אינטל פרסמה היום פרטים לגבי מעבדי Intel Xeon Phi של הדור הבא, ששם הקוד שלהם הוא Knights Landing. שבב Xeon Phi החדש של אינטל הוא מארז השבבים הגדול והחזק ביותר של אינטל עד היום. הוא מסוגל לספק יותר מ-3 טרה FLOPS (טריליון פעולות נקודה צפה) – שהוא הטווח של שבבי גרפיקה עתירי ביצועים המשמשים לפיצוח חישובים מתמטיים מורכבים במחשבים המהירים בעולם.

Knights Landing מונע על-ידי יותר מ-60 ליבות המבוססות על ארכיטקטורת HPC-Enhanced Silvermont. רמת הדיוק של ביצועיו תהיה כפולה וביצועי תהליך יחיד יהיו חזקים פי שלושה בהשוואה לדור הנוכחי. השבב החדש מהיר כמעט פי שלושה מקודמו, שנקרא Knights Corner, המכיל 61 ליבות ומסוגל לביצועי שיא של עד 1.2 טרה FLOPS.

Knights Landing יכלול רוחב פס גבוה של עד 16 גיגה בייט, זיכרון במארז בעת ההשקה – שתוכנן בשיתוף עם מיקרון לספק רוחב פס משופר פי חמישה בהשוואה לזיכרון DDR4, יעילות אנרגטית טובה פי ארבעה וצפיפות גדולה פי שלושה מאשר בזיכרון הקיים המבוסס על GDDR.

כיום, הזיכרונות והמארגים זמינים כרכיבים נפרדים בשרתים – עובדה המגבילה את הביצועים והצפיפות של מחשבי על. שילוב התכונות הללו מבטיחים ממשק שיאפשר העברות נתונים מהירות יותר בין מעבדים, זיכרון ורכיבים אחרים, באופן שיוכל לסייע להאיץ מחקר מדעי.

השבב החדש מציע גם התקן interconnect חדש הקרוי OmniScale  ונועד למחשוב עתיר ביצועים.  Knights Landing יהיה זמין כמעבד עצמאי המורכב ישירות על שקע לוח האם, בנוסף לאופציה של כרטיס המבוסס על PCIe. הוא יהיה תואם מבחינה בינארית למעבדי Intel Xeon, מה שיקל על מפתחי התוכנה לעשות שימוש נוסף בשפע הקוד הקיים.

מעבדי Knights Landing אמורים להתחיל להניע מחשבים נישאים מהמחצית השנייה של 2015. לדוגמה, באפריל הכריז המרכז הלאומי למחשב מחקרי אנרגיה מדעיים (NERSC) על התקנה במחשבים נישאים המתוכננת ל-2016 אשר תשרת יותר מ-5,000 משתמשים ויותר מ-700 פרויקטי מדע בעלי היקף עצום.

"אנו נרגשים מהשותפות שלנו עם Cray ואינטל בפיתוח מחשב העל הבא של NERSC שייקרא 'קורי'" אמר ד"ר סודיפ דוסנג', העומד בראש NERSC במעבדה הלאומית על שם לורנס ברקלי. "קורי יכיל יותר מ-9,300 מעבדי Knights Landing של אינטל ויספק למשתמשים שלנו את היסוד למחשוב Exascale באמצעות מודל תכנות נגיש. הקודים שלנו, אשר לעתים קרובות הנם מוגבלים מבחינת רוחב הפס, יפיקו תועלת רבה מהמהירות הגבוהה של הזיכרון שמגיע במארז. אנו מצפים לאפשר תגליות מדעיות חדשות אשר לא התאפשרו עד כה במחשבי העל הקיימים"

אינטל ממשיכה את התנופה במחשוב על

כבר היום ניצבת אינטל בחזית המחשוב, הודות לתרומה של הדור הנוכחי של מעבדי Intel Xeon והקו-מעבדים Intel Xeon Phi במערכת המחשוב החזקות בעולם. מערכות המבוססות על מעבדי אינטל מהוות 85 אחוזים מכל מחשבי העל ו-97 אחוזים מכל המצטרפות החדשות לדירוג 500TOP – דירוג המערכות המובילות בעולם שהתפרסם במושב הפתיחה של הכנס הבינלאומי למחשוב-על.

המחשבים החזקים ביותר בעולם:

  1. Tianhe-2 הוא מחשב על שפותח באוניברסיטה הלאומית של סין לטכנולוגיות הגנה והוא המדורג כעת במקום הראשון בעולם עם ביצועים של 33.86 פיטה FLOPS לשנייה במבחן לינפאק – כך על פי המהדורה ה-41 של דירוג TOP500. Tianhe-2, או Milky Way 2, יותקן במרכז הלאומי של מחשבי העל בגוואנגז'ו, סין, עד סוף השנה. הופעתו המפתיעה של ה- Tianhe-2 שנתיים לפני המועד המתוכנן, מציינת את חזרתה של סין למקום הראשון בדירוג מאז נובמבר 2010, כאשר Tianhe-1A דורג במקום הראשון. ל- Tianhe-2 יש 16,000 צמתים, אשר כל אחד מהם מצויד בשני מעבדי Intel Xeon Ivy Bridge ושלושה מעבדי Xeon Phi אשר יחדיו מספקים 3,120,000 ליבות עיבוד.
  2. טיטן, מערכת XK7 של חברת Cray, המותקנת במעבדה הלאומית של מחלקת האנרגיה האמריקאית באוק רידג' ולשעבר המערכת המובילה בעולם, מדורגת כיום במקום השני. טיטן השיג ביצועים של 17.59 פיטה FLOPs לשנייה במבחן לינפאק שעשה שימוש ב-261,632 ליבות NVIDIA K20x. טיטן היא אחת המערכות היעילות ביותר מבחינה אנרגטית שבדירוג וצורכת 8.21 מגוואט בכדי לספק 2,143 מגה FLOPS לוואט.
  3. סקויה, מערכת של IBM BlueGene/Q המותקנות במעבדת לורנס ליברמור של מחלקת האנרגיה של ארה"ב. גם סקויה ירדה שלב אחד בדירוג למקום השלישי. סקויה הותקנה ב-2011 והשיגה ביצועים של 17.17 פיטה FLOPS במבחן לינפאק עם 1,572,864 ליבות. סקויה היא אחת המערכות החסכוניות ביותר באנרגיה ברשימה. היא צורכת 7.84 מגוואט בכדי לספק 2,176.6 MFLOPS לוואט.
  4. ה-K computer  של פוג'יטסו, המותקן במכון RIKEN למדעים חישוביים מתקדמים (AICS) בקובה, יפן, מדורג במקום הרביעי עם ביצועים של 10.51PFLOPS לשנייה במבחן לינפאק העושה שימוש ב-705,024 ליבות עיבוד SPARC64.
  5. מערכת שנייה של BlueGene/Q בשם מירה הותקנה במעבדה הלאומית ארגון ומדורגת במקום החמישי עם 8.59 פיטה FLOPS במבחן לינפאק עם שימוש ב-786,432 ליבות.

את עשרת המקומות הראשונים סוגרים מחשב Stampede משודרג המותקן במרכז למחשוב מתקדם בטקסס השייך לאוניברסיטת טקסס באוסטין; המחשב JUQUEEN ב- מרכז המחקר Juelich שבגרמניה (והחזק ביותר באירופה); מערכת IBM BlueGene/Q במעבדת לורנס ליברמור; SuperMUC – מערכת של IBM iDataplex המותקנת במרכז הנתונים לייבניץ בגרמניה ומערכת Tianhe-1A במרכז הלאומי למחשוב על בטיאנג'ין, סין.

*הודעה לעיתונות

-פרסומת-
מדור ההודעות לעיתונות של האתר נותן במה לחדשות ולהכרזות המתרחשות בשוק הישראלי. זהו שירות לציבור קוראי האתר והכתבות פורסמו כלשונן וככתבן. אין האתר אחראי על תוכן הכתבה והוא אינו קשור או מושפע מכך.