אפל (Apple) שחררה הלילה (ה’) עדכון למערכת ההפעלה iOS 9.2.1 עבור מכשירי האייפון, זאת לאחר שבחודש שעבר הציגה את iOS 9.2 שהוסיף תמיכה בעברית לשעון Apple Watch. לכאורה, מדובר בעניין שבשגרה אצל אפל הנוהגת להוציא תתי גרסאות לתיקוני באגים, אולם הפעם מדובר במשהו אחר.

בעוד שרבים קיוו כי מדובר בתיקון של באג הסוללה שדווח השבוע, לפיו מוצג חיווי שגוי של אחוזי הסוללה הנותרים, בפועל מדובר בעדכון המגיע לתקן באג אבטחה חמור. הבאג קיים עוד מהשקת גרסת iOS 9 ששוחררה בחודש ספטמבר בשנה שעברה וישנם דיווחים כי הבאג אף קיים זה מספר שנים במערכת.

הפרצה  שהתגלתה על ידי חברת האבטחה Skycure הישראלית, קיימת ביישום פנימי שאינו חשוף למשתמש. היישום מכונה Websheet, אשר משמש לחיבור תקשורת אלחוטית (WiFi) ומשפיעה על האופן שבו iOS שומרת עוגיות רישום (Cookie) כאשר משתמש גולש באתרי אינטרנט. על ידי החדרת עוגיה המבקשת מידע אישי בעת החיבור הראשוני ל-WiFi, ניתנת אפשרות להאקר לשלוף נתונים אישיים מתוך המכשיר ללא ידיעת המשתמש.

“זהו הזמן הארוך ביותר שלקח לאפל לתקן בעיית אבטחה שדווחה על ידנו”, אמר יאיר עמית בבלוג של חברת האבטחה Skycure. “לדבריהם של עמית ועדי שרעבני, הבאג קיים עוד מ-2013 ויכול להוביל לגניבת זהות ומידע אישי: “להאקרים ישנה רשימה של מידע שהם מעוניינים להשיג בעת פריצה למכשיר”.

אפל היא לא החברה היחידה שמתמודדת עם פרצות אבטחה בתחום המובייל ומערכת ההפעלה. אנדרואיד (Android) עלתה לכותרות בשנים האחרונות לא פעם בשל בעיות אבטחה, האחרונה שבהן פורסמה רק אמש ומאפשרת להאקר לקבל הרשאות מנהל לליבת המערכת (Kernal), פרצה הקיימת גם במחשבים מבוססי לינוקס.

שתף:
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.
 • שלמה

  אני חייב עזרה יש לי איפון שנרכב בסלקום והוא ננעל עקב טעות בסיסמה ושחיכות של המייל מה עליי לעשות מי יכול ליצור בבקשה קשר ולעזור לי 0545503094 מתחנןןן אני רוצה עזרתכם כבסר שנתיים שהוא נעול אייפון 4 היה חדש חדש יש לי חשבונית קניה של סלקום שלא מוכנה לעזור לי

 • odme10

  ב 9.3 יש night shift שיכול להתאים את טמפרטורת המסך לתנאי התאורה, סירי בעברית, תמיכה רחבה יותר 3D Touch באפליקציות מערכת, אפשרות לנעול פתקים באמצעות Touch ID , שיפורים באפליקציות הבריאות, חדשות וב CarPlay ועוד אפשרות של education preview שמאפשרת לשתף מידע באייפדים במסגרות חינוך

 • RuR

  איפה כל אלה שאמרו שאחד היתרונות של iOS על אנדרואיד זה שב-iOS כשיש פרצות הבטחה הם נסגרות מהר? הנה לכם פרצת אבטחה קריטית שקיימת 3 שנים ותוקנה רק עכשיו!

  • רון ויצמן

   לאנדרואיד יש המון בעיות אבטחה חמורות שגם לוקח שנים לתקן. היתרון בiOS שהעדכונים מהירים. כנראה אפל ניסתה לפתור את הבאג הזה ללא הצלחה. ורק לאחרונה הצליחה ולכן הוא יצא רק עכשיו.

 • שון

  אם יש לי iOS 9.3 beta 1 זה אומר שיש לי את תיקון פרצת האבטחה?

  • RuR

   כן

  • RuR

   מה חדש ב-9.3?

   • רון ויצמן

    החדש הוא: סירי בעברית, תיקוני באגים רבים, נעילת פתק מסויים בסיסמה או טביעת אתבע, מצב לילה בין שעות מסויימות או אוטו׳ שמבטל את האור הכחול שלפי חוקרים גורם לבעיות שינה שנחשפים אליו בלילה, חיבור ושליטה על כמה שעונים במקביל כלומר מי שיש לו שעון יומיומי ושעון ספורט יקבל שליטה על שניהם בו זמנית. תוספת שירותים בCar Play, Health, באפליקציית הNews החדשות יהיו מותאמות לפי תחומי העניין של המשתמש. אפשרות להחליף ולהוסיף משתמשי Apple School באייפד לימודי ולא רק באתר באינטרנט.