באירוע שנערך הערב בקמפוס מיקרוסופט בעיר רדמונד שבקליפורניה הכריזה החברה על הדור הבא של קונסולת המשחקים שלה, Xbox. אבל לא רק משחקים – הקונסולה החדשה, העונה לשם Xbox One, מיועדת להוות מערכת בידורית כוללת, או כפי שמיקרוסופט מגדירה זאת: "מערכת בידור ביתית". לשם כך, היא כוללת תכונות רבות המיועדות לאפשר לה לספק למשתמשים חוויית מולטימדיה הכוללת את כל סוגי התוכן, החל ממשחקים, דרך צפייה בטלוויזיה וגלישה באינטרנט ועד מוסיקה ווידאו מהחנות של מיקרוסופט.

המערכת מופעלת ע"י אמירת המלים "Xbox On", ללא שום צורך בשימוש בכפתורים. לאחר הפעלה מהירה במהלכה מאשרת הקונסולה את זהות המשתמש נפתח ממשק המטרו המוכר, המרכז את כל התכנים של המשתמש – החל מערוצי טלוויזיה, דרך משחקים איכותיים ועד מוסיקה וסרטים מהחנות של מיקרוסופט. גם הניווט בממשק מאפשר ביצוע של כל הפעולות ע"י שימוש בבקר הקינקט הנלווה. פקודות קוליות ומחוות ידיים מאפשרות לבצע פעולות כגון מעבר בין סוגי המדיה השונים ברגע, כמו גם מענה לשיחות סקייפ וניתוקן.

חומרה

Xbox One כוללת מעבד בעל 8 ליבות, זיכרון עבודה (RAM) בנפח 8GB, כונן קשיח בנפח 500GB, כונן Blu-ray, קישוריות אלחוטית WiFi n עם תמיכה ב-WiFi Direct, חיבורי HDMI ו-USB 3.0 ופלטפורמת x86, מה שאומר שהיא תואמת PC ומסוגלת להריץ תוכנות כמו מחשב רגיל.

חיישן הקינקט החדש, שיגיע כחלק מערכת ה-Xbox החדשה ולא כאביזר אופציונלי, מזהה את קולו של משתמש ותנועותיו במהירות שלדברי מיקרוסופט היא המהירה ביותר האפשרית במגבלות הפיזיקה. המצלמה המשולבת בבקר עברה מרזולוציית VGA בסיסית ל-Full HD, המאפשרת למכשיר שדה ראייה רחב יותר וזיהוי תנועות בדיוק חסר תקדים – עד לרמה של מדידת הדופק של המשתמש בשעה שהוא מתעמל.

גם בקר המשחק הפיזי עוזצב מחדש וזכה למספר שיפורים, ביניהם אפשרות לעבוד בתיאום עם חיישן התנועה כדי לאפשר למשתמש לבצע פעולות במשחקים לא רק בעזרת לחיצה על הכפתורים הפיזיים, אלא גם בעזרת הנעת הבקר במחוות דוגמת הנפת מגן לפני הגוף. שינויים נוספים כוללים מנגנוני רטט בתוך כפתורי היריות, כפתור ארבע-כיווני חדש וג'ויסטיקים פיזיים בעלי מרקם שנועד לחזק את האחיזה של האצבע ברכיבי השליטה הכיווניים.

תוכנה

המערכת מבוססת על שלוש מערכות הפעלה: אחת למשחקים, אחת לממשק ולתכנים האחרים, המבוססת על Windows 8 וככל הנראה מריצה יישומים מהחנות הקיימת למערכת ההפעלה של מיקרוסופט למחשבים וטאבלטים, ואחת המקשרת ביניהם ומאפשרת שילוב של כל סוגי התוכן, כולל מצב של פיצול המסך בין שני סוגים שונים של תוכן. הקונסולה תומכת בסוגים רבים של ריבוי משימות, כולל מזעור מסכים מפוצלים לתוך תצוגה מוקטנת על מסך הבית, יחד עם תפריטי המדיה של המכשיר. בנוסף, כפי שכבר הוזכר, כוללת המערכת דפדפן Internet Explorer מלא וסקייפ עם תמיכה בשיחות מרובות משתתפים. בנוסף, כוללת Xbox One מדריך טלוויזיה המאפשר, בעזרת פקודות קוליות בלבד, לצפות בלוח המשדרים של הערוצים הזמינים. הקונסולה אף מבדילה בין פקודה קולית למעבר לערוץ מסוים לבין פקודה קולית להראות את לוח המשדרים של ערוץ מסוים מבלי לעבור אליו.

שירות Xbox Live ישודרג לקראת ההשקה וירוץ על 300,000 שרתים. בין התכונות החדשות שהוא יספק לשחקנים נכללות לכידת סרטונים תוך כדי משחק, העלאתם לענן ושיתופם במהירות, המשך צפייה בטלוויזיה בזמן המתנה למשחק רב משתתפים, שיפור במנגנון שיתוף הניקוד ועוד.

גם אפליקציית SmartGlass משולבת בקונסולה החדשה בגרסא חדשה, ומאפשרת שליטה על הקונסולה מכל סמארטפון. לדברי החברה, האפליקציה תאפשר שליטה על ממשק הטלוויזיה, אפליקציות חיצוניות ואף דפדפן האינטרנט, כמו גם שליטה על ישומים שונים כגון משחקים מכמה טלפונים חכמים בו-זמנית.

הקונסולה תושק, כצפוי, לפני סוף השנה. המחיר טרם נחשף, אך החברה הבטיחה פרטים נוספים, ובעיקר משחקים נוספים, בתערוכת E3, שתיערך בחודש הבא בלאס-וגאס.

שתף:
-פרסומת-
גרפומן עם קבלות (שכתב בעצמו), סטודנט לתקשורת באוניברסיטה הפתוחה ובלוגר טכנולוגי בכל פינה אפשרית ברשת הישראלית מאז 2008.
 • אהרון

  מתי יצא בישראל

 • עידן

  לדעתי ה Xbox360 היה מעוצב יותר יפה, אבל גם הדגם החדש נראה מגניב וחדשני. אבל חוץ משיפור איכות התמונה במצלמה יש עוד משהו מיחד בקינקט?

 • danb

  לא אמרו בסוף מה יהיה עם הצורך בחיבור רציף?

  • אמיר

   לא יהיה צריך. בשוק המשומשים הם נלחמים והם ידרשו עמלה מסויימת על כל התקנה של המשחק בפעם השנייה (במכשיר אחר).

 • לוטם

  האירוע שסוני עשו בפברואר היה יותר טוב. ב-PlayStation Meeting הראו הדמיות חיות של DriveClub ו-Killzone, לעומת האירוע של מיקרוסופט שחוץ מכמה טריילרים (שאני אפילו לא יודע אם נעשו במנוע המשחק) לא הראו טריילרים.

  נקודה נוספת, הם לא דיברו הרבה על החומרה (בניגוד לסוני שדיברו חצי שעה על PS4). ומשום מה הם לא דיברו, אפילו קצת, על כרטיס המסך.

  רוב המשחקים שהוצגו היו משחקי צד שלישי ורובם המכריע יגיע למחשב ול-PS4.

  מיקרוסופט דיברו על XBOX כמרכז מולטימדיה לעומת סוני שכיוונו את הקונסולה לגיימינג.

  סוני בחרה לא להציג כלל את מראו החיצוני של הקונסולה אלא הציגו את המפרט לעומת XBOX שהדבר הראשון שהציגו זה את המראה של ה-XBOX.

  לא התלהבתי מיכולות הקינקט ב-UI, זה גימיק ולא יותר מזה.

  סה"כ לא התלהבתי מהאירוע שכן הדגש היה בסלון ולא בגיימר.

  • אמיר

   1) האירוע של סוני היה ארוך ומייגע.
   2)E3 עוד מעט מתחיל. צריך לשמור כמה קלפים בשרוול.

  • עידן

   סוני דיברו חצי שעה על חומרה כי לא היה להם משהו אחר לדבר עליו… יש הרבה משחקים שיגיעו רק לאקסבוקס הזה, וגם, מייקרוסופט הציגה גם מרכז מולטימדיה וגם מכונת משחקים, זה לא סותר – זה רק מוסיף.

   • לוטם

    א. הם דיברו גם על Gaikai…שכחת?

    ב. "יש הרבה משחקים שיגיעו רק לאקסבוקס הזה"…עם כל הכבוד להכרזה על "15 משחקים חדשים" אני לא ראיתי אותם, יכול להיות שהרוב יהיה משחקי קז'ואל שאינם מעניינים אותי. כאן אני אכן אשתמש בביטוי שמעריצי אפל (כי בכל זאת, אפשר לדחוף אותם לכל מקום) אוהבים לומר: "זה לא הכמות זה האיכות" (כמובן ש-"איכות" זה דבר סובייקטיבי).

    ג. במקרה של מיקרוסופט, הקונספט של מרכז מולטימדיה כן סותר את רעיון מכונת משחקים, זה הופך את קהל הגיימרים למשני ופחות חשוב (ובתור אחד שמתכנן לקנות קונסולת הדור הבא, אני רוצה יותר קונסלת *משחקים* ופחות מרכז מולטימדיה). זה ככל הנראה התמונה שקיבלתי בהכרזה.

    במקרה של סוני זה הפוך, PS4 ככל הנראה כן תשמש כסוג של מרכז מולטימדיה (שירותי Music Unlimited ו-Video Unlimited לדוג') אבל זה לא יהפוך את הגיימר לשניוני, כי הדגש (כפי שסוני ציינה) בפלייסטיישן הוא הגיימר.

    אני אסכם את דעתי לגבי סעיף זה.: שילוב בין מכונת משחקים לבין מרכז מולטימדיה יכול להיות נהדר רק אם אתה לא הופך את הגיימר לפחות חשוב (זה סדר העדיפויות שלי).

 • מישהו

  היה יכל להיות מגניב אם מייקרוסופט ניו משלבים גם בתוך הקונסולה גם את המערכת של ווינדוס 8 ואז זה יכל להיות אדיר

 • יוסי

  הקונסולה מכוערת רצחח זה זוועתי!!!!תירא את השידור החיי

 • mr google

  סוף סוף יש קונסולה חדשה ממיקרוסופט ,
  יד עדכון עדכני ל XBOX 360
  שכבר מתחיל להתיישן והוא נמצא הרבה שנים בשוק .
  זה היה אמור להיקרא XBOX 720 לפי הדיווחים אבל זה השם החדש XBOX ONE
  נראה לי יותר קליט ומודרני ,
  זה כבר יותר מקונסולה פשוטה שמכניסים לה דיסקים של משחקים וזהו
  אלא כבר סוג של מחשב והופך את מסכי הטלוויזיה הפשוט לטלוויזיה חכמה .

 • TDC

  קונסולות זה ביזבוז גם שאני הייתי ילד הייתי מתלהב מהשטויות האילה.
  היום אני מוכן לקנות רק מחשב גם אם זה יעלה לי ב1000 שקל יותר וישרת אותי פחות שנים.

  • אמיר

   לא מבין את ההגיון. מה רע במחשב פשוט לגלישה ובקונסולה למשחקים?

   • TDC

    מה ההיגיון לקנות קונסולה עלובה במחיר של מחשב ואז לזנוח אותה באיזה שלב כי זה מה שקורה עם כולם?
    חוץ מזה לי אישית זה לא הכי נוח ואני ממש מצטער שכל כך לחצתי על ההורים שלי לקנות לי קונסולה שאחרי חודשיים פשוט שכבה לה שם כמו קישוט יקר.

 • שלמה יעקב

  מתי זה מגיע באופן רישמי לארץ ?

  מישו יודע ?