מדיה-טק (MediaTek), מתכננת השבבים הטייוואנית, הכריזה שהיא תציע בקרוב לשוק מה שהוא, לטענתה, מעבד השמונה ליבות האמיתי הראשון. במעבד זה, לפי החברה שעד עתה התמחתה דווקא במערכות על שבב לתחום הביניים, כל שמונה הליבות יוכלו לעבוד באופן סימולטני. בנוסף, מבחינת צריכת כוח, מעבד השמונה ליבות הזה אמור להיות יעיל כמו מעבדי ארבע הליבות הזמינים כיום בשוק, כך שבשורה התחתונה הוא אמור להציע הרבה יותר עוצמה, באותה מעטפת כוח. באופן טבעי, במדיה-טק מכוונים את המעבד החדש הזה לקצה העליון של השוק, ובעיקר לטאבלטים.

סמסונג (Samsung) אמנם כבר הכריזה בעבר על מעבד 8שמונה ליבות משל עצמה, ה-Exynos 5 Octa, אבל להבדיל מההצעה החדשה של מדיה-טק, מדובר למעשה במעבד 2×4, מעבד שמורכב משני אשכולות של ארבע ליבות שאינן פועלות בו זמנית, בשיטת ה-bit.LITTLE של ARM. לפי ההצעה של מדיה-טק, כאמור, כל שמונה הליבות יכולות לפעול בו זמנית.

לפי החברה למעבד, או המערכת על שבב, יש יכולת ייחודית להקצות תגיות נפרדות של הדפדפן לליבות המעבד, ולכן הוא יכול לספק חוויית גלישה יציבה ומהירה יותר. כמו כן, בזכות ריבוי הליבות שפועלות ניתן להציג תמונות ואפקטים תלת ממדיים באופן חלק ומהיר יותר, מה שכמובן יכול לבוא לידי ביטוי במיוחד במשחקים. לפי מדיה-טק, מעבד ה-Octa שלהם גם מסוגל להציג יותר מ-20% פריימים לשנייה.

למרות שבטק-מדיה מכנים את המעבד True Octa, בסופו של דבר גם מעבד זה משתמש בטכנולוגיית ה-big.LITTLE של ARM, אך במצב הפעולה ההטרוגני שלה. במצב פעולה זה ניתן לגשת לכל הליבות הקיימות במעבד בו זמנית. כך יוצא שבמקום להשתמש בכל פעם באשכול מסוים של מעבדים, ניתן להשתמש בשני האשכולות בו זמנית, או במקרה של ארבע ליבות באשכול, בכל השמונה בבת אחת. עם זאת, יש לציין שמדובר רק במקרי עבודה שדורשים את השימוש בשני האשכולות. בהחלט ייתכנו מצבי עבודה בהם רק ליבה אחת מהשמונה תהיה בעבודה, או, כמו במקרה של מעבד ה-Exynos 5, רק אשכול אחד.

מדיה-טק לא מסרה פרטים מעבר להצהרה הרשמית באתר שלה. שם המעבד עדיין לא ידוע, כמו גם הטכנולוגיה עליו הוא מבוסס בפועל: Cortex-A15 או אולי A7.

יש גם סרטון שמסביר, פחות או יותר:

עוד  הכריזה החברה גם על ה-MT8135, מערכת על שבב מרובעת ליבות שפועלת בשיטת 2×2 בטכנולוגיית ה-big.LITTLE הרגילה של ARM.

המעבד הראשי של ה-SoC מורכב כאמור משני אשכולות של מעבדי במיוצרים בטכנולוגיות של ARM: שתי ליבות Cortex-A15 עבור עבודה בביצועים גבוהים ולצד זה שתי ליבות Cortex-A7 לעבודה בצריכת כוח יעילה. מוכר? כמובן. בדיוק אותו מבנה של ה- Exynos 5 Octa של  סמסונג (Samsung), רק בחצי כמות ליבות.

עוד משהו שעובד לטובת ה-MT8135 הוא ליבת תצוגה גרפית מסדרה 6 של PowerVR שאמורה לתמוך באיכות גבוהה יותר של משחקי תלת-ממד וסרטים. כמו כן, יש לציין שהמערכת תומכת גם במצב עבודה הטרוגני, וזה אומר שבמקרה הצורך, למרות שמדובר בשתי אשכולות של ליבות עבודה המבוססות על מעבדים בעוצמות שונות, כל ארבע הליבות יעבדו ביחד.

בנוסף תומכת ה-SoC ב-WiFi עד n, בבלוטות' 4.0 וכן ב-GPS ו-FM.

פורסם לראשונה באתר THspot

שתף:
-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.
 • בוריס

  לא. נמאס לכם לכתוב שטויות? מה הקשר משחקים למחשב? בוא תשווה מיקרוגל למקרר.

  8 ליבות הוא השלב הבא של הפיתוח והוא שלב מבורך. כמו שמצאו דרך לתכנת ל2 ליבות בזמנו ימצאו דרך לפתח ל8. שחכתם שכל טלפון עולה מאות דולרים ומדובר במכשירים יקרים שיכולים לממן פיתוח יקר.
  הכל תלוי במערכת הפעלה וישנם דרכים לחלק ביצועים בין הליבות בצורה עיוורת.

  בנוגע לסוללה. כמו שמספר מעבדים לא מכפיל ביצועים ככה גם מספר ליבות לא בהכרח זולל סוללה.

 • זה רק נשמע טוב

  זה רק נשמע טוב. משחקים למחשב הביתי לא מסוגלים לנצל 8 ליבות. זוהי מטרה קשה מאוד למפתחים. לכן, אין שום צורך בכמות כזו של ליבות מכיוון שהן לעולם לא יעבדו כולן יחד.
  עדיף לכולנו שכל החברות יתמקדו בפיתוח מעבדי 4 ליבות חזקים יותר, במקום 8 ליבות, או 4×2 כמו שסאמסונג עשתה.

 • אביה

  לדעתי תהיה אותה בעיה שהייתה באנדרואיד 2.3. המערכת הפעלה לא תריץ את כל עוצמת המעבד. ובכלל, ביכולות של היום,מעבדי האקסוניוס 5 והארבע ליבות האחרים עושים את העבודה די בסדר, ועדיין,אם כ"כ ירצו, במקום לפתח מעבד 8 ליבות, שיפתחו מכשיר עם 4 ג'יגה ראם ורום נקי בלי טוויקים וקשקושים.

 • אביעד

  זה לא נשמע טוב, זה יגמור את הסוללה במהירות. סמסונג עשתה בשכל ועשתה 2×4 כי מעבד אחד עובד ומעבד אחד נח, ואז שהמעבד שנח צריך לפעול הוא לא עמוס ויפעל מהר, ההפך ממעבד 8 ליבות "אמיתי".

  • א.א.

   ומה מונע מליבות לנוח כשלא צריך אותן במעבד הזה?
   בכלל, אם הוא יהיה מבוסס A7 (כמו המעבד החלש בOCTA של סמסונג) הוא יהיה חסכוני יותר (כי הוא חלש יותר). מה שלא הבנתי הוא אילו תוכנות יפיקו רווח מכך? רוב האפ' לא מנצלות משאבי מע' כה רבים וגם אם כן, לא כתובות בצורה שתנצל כראוי עיבוד מקבילי. יחד עם זאת, כבסיס למעבדים עתידיים יש לו ערך, בתהליך בו ארכיטקטורת ARM תנסה לתת תחרות לX86. למשל, כפלטפורמה אפשרית למכשירים דוג' UBUNTU EDGE שינסו להפוך את הסמארטפון לתחנת עבודה ניידת עם double boot.

 • fwffew

  נשמע טוב:-)

 • עידן

  כמה ג׳יגה הרץ יש במעבד 8 הליבות, וכמה יש במעבד ה-2+2 ליבות?