מדיה-טק (MediaTek), מתכננת השבבים הטייוואנית, הכריזה שהיא תציע בקרוב לשוק מה שהוא, לטענתה, מעבד השמונה ליבות האמיתי הראשון. במעבד זה, לפי החברה שעד עתה התמחתה דווקא במערכות על שבב לתחום הביניים, כל שמונה הליבות יוכלו לעבוד באופן סימולטני. בנוסף, מבחינת צריכת כוח, מעבד השמונה ליבות הזה אמור להיות יעיל כמו מעבדי ארבע הליבות הזמינים כיום בשוק, כך שבשורה התחתונה הוא אמור להציע הרבה יותר עוצמה, באותה מעטפת כוח. באופן טבעי, במדיה-טק מכוונים את המעבד החדש הזה לקצה העליון של השוק, ובעיקר לטאבלטים.

סמסונג (Samsung) אמנם כבר הכריזה בעבר על מעבד 8שמונה ליבות משל עצמה, ה-Exynos 5 Octa, אבל להבדיל מההצעה החדשה של מדיה-טק, מדובר למעשה במעבד 2×4, מעבד שמורכב משני אשכולות של ארבע ליבות שאינן פועלות בו זמנית, בשיטת ה-bit.LITTLE של ARM. לפי ההצעה של מדיה-טק, כאמור, כל שמונה הליבות יכולות לפעול בו זמנית.

לפי החברה למעבד, או המערכת על שבב, יש יכולת ייחודית להקצות תגיות נפרדות של הדפדפן לליבות המעבד, ולכן הוא יכול לספק חוויית גלישה יציבה ומהירה יותר. כמו כן, בזכות ריבוי הליבות שפועלות ניתן להציג תמונות ואפקטים תלת ממדיים באופן חלק ומהיר יותר, מה שכמובן יכול לבוא לידי ביטוי במיוחד במשחקים. לפי מדיה-טק, מעבד ה-Octa שלהם גם מסוגל להציג יותר מ-20% פריימים לשנייה.

למרות שבטק-מדיה מכנים את המעבד True Octa, בסופו של דבר גם מעבד זה משתמש בטכנולוגיית ה-big.LITTLE של ARM, אך במצב הפעולה ההטרוגני שלה. במצב פעולה זה ניתן לגשת לכל הליבות הקיימות במעבד בו זמנית. כך יוצא שבמקום להשתמש בכל פעם באשכול מסוים של מעבדים, ניתן להשתמש בשני האשכולות בו זמנית, או במקרה של ארבע ליבות באשכול, בכל השמונה בבת אחת. עם זאת, יש לציין שמדובר רק במקרי עבודה שדורשים את השימוש בשני האשכולות. בהחלט ייתכנו מצבי עבודה בהם רק ליבה אחת מהשמונה תהיה בעבודה, או, כמו במקרה של מעבד ה-Exynos 5, רק אשכול אחד.

מדיה-טק לא מסרה פרטים מעבר להצהרה הרשמית באתר שלה. שם המעבד עדיין לא ידוע, כמו גם הטכנולוגיה עליו הוא מבוסס בפועל: Cortex-A15 או אולי A7.

יש גם סרטון שמסביר, פחות או יותר:

עוד  הכריזה החברה גם על ה-MT8135, מערכת על שבב מרובעת ליבות שפועלת בשיטת 2×2 בטכנולוגיית ה-big.LITTLE הרגילה של ARM.

המעבד הראשי של ה-SoC מורכב כאמור משני אשכולות של מעבדי במיוצרים בטכנולוגיות של ARM: שתי ליבות Cortex-A15 עבור עבודה בביצועים גבוהים ולצד זה שתי ליבות Cortex-A7 לעבודה בצריכת כוח יעילה. מוכר? כמובן. בדיוק אותו מבנה של ה- Exynos 5 Octa של  סמסונג (Samsung), רק בחצי כמות ליבות.

עוד משהו שעובד לטובת ה-MT8135 הוא ליבת תצוגה גרפית מסדרה 6 של PowerVR שאמורה לתמוך באיכות גבוהה יותר של משחקי תלת-ממד וסרטים. כמו כן, יש לציין שהמערכת תומכת גם במצב עבודה הטרוגני, וזה אומר שבמקרה הצורך, למרות שמדובר בשתי אשכולות של ליבות עבודה המבוססות על מעבדים בעוצמות שונות, כל ארבע הליבות יעבדו ביחד.

בנוסף תומכת ה-SoC ב-WiFi עד n, בבלוטות' 4.0 וכן ב-GPS ו-FM.

פורסם לראשונה באתר THspot

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.