כיום, כאשר מכשיר הטלפון מתיישן או הלפטופ מתקלקל בדרך במקרה הטוב מוכרים אותם ובמקרה הרע זורקים, אך בעבר הדבר לא היה הגיוני בעליל – כאשר המחשב היה מתקלקל או מתיישן פשוט החליפו את הרכיב הסורר ברכיב חדש. יוזמה חדשה של דייב האקנס (Dave Hakkens) מנסה להשתית את המודל המודלרי של המחשבים האישיים על עולם מכשירי הטלפון החכמים.

Meet Phoneblocks The Future Of Smartphonesהכירו את ה'פונבלוק' (Phoneblock), מכשיר טלפון המורכב מלוח מרכזי ועשרות 'בלוקים' מודולריים אשר הופכים אותו למכשירי אישי באמת – מכשיר עם מצלמה איכותית או כזה עם סוללה גדולה במיוחד. הבלוקים מאחסנים את הרכיבים השונים של המכשיר: האנטנה, המצלמה, הסוללה ואפילו המעבד, הזיכרון והמסך – כולם ניתנים להחלפה. המכשיר מתחיל להיות איטי? שדרגו רק את המעבד, המסך נשבר? החליפו אותו בחדש ומשודרג יותר. כמו בעולם המחשוב האישי, הבלוקים או הרכיבים יכולים להיות של יצרנים שונים ולצרכן הכח לבחור בעצמו.

הדבר נובע בגלל חדש חידושים מהיר והרצון של החברות להציג דגם חדש מדי שנה, אין ספק שמודל הנוכחי אומנם מסב ליצרניות המכשירים רווחים עצומים אך פוגע בצרכן, אין מדובר רק בפגיעה כלכלית אלא גם בפגיעה בסביבה – כמות הפסולת האלקטרונית גואה במהירות. באופן מפתיע היזמים מאחורי 'פונבלוק' לא מחפשים את הכסף שלכם (כרגע) אלא רק את הקול שלכם על-מנת לעורר מודעות אצל החברות הגדולות. לפרטים נוספים ניתן להיכנס לאתר היוזמה ולצפות בסרטון קונספט בהמשך.

שתף:
-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.
 • גג

  זה טלפון לא מציאותי, לחברות שמייצרות את הרכיבים לא תהיה שום מוטיבציה ליצר עבור הטלפון הזה וזה גם יצא יקר לתכנן אותם שיתאימו למכשיר, ומאוד מסובך יהיה לתכנן מערכת הפעלה שתדע להפעיל כל רכיב, גוגל בטח לא תעזור בזה ודרייברים או תוכנות ממשק עולים הרבה כסף לפתח.
  בקיצור אין מצב שזה יצליח בטח שלא לאורך זמן.

 • ron

  זה יכול לתפוס אם החלקים היו זולים וגם אפשר להחליף לוח אם
  היום גם במחשבים pc לפעמים לא כדי להחליף חלק ואז זורקים את כל המחשב בגלל שהחלק יקר יחסית לא לשכוח שכל כמה שנים משנים אתה מעבדים ולא ניתן להחליף כי הלוח אם לא מתאים אם זה ככה יהיה במוצר הזה אז אין טעם בו גם ככה אדם מחליף טלפון פעם ב… כמה שנים ואז התכנולוגיה משתנת לגמרי ולא תואמת למוצר הקודם

 • אלעד

  דוב מורן הוא פשוט גאון הדור.

 • אבי

  רעיון נחמד ליישום בתוכנה.
  כנראה לאיש הזה אין מושג בחומרה.
  אי אפשר לקחת מודולים של חומרה שכל מודול עובד במהירות שונה וסתם כך לחבר אותם.
  זה תלוי מאוד ברוחב הפס של הבס והשעון.
  אלא כל בלוק מתקשר עם בלוק אחר בתקשורת שזה גורם שכל בלוק מכיל מחשב משלו.
  בקיצור לא יעבוד.

  • א.א.

   לכן יש תקני תאימות, ממש כמו בPC. האם זה לא עובד שם?
   אפילו אם זה היה נכון, הפרמטרים הללו לא משפיעים על רכיבים כגון מסך/מצלמה/רמקולים/חיישנים למיניהם. כל עוד הSOC שלך תומך בהם, הכל בסדר.
   האתגר הגדול יותר שאני רואה הוא מבחינת הדרייברים. מע' ההפעלה תצטרך להכיל את כל הדרייברים של הרכיבים הנכונים, או שיהיה צורך להוריד גרסת מע' הפעלה שמתאימה בכל שדרוג.
   חוץ מזה, זה מאוד תלוי בעלויות.. שדרוג משמעותי שכזה צריך להיות משתלם בהרבה מרכישת מכשיר חדש לחלוטין. כשיש מכשירים מעולים באזור ה200$ היום, איני בטוח שזה יקרה.

 • Fandroid

  גאוני! לא פחות! נראה קצת קשה ליישום, וכמובן שיש צורך במשתפי פעולה שבמקרה של הרבה מהם יש ניגוד אינטרסים גדול מאוד… אך אם ייושם… זה יהיה מדהים!

 • באמת שהייתי קונה אם זה היה רץ על אנדורואיד.. אבל גם אם זה עדיין רק דור ראשון והייתי מחכה לפחות לשלישי עד שהם יפתרו את רוב הבעיות

 • עומר

  זה רעיון גאוני, והלוואי שיצא לאור יום אחד (בקרוב)!

 • סהר

  אדיר! רק אני מקווה שזה יהיה מבוסס על אנדרואיד KIT-KAT

  • דן

   הלוואי
   ואם יהיה מסך 5FHD
   מעבד S800 ו3GB ראם זה יהיה חלומי

   • א

    אתה כנראה לא הבנת הת הרעיון של הטלפון הזה – אתה יכול לבחור איזה מסך ואיזה מעבד לשים

    • דן

     הבנתי אבל צריך שהם יוציאו חלקים כאלה בכל מקרה.
     המכשיר הזה לא מבוסס כרגע על אנדרויד אבל אולי הדור הבא שלו כן.