זה נחת כרעם ביום בהיר: אתמול בצהרי היום, קבוצת הפריצה המפורסמת evad3rs הפילה את הפצצה ושחררה את הפריצה המיוחלת ל-iOS 7 ללא כל התראה מוקדמת, וזאת לאחר שהציוץ האחרון שלהם לפני 53 ימים ציין כי הם עובדים קשה על הכנתה. מאז אותו הציוץ שררה דממת אלחוט מצד צוות ה-evaders בנוגע להתקדמותם בעניין הפריצה, ושחרורה בפתאומיות אתמול לוותה בהסתערות מצד המשתמשים הצמאים לפריצה שכמותה לא ראינו כבר הרבה הזמן בסצינת הפריצות.

פריצה ללא סידיה
בין הראשונים שזכו להוריד את הפריצה דיווחו כי משהו לא כשורה. כ-95% מהתוספים וערכות הנושא בסידיה עדיין לא הותאמו למכשירי ה-i החדשים של אפל, כגון האייפון 5, האייפד אייר וכו׳. כ-45 דקות מאוחר יותר, החלו פתאום להופיע רמזים לתככים בין אבי חנות הסידיה, הלוא הוא סאוריק – לבין צוות ה-evaders. סאוריק הסביר בסדרה של ציוצים מעל חשבון הטוויטר שלו כי לא היה לו מושג על שחרורה הממשמש ובא של הפריצה, וכי לא הייתה לו גישה מוקדמת במהלך העבודה על הפריצה בכדי לאפשר לו לכלול גרסה רשמית של סידיה בפריצה. במילים אחרות: בפעם הראשונה מאז תחילת ימי הפריצה, סאוריק – מי שאחראי לסידיה (חנות התוספים מצד שלישי שהפכה כבר לסמל של הפריצה) – נשאר מחוץ לתמונה.

קשרים עמוקים בסין
תוך כדי כך, משתמשים מרחבי העולם החלו לדווח כי הפריצה של צוות ה-evaders אשר עונה לשם evasi0n טומנת בחובה אפליקציה שונה מסידיה עבור אלו אשר שפת המחשב שלהם מוגדרת לשפה הסינית. אלו מכם שבקיאים בהיסטוריית עולם הפריצות ודאי זוכרים כי בעבר גרסאות שונות של הפריצה (כגון Blackra1n של ההאקר ג׳יאוהוט למשל) שאפשרו להתקין חנויות אחרות לתוספים מצד שלישי מלבד סידיה, כגון Rock ו-icy. במקרה הנוכחי שלנו כיום, מדובר למעשה באותו העיקרון: הפריצה החדשה מאפשרת למשתמשים סיניים (בלבד) להתקין – בנוסף לסידיה – חנות תוספים סינית מצד שלישי בשם TaiG. היכן שהסיפור מסתבך, הוא שסאוריק ומשתמשים נוספים מצאו דוגמאות לפיראטיות ב-TaiG.

במקביל, החלו לצוץ שמועות על כך שצוות ה-evad3rs קיבל תשלום בכדי לכלול את חנות התוספים הסינית TaiG בשחרור הרשמי שלהם עבור המשתמשים הסיניים. תוך כדי כך, הודלפה גם הקלטה של שיחת טלפון בין ההאקר ג׳יאוהוט (Geohot) ואדם שזהותו אינה ידועה (ככל הנראה מתווך עבור חברה בסין), שבה ג׳יאוהוט הציע למכור פריצה עבור iOS 7, מינוס חלק קריטי שהצד השני יכול לספק. בשלב הזה, זה כבר נראה מכוער למדי. על מנת למזער נזקים, צוות ה-Evad3rs הגיבו במכתב פתוח לקהילה. במכתב נאמר כי הם אכן פנו לחברה סינית על מנת להשיק את חנות התוספים שלהם לצד סידיה, עבור משתמשים סיניים בלבד. הם גם הסבירו את התנאים שהציבו בפני החברה הסינית, שכללו הסרה של תוכן פיראטי ומתן יכולת למשתמש להסיר את חנות התוספים שלהם.

צוות ה-Evad3rs לא חסך בפרטים לגבי ההצעה שהם קיבלו מהחברה הסינית, ולמעשה הזכירו הכל למעט המחיר אשר שולם להם. דבר נוסף שהם הזכירו אשר שפך אור למעשה על כל הפרשה הוא הטיעון שלהם כי הם הציגו את הרעיון לסאוריק, ואילו סאוריק מיהר ללכת ולעבוד עם צוות נפרד של חברה סינית אחרת בכדי לנסות לשחרר את הפריצה לפני שהם יספיקו לשחרר את evasi0n. אי לכך שסאוריק החליט לעבוד כנגדם, מסתמן כי חברי צוות ה-Evad3rs נלחצו, ולכן החליטו החלטה הרת גורל לשחרר את הפריצה שלהם בידיעה ברורה שלמעשה סידיה עצמה על כל התוספים וערכות הנושא שלה – אינה מוכנה עדיין ל-iOS 7, ושייקח לפחות מספר שבועות נוסף עד שתהיה מוכנה.

בסופו של יום, והגם שאין לאף אחד מאיתנו מושג מה הם הסכומים של הכסף שהונחו על השולחן, סביר מאוד להניח כי הסכומים שהוצעו לצוותים הללו היו בהחלט מפתים מספיק בשביל לגרום לכל צוותי הפריצה גם יחד להחליט וללכת על ההצעות שהם קיבלו, ועל המזומנים שהגיעו עימן. אך כמילות השיר הישן: יותר כסף = יותר בעיות, ומסתמן כי הכסף הוא שעומד במרכז כסלע המחלוקת בין צוותי הפריצה השונים, אשר פעם למעשה היו חלק מ-2 צוותי פריצה אגדיים הידועים בקהילה בתור צוות הדב טים (הצוות המקורי שהתחיל את הכל), וצוות הכרוניק דב. בעוד שידוע שישנן מספר דמויות בעלות אגו נפיץ בסצינה, מסתמן איפוא שהפעם מדובר בשינוי פאזה הרבה יותר משמעותי: פעם, המפתחים היו עובדים בחינם. כיום, אנשים חושבים על חשבון הבנק.

כתב: רון ריינס ופורסם לראשונה באתר iPhones.co.il

תמונה: Zach Zupancic  cc flickr

שתף:
-פרסומת-
 • פיסיקאי משועמם

  אוייי מסכנים..יש לכם אייפון ואתם לא יכולים לפרוץ אותו??? איזה באסה בשבילכם…

 • לארג'

  עוד לא הבנתי איפה הבעיה.
  החברה האלו עובדים קשה כדי שכל העולם יהנה מהפיתוחים, אז מדוע לא לפרגן להם בכסף?
  שיעבדו עם מי שבא להם, ושיקבלו כמה כסף שאפשר, בסופו של דבר, התוצאה של הנאת המשתמש תהיה זהה..

  אולי הדבר יעודד הקמת צוותי פיתוחים נוספים שירצו לעשות את האקזיט, אחרי שישקיעו כספים גדולים יותר בפריצות, ואז אנחנו בכלל נהנה..

  אה, בעצם כבר עברתי מזמן לאנדרואיד… 🙂

  • נתי

   בדיוק.
   חוץ מזה שמי שרוצה אייפון פרוץ שיקנה אנדרואיד. או WP.

 • yahel1

  באיזה אתר הודיעו שמי שישחרר פריצה למערכת ההפעלה ios 7 חברה סינית תזכה אותו במיליון דולר
  אז כן יודעים מהו הסכום **הגדול** שקיבלו משחררי הפריצה וניתן להבין אותם, למה הם שיחררו את הפריצה מהר כל כך מבלי הודעה

 • דור

  כלום לא נכון עדיין לגבי פריצה לגרסה 7.1
  יכול להיות שאפל יחסמו את חור האבטחה שבעזרתו פרצו את 7.04 ויכול להיות שלא בכל אופן לא הייתי ממליץ לפרוץ כרגע.

 • ניסים

  שמעתי שלא תהיה פריצה ל7.1 זה נכון?

 • Goooooo

  צוות ה Evad3rs הסיר את taiG מהפריצה ומהמכשירים .