפליקציות שמיקרוסופט סיפקה בתחילת הדרך לא ענו על הציפיות. המייל היה חובבני, המגבלות שהושתו על IE10 חירפנו את המשתמשים, תוכנת עריכת הצילומים היתה ביזיונית. כל מי ניסה א האפליקציות ההלו בתחילת הדרך פשוט איבד את סבלנותו.
   4 – אפליקמיות צד ג' התעכבו זמן רב או לא הגיעו בכלל. טוויטר הרשמי הגיע רק לקראת פסח, ופייסבוק עדין "על האש". אין פאנדורה ואין אפליקציות של גוגל זולת החיפוש.
   5 – מרבית החומרה הגיעה עם המון זבל. לבזבז חצי שעה בנסיון לבצע הרחקה של כל הדרעק הזה זה לא בדיוק חוויה ראשונית מלהיבה.
   6 – השמטת הכינוי METRO ברגע האחרון והמבוכה סביב ההבדלים בין WinRT (סט של APIים) לבין Windows RT שיגעו את השכל של הציבור.

   • נתי גל

    קודם כל אביעזר, תגובתך המחכימה לעיל (שנהניתי ממנה עד למאוד) מכילה טעויות כתיב (דוג': נכלשה במקום נכשלה) ולמה אני אומר לך את זה? כדי להוכיח פואנטה: לכולם יש טעויות…

    למרבה הצער, גם בעדכון 8.1 המיוחל הבעיות כמעט ולא יפתרו: כפתור ההתחל עדיין יעיף אותך למסך ההתחל, כפתור ימין בעכבר במסך ההתחל עדיין לא יהיה פונקציונלי בצורה סבירה, שורת המשימות עדיין לא תשוב אל מסך ההתחל.

    • אלדר

     רצית לצאת גדול אבל עשית מעצמך צחוק.
     אם אתה חושב שטעויות הקלדה ושגיאות כתיב זה אותו הדבר, אז תסלח לי אבל אתה לא מבין מהחיים שלך.

     • נתי גל

      אם אתה מסתכל על הכותב, הם שונים.
      אם אתה מסתכל על הנכתב, הם אותו דבר.

  • אביעזר

   המשך:
   6 – השמטת הכינוי METRO ברגע האחרון והמבוכה סביב ההבדלים בין WinRT (סט של APIים) לבין Windows RT (שם של מוצר) שיגעו את השכל של הציבור.

   7 – מיקרוסופט התקשתה להפיק סרטוני פרסומת מהם יכל הציבור להבין את המסר מאחורי חלונות-8.

   8 – מיקרוסופט התעקשה שלא לכלול "עזרה מקוונת" או תרגילי אורינטציה למשתמשים חדשים. מיקרוסופט סברה – בטעות כמובן – שכל הציבור ימצא את הדרך הנכונה להפעלה בכוחות עצמו.

   אני מתנצל על כך שתגובתי פוצלה לשני חלקים בגלל תקלה במחשב שלי.
   בברכה,
   א.

   • Shaked

    טוב קראתי את כל התגובות שלך בדיון הזה מוזר שנעלמתה להרבה זמן וחזרתה להגיב בעוד כתבה נגד מיקרוסופט לא צריך להיות גאון כדי ליראות שיש לך שינאה או אכזבה כלפי החברה הזאת וגם כלפי נוקיה
    קודם כל אני מקליד מהסמרטפון כך שמראש אני מצטער עם יש שגיאות כתיב,אי פסוק

    טוב נתחיל
    קודם כל לפני שאני ידבר על מיקרוסופט נתחיל בזה שלכל חברה יש באגים/מוצרים לא טובים וחבל שאתה לא נותן ביקורות גם על שטויות של חברות אחרות עושות כמו גוגל והכרום בוק שלה/קוו השרותים/מוצרים שהיא סוגרת אחת לשנה שנתיים וההתעקשות שלה עם גוגל פלוס שהיא דוחפת לכל חור ומנצלת לרעה את המונופול שלה בתחום החיפוש/אתר הסרטונים/ חשבון בגוגל שלה.
    אני יכול להרחיב וגם לא התחלתי אפילו לדבר על אפל… הנקודה שלי היא שאתה עם כל הכבוד לצורת הכתיבה שלך/ידע שלך שאני מאוד מעריך אתה מנצל אותו למסע פרסום שלילי על מיקרוסופט ונוקיה ומשמיץ אותם בכל הזדמנות ובאמת שחיפשתי ולא מצאתי מילה רע אחת שלך בתגובות גם ישנות על אפל או גוגל וחבל שכך… ואני ישמח עם תסביר לי למה זה כך בכל מקרה

    • אביעזר

     שלום שקד,
     אשמח אותך ברצון.
     אני כותב בפורומים ובטוקבקים מאז ינואר 2006.
     היית מקשר אותך בכיף לתגובות שלי שכנראה החמצת בהן כתבתי ביקורת קשה וחריפה נגד סוני-אריקסון בזמנו, והעברתי ביקורת גם נגד מוטורולה, נגד גוגל, נגד הימין ונגד השמאל.
     למרבה הצער, לא ניתן לקשר לתגובות שלי משום שאתר פוקט קרס פעמיים ואיבד שנים רבות של חומר, ואתר גאדג'טי קרס פעם אחת ולפני ימים ספורים סגר לחלוטין את הפורום.
     עכשיו, שקד, אסביר לך כיצד אני רואה את השליחות שלי באתרים טכנולוגיים החביבים על אנשים צעירים.
     מנסיוני העצום בן עשרות השנים, ראיתי הרבה כשלונות של יזמים שהבינו היטב את הטכנולוגיה אך נכשלו בהבט העיסקי. מטרתי היא לעורר מודעות לחשיבות של הבנת הפן העיסקי והניהולי של הזירה הטכנולוגית.
     השליחות שלי מונעת מתןך הרצון המאד אגואיסטי שלי – ואני כבר הגעתי לשליש האחרון של חיי – למות באופן טבעי כאן במולדתי ולא ליפול קורבן במלחמה שאנו עלולים חו"ח להפסיד בה בגלל שלמדינה לא היו מספיק הכנסות לממן את ההוצאות הבטחוניות העצומות. במילים אחרות, יש לי אינטרס לראות כאן עסקים משגשגים.
     כדי להסביר עקרונות של ניהול נכון אין קל יותר מלהצביע על מקרים בהם תאגידים נכשלים ונמצאים בירידה.
     אילו אפל או גוגל היו במצב של נפילה, הייתי מביא דוגמאות מהקורה אצלם. אבל הן משגשות. מנוהלות היטב.
     היות ואני רואה איך שתי מעצמות (מיקרוסופט ונוקיה) נופלות לנגד עיני, אני מרבה לדון במתרחש שם.

     בנוסף, יש לי בקורת רבה על התנהלותה של סמסונג (התנהלות אותה כיניתי השבוע, כאן באתר זה, כדיקטטורית) ועצם העובדה הזו מעידה שטענתך כאילו ואני "תוקף" אך ורק את מיקרוסופט ואת נוקיה אינה מדויקת.

     יש לי טענות קשות על התנהלותם של תאגידים אחרים (נניח חברות מזון ו/או בנקים) בישראל אולם היות וזה אתר העוסק במיחשוב האישי אני לא חורג לתחומים אחרים – חוץ מכמה מקרים ספורים בממוצע של פעם בחצי שנה.

     אני מקווה שהבנת את ההסבר שלי.
     —-
     לפני שאסיים, ברצוני לנצל את תגובתך כדי להצביע על שגיאה שאני רואה אותה פעמים רבות במרבית התגובות כאן. רשמת "נעלמתה" ו- "חזרתה" ואני לא כל מבין מדוע מדביקים את האות "ה" בסוף מילים אלו.
     לפעמים אני אפילו רואה שרושמים "הר גבוהה" במקום "הר גבוה" או "עשיתה" במקום "עשית".
     למבוגרים ששפת אמם היא עברית, נראית תוספת האות "ה" כשיבוש חמור באיות פעלים בזמן עבר.

     כל טוב,
     א.

   • Shaked

    טוב קראתי את כל התגובות שלך בדיון הזה מוזר שנעלמתה להרבה זמן וחזרתה להגיב בעוד כתבה נגד מיקרוסופט לא צריך להיות גאון כדי ליראות שיש לך שינאה או אכזבה כלפי החברה הזאת וגם כלפי נוקיה
    קודם כל אני מקליד מהסמרטפון כך שמראש אני מצתער עם יש שגיאות כתיב,אי פסוק

    טוב נתחיל
    קודם כל לפני שאני ידבר על מיקרוסופט נתחיל בזה שלכל חברה יש באגים/מוצרים לא טובים וחבל שאתה לא נותן ביקורות גם על שטויות של חברות אחרות עושות כמו גוגל והכרום בוק שלה/קוו השרותים/מוצרים שהיא סוגרת אחת לשנה שנתיים וההתעקשות שלה עם גוגל פלוס שהיא דוחפת לכל חור ומנצלת לרעה את המונופול שלה בתחום החיפוש/אתר הסרטונים/ חשבון בגוגל שלה.
    אני יכול להרחיב וגם לא התחלתי אפילו לדבר על אפל… הנקודה שלי היא שאתה עם כל הכבוד לצורת הכתיבה שלך/ידע שלך שאני מאוד מעריך אתה מנצל אותו למסע פרסום שלילי על מיקרוסופט ונוקיה ומשמיץ אותם בכל הזדמנות ובאמת שחיפשתי ולא מצאתי מילה רע אחת שלך בתגובות גם ישנות על אפל או גוגל וחבל שכך… ואני ישמח עם תסביר לי למה זה כך

    בכל מיקרה לנושא כתבתה המון דברים אני ינסה לתמצת ולהיות עיניני חלק נכונים וחלק מבוססים על דעתך האישית בלבד שבאופן מוזר אתה מכליל בא את כלל הצרכנים

    1. בקשר לאינטרנט אקספלורר גם בגירסה השולחנית וגם המטרו הרבה מבקרים וכתבים שסקרו את המערכת מאוד התלהבו הוא מהיר נוח נקי ותמוך בפלש מה שדפדפנים אחרים לא עושים ובכללי הוא מצויין

    2. בקשר לגודל המסך סליחה אבל אתה פשוט מדבר שטויות אתה פשוט מנסה למצוא כל בעיה אפשרית ומביא אותה כאילו זה מה שגרם לכשלון שוב יש חלק מהדברים שאני מסכים איתם וחלק שלא ופה ממש לא עובדה המסך הקטן של האייפון והמסך של האיפד שעד לפני שנה לפני האיפד מיני לא זז מילימטר מהגודל שלו ואנשים קונים וקנו אותו כמו לחמניות… כך שסביר להניח שזה לא באמת הסיבה וזה משהו מאוד זניח אצל כלל הצרכנים שלא באמת קריטי להם.
    3.מחסור באפלקציות כן פה אתה צודק אבל אי אפשר להתחיל מ חצי מליון אפלקציות ופיתוח אפלקציות דורש זמן וצריך להבין את זה.

    4.תיימניג גרוע ופה אני גם מסכים הם המתינו יותר מידיי זמן עם כניסת ה סופס שלא תתבלבל הסופס והחזון שלהם הוא העתיד אבל כמו שאמרתי הם היו צריכים להכנס לשוק הזה מזמן וזה פה היה כשלון של באלמר
    4. אפלקצית חיפוש של גוגל רשמית יש כבר

    5"מרבית החומרה הגיע עם המון זבל" בשל סמסונג דל לנובו וכו' אלה פצרים ולא חשוב איזה מחשב תיקנה ווינדוס 7 ויסטה או אי אקס פי זה יגיע עם פצרים כמו בגאלקסי שהרוב זה דברים לא שימושיים עם זה הבעיה ? התשובה היא לא כי שוב זה עוד איזה שטות שהחלטתה לכתוב כדי למלאה את מאגר הבעיות שלך נגד מיקרוסופט ומוצריה. כי עובדה בגאלקס מוכר עם כל הזבל שחצי ממנו אנשים לא משתמשים ואני מכליל כי בדקתי כמות רבה של אנשים 500 שאני מכיר ועשיתי מחקרון קטן על הרגלי השימוש שלהם בפאלפון והשימוש מחשב ביום יום זה עוד לא גמור אני יפרסם אותו אחרי שאני יעלה הכל לטבלאות וגרפים באקסל אבל זה לא קשור כרגע מה גם שאני בטוח שיש עוד מחקרים כאלה ויותר מקיפים משלי זה בטוח…
    6. הפרסומות של מיקרוסופט רובם היו קולעות אני כרגע מקליד מהסמרטפון כך שאני לא יכול להביא קישורים יותר נכון מתעצל בכל מיקרה ההשוואה של הסורפס מול האייפד מראה בברור את ההיתרונות שלו על פניו ואיזה פרסומת כבר אפשר לעשות למערכת הפעלה ?? האם ראיתה פרסומת לmac osx או לכרום או לינוקס אני גם כרגע לא זוכר מה היה בפרסומות אבל מחר כשאני יגיע הביתה אני יבדוק ויתקן את עצמי עם טעיתי…

    לסיום אני כמעט בטוח ב 90 אחוז שלא באלמר הוריד 54 אחוז מהמניה אלה משבר הבוע שהיה בשנת 2000 שהוריד מכלל החברות את שובי ערכם בעשות אחוזים שוב לא בטוח לא בדקתי את הנושא לעומק.

    בנוסף בכללי מיקרוסופט חברה יציבה ועמידה אשר מכניסה המון כסף ברבעון מהגבוהים בשוק עם הר מזומנים כניראה שבכל זאת היא לא כזאת גרוע ?‎:)‎

    בכל מיקרה אני יכול להמשיך ולהשמיך כתבת

    • Shaked

     סליחה עם הדאבל ואשמח לתגובה רצינית ועינינית ממך אביעזר

    • אלדר

     אצביע על הבעיה מנקודת מבטי שהיא כוללת את כל הסעיפים בהודעה שלך.
     כשהושקו האייפון והאייפד הם היו החלוצים בתחום, ללקוח לא היתה התלבטות אמיתית ולכן הצמיחה היתה מטאורית (למרות שבמקרה של האייפון היו בעיות, הוא לא היה הסלולרי האולטימטיבי).
     מיקרוסופט נכנסה לתחום בו התחרות עזה, גם אם פה ושם היו לה הברקות ומוצרים שיכולים לעמוד בשורה אחת עם המתחרים, בסופו של דבר המוצרים שלה לא משתווים למתחרות.
     תוסיף לכל זה את עניין המחיר ותבין שזה לא יכול היה לקרות.
     למה שאדם נורמטיבי ושקול יקנה מוצרי חומרה מחברה בלי שום נסיון כשעל המדף נמצאים מוצרים מעולים של חברה נערצת?
     במחיר הסרפייס אתה יכול לקנות אייפד (ושוב, התמורה שאתה מקבל גבוהה הרבה יותר וזה כלל לא חשוב מהן הסיבות, אין סיבה אמיתית לחכות חצי שנה עד שיהיו אפליקציות כשיש לי אפשרות לקנות מוצר שכל האפליקציות כבר קיימות).
     במחיר הסרפייס פרו והמקלדת המהוללת אתה יכול לקנות מקבוק אייר (אין טעם להשוות או להסביר..).

    • אביעזר

     שלום שקד,
     הבוקר אני רואה שפירסמת את תגובתך (עליה כבר עניתי לשאלותיך אמש) פעם נוספת והוספת עליה מילים.
     צר לי, עכשיו כשאני קורא את דבריך אני מגיע למסקנה שאתה לוקה באי הבנה וגם בעצלנות; אינך טורח לברר עובדות (לשם כך קיים האינטרנט בכלל ומנוע החיפוש של גוגל בפרט) ומתבצר בטיעוניo חסרי הבסיס במציאות.
     הכשלים אותם מניתי (ממספר אחת ועד מספר שש) אינם "דעתי שלי" אלא הקבצה של עיקרי התלונות שפורסמו בעשרות אתרים במהלך השנה האחרונה. אלו הן תלונות ציבור הלקוחות – אני לא התקנתי חלונות-8 במחשב שלי.
     ה-"סיום" של תגובתך השנייה, ואני מצטט:
     "לסיום אני כמעט בטוח ב 90 אחוז שלא באלמר הוריד 54 אחוז מהמניה אלה משבר הבוע שהיה בשנת 2000 שהוריד מכלל החברות את שובי ערכם בעשות אחוזים שוב לא בטוח לא בדקתי את הנושא לעומק.
     בנוסף בכללי מיקרוסופט חברה יציבה ועמידה אשר מכניסה המון כסף ברבעון מהגבוהים בשוק עם הר מזומנים כניראה שבכל זאת היא לא כזאת גרוע ?‎:"
     מעבר לשגיאות האיות הבלתי נסבלות במספרן ובחומרתן, מדובר בדברי הבל. מה הקשר למשבר בועת הדוט.קום? הרי המשבר הזה פקד את הזירה לכל רוחבה ולא היה משהו ספציפי למיקרוסופט. בנוסף משבר בועת הדוט.קום דעך ולא נמשך לתוך שנות האלפיים.
     כדי להמחיש זאת במספרים אני מביא עכשיו את ההשוואה לא מינואר 2000 אלא מסוף אוגוסט 2004 – זמן רב אחרי שמשבר בועת דוט.קום ירד מסדר היום.
     ובכן, בתשע השנים האחרונות, מסוף אוגוסט 2004 עד לאתמול נרשמו השינויים הנומינלים הבאים:
     מיקרוסופט עלתה ב- 16%
     גוגל עלתה ב- 735%
     אפל עלתה ב- 2948% (וזה כולל את כל הירידות התקופתיות בכלל והאחרונה בפרט).
     הבאתי השוואה על פני תקופה שלא כוללת את משבר בועת דוט.קום ואת רעידות המשנה שלו.

     הכשלון של מיקרוסופט בתחום הסמארטפונים הוא כה צורב שאפילו ביל גייטס התיחס אליו ואמר בראיון לצ'רלי רוז ברשת CBS לפני פחות מששה חודשים:
     Bill Gates ‘not satisfied’ with Microsoft’s innovation, cites smartphone strategy MISTAKE:
     ——————————————————————————————————————————-
     For the first time in recent memory, Microsoft (MSFT) chairman Bill Gates has started making noises that he’s not pleased about how the company is going about its business. In an interview with CBS This Morning co-host Charlie Rose, Gates said that despite all the progress Microsoft has made breaking into the mobile world over the past year with Windows 8 and the Surface, that the pace of his company’s innovation wasn’t fast enough and that he and current CEO Steve Ballmer were “not satisfied” with how quickly the company was getting out ahead of trends
     "
     No, [Ballmer] and I are not satisfied that in terms of, you know, breakthrough things, that we’re doing everything possible,” Gates told Rose. “We didn’t miss cell phones, but the way that we went about it didn’t allow us to get the leadership. So it’s clearly a mistake.
     "
     כך שאם אתה סבור שהמצב במיקרוסופט שפיר, עזוב אותי במנוחה ופנה בטענות לביל גייטס.
     א.

   • אלדר

    הכישלון צורב הרבה יותר.
    נוקיה נקלעה (בזמנו) למצב מאוד בעייתי, היא מכרה טלפוים סלולרים בקצב מסחרר למרות עליתה של אפל והתעוררותה של סמסונג, נוצר מצב שהיא לא השקיעה מספיק משאבים למערכת הפעלה מתחרה מתקדמת יותר ודחיפה שלה למעלה אלא הסתפקה במוצר המנצח שהיה לה ביד.
    חיזוקים חיוביים היא קיבלה מקריסתן של סוני אריקסון ומוטורולה.
    פה ושם היו נסיונות ופיתוחים אך זה היה בשוליים ולא היו מספיק מאמצים לשנות משהו.
    כשנוקיה התעוררה זה היה מאוחר מדי, נוצרו פערים משמעותיים ופיגור טכנולוגי תהומי, השנים שחקו את נוקיה, הכסף נגמר וטובי המוחות עזבו למקומות אחרים.
    הסיפור אצל מיקרוסופט הוא אחר, ההתעוררות המאוחרת בתחום המחשוב האישי גרם לנסיון אמיתי להדביק פערים ולהכנס לתחום בכל הכוח.
    הפספוס האדיר והכשלון הצורב הם בכך שלמיקרוסופט בניגוד לנוקיה יש את היכולת והמשאבים להתחרות באפל וגוגל.
    גם אם באלמר הוא אדם בעייתי, המהנדסים, המעצבים, אנשי השיווק והמכירות פישלו בגדול.

    • אביעזר

     שלום אלדר,
     ברשותך אעבה את תגובתך בפרטים נוספים כדי לנסות לקבל תמונה רחבה הכוללת גם רטרוספקטיבה היסטורית.
     ראשית, נחזור לסוף שנת 2008. לנובמבר 2008. המערכת הפיננסית הבינלאומית ליקקה את פצעיה בעקבות המשבר העצום שהתחולל בשבועות האחרונים. נוקיה שלטה ללא עוררין בשוק הסמארטפונים ומערכת ההפעלה סימביאן היתה חביבת העולם כולו. במקום השני השתרכה מיקרוסופט עם מערכת ההפעלה WM הצליחה לתפוס נתח שוק של 12%. האנדרואיד טרם הגיח לעולם ואפל החלה את צעדיה הראשונים עם האייפון. לנוקיה היה נתח שוק שבין 40 ל-50 אחוזים.
     בחודש יולי 2008, חודשיים ימים לפני פרוץ המשבר הפינננסי העולמי, החלה אפל למכור את דגם iPHONE 3G. למעשה, זה היה האייפון הראשון שניתן היה להגדירו כסמארטפון. קודמו היה מוגבל מאד ומעלתו העיקרית היתה הבאת בשורה חדשה לעולם, אולם לא היה ביכולתו להציע את המפרט העשיר שנוקיה התמחתה בו.
     כאמור הגיע נובמבר 2008 ונוקיה הכריזה על יורשו של דגם N95 – מכשיר בשם N97.
     כאשר N97 החל להמכר ביוני 2009 – 11 חודשים אחרי אייפון 3G – היה ברור כי מתכנניו הביאו לעולם מענה האמור להתחרות באייפון. נוקיה עברה להשתמש ב- מיניSIM, התקינה מסך ברזולוציה של 360X640 (לעומת 320X480 באייפון) אך טרם הבינה את חשיבות של המולטיטאץ' ואת חשיבותו של המסך הקאפאסיטיבי.
     נוקיה היתה סבורה כי המקלדת QWERTY של דגם N97 תהיה "קלף מנצח" ותכבוש את ליבם של אנשי העסקים. נוקיה האמינה כי זיהוי כתב היד יטה את הכף לטובתה. נוקיה הדגישה את האפשרות להשתמש בכרטיסי מיקרוSD להרחבת זכרון האכסון. נוקיה לגלגה על אפל בהציעה 32 ג"ב של זכרון אחסון לעומת 8/16 שניתן היה לקבל מאפל. נוקיה הציעה מצלמה של 5 מ"פ (לעומת 2 מ"פ באייפון), אופטיקה של קארל צייס, מיקוד אוטומטי, תאורת וידאו ופלש LED. נוקיה סיפקה תיוג גיאוגרפי לצילומים, וכללה מצלמת וידאו בדגם N97.
     נוקיה זירזה את קצב הפעלת המעבד ל- 434 מה"צ כדי להיות מהירה במקצת ממהירות המעבד של האייפון (412 מה"צ). לאייפון היה מעבד גרפי מצוין, אך נוקיה העניקה לרוכשיה מקלט רדיו FM עם RDS ואפילו משדר FM. נוקיה ציידה את N97 בסוללה חזקה ויצאה לדרך.
     באותו קיץ 2009 היתה ממש היסטריה סביב דגם N97. גם באירופה וגם בישראל.
     האייפון טרם הגיע לישראל ביבוא רשמי ושלוש המפעילות ראו בדגם N97 את הסוס המוביל במלחמתן על המגזר הסמארטפוני.
     אך אז הגיעו הצרות: נתגלו בעיות רבות ובאגים רבים במערכת ההפעלה סימביאן גירסה 9.4 ונוקיה הוצפה בתלונות קשות של לקוחות. המפעילות ספגו זעם רב של לקוחות.
     מנכ" נוקיה דאז, OPK, לא הבין את חומרת המצב. בניגוד לסטיב ג'ובס שפתר בעייה קלה של חוסר קליטה בהציעו ללקוחות "מגן גומי" שעלותו לאפל היתה 2 דולרים, התבצר OPK היהיר ולא הבין את גודל המפולת.
     אז נוקיה עשתה שני צעדים:
     הודיעה כי היא תחל למכור דגם בשם N97 מיני בו תוקנו כל הבאגים והכריזה על יורש לדגם N97 – מכשיר N8 היה אמור להגיע לשוק בקיץ 2010. הציבור התבאס מאד וראה בדגם N97 מיני סוג של הפגנת זלזול וחוצפה מצד נוקיה.
     בינתיים, החלו בנוקיה לתכנן את מערכת ההפעלה שתהיה מיועדת לעידן החדש (מכשירי מולטיטאץ') והחל פיתוח – בשיתוף עם אינטל – של פרויקט "מיגו".
     בתחילת 2010 מצאה עצמה נוקיה ללא סוס מוביל. המפעילות ברחבי העולם לא רצו לשמוע על N97 ובאו בתביעות שונות לנוקיה. המנכ"ל דאז OPK נלחץ מהירידה בהזמנות וחשש לאבד את נתח השוק של נוקיה בתחום המארטפונים.
     הוא היה מורגל לנתח שוק של 50% ופתאום נוצר איום על אותו נתח שוק ונוקיה עלולה היתה לרדת מתחת ל- 40%.
     מה עשה OPK? את טעות חייו. הוא נתן למפעילות הנחות מטורפות והוריד את מתח הרווחים למחוזות מאד נמוכים. כל התחזית הכלכלית השנתית של נוקיה השתבשה. היה ברור כבר בתחילת הרבעון השני של שנת 2010 שנוקיה לא תוכל להציג את הרווח עליו חלמה בעת כתיבת התחזית השנתית, ונוצר הצורך (בהתאם לכללי הבורסה) לפרסם הודעה שכותרתה "אזהרת רווח".
     זו היתה הפעם הראשונה שהאימפריה הכריזה על "אזהרת רווח". העולם היה בהלם.
     נוקיה גם ידעה באותו הזמן כי ישנם עיכובים בפיתוח דגם N8 והוא יגיע לשוק רק לקראת הרבעון הרביעי של שנת 2010.
     הסערה הזו במחצית הראשונה של שנת 2010 העסיקה את נוקיה וגרמה לה להחמיץ הזדמנות יוצאת דופן: לרכוש מחברת PALM את הזכויות על מעכרת ההפעלה WebOS שזכתה לתשבוחות רבות.
     HP קפצה על המציאה וקנתה בסכום קטן יחסית מפאלם את מערכת ההפעלה הנ"ל.
     מיקרוסופט החלה להבין שהתחזקותה של אפל ורצונה של גוגל להכנס לתחום הסמארטפונים וגם השליטה של סימביאן בצמרת טבלת מערכות ההפעלה לסמארטפונים ידחקו את WM לתחתית הרשימה.
     באלמר הבין שאין לו סיכוי. מה עששה באלמר? רקם קנוניה.
     באלמר גילה שיש לנוקיה קבוצות שהשקיעו במניותיה ובתיק ההשקעות שלהן יש גם מניות של מיקרוסופט.
     באלמר בחש מאחורי הקלעים והצליח לשכנע נציגי משקיעים להתנפל על משרדי נוקיה ולעשות שם אינתיפאדה קטנה.
     נוקיה נבהלה והבטיחה לאותם מתפרעים שהמנכ"ל OPK יוחלף במישהו "מתאים יותר לעידן החדש". מישהו שמבין את חשיבותה של התוכנה.
     נוקיה רצתה שמר אנסי ואניוקי הסמנכ"ל יהיה יורשו של OPK אכל לבאלמר היו תוכניות אחרות.
     מניפולציות שונות בוצעו ובקיץ של שנת 2010 הוכרז כי מנכ"ל נוקיה הבא יהיה סטיבן אילופ שקיבל את ברכת הדרך של באלמר ששיחרר אותו מהאחריות על חטיבה במיקרוסופט.
     וכך, בסוף ספטמבר 2010, התנחל אילופ בנוקיה בשליחות באלמר עם מטרה מאד מוגדרת לנגד עיניו: לאפשר למערכת ההפעלה של מיקרוסופט להגיע למקום השלישי אחרי אנדרואיד ואפל.
     לשם כך היה צורך לסלק מהזירה את "מיגו", את "מלטמי" וכמובן את סימביאן.
     לאחר פרסום מיזכר הפלטפורמה הבוערת (שהיה מבוסס על שקרים והזיות של אילופ) הבנתי את המתרחש והתחלתי לכנות את מנכ"ל נוקיה בשם סטיבן (המחבל) אילופ.
     היה ברור לי כבר אז שהוא דואג למיקרוסופט ונוקיה לא כל כך נמצאת בראש מעיניו.
     אילופ רצח את סימביאן הרבה חודשים לפני שהיה לו ביד דגם ראשון של LUMIA להציע ללקוחות.
     וכך מנתח שוק של 39% ברבעון השני של שנת 2010 (כאשר במקום החמישי משתרכת סמסונג עם נתח שוק מינורי) נתן אילופ לסמסונג את מתנת חייה.
     נוקיה, בסוף שנת 2010, היתה גדולה בהרבה מאפל+סמסונג במצורף.
     אך הסוס הטרויאני ביצע את הפיגוע והשאר זה היסטוריה.
     מהרבעון הראשון של שנת 2010 – במשך עשרה רבעונים רצופים, לא הצליחה נוקיה להפיק סנט אחד של רווח מחטיבת הסמארטפונים שלה.
     ברבעון האחרון של שנת 2012 נאלצה נוקיה למכור את בנין המטה הראשי שלה ואת התמורה בסך כמה מאות מיליוני יורו היא רשמה במלואה בספרים לזכות חטיבת הסמארטפונים.
     כך יכול היה אילופ לצאת במחולות שהנה נוקיה "מרוויחה".

     בברכה,
     א.

     • נתי גל

      מרתק מרתק, כרגיל:)
      שאלה היפותטית: אם נוקיה הייתה מתמידה לאורך השנים בפיתוח סמארטפונים מתקדמים ברמת מכשירי הדגל של המתחרים – אך עם סימביאן (המסורבלת אומנם, אך יציבה) בגרסה איכותית וטובה ללא באגים וכו'.
      האם גם היום היא יכלה להתחרות ראש בראש עם סמארטפוני אנדרואיד?

 • Mr Google

  הם פשוט רוצים שיותר אנשים יקנו את הטאבלטים שלהם אז הם מורידים מחירים או שהם רוצים לגמור את המלאי כי הם הבינו שסדרת ה surface היא כישלון או שהם רוצים לגמור את המלאי כי הsurface 2 שהוא כנראה כבר בייצור המוני כי יש עליו שמועות ודיבורים עוד משנה שעברה

  • איקו

   יופי של אבחנה.

 • שמעון

  הכישלון של מיקרוסופט הוא מחשבתי. טאבלט מלכתחילה היא אמור להיות פלטפורמת בידור ניידת
  וזולה יחסית . כאשר הם הוציאו את הסרפס פרו הם חשבו שהם מוציאים מחשב נייד קל במיוחד והמחיר שהם ביקשו עבורו השתווה למחירי האולטרהבוקים המתקדמים יותר שהציעו מפרט יותר טוב מכל זווית ובאותו מחיר.ויותר חשוב מקלדת אמיתית לעבודה ולא דמוי. וכנ"ל לסרפס RT הם נתנו מחיר של מוצר יקר מאוד ללא שום הצדק מבחינת צרכני הקצה כך שגם מי שרצה לקנות נרתע מהמחיר הגבוה.
  בקיצור מיקרוספט הגיע הזמן לרדת מהעץ הגבוה שעליתם עליו לפני שהצרכנים ינערו אותו ויפילו אותכם על התחת התאגידי השמן שלכם.

  • אביעזר

   שלום שמעון,
   אני מבקש להתיחס למשפט האחרון בתגובתך. רשמת:
   "בקיצור מיקרוספט הגיע הזמן לרדת מהעץ הגבוה שעליתם עליו לפני שהצרכנים ינערו אותו ויפילו אותכם על התחת התאגידי השמן שלכם."
   יש לי חדשות בשבילך – אותו ישבן תאגידי שאתה מיחס למיקרוסופט כבר מזמן אינו שמן.
   בינואר 2000, עם כניסתו של הכשלון הניהולי סטיבן באלמר לתפקידו כמנכ"ל מיקרוסופט, היה ערך השוק של מיקרוסופט 599.3 מיליארד דולרים.
   בסגירת המסחר ביום ששי האחרון היה ערך השוק של מיקרוסופט 265.58 מיליארדי דולרים.
   ה- "גאון" באלמר הצליח לרושש את המשקיעים במניית מיקרוסופט ומאז נכנס לתפקידו הם איבדו מעל 55% מהונם, בערכו הנומינלי (ז"א מבלי לחשב גם את ירידת ערכו של המטבע האמריקאי מאז תחילת שנת 2000).
   זה "טיבו" של באלמר שבנוסף להריסה שיטתית של מיקרוסופט החליט לשלוח סוס טרויאני לנוקיה כדי להרוס גם אותה.
   כדי להבין מה המשמעות של אובדן 55% מערך השוק של פירמה, כדאי לבדוק מה קרה לשתי מתחרותיה של מיקרוסופט.
   גוגל זינקה ב- 737% מאז הונפקה בשנת 2004.
   ערכה של אפל זינק מתחילת שנת 2000 ועד היום ב- 1700%.

   לפיכך אותו "תחת שמן" כבר מזמן גורם ליושב עליו כאבים בעצמות.

   • אחד

    אם סטיב באלמר כל כך כושל אז למה מועצת המנהלים מדיחים אותו?

   • שמעון

    כרגיל תענוג לקרוא את תגובתיך המלומדת , השאלה שנשאלת היא מתי סוף סוף יעבור הכאב מהתחת ויגיע לראש.

    • אביעזר

     שלום שמעון,
     במהלך 2011-2012 פרסמתי הערכות אישיות שלי שסטיב באלמר יסיים לשבת בראש חברת מיקרוסופט במהלך שנת 2013. מאז הוא הצליח למצוא שעיר נוסף לעזאזל וגרם למר סינופסקי להפסיק לתרום למיקרוסופט.
     ( לפרטים נוספים אפשר לקרוא את הכתבה באתר הארץ http://www.haaretz.co.il/captain/software/1.1863321
     )
     מעולם לא הבנתי מה גרם לביל גייטס למנות את באלמר לתפקיד הכה חשוב ואני מסרב לקבל רעיונות של חברים מסוימים שלי שטוענים שביל גייטס פעל מתוך מניעים של אגו צרוף ומינה מישהו שלא יצליח להביא את מיקרוסופט להשגים גדולים יותר בהשוואה לעידן ביל גייטס. לדעתי ביל גייטס הוא ג'נטלמן שלא יעלה בדעתו רעיון זדוני שכזה.

     בסופו של דבר יאלץ באלמר לתלות נעליו ולצאת מהמגרש. בינתיים קשה לו מאד לפרוש דווקא בזמן שמיקרוסופט נחבטת וייתגן שהוא ממתין להתאוששות המכירות של WIN 8X כדי לפרוש שלא על רקע כשלון בעיסקי הליבה של מיקרוסופט.

     בברכה,
     אביעזר
     5-8-2013 15:50

     • נתי גל

      אם באלמר יידבק לכיסאו ללא חת (כמנהג אישים שונים במסגרות שונות כאן בארצנו הקדושה) עד סוף השנה- האם תיאות לאכול את כובעך?

      • אביעזר

       כבר עכשיו אני מוכן לאכול כובעים ולספק את רצונך להתערב בהרגיל התזונה שלי.

 • אביעזר

  שלום א',
  למעשה, הגדרת בתגובתך את כשלונו הענק של ביל גייטס למנות יורש לפתקיד המנכ"ל.
  סטיב באלמר מתגלה כמי שמפסיד בקרבות רבים נגד גוגל ונגד אפל בתחומים שונים של המיחשוב האישי.
  בברכה,
  א.

  • אחד

   אם סטיב באלמר כל כך כושל אז למה מועצת המנהלים מדיחים אותו?

   • בולי

    אם אני לא טועה ביל גייטס חבר הנהלה. לא רואה מצב שהוא מדיח את באלמר

    • אביעזר

     שלום בולי,
     אתה ממש לא טועה – ביל גייטס הוא חבר הנהלה בנוסף להיותו יושב-ראש (CHAIRMAN).
     גייטס ובאלמר הינם שני החברים היחידים במועצת המנהלים שמקורם הוא בחברת מיקרוסופט.
     המועצה מונה תשעה חברים – באלמר המנכ"ל, גייטס יושב הראש ועוד שבעה חברים המגיעים ממוסדות אחרים:
     מאריה קלאווה, נשיאת הקולג' Harvey Mudd
     דינה דובלון, לעבר מנהלח הכספים הראשית ב- JP Morgan Chase
     ד"ר הלמוט פאנקה, לשעבר יושב ראש מועצת המנהלים של BMW
     צ'ארלס נוסקי, לשעבר סגן יושב הראש של Bank of America
     דיויד מרקרדט, שותף בקרן ההון August Capital
     סטיב לוצו, יו"ר נשיא ומנכ"ל Seagate
     ג'ון טומפסון, מנכ"ל Virtual Instruments

     • נתי גל

      אביעזר מכובדי..
      האם אתה טוען כי למועצת חוטבי העצים מונו בעצם חבורת שואבי מים ועגלונים?
      שנית, מרגיז כ"כ הטעויות שלהם. הם השקיעו כ"כ הרבה כסף במוצר שכישלונו ידוע מראש. ושלישית- הכי מרגיז, החבר'ה מאפל שטענו כי "ניתן לייצר מכונית שיודעת לשוט ולצוף, אבל לא תהיה טובה באמת באף פונקציה (תרגום חופשי)…" -צדקו!

      • אביעזר

       נתי גל,
       1 – אני לא "טוען" – כל שעשיתי הוא לנסות לעודד ולשבח את בולי על אבחנתו ולהרחיב מעט את היריעה.
       2 – אין טעם להתרגז במצבים עליהם אין לך שליטה.
       בברכה,
       א.

 • Boris

  לא

 • א

  בוקר טוב,
  זהו המקרה הקלאסי שמוכיח ששילוב בין לפטופ לטאבלט הוא כישלון טוטאלי, כמו כל אחד מהפרויקטים ה״מהפכניים״ של מיקרוסופט מהשנים האחרונות (הZune, windows 8, wp וכו׳..)