גם אם אתם לא מחובבי צמידי הספורט או הניטור, אנחנו כמעט בטוחים שאתם לפחות מדי פעם רוצים לדעת מהו המשקל המעודכן שלכם – הרי כל רופא משפחה מתחיל יספר לכם שחשוב לעקוב אחר שינויים במשקל הגוף, כי יש לכך השפעות רבות על המצב הבריאותי שלנו. קוגיק (Koogeek), יצרנית אביזרי מדידה חכמים מבית TomTop השיקה ליין שלם של מוצרים שאחד מהם לקחנו לבדיקה, והוא המשקל הדיגיטלי KS1.

למראית עין, מדובר במשקל רגיל לכל דבר: הוא יחסית גדול מימדים ומצויד בזכוכית לבנה שמספקת חיפוי לחלק העליון שעטופה במסגרת מהודרת דמוית מתכת. הכנסנו למקום את ארבעת הסוללות הכלולות באריזה, הנחנו אותו על הרצפה ונעמדנו עליו. הצג, שמראה את הספרות בצבע כחול, התחיל להראות סימני חיים באופן אוטומטי ותוך כשתיים עד שלוש שניות הוא התייצב על משקלנו הסופי.

כשמוצר פשוט הופך לחכם

כששאלו אותנו האם אנו מעוניינים לסקור משקל אדם, הדבר הראשון שעלה במחשבתנו היה מה יש כבר לסקור במשקל. מצד שני, הבנו די מהר שיש לנו אפשרות להבין כיצד מוצר שאנחנו מכירים מחיי היום יום הרגילים שלנו מקבל משמעותיות חדשות כשהוא הופך לחכם ושיש לנו גם הזדמנות להציץ ליישום אינטרנט של הדברים (IoT) אמיתי. טוב, האמת שדי הסתקרנו לנסות להבין מה חכם בזה.

עם זאת, לא הופתענו לגלות כי כל היכולות השונות שהמשקל מציע באות לידי ביטוי מלא רק על ידי שימוש באפליקציה, לכן הורדנו את האפליקציה הרשמית מחנות האנדרואיד (יש גם ל-iOS) והתחלנו לעבוד. כלומר, להישקל.

koogeek-smart-health-scale2

בהפעלה הראשונה של האפליקציה נדרשנו ליצור חשבון חדש, להגדיר את המאפיינים שלנו  – מין, תאריך לידה וגובה – וליצור שם משתמש וסיסמה להתחברות עתידית. לאחר מכן הוספנו את ההתקן איתו אנו מעוניינים לעבוד: לקוגיק יש מגוון מוצרי ניטור חכמים כמו מד דופק, לחץ דם, מד טמפרטורה ולחות ועוד, כאשר ההוספה התבצעה באופן פשוט יחסית על ידי לחיצה על כפתור הפלוס בפינה הימנית העליונה. לאחר מכן קיבלנו את ההוראות כיצד לבצע את התהליך – לחיצה על כפתור בתחתית המשקל שמוחבא בתוך תא הסוללה, שלאחר הלחיצה מתבצע הצימוד בין המכשירים. הקישוריות מופעלת באמצעות בלוטות' או WiFi, ולמשתמש אין למעשה אפשרות בחירה. לא ממש התעכבנו על הנקודה הזו במהלך הבדיקה, כי הפעולה עברה באופן חלק.

בכל שקילה מפעילים את האפליקציה והמשקל העדכני מוצג בזמן אמת, וכך נאספים הנתונים לגרף אחד גדול שמציג בבירור את המשקל לאורך ציר הזמן וכן את המדידה האחרונה. בהתאם לנתונים הנאספים, האפליקציה מסוגלת להציג מדד BMI, מסת שריר, אחוזי שומן ו-MBR, ואת המצב היחסי בהשוואה למדד תקין – אם כי יש לציין שחלק מהנתונים מבוססים על הערכות.

האפליקציה מסוגלת לנהל מספר משתמשים כך שניתן להוסיף את כל בני הבית, כולל שקילה של תינוקות על ידי כפתור מיוחד שהורה לנו לעמוד על המשקל עם הילד. למעשה עד 16 משתמשים יכולים להישקל דרך האפליקציה. החסרון הוא שחייבים לעבוד עם טלפון בודד. כלומר, לא ניתן להתקין את האפליקציה על מספר מכשירים כך שכל משתמש יוכל לבצע את השקילות שלו בנפרד. עוד חסרון שמצאנו הוא שהמשקל לא יכול לפעול עם אפליקציות אחרות, כמו Fitbits או S Health של סמסונג (Samsung): חייבים להשתמש באפליקציה המקורית שלו וזה אולי אחד החסרונות המשמעותיים.

koogeek-smart-health-scale app

בחברה מבטיחים כי כל המידע נשמר בשרתי החברה באופן חסוי, ושהוא זמין למשתמש בלבד. עם זאת, ניתן לגשת למידע הזה דרך האפליקציה מכל מקום ובכל זמן וזה כשלעצמו שירות חביב ונוח. כך ברגע שנפתח את האפליקציה, כל המידע מוצג לפנינו כמובן בלי צורך בשימוש במשקל – לדוגמה, ביקור אצל הרופא הזה שבכלל גרם לנו להישקל.

השורה התחתונה

המשקל הוא עוד מוצר מיני רבים שהפך לחכם ויעיל יותר. רובנו לא תמיד יודעים מה המשקל הנוכחי שלנו, ואפילו מתעלמים מכך בפועל, אבל המשקל החכם של קוגיק דווקא מעודד אותנו להישקל ולהיות מודעים יותר לעצמנו. היינו מרוצים יותר אם ניתן היה לצמד את המשקל לכמה טלפונים ולא רק לאחד יחיד בלב, ועוד יותר אם ניתן היה לעבוד עם אפליקציות צד שלישי, אבל צריך גם לזכור כי מחירו זול משמעותית מהמתחרים ובתמורה הוא מספק את כל מה שציפינו. ה-KS1 תומך במשקלים של 5-150 ק"געם סטיית תקן, לטענת היצרן, של 0.2-0.3 ק"ג.

Koogeek KS1 נמכר בחנות TomTop במחיר של 69 דולר (280 שקל) ובהנחה של 10 דולר למזינים את הקוד TTKS1-10.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.