באירוע שנערך הערב בקמפוס מיקרוסופט בעיר רדמונד שבקליפורניה הכריזה החברה על הדור הבא של קונסולת המשחקים שלה, Xbox. אבל לא רק משחקים – הקונסולה החדשה, העונה לשם Xbox One, מיועדת להוות מערכת בידורית כוללת, או כפי שמיקרוסופט מגדירה זאת: "מערכת בידור ביתית". לשם כך, היא כוללת תכונות רבות המיועדות לאפשר לה לספק למשתמשים חוויית מולטימדיה הכוללת את כל סוגי התוכן, החל ממשחקים, דרך צפייה בטלוויזיה וגלישה באינטרנט ועד מוסיקה ווידאו מהחנות של מיקרוסופט.

המערכת מופעלת ע"י אמירת המלים "Xbox On", ללא שום צורך בשימוש בכפתורים. לאחר הפעלה מהירה במהלכה מאשרת הקונסולה את זהות המשתמש נפתח ממשק המטרו המוכר, המרכז את כל התכנים של המשתמש – החל מערוצי טלוויזיה, דרך משחקים איכותיים ועד מוסיקה וסרטים מהחנות של מיקרוסופט. גם הניווט בממשק מאפשר ביצוע של כל הפעולות ע"י שימוש בבקר הקינקט הנלווה. פקודות קוליות ומחוות ידיים מאפשרות לבצע פעולות כגון מעבר בין סוגי המדיה השונים ברגע, כמו גם מענה לשיחות סקייפ וניתוקן.

חומרה

Xbox One כוללת מעבד בעל 8 ליבות, זיכרון עבודה (RAM) בנפח 8GB, כונן קשיח בנפח 500GB, כונן Blu-ray, קישוריות אלחוטית WiFi n עם תמיכה ב-WiFi Direct, חיבורי HDMI ו-USB 3.0 ופלטפורמת x86, מה שאומר שהיא תואמת PC ומסוגלת להריץ תוכנות כמו מחשב רגיל.

חיישן הקינקט החדש, שיגיע כחלק מערכת ה-Xbox החדשה ולא כאביזר אופציונלי, מזהה את קולו של משתמש ותנועותיו במהירות שלדברי מיקרוסופט היא המהירה ביותר האפשרית במגבלות הפיזיקה. המצלמה המשולבת בבקר עברה מרזולוציית VGA בסיסית ל-Full HD, המאפשרת למכשיר שדה ראייה רחב יותר וזיהוי תנועות בדיוק חסר תקדים – עד לרמה של מדידת הדופק של המשתמש בשעה שהוא מתעמל.

גם בקר המשחק הפיזי עוזצב מחדש וזכה למספר שיפורים, ביניהם אפשרות לעבוד בתיאום עם חיישן התנועה כדי לאפשר למשתמש לבצע פעולות במשחקים לא רק בעזרת לחיצה על הכפתורים הפיזיים, אלא גם בעזרת הנעת הבקר במחוות דוגמת הנפת מגן לפני הגוף. שינויים נוספים כוללים מנגנוני רטט בתוך כפתורי היריות, כפתור ארבע-כיווני חדש וג'ויסטיקים פיזיים בעלי מרקם שנועד לחזק את האחיזה של האצבע ברכיבי השליטה הכיווניים.

תוכנה

המערכת מבוססת על שלוש מערכות הפעלה: אחת למשחקים, אחת לממשק ולתכנים האחרים, המבוססת על Windows 8 וככל הנראה מריצה יישומים מהחנות הקיימת למערכת ההפעלה של מיקרוסופט למחשבים וטאבלטים, ואחת המקשרת ביניהם ומאפשרת שילוב של כל סוגי התוכן, כולל מצב של פיצול המסך בין שני סוגים שונים של תוכן. הקונסולה תומכת בסוגים רבים של ריבוי משימות, כולל מזעור מסכים מפוצלים לתוך תצוגה מוקטנת על מסך הבית, יחד עם תפריטי המדיה של המכשיר. בנוסף, כפי שכבר הוזכר, כוללת המערכת דפדפן Internet Explorer מלא וסקייפ עם תמיכה בשיחות מרובות משתתפים. בנוסף, כוללת Xbox One מדריך טלוויזיה המאפשר, בעזרת פקודות קוליות בלבד, לצפות בלוח המשדרים של הערוצים הזמינים. הקונסולה אף מבדילה בין פקודה קולית למעבר לערוץ מסוים לבין פקודה קולית להראות את לוח המשדרים של ערוץ מסוים מבלי לעבור אליו.

שירות Xbox Live ישודרג לקראת ההשקה וירוץ על 300,000 שרתים. בין התכונות החדשות שהוא יספק לשחקנים נכללות לכידת סרטונים תוך כדי משחק, העלאתם לענן ושיתופם במהירות, המשך צפייה בטלוויזיה בזמן המתנה למשחק רב משתתפים, שיפור במנגנון שיתוף הניקוד ועוד.

גם אפליקציית SmartGlass משולבת בקונסולה החדשה בגרסא חדשה, ומאפשרת שליטה על הקונסולה מכל סמארטפון. לדברי החברה, האפליקציה תאפשר שליטה על ממשק הטלוויזיה, אפליקציות חיצוניות ואף דפדפן האינטרנט, כמו גם שליטה על ישומים שונים כגון משחקים מכמה טלפונים חכמים בו-זמנית.

הקונסולה תושק, כצפוי, לפני סוף השנה. המחיר טרם נחשף, אך החברה הבטיחה פרטים נוספים, ובעיקר משחקים נוספים, בתערוכת E3, שתיערך בחודש הבא בלאס-וגאס.