מתקפת מניעת שירות מבוזרת (DDoS) הצליחה לשתק כחצי מהגולשים בארה"ב. לפי הדיווחים שרותי רשת ואתרים פופולריים רבים היו זמינים לסירוגין ובניהם אמזון, טוויטר, ספוטיפיי, נטפליקס, Airbnb ואתרי חדשות.

המתקפה, שהחלה בשעה 11 בבוקר לפי שעון מזרח ארה"ב, פגעה בעיקר בחופה המזרחי אולם היא התפשטה לחלק מהגולשים בחלקה המערבי של המדינה. על פי אתר האינטרנט downdetector, המתקפה הצליחה לפגוע גם בגולשים ברחבי אירופה ובמזרח אסיה, אם כי במספרים קטנים יותר.

לא ברור לפי שעה מי הם המעורבים באחת מהתקפות הסייבר העוצמתיות ביותר שידעה המדינה, אך הבית הלבן אישר כי המשרד לביטחון פנים והרשות הפדרלית FBI כבר פתחה בחקירה ובודקת את כל הכיוונים האפשריים.

אחת ההערכות למתקפה היא כי מדובר בסוג חדש של מתקפת סייבר שמקורה במכשירים המחוברים ל"אינטרנט של הדברים" (IoT) וכוונה לעבר חברת התשתיות האמריקאית שמספקת שרותי שרותי DNS ברחבי המדינה, זאת לאחר שאלו נפגעו מתוכנה זדונית שהשתלטה עליהם.

כשעתיים לאחר תחילת המתקפה, הצליחה חברת התשתיות האמריקאיות Dyn להדוף חלק מההתקפות ומספר אתרי אינטרנט חזרו לפעילות. אולם, זמן קצר לאחר מכן שרתי החברה נפלו בשנית כתוצאה מתקיפה חוזרת. נכון לשעה זו, רוב אתרי החדשות הפופולריים ביניהם The Verge, CNN, HBO עדייו אינם פעילים, כמו גם שרותים אחרים כדוגמת PayPal, ורשת PlayStation Network.

לפי שעה נראה כי גם בארץ משתמשים רבים מדווחים על תקלות בשרותי הרשת למיניהם, ביניהם שרות הרשת של WhatsApp לדפדפן שאינו מצליח להיטען, כמו גם הרשת החברתית טוויטר בה המשתמשים מדווחים כי הפיד אינו נטען בצורה תקינה. בנוסף מספר משתמשים מדווחים כי שרותי נטפליקס בארץ פועלים באופן חלקי לצד אתרי חדשות שמקורם בארה"ב.

נכון לעת כתיבת שורות אלו מרבית האתרים והשרותים בארה"ב עדיין אינם פעילים ונראה כי החל גל שלישי למתקפה. גורמים בארה"ב מדווחים כי לא ברור מתי היא תסתיים ובחברת Dyn מסרו לרשת CNBC כי כפי הנראה המתקפה תוכננה היטב וזוהו כמה מיליונים של כתובת IP המבצעות את המתקפה מאותו זמן ומקום.

מתקפת מניעת שירות מבוזרת (DDoS) היא אחת מתקיפות הסייבר הנפוצות ביותר. במתקפה מדמים מספר עצום של פניות לעבר השרת המארח עד שגורמים לקריסתו. כמו כן, מתקפה כזו יכולה למנוע מקבוצת משתמשים גישה למשאב מחשוב מסוים על ידי העמסת אותו המשאב כך שלמשתמשים הלגיטימיים לא יישארו משאבים. לרוב מתקפות כאלה נעשות באמצעות בוטים – תוכנות מחשב המריצות ברשת פקודות פשוטות יחסית באופן אוטומטי.

התמונה באדיבות Shutterstock