ספרו לנו עוד על דור 4.5. צילום מסך מאתר סלקום.

אישור משרד התקשרות בחודש שעבר להפעלת רשת הדור הרביעי בישראל באופן לא מלא, עד אשר יסתיים מכרז התדרים, היווה את יריית הפתיחה עבור מפעילות הסלולר הגדולות – סלקום פלאפון ופרטנר – לפתוח בתחרות על הצרכן ולהראות “למי יש יותר גדול”.

פרטנר הייתה הראשונה להכריז על מוכנותה לספק שירותי דור רביעי. למעשה, היא דאגה כבר זמן מה לפני נתינת האישור לפמפם לנו בפרסומות כי יש לה יכולת דור רביעי, ורק משרד התקשורת מעכב אותה. גם סלקום תמיד אמרה כי יש לה יכולת דומה ורק מפלאפון היה קשה לשמוע הצהרות כלשהן, אם כי כל השלושה עבדו רבות כדי לפרוס תשתית של אנטנות ברחבי המדינה.

השמחה הייתה מוקדמת
ישראל הצטרפה סוף סוף בגאווה לרשימת המדינות שבהן יש שירותי דור רביעי LTE. רשת זו צפויה לספק מהירות הורדה גבוהה במיוחד של 72, 150 מגה-ביט/לשנייה ואף עד 300 מגה-ביט/לשנייה ברשת הדור הבא LTE-A, זאת בהשוואה לטכנולוגיית הדור השלישי +HSPA שמגיע למהירות מרבית של 21.6 מגה-ביט/לשנייה.

אם כן, כל אזרח בישראל בעל מכשיר תומך יוכל לגלוש כעת במהירות כזו גבוהה? לא בדיוק. משרד התקשורת כידוע, הקצה לכל אחת מהמפעילות רוחב פס של 5 מגה-הרץ בלבד, בעוד שלתפעול תקין של הרשת נדרש מינימום של 15-20 מגה-הרץ. למעשה, לרשת פלאפון לא היה אפילו רישיון להפעלת התדר 1,800 מגה-הרץ, והיא נדרשה לקבל השאלה זמנית ממשרד התקשורת.

מהירות של דור 3
התוצאה של כל מגבלות אלה היא למעשה שאף אחד כמעט לא ייהנה מיכולות דור רביעי, ורבים הסיכויים כי רוב המשתמשים בכלל לא יצליחו לעבור את הרף הנמוך של רשת הדור השלישי – כ-10 עד 15 מגה-ביט/לשנייה, אבל בערים מסוימות בארץ באזור המרכז ניתן באופן זמני לקבל מהירות של 30 מגה-ביט/לשנייה.

אבל כל זה לא ממש עוצר את מפעילות הסלולר בלהדגיש כי להן יש רשת דור רביעי והן מסוגלות לספק זאת בחינם לכל דורש. כן, חינם כי משרד התקשורת התנה את הפעלת הדור הרביעי במתן השירות ללא תשלום נוסף עד סיום מכרז התדרים. למעשה, בקמפיינים שעלו לרשת ולטלוויזיה מתהדרות המפעילות בטכנולוגיה החדש. סלקום, פלאפון ופרטנר לא פספסו את ההזדמנות לטפוח לעצמן על השכם ולהציע שירות שלא ממש מספק את הסחורה. סלקום הגדילה והצהירה בפרסומות ברשת ובאתר האינטרנט שלה כי היא מספקת דור 4.5, LTE Advanced, טכנולוגיה שלא קיימת בישראל ובטח אין מכשירים תומכים. באותיות קטנות, ממש קטנות ולא בכל מקום היא מציינת כי זה כפוף לאישור משרד התקשורת. ספין כבר אמרנו?

ספרו לנו עוד על דור 4.5. צילום מסך מאתר סלקום.
ספרו לנו עוד על דור 4.5. צילום מסך מאתר סלקום.

אז בסופו של דבר הצרכן נפגע ולא מקבל את השירות שלו קיבל הבטחה מהמפעילות, ספק שיפור במהירות, ספק כיסוי מספק בקליטת דור רביעי בישראל. מי שמצפה למשהו אמיתי, יאלץ להמתין עוד זמן רב. העיקר שלוגו ה-4G מתנוסס לו בקצה המסך.

שתף:
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.
 • Dodge

  דווקא אצלי המהירות השתפרה יחסית. קודם, בדור השלישי המהירות הייתה בדרך כלל 2 מגה בייט, ואולי 4 במקרה הכי טוב, עכשיו כשאני עם דור 4 המהירות היא 10 מגה! אבל אני מניח שהשיפור הוא לא כי הרשת הזאת בארץ מהירה, אלא כי קודם המהירות אצלי הייתה איטית לאללה!!

 • רוני

  לי אפילו לא רשום 4g אני בפלאפון והצטרפתי ל "high speed 4G" ורשום לי עדיין 3G ואני באזור המגורים שנתמך ב 4G אצלהם!!! רמאים וגנבים

 • mr T

  שיהיה גם דור 10G, כבל ת… סתאם.
  קודם שיבטלו את החסימות של ה-tethering עובד כמו מהירות WAP בחודשים האחרונים.
  עבד יפה בשנה הראשונה שמאז שהתחילו חבילות של 1G ולאחר מכן למדו והגבילו את ה-tethering למהירויות של מודם.
  בלי ה-tethering אין הבדל כ"כ בין 3G ל-4G. יש גם לעבור לחבילות של 10G-50G. הבעיה שזה פוגע בחברות הבת…כל ספקי האינטרנט..לא מעט יסתפקו רק בנפח הגלישה הסלולארי ולא יקחו אינטרנט קוי.

 • אור

  הlte של סלקום מזייף בימים האחרונים אני משתמש בו באזור המרכז והוא עובד רק מתי שהוא מחליט והמהירות לא בשמים

 • אור

  עובדים על הלקחות שהיו אצלהם נו באמת כמה אפשר לשחק אותה ראש קטן וואלה הייתי תובע אותם על עוגמת נפש

 • שקרנים ללא ספק הכי מעצבים אותי סלקום עלק דור 4.5

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  כתבה על הכיפק 🙂 סוף סוף אומרים את האמת.

 • T.Y

  כתבה מצוינת.. היה לי קשה להאמין לכל הפרסומות אני מבין שההנחה שלי שהכל חרטא הייתה נכונה.. תודה על הארת העיניים!

  • אנונימי

   בתחילת השנה הבאה זה כבר לא יהיה ״חרטא״

 • יוני

  סלכלום! זה פשוט שיא החוצפה שלהם

 • אנונימי

  נקווה שפריסה גדולה וטובה יותר ופעולה מלאה של התכונות של הדור הרביעי יגיעו כמה שיותר מהר.
  בגדול זו אשמת הממשלה שלנו – משרד התקשורת. שאם לא כל ההגבלות והאיטיות שלו אז היינו נהנים מהדור החדש הרבה יותר מהר.

 • שלומי

  צודק בכל מילה!! גם כל הלקוחות של המפעילות הזולות אפילו לא יכולים להתחבר!

 • אריק שיינר

  ושלא נדבר על כך גם שהרשת תומכת במספר ערים מאוד מצומצם בארץ

 • מישהו

  שלא נדבר על זה בכלל שLTE זה בכלל לא דור רביעי.

  • אנונימי

   אממ.. זה כן.