מייזו Meizu M2 Note

הדבר שאולי הכי מפתיע ב-M2 Note החדש של מייזו (Meizu), שהוא מעין ממשיך דרכו של ה-M1 Note שמאוד אהבנו, הוא עיתוי ההגעה שלו לשוק. בדרך כלל מקובל שטלפון חדש במשפחה, שמחליף טלפון אחר, מושק על ידי חברה בהפרש של כשנה ואפילו עוד קצת מהקודם. במקרה של ה-M2 Note זה קרה אחרי כמה חודשים ספורים בלבד, חמישה למעשה – ה-M1 Note הושק בינואר, ואחיו ביוני – תוך כדי שמייזו חותכת באופן מיידי את הייצור של ה-M1 note וממש מעלימה אותו מהשוק.

למרות שאין אישור רשמי לכך, מדובר ככל הנראה באיום תביעה מצידה של ZTE שלפחות בסין יותר גדולה ומשמעותית ממייזו. האיום בתביעה נבע, תאמינו או לא, מטענה שמייזו העתיקה את העיצוב של ה-M1 Note מיריבתה המקומית. לא מאפל (Apple), חס וחלילה, אלא מ-ZTE. הטענה העיקרית הייתה לגבי כפתור המגע היחיד העגלגל, וההילה הלבנה/כחולה שמקיפה אותו בעת שמתקבלות התראות.

נכון או לא נכון, מה שאנחנו יודעים בוודאות זה שמעבר למהירות ההגעה לשוק, כפתור הבית השתנה לחלוטין. מכפתור מגע עגול וקטן לכפור פיזי מוארך. למרות שמבחינה חיצונית אין יותר מדי הבדלים להוציא זה, בבת אחת הפך המכשיר מאחד שדומה ל-iPhone לכזה שדומה יותר ל-Galaxy של סמסונג (Samsung), במיוחד בגרסה שלו עם הגב האפור. אולי תורמים לכך גם הקווים המעט פחות מעוגלים של המכשיר החדש, אבל בסך הכל מבחינה חיצונית וסקירה ראשונית, להוציא כפתור הבית לא ממש שמים לב להבדלים פיזיים.

אבל לא, בכל זאת זה לא ההבדל החיצוני היחיד של המכשיר. קודם כל כפתור ההפעלה/כיבוי שלו עבר מלמעלה לצד שמאל, למיקום יותר נוח לצד כפתורי השליטה בעוצמת הקול שהם בעצמם טיפה יותר נוחים לשימוש. כמו כן, שינוי משמעותי נוסף מוסתר ברגע הראשון. מגירת הסימים מאפשרת כעת להשתמש בתושבת של הסים השני כדי להכניס למכשיר כרטיס זיכרון, בנפח מרבי של 128 ג'יגה-בייט, שיפור משמעותי לאלו מבין המשתמשים שתאבי אפליקציות וזיכרון האחסון של המכשיר עצמו אינו מספיק להם.

Meizu-M2-Note-buttonהכפתור הפיזי גם הוביל לשינוי מסוים בדרך השימוש במכשיר. אם ב-M1 יצרה מייזו בממשק שלה, Flyme OS, כפתור חזרה בתוכנה, במקרה של ה-M2 הוא נעלם. הכפתור הפיזי עצמו, אותו מכנה החברה mBack, מבצע את הפעולה הזו: לחיצה קלה מבצעת את פעולת החזרה, לחיצה ארוכה מחזירה למסך הבית. השינוי הזה במערכת ההפעלה פתר את אחת הבעיות בהן נתקלנו ב-M1 Note וזו אי אפשרות להתקין מספר אפליקציות ומשחקים שכפתור התוכנה הפריע להן. ב-M2 Note הצלחנו להתקין אותם. השינוי במערכת ההפעלה הוא לא רק בגרסה של Flyme, קפיצה מ-4.2 ל-4.5, אלא גם בגרסת האנדרואיד, מ-4.4.4 ל-5.0, ולא, אנחנו לא חושבים שהמשתמשים יזכו לשדרוג של גרסת האנדרואיד במכשיר הקודם. לא במצב הנוכחי.

שינוי בחומרה

תרשמו לכם מהלך מקורי שיכולה מייזו לרשום על שמה. בדרך כלל שנעים על קו המספור של מכשירים באותה משפחה, כלומר עוברים למכשיר חדש יותר, מצפים לחומרה איכותית יותר. אז זהו, שלא במקרה של ה-M2 Note. אמנם מבחינת מספר יש התקדמות, מעבר מ-MT6752 ל-MT6753, שתיהן כמובן מערכות על שבב של מדיה-טק (MediaTek) שמסתמנת ככזו שמבססת את מעמדה כמלכת מכשירי השוק הבינוני, אבל בפועל מדובר בירידה ולא לצורך עליה.

שמונה הליבות של ה-MT6753 עובדות במהירות של 1.3 ג'יגה-הרץ וזאת לעומת 1.7 ג'יגה-הרץ של ה-MT6752. ואם זה לא מספיק, השבב הגרפי שמשולב במכשיר החדש נחות במעט לעומת זה שמשולב במכשיר הישן, ה-Mali-T720MP3 לעומת Mali-MT760. מבולבלים? האמת שגם אנחנו. רוצים להתבלבל עוד קצת? נפח העבודה של הסוללה הוקטן מ-3,140 מילי-אמפר/שעה ל-3,100 מילי-אמפר/שעה. לא משמעותי, אבל זה בכל זאת עוד מספר לא ממש מובן לחלוטין.

האם המטרה הייתה לעשות מכשיר זול יותר? בחו"ל הפרש מסתכם בכ-10 דולר בלבד ובארץ אין כל הבדל: ה-M2 Note נמכר ב-999 ש"ח בדיוק כמו קודמו ברשת באג שמייבאת את מכשירי החברה לארץ.

Meizu-M2-Note-sim-card

האם זה אומר שצריכת הכוח של המערכת על שבב נמוכה יותר? לא ממש. המכשיר מתחמם בדיוק כמו קודמו בעת מאמץ, ובכל מקרה זה ממש לא נורא. הם אפילו לא תיקנו את בעיית עוצמת הקול של הרמקול בעת שיחות, וזה למרות שבמוזיקה ובמשחקים הוא בהחלט בסדר גמור.

המסקנה היחידה היא שהחברה באמת הייתה לחוצה להוציא מכשיר לשוק מהר מהר במקום ה-M1 Note, וכנראה בכל זאת רצתה לפצות במשהו על ההפסדים במכירות שלו, ולכן חסכה כמה גרושים בתכנון ובייצור של ה-M2 Note.

ביצועים, מבחנים והשוואות

כמו תמיד אנחנו אוהבים להתחיל עם גורם הזמן. ה-M1 Note הדהים אותנו במבחן הסוללה של PCMark עם 9:19 שעות, הרחק מכל מכשיר אחר שבדקנו אי פעם במבחן הזה. הציפיות שלנו לא היו גבוהות יותר עבור ה-M2 Note, נו כי בכל זאת הסוללה קטנה במקצת, אבל עם 9:04 שעות, מדובר בזמן מצוין ונהדר, ואפשר לומר שלפחות בנקודה הזו אין ממש הבדל בינו לבין המכשיר הקודם.

אבל כאן זה נגמר. היה ברור לנו, וכל המבחנים הוכיחו זאת, שבביצועים תהיה נפילה, וזה אכן מה שקרה. ב-PCMark נחת הציון מ-3,422 נקודות ל-3,335 נקודות וזה עוד יחסית סביר, אבל ב-Basemark OS II הירידה כבר הייתה משמעותית יותר, מ-864 נקודות ל-738 נקודות, וב-Antutu אפילו עוד יותר: מ-40,232 נקודות ל-32,112 נקודות. גם במבחן הגרפי Epic Citadel אי אפשר היה להתעלם מההנחתה בביצועים במסך ה-FHD של המכשיר, ולעומת קצב של 40.21 פריימים/לשנייה ב-M1 Note, סיפק ה-M2 Note קצב של 26 פריימים/לשנייה בלבד.

בשורה התחתונה של המבחנים, ההשפעה של שינוי המערכת על שבב, ולא פחות מכך השבב הגרפי הכלול בה, השפיעה מאוד על הביצועים של המכשיר החדש לעומת קודמו.

Meizu-M2-Note-back

מצלמה

עוד 'לא שינוי' שמורגש זו המצלמה הראשית, אשר בדומה לדור הקודם מצוידת בחיישן 13 מגה-פיקסל תוצרת סמסונג (Samsung). גם המצלמה הקדמית זהה: חיישן 5 מגה-פיקסל ומערכת ה-FotoNation, המשפרת תמונות סלפי. מלבד זאת, למכשיר יכולת צילום וידאו ב-1080p ב-30 פריימים לשנייה, הן במצלמה הקדמית והן באחורית. ואיך האיכות? טובה, כל עוד אוחזים בטלפון בצורה יציבה, מאוד יציבה, אולם הצבעים לא יצאו לנו חיים כפי שציפינו. קל מאוד לצלם תמונות מטושטשות, ומרגישים בחסרון של מייצב תמונה אופטי. בצילום בתאורה חלשה, התמונות יצאו דווקא טובות.

הממשק לא השתנה גם הוא, ובעל אפשרויות בסיסיות אך מספקות. ניתן לעבור בקלות בין מצבי הצילום השונים (הילוך איטי, סריקה, פנורמה, ידני וכו'), להוסיף אפקטי צבע כמו שחור לבן, גוונים שונים ועוד.

 photo P50822-180826_zpshz7lc6lu.jpg  photo P50822-172801_zpscvcvg0vg.jpg  photo P50825-001251_zpskn2yivn0.jpg

מסקנות

בעולם בלי M1 Note, ועבור רוב הרוכשים הפוטנציאליים זה בדיוק התמונה, ה-M2 Note הוא מכשיר שנותן תמורה מצוינת לכסף בשורה התחתונה. אין היום מכשירים שמציעים ברמת המחיר שלו קישוריות LTE ומסך 5.5 אינץ' ברזולוציית FHD באותו גוף.

הביצועים שלו אמנם נחותים לעומת ה-M1 Note, אבל מצד שני השימושיות שלו יותר נוחה. הכפתור הפיזי הרבה יותר נוח לשימוש, והוויתור בזכותו על כפתור התוכנה רק עושה טוב למערכת בהיבט הכללי שלה.

וידאו: סקירה מלאה Meizu M2 Note