לאחר כ-5 חודשים, 7 גרסאות בטא שונות וגרסת GM אחת, iOS 5 תצא היום בערב לכלל הקהל הרחב, לאחר שכ-100K אלף מפתחים נהנו ממנה "אקסקלוסיבי" במשך כל תקופת הזמן שהיא הייתה בטא. עם הזמן למדנו להכיר את המערכת והרבה מאוד דברים השתנו ממבטא 1 עד לגרסת ה-GM שיצאה לפני כמה ימים. אז להלן אותה סקירה שכתבנו כאשר ניסינו את הבטא לראשונה – רק שהפעם, זהו המוצר המוגמר, עם כמה דברים חדשים ששמחנו להוסיף.

הכותרת הראשית ב-iOS 5 (ובכלל, כל אפל בשנת 2011) היא לא להביא לנו ממשק חדש וסקסי עם ווידג'טים או מסכי בית, אלא להגדיל ואף לשפר את נוחות השימוש באייפון, ובכלל. ביחד עם השילוב המצוין של ה-iCloud ועוד כמה שיפורים שנעשו (שעליהם נפרט בהמשך) השימוש באייטונס כמעט נעלם כשאפילו בכמה משתמשים שונים שמשתמשים בשירותים של אפל כמעט ואין צורך לחברו למחשב. להלן כל השינויים המורגשים ביותר ב-iOS 5:

שיפורי מהירות וביצועי המערכת: פשוטו כמשמעותו. ה-iOS 5 גורמת לכל מכשיר אשר ישתמש בה לעבוד מהר יותר, בין אם זה בזמן טעינת היישומים (שקורית יותר מהר), ובין אם זה ביציבות המערכת שכן עד כה לא נתקלנו בבאג אחד עד כה בגרסת ה-GM. ה-iPhone 4 וכל שאר המכשירים זוכים לשיפורי מהירות הביצועים שלהם וזה אפילו מבלי לשנות את המפרט הטכני שלהם.

אי התלות ב-iTunes: הדבר שאולי הציק הכי הרבה לאנשים, ואפל הצליחה להעלים את החסרון הזה בסטייל ביחד עם ה-iCloud (שעליו נפרט בפוסט נפרד). אז איך זה קורה? דבר ראשון, זהו מסך האקטיביציה הראשוני: לאחר כל ריסטור תוכלו להפעיל את מכשירכם מיד מבלי לחברו למחשב תחילה, מה שהיה עד כה. הדבר השני שעוד יותר מקל, אלה הם עדכוני המערכת דרך האוויר: כעת דרך 3G או Wi-Fi תוכלו לשדרג לגרסה החדשה של ה-iOS, וגם אתם תורידו רק את "מה שחדש", ולא את כל ה-IPSW שכבר הספיק להגיע לגדלים של 800MB בגרסה הזאת. דבר נוסף זוהי האפשרות לסנכרן את מכשיר ה-iDevice דרך Wi-Fi מה שעוד יותר מקל את העבודה. ביחד עם ה-iCloud, התלות היחידה באייטונס היא רק להוספת תכנים חדשים שאתם רוצים (מוזיקה וכ'ו, שגם אותה ניתן למחוק דרך המכשיר ב-5) בלבד.

מרכז ההתראות: הדבר הכי שימושי במערכת ההפעלה החדשה. ב-iOS 5 נוספה מערכת התראות חדשה לגמרי שבאה להחליף את עדכוני ה-Push למשהו טוב ומוצלח יותר. החליקו את האבצע שלכם ממרומי המסך כלפי מטה ולהלן התוצאה: חלון שבו מרוכזות כל ההתראות שקיבלתם. בנוסף להראות, יוצגו לכם 2 ווידג'טים במרומי המסך: ווידג'ט מזג האוויר וווידג'ט כלכלה. בהגדרות תוכלו לשנות את כל מראה ההתראות כפי רצונכם: תוכלו לבחור איזו התראות יצוצו, האם תוצג התראה כשהמסך נעול, ועד כמה התראות של אותו פריט תרצו להראות. תוכלו גם לבחור את סגנון התראה: באנר, בדרך החדשה, או POP UP, בדומה לאפשרות הישנה. כמו כן ההתראות יופיעו לכם בשורות מסודרות על גבי מסך הנעילה: החליקו את האצבע על התראה מסוימת כדי להגיע ישירות מבלי לעבור את כל המסך עצמו.

קרא עוד:  ה-Galaxy S11 עשוי להיות המכשיר הראשון עם מסך ביחס 20:9 צר וגבוה

ממשק ההודעות ו-iMessage:אם ההתראות היה הדבר הכי טוב, אז ה-iMessage הם להיט. ב-iOS 5, אפל החליטה להקים את iMessage – שירות צ'יטוט למכשירי iDevice הפועלת כמו אפליקציית WhatsApp הפופולרית ועובדת על 3G ו-Wi-Fi כאחד. ה-iMessage למעשה שולב בממשק ההודעות הרגיל, וברגע שהמערכת תזהה שאתם מצ'וטטים עם מישהו בעל iDevice, שירות ההודעות יתחלף אוטומטית מהשירות הרגיל ל-iMessage. הודעות שנשלחו ב-iMessage מוצגת בבועות על רקע תכלת, בעוד כשהרגילות מוצגות בצבע ירוק. גם מקש ה"שלח" צבוע בצבע ירוק בהודעות הרגילות, ובתכלת ב-iMessage. ה-iMessage לא קיים ב-3GS.

ספארי: הדבר הכי חשוב כאן שמהירות הגלישה בספארי נהייתה מהירות מפחידה, המהירות הכי מהירה כיום, וכולם מכשירי ה-iOS 5 מרווחים מיזה. כל זה קורה בעזרת מנוע JavaScript משופר מאוד שמעבד את המידע בצורה טובה ויותר. מלבד זאת, ישנו גם את הקורא: כאשר תכנסו לכתבה כלשהי (לדוגמה באתר שלנו) תוכלו לשים לב שבסוף הטעינה צץ לו מקרא ה-"קורא" – לחיצה על המקש בעצם תפתח לכם את אותו עמוד רק עם מה שצריך לקרוא באמת – הטקסט והתמונות ששייכות לו. כל הפרסומות ומה ש"מסביב" לעמוד נעלמו. כמו כן, גם הטקסט מוצג בפונט גדול יותר וקריא, כשנוכל לשלוט בגודלו (הקורא לא קיים ב-3GS). כמו כן ישנה גם את רשימת ההקראה: רשימת ההקראה מאפשרת לך לאסוף עמודי אינטרנט שתבחר לעיון במועד מאוחר יותר. אפשרות חמודה אבל לא הכי שימושית בעולם.

תזכורות: אפליקציית התזכורות שנוספה נוחה להפליא. כדי להוסיף התראה כל מה שנצטרך זה להקיש על מקש ה-+ ולהגדיר את התזכורת. נוכל לבחור מתי המכשיר יתריע לנו על התזכורת: ע"פ תאריך מסוים או ע"פ מתי שנגיע/נעזוב את מיקומינו הנוכחי. כמובן שהתזכורות יופיעו במרכז ההתראות בכל פעם שהאזכור יופיע. נוכל גם לחפש תזכורות שבוצעו בעבר ע"י חיפוש, וגם לסנכרן את התזכורות עם ה-iCloud וה-iTunes.

מצלמה: כעת, כשנלחץ פעמיים על מקש הבית כשהמסך נעול, ישנו מקש גישה מהיר למצלמה – קליק אחד ואנחנו שם. הכירו את מקש הצילום המובנה החדש של ה-iPhone – מקש ה-+ יכול לשמש כעת מקש צילום, ואוי, כמה הכפתור הזה היה חסר לנו. כעת הוא כאן. כמו כן נוספה אפשרות לצילום רשת ב-iPhone – משהו שיעשה לכם את החיים קלים יותר. כמו כן ישנה אפשרות של נעילת החשיפה והתמקדות אוטומטית – לחצו לחיצה ארוכה על הפריט שברצונכם להתמקד אליהם והנעילה תתבצע. לאחר שצילמנו את התמונה, נוכל לערוך אותה באמצעות עורך התמונות המובנה שהגיע ל-iPhone – שימו לב, האפשרות הזו לא קיימת ב-iPhone 3GS – אייפד 2 ואייפון 4 בלבד!

קרא עוד:  מיקרוסופט תאפשר לענות ולהוציא שיחות בטלפונים ממחשבי Windows 10

מייל: גם פה נוספו כמה שינויים. כעת נוכל להוסיף למילה מסוימת שנרצה קו תחתון, נטוי, או עבה. כמו נוכל לצטט את המילה, ולהחליף בין אנשי הקשר שברצונינו לשלוח להם מייל ע"י גרירתם בין תיבות השליחה השונות – למקרה שהתבלבלנו.. (אפשרויות אלו לא קיימות ב-3GS)

דוכן העיתונים: השירות שעלה לפני כמה שעות. המטרה של השירות היא שב-App Store יופיעו מגוון מגזינים שכאשר נרכוש אותם נוכל לגשת אליהם בצורה מהירה דרך ה-iDevice, ובכל פעם שיוצא מהדורה חדשה למגזין שרכשנו, הוא יתעדכן אוטומטית. כך לדוגמה שנניח העיתון היומי יגיע ל-iDevice אוטומטית וכל מה שנצטרך זה לפתוח את העיתון ולקרוא בכל מכשירי אפל תומכים. כרגע, אין מגזינים ישראלים שחתמו על הסכם שת"פ עם אפל, אך אנחנו מקווים שנזכה לראות את העיתונים הגדולים בישראל.

טוויטר: אפל שילבה את הטוויטר ב-iOS בדרך שניתן להגדיר אותה רק במילה אחת: מושלמת! כעת על כל דבר שנרצה, החל מגלישה באתר, צילום תמונה וכו' – נוכל לצייץ על זה מיידית בטוויטר. נוכל גם להוסיף תמונה/לינק ואפילו את המיקום שאנחנו נמצאים בו. לפני כן, תדרשו להתחבר למשתמש הטוויטר שלכם בהגדרות ואז רק תוכלו לצייץ חופשי. אנחנו מעריכים כי אפל לא ישכחו את הפייסבוק ובעדכוני ה-iOS 5.x אנחנו נזכה לראות גם את זה (אי אפשר להגיד שזה לא עשה לנו תיאבון).

Game Center: גם פה בוצעו לא מעט שינויים. כעת נוכל להוסיף לעצמינו כינוי, תמונת פרופיל, ולמצוא חברות ביותר קלות. כמו כן נוכל גם לקנות משחקים ישירות מה-Game Center – כשהשירות עצמו ממליץ לנו על הפופולריים ביותר.

שווים איזכור: מחיקת שירים ושיחות בודדות היישר מהמכשיר עצמו, נגן מוזיקה חדש לאייפד, מקלדת מפוצלת לאייפד, איכות שיחה משופרת ב-Facetime, הגדרות נגישות חדשות (רטט מותאם אישית, קיצורי מילים וכ'ו), ניהול זכרון טוב יותר, ועוד המון דברים חדשים שתגלו כאשר השימוש שלכם ב-iDevice ילך ויגדל

מה לגבי פריצה? פריצה לא קשורה ל-iOS 5 כולל אייפד 2 ו-iPhone 4S נמצאת בידי greenpois0n ואנחנו מאמינים שהיא תשוחרר בימים הקרובים.

בשעות הערב הגרסה צפויה לצאת באופן רשמי. עדכנו את גרסת האייטונס שלכם ל-10.5, גבו את האייפון שלכם והתחילו בתהליך הורדת ה-IPSW – וברוכים הבאים לעולם ה-iOS 5. מניסיון אישי, בהתחלה הגרסה תראה לכם לא מספקת, אך עם הזמן (כשתלמדו את המערכת יותר לעומק) תגלו עד כמה היינו צריכים את כל השינויים הללו. תהנו!