מאז שיצרניות הסמארטפון החלו להציג מכשירי סמארטפון עם עמידות למים, כשבראשן ניתן למצוא את סוני עם ליין מכשירי ה- Xperia שלה ואת סמסונג עם מכשיר ה-Galaxy S5 ועם דגמי ה-Active, משתמשים רבים התעניינו לדעת מדוע מכשירי האייפון לא מגיעים עם יכולות דומות, למרות תג מחיר גבוה למדי ובשונה מנזקים פיזיים למכשיר ובראשם אפילו שבירת המסך, נזקי מים יוצרים בעיות בלתי הפיכות. כעת בימים אחרי השקת מכשירי ה-iPhone 6s החדשים רבים הופתעו לגלות כי נראה שלמרות שאפל לא התייחסה לנושא באופן רשמי, מכשירי האייפון מציגים עמידות גבוהה יותר לנזקי מים מאשר מכשירי אייפון קודמים.

ההשוואה המיידית היא בין מכשירי האייפון 6s לבין מכשירי האייפון 6 שהושקו בשנה שעברה, כאשר סרטונים שפורסמו ברשת מגלים שמכשירי האייפון 6 שובקים חיים אחרי קצת פחות מדקה של שהיה במים בעומק של קערת מטבח מצויה. בהשוואה לכך נראה כי לפי סרטונים של מבחני עמידות שנעשו על מכשירי אייפון 6s, מכשירי האייפון החדשים מסוגלים לשהות תחת מים בעומק של קערת מטבח מצויה בין חצי שעה לשעה – אם כי יש לציין באופן ברור שהפער הגדול למדי תלוי האם מופעל לחץ על המכשירים. כפי שניתן לראות בסרטון הראשון שפורסם ברשת, מכשירי האייפון החדשים פשוט הונחו תחת המים ולפני כל שימוש בהם הם הוצאו מהמים ונוגבו. בהתאם לכך המכשירים שרדו ולא הציגו נזק גם אחרי שהיה של כשעה שלמה מתחת למים.

 

בסרטון השני שהוצג מכשירי האייפון הונחו במים, אולם בניגוד לסרטון הראשון – בו לפני כל שימוש המכשירים הוצאו מהמים ונוגבו – הבוחן ניסה לבדוק את התגובה של המכשירים בעת שהם שוהים מתחת למים. לחיצות אלו על גוף המכשיר הביאו למצב בו המים נכנסו לתוך שילדת המכשיר, דבר שניתן לראות בברור על ידי בועות האוויר שיוצאות מהמכשיר, בעוד בסרטון הראשון לא נראים בועות אוויר, מה שמרמז על כך כי חומרת המכשיר מבודדת בצורה כזו או אחרת. כדי לענות על שאלת עמידות האייפון 6s למים אחת ולתמיד, האתר iFixit החליט לבדוק את הנושא ולבחון את מכשירי האייפון החדשים.

 

תוצאות המבדק של iFixit מגלים שמכשירי האייפון החדשים מגיעים עם פס דבק ייחודי מסביב למסך, דבר שלא קיים במכשירי האייפון הקודמים ולאור העובדה שמכלול המסך מחובר למכשיר עם 2 ברגים, שהרי ברור שאין צורך בדבק כדי לשמור את מכלול המסך מחובר לשילדת המכשיר. לפי הסברה,  המטרה של פס הדבק הוא להיות שכבת ההגנה הראשונה של האייפון 6s מפני מים, אולם זה לא מסתיים בכך. שכבת ההגנה השניה מגיעה בדמות אטם דקיק הסובב את המעטפת של המכשיר. על פי הנראה עובי האטם הוא כשליש מילימטר אולם גם עם עובי דקיק זה הדבר מספיק כדי להיות שכבת ההגנה השניה מפני אבק ו/או נוזלים.

יש לציין כי מכשירי האייפון 6s מגיעים עם הבדל מזערי בעובי, ברוחב ובגובה של המכשירים כשלפי המידע שהחברה מציינת על המכשירים באתר הבית שלה, מגלה כי מבחינת הגובה האייפון 6s גבוה יותר בכ- 0.2 מילימטר מהגובה של האייפון 6 ושהאייפון 6s פלוס גבוה יותר ב- 0.1 מילימטר מהאייפון 6 פלוס. במקביל קיים גם הבדל של 0.1 מילימטר ברוחב של המכשירים והבדל של 0.2 מילימטר בעובי שלהם, הן במכשירי האייפון הרגילים והן במכשירי האייפון פלוס הגדולים יותר. הבדלים אלו מתאימים מאוד לעובי של האטם שהתגלה מסביב למעטפת המכשיר.

שכבת ההגנה השלישית של המכשיר נמצאת על ה-Logic Board. כשנראה כי כל מחבר על השבב מגיע עם אטם סיליקון קטן סביבו, דבר שאפל רשמה עליו פטנט בחודש מרץ האחרון ונראה שהם כבר החלו להשתמש בו. באופן מעניין החלק השני של הפטנט כולל שימוש בחומר הידרופובי על הרכיבים הפנימיים של המכשיר, דבר שמונע את הצורך בשימוש באטמים חיצוניים על החומרה, לאטימת המחברים השונים. iFixit מציינים שנכון לעכשיו הם לא הצליחו לאמת את השימוש בשכבה של חומר הידרופובי שכזה, אולם הם יבדקו את הנושא לעומק ויעדכנו בהמשך. מעבר לכך לא נמצאו שום שיפורים ו/או שינויים נוספים בחומרה של המכשירים שיגלו על התאמת המכשירים לעמידות בפני מים, כאשר נראה שהלחצנים של המכשיר לא עברו התאמה, וכך גם חריר הרמקול.

 

כל העדויות הללו מגלות כי למרות שאפל החליטה שלא להציג עמידות מלאה נגד נזקי מים וסביבה (כמו אבק למשל) בדגמי האייפון החדשים, דבר שגם לא מוזכר בשום צורה במפרט הטכני של המכשירים, החברה בהחלט מתנסה עם נושא העמידות למים ובקנה מידה גדול, כשנראה כי העמידות של המכשירים תופסת מקום גבוה יותר בסולם החשיבות מבחינתה של החברה.

כתב: נתי שוחט ופורסם לראשונה באתר iPhones

 

 • Meir Cohen

  אייפון עמיד במים אבל שובק חיים כשמשתינים עליו.

 • RuR‎

  ברור שהם לא דיברו על זה – לטווח הארוך תתפתח קורוזיה והמכשירים יהרסו. אז אולי יש סיכוי יותר גבוה לעומת האייפונים הקודמים שהמכשיר ישרוד במים, אבל מי שיקרב אותו למים, ואפילו לנתזים קלים, זורק את הכסף שלו לפח.

  • iphonel

   לא ממש נכון האייפון 6s בהחלט עמיד למים ואבק אך לא לפי התקן הגבוה ביותר ועם יגעו בו רק טיפות לא ייקרה לאייפון כלום

   • RuR‎

    אחרת אפל היתה מזכירה את זה.

    • iphonel

     היא לא ממש תרצה להגיד שהאייפון חסין רק לטיפות ומעט אבק אתה לא חושב ככה?

     • iphonel

      היא גם בטח לא תרצה לקחת אחריות עד שהיא תהיה בטוחה בעצמה שהאייפון יהיה 100 אחוז חסין למים כנראה באייפון 7

    • Camilla

     זה דווקא חכם ממנה לא להזכיר את זה.
     עדיף לייצר מכשיר חסין למים ולא לספר ולשווק אותו ככזה מאשר לשווק מכשיר כחסין למים כמו סוני ואז לברוח מאחריות.

     • ‫אביה ימיני‬‎

      בדיוק מה שרציתי לומר

     • רון ויצמן

      אייפון 6s לא חסין למים. הוא אותו דבר כמו מכשיר הגלקסי s6, מחזיק מעמד יותר זמן במים לפני שהוא נהרס. מה שמאפשר לבצע תיקון ולמנוע התפתחות של קורוזיה.. מכבים את המכשיר, מנגבים טוב טוב, שואבים אותו בשואב אבק, מכניסים לקערה אטומה עם אורז שיספוג את הלחות לפחות יום שלם.

      • Camilla/קמילה

       האייפון החדש יש לו עמידות מסויימת למים אם לא קראת את הכתבה,ומה הקטע הזה של האנשים לדחוף את סמסונג לכל חור? מה הגלקסי קשור לפה עכשיו?

       • רון ויצמן

        קודם כל תרגיעי עם הדיבור. שנית אין דבר כזה עמיד במידה מסויימת. הוא עמיד או שלא. לפי GSMARENA אין לא חסינות למים. אנשים משווים את סמסונג וגלקסי לכל מכשיר במיוחד לאייפון כיוון שסמסונג היא החברה ששולטת בשוק הטלפונים ובמקום השני אפל.

 • Now

  הסמארטפון הבא שלי

  • Tron

   תתחדש כפרע