לא אין כאן כל טעות, אלא מהלך מפתיע.

בעיניי רבים סימל ה-iPhone 4 סמל סטטוס מובהק, אולי יותר מכל הדורות של הטלפונים מבית אפל (Apple). אולם, בהתאם לגורלו של כל מכשיר טכנולוגי, ייצורו הופסק מיד עם שחרורם של מכשירי ה-5c וה-5s. כעת, באופן מפתיע מאוד, מסתמן כי באפל שוקלים לחדש את ייצורו של המכשיר המיתולוגי, אם כי לטובת שלוש מדינות בלבד.

על פי הדיווחים מתכוונת אפל למכור את מכשיר הישן בברזיל, הודו ואינדונזיה, משלוש המדינות הגדולות בעולם, אבל גם כאלה שסובלות מיוקר מחיה גבוה מן הרגיל. המטרה של אפל, באמצעות מכירות מחודשות של ה-iPhone 4 שייצורו הופסק בחודש ספטמבר אשתקד, היא לשפר את נתוני מכירותיה במדינות אלו, עקב מחירו הגבוה של מכשיר של ה-iPhone 5s וחוסר ההצלחה של מכירות ה-iPhone 5c. אמנם הביקוש לטלפונים חכמים במדינות אלו נמצא בסימן עלייה חדה, אבל לא בקנה המידה של המחירים שאפל מבקשת עבור מוצריה המעודכנים.

כך לדוגמה, בהודו, בה ה-5s נמכר בסכום של 53,500 רופי (כ-870 דולר), יש ביקוש רב למכשירים חכמים שנמכרים במחיר שאינו עולה על 30,000 רופי (כ-480 דולר). ה-5c מוצע בסכום התחלתי של 37,000 רופי (כ-593 דולר), כך גם הוא יקר מאוד עבור הרוכשים הפוטנציאליים במדינה זו. לפי הדיווח, אפל תכננה כבר בחודש שעבר לחדש את מכירותיו של מכשיר ה-iPhone 4, במהדורת ה-8 ג'יגה-בייט נפח אחסון, במחיר שנמוך באופן משמעותי מהמחיר בו הוא הושק לראשונה: כ-15,000 רופי לעומת 26,500 רופי.

כשבודקים את המכירות בשוק ההודי, ברור למה אפל מתכוונת לממש את הצעד הזה: מחקרי שוק הראו שסמסונג (Samsung) שולטת בהודו עם כ-33% מהשוק של הטלפונים החכמים, מבחינת מספר יחידות נמכרות, בעוד שנתח השוק של אפל עומד על כ-5% בלבד, והיא אפילו לא נמצאת ברשימת חמש החברות המובילות במכירות בשוק הזה. אפל מחפשת דרך מהירה לחזק את מעמדה, וזו הדרך הטובה ביותר מבחינתה.