ספרו לנו עוד על דור 4.5. צילום מסך מאתר סלקום.

אישור משרד התקשרות בחודש שעבר להפעלת רשת הדור הרביעי בישראל באופן לא מלא, עד אשר יסתיים מכרז התדרים, היווה את יריית הפתיחה עבור מפעילות הסלולר הגדולות – סלקום פלאפון ופרטנר – לפתוח בתחרות על הצרכן ולהראות “למי יש יותר גדול”.

פרטנר הייתה הראשונה להכריז על מוכנותה לספק שירותי דור רביעי. למעשה, היא דאגה כבר זמן מה לפני נתינת האישור לפמפם לנו בפרסומות כי יש לה יכולת דור רביעי, ורק משרד התקשורת מעכב אותה. גם סלקום תמיד אמרה כי יש לה יכולת דומה ורק מפלאפון היה קשה לשמוע הצהרות כלשהן, אם כי כל השלושה עבדו רבות כדי לפרוס תשתית של אנטנות ברחבי המדינה.

השמחה הייתה מוקדמת
ישראל הצטרפה סוף סוף בגאווה לרשימת המדינות שבהן יש שירותי דור רביעי LTE. רשת זו צפויה לספק מהירות הורדה גבוהה במיוחד של 72, 150 מגה-ביט/לשנייה ואף עד 300 מגה-ביט/לשנייה ברשת הדור הבא LTE-A, זאת בהשוואה לטכנולוגיית הדור השלישי +HSPA שמגיע למהירות מרבית של 21.6 מגה-ביט/לשנייה.

אם כן, כל אזרח בישראל בעל מכשיר תומך יוכל לגלוש כעת במהירות כזו גבוהה? לא בדיוק. משרד התקשורת כידוע, הקצה לכל אחת מהמפעילות רוחב פס של 5 מגה-הרץ בלבד, בעוד שלתפעול תקין של הרשת נדרש מינימום של 15-20 מגה-הרץ. למעשה, לרשת פלאפון לא היה אפילו רישיון להפעלת התדר 1,800 מגה-הרץ, והיא נדרשה לקבל השאלה זמנית ממשרד התקשורת.

מהירות של דור 3
התוצאה של כל מגבלות אלה היא למעשה שאף אחד כמעט לא ייהנה מיכולות דור רביעי, ורבים הסיכויים כי רוב המשתמשים בכלל לא יצליחו לעבור את הרף הנמוך של רשת הדור השלישי – כ-10 עד 15 מגה-ביט/לשנייה, אבל בערים מסוימות בארץ באזור המרכז ניתן באופן זמני לקבל מהירות של 30 מגה-ביט/לשנייה.

אבל כל זה לא ממש עוצר את מפעילות הסלולר בלהדגיש כי להן יש רשת דור רביעי והן מסוגלות לספק זאת בחינם לכל דורש. כן, חינם כי משרד התקשורת התנה את הפעלת הדור הרביעי במתן השירות ללא תשלום נוסף עד סיום מכרז התדרים. למעשה, בקמפיינים שעלו לרשת ולטלוויזיה מתהדרות המפעילות בטכנולוגיה החדש. סלקום, פלאפון ופרטנר לא פספסו את ההזדמנות לטפוח לעצמן על השכם ולהציע שירות שלא ממש מספק את הסחורה. סלקום הגדילה והצהירה בפרסומות ברשת ובאתר האינטרנט שלה כי היא מספקת דור 4.5, LTE Advanced, טכנולוגיה שלא קיימת בישראל ובטח אין מכשירים תומכים. באותיות קטנות, ממש קטנות ולא בכל מקום היא מציינת כי זה כפוף לאישור משרד התקשורת. ספין כבר אמרנו?

ספרו לנו עוד על דור 4.5. צילום מסך מאתר סלקום.
ספרו לנו עוד על דור 4.5. צילום מסך מאתר סלקום.

אז בסופו של דבר הצרכן נפגע ולא מקבל את השירות שלו קיבל הבטחה מהמפעילות, ספק שיפור במהירות, ספק כיסוי מספק בקליטת דור רביעי בישראל. מי שמצפה למשהו אמיתי, יאלץ להמתין עוד זמן רב. העיקר שלוגו ה-4G מתנוסס לו בקצה המסך.