פייסבוק (Facebook) סגרה במהלך הימים האחרונים מספר קבוצות פופולריות שעוסקות בקודי (Kodi), התוכנה לניהול תכני מדיה שדרכה ניתן לצרוך תכנים לא חוקיים באמצעות תוספים וחבילות. הסיבה: תלונות שהוגשו על ידי עורכי הדין של זיר”ה (זכויות יוצרים ברשת האינטרנט) המבצעת אכיפה כנגד הורדות פיראטיות והפצת תכנים בעלי זכויות יוצרים באינטרנט.

בין הקבוצות שנסגרו הן Netflix Israel והדף Kodi Israel שמנה 6,000 חברים (לא הקבוצה) ומלבד זאת ישנן עוד קבוצות פעילות שבינתיים לא נסגרו וקבוצות שעברו למצב מוסתר כדי לנסות ולהיעלם מהשטח. לאחרת הקבוצות ישנם 43 אלף חברים, אולם במידה וגם הן עוברים על תנאי השימוש של פייסבוק, ישנו סיכוי רק כי אלו יצטרפו לאחרות ויאלצו להפסיק את פעילותן. יש לציין כי בקבוצות אלה לא שותפו תכנים לא חוקיים באופן ישיר, שכן לרוב אלו סיפקו תמיכה וסיוע למשתמשים לגבי התקנה והפעלת תוספים שונים שהם אלו האחראים לתכנים השונים, לכן הצעד כעונש קולקטיב לסגירת הקבוצה נשמע לנו תמוה.

קודי נחשבת לתוכנה פופולרית במיוחד בשנים האחרונות, ומסוגלת לפעול על מספר פלטפורמות כמו חלונות, אנדרואיד ולינוקס. בעוד התוכנה כשלעצמה היא לגיטימית וחוקית, היא מהווה קרקע פוריה למאות תוספים המציגים תוכן שאינו חוקי כמו סרטים וסדרות המסודר ומקוטלג באופן קל וידידותית למשתמש. הפופולריות ההולכת וגדלה של קודי בארץ מביאה ללא ספק את תשומת הלב של רשויות האכיפה השונות, שוודאי יתחילו לשים יותר דגש לאחר שכבר פגעו בעבר בעשרות אתרי הורדות ישראליים.