לפני עידן הסמארטפונים המידע בטלפון של רובנו היה נחלק לאנשי קשר, שיחות ומסרונים (SMS-ים). רוב האנשים הסתפקו בשמירת אנשי הקשר בכרטיס הסים, ובכל מקרה היה ניתן להשתמש גם בשמירה בטלפון עצמו. לרוב, בעת שדרוג למכשיר מתקדם יותר, ספקית הטלפון הייתה גם ספקית השיחות והיא זו שהייתה דואגת להעביר את כל מה שצריך מהטלפון הישן לחדש, ובדרך כלל אף אחד לא ממש חשב להעביר גם את המסרונים.

אבל היום, אנחנו בעולם שימושיות שעבר שינויים רבים. נפח המידע המאוחסן בטלפון החכם שלנו אדירה: כמות אנשי הקשר כמעט בלתי נגמרת כי אנחנו מחוברים לא רק לאלו שאנחנו מנהלים אתם שיחות טלפון בלבד, יש הרבה יותר מסרונים פשוטים, ויש גם הודעות ווטסאפ (Whatsapp), פייסבוק (Facebook), תמונות, תמונות ועוד תמונות ממגוון אפליקציות. הטלפונים השתכללו כך שהם יכולים לאחסן כמות גדולה בהרבה יותר של מידע (בדקו רגע את אלבומי התמונות בטלפון שלכם. כמה תמונות יש לכם? כמה מאות? אולי אפילו אלף ויותר). אנחנו גם מייחסים כעת חשיבות רבה יותר לכל היבט של שימוש. כך, לדוגמה, כיום יש אנשים רבים שרוצים לגבות גם את הודעות הטקסט כי הן הגיעו מאדם אהוב או שהן יכולות לשמש כראייה לעברה על חוק הספאם, אם להזכיר שתי סיבות.

backup

בנוסף, אי אפשר להתעלם מהעובדה שהטלפונים של ימינו קצת פחות עמידים לעומת המכשירים של פעם, בממוצע, וגם לצערנו הרבה הם גם מהווים מוקד משיכה לא קטן לגנבים, שלא נדבר על תאונות מצערות עקב שימוש בטלפון במקומות שהשתיקה יפה להם (או מקומות רטובים אחרים).

כך או כך, במצב הנוכחי, בעולם בו גם כך מתייחסים לטלפונים חכמים כאל מכשירי PC מודרניים לכל עניין ודבר, אי אפשר להתעלם מצורך שעולה וגובר: גיבוי, כדי שנהיה מוכנים ליום בו חס וחלילה יתרחש מצב כזה או אחר בו נ* רך לשחזר את הנתונים שלנו, כי אחרת, הם פשוט יאבדו לנו לעד. במסגרת ההקדמה, נעשה קצת לגבי מה שנמצא בטלפון וכדאי לגבות, מה מגובה באמצעות האפליקציות עצמן לענן, ובהמשך נסקור את אפשרויות הגיבוי השונות לכל תחום.

כשאומרים גיבוי לענן, למה מתכוונים? הכוונה בגיבוי לענן היא בדרך כלל היא שהקבצים המגובים נשמרים בשרת אחסון מרוחק של חברה כזו או אחרת, אם מדובר בשרת של חברה שזה פועלה בחייה המקצועיים או כשירות שמספקות יצרניות האפליקציות השונות כחלק מהשימוש באפליקציות המסוימות הללו. כך, לדוגמה, התמונות שאתם שומרים בפייסבוק נשמרות בשרתי החברה, וגם את תאבדו את הטלפון שכם, תמיד תוכלו לגשת אליהן בחזרה מטלפון חדש.

שנותן שירות הגיבוי אם זה פייסבוק, או אפל וכד', מגבים את מה שאתם עושים בטלפון/באפליקציה לשרתים שלהם. כך שגם אם הטלפון אכן מושבת מסיבה זו או אחרת, התמונות תמיד אצלם ואפשר למשוך אותם חזרה למכשיר החדש.

icloud-logoבגדול אפשר גם גם לראות הבדלים בין גיבויים בסביבת אנדרואיד (Android) ו-iOS. אפל השיקה את שירות הגיבוי לענן iCloud באוקטובר 2011. בקצרה נאמר כי שירות זה מאפשר לבצע גיבוי של הדוא"ל, אנשי הקשר, לוח השנה, תזכורות, מידע מספארי (Safari, הדפדפן של אפל), רשימות (Notes), תמונות, מסמכים ומידע נוסף, כאשר הגיבוי החינמי מוגבל לגודל של 5 ג'יגה-בייט. באנדרואיד אין אמנם שירות גיבוי ייעודי, אבל מאחר ומחברים את הטלפון לחשבון גוגל מסוים, למעשה מתחברים באופן אוטומטי לאנשי הקשר, מידע מאפליקציות (נתונים בסיסיים), לוח השנה, לדפדפן הכרום (Chrome), אנשי קשר, שירות האחסון בענן Drive, דוא"ל, גוגל פלוס ותמונות.

אנשי קשר: באנדרואיד, כאמור, אנשי הקשר מחוברים למעשה ישירות לחשבון הגוגל שלכם (בתנאי שלא ניתקתם את החיבור הזה בהגדרות). זה פתרון נוח מאוד, ומאפשר למעשה להוסיף אנשי קשר ישירות מהמחשב, ואז בסנכרון הבא הוא ייכנס גם לטלפון שלכם. אז המידע הזה גם מגובה ישירות בחשבון הגוגל וגם מאפשר עבודה נוחה יותר.

במקרה של אייפון, בעיקרון אם הפעלתם את שירות ה-iCloud, אנשי הקשר מגובים לענן של אפל. יחד עם זאת, ההמלצה שלנו, לחבר גם לכאן את חשבון הגוגל שלכם (ואם עוד אין לכם חשבון גוגל – רוצו והירשמו). למה? אמנם זה אותו סוג הגיבוי, אבל גם תוכלו לנהל את אנשי הקשר ישירות מחשבון הגוגל שלכם (למרות שאת זה ניתן לעשות גם במקרה הזה באמצעות עמו ניהול האחסון), אבל חשוב מכך – יש פה תאימות אוניברסלית, אם תעברו יום אחד לאנדרואיד, לא תצטרכו פתרונות למעבר מ-iCloud לגוגל.

שיחות ומסרונים: באנדרואיד אין תמיכה מובנית בגיבוי של שיחות ומסרונים ותזדקקו לאפליקציה חיצונית, באייפון לעומת זאת ניתן לסנכרן ל-iCloud.

לוח שנה: אם אתם בעיקר עובדים מהמחשב ועם ג'ימייל – אז כמובן חברו את חשבון הגוגל שלכם כדי שיסנכרן לכם את הפגישות בלוח השנה (ויגבה אותם לענן). לבעלי אייפון אפשר גם פשוט לגבות ל-iCloud (וכמובן שההערה שלנו לגבי אנשי הקשר תקפה גם כאן).

תמונות: עבור רוב האנשים זו הנקודה הכי חשובה. כהיום מצלמים הרבה יותר באמצעות המצלמות המשובצות בטלפונים, והנגישות של המצלמה בכיס גורמת לכך שן נמצאות בשימוש בהרבה יותר אירועים – החל מהחתונה של הדודה ציפורה ועד לבגד שאתם מודדים בחנות. אם לפתע ייעלמו לכם כל התמונות, הדבר היחידי שיעזור זה טישו גדול. במקרה של אנדרואיד, אם יש לכם חשבון ברשת החברתית גוגל פלוס או פייסבוק ותחברו אותו למכשירכם, תוכלו להפעיל גיבוי אוטומטי עבור כל התמונות והסרטים שתצלמו. באייפון ניתן להשתמש בגיבוי ה-iCloud, רק שהבעיה היא שבדרך כלל, לאחר זמן מה של שימוש בטלפון מגיעים למגבלה של המקום, ואז או שצריכים לשלם לאפל תמורת נפח אחסון נוסף, או שמוצאים פתרון גיבוי אחר כמו דרופבוקס והרשתות החברתיות שציינו.

לתשומת לבכם: תמונות שאתם מעלים לרשתות החברתיות או שולחים כמשובצות במסרונים כאלה ואחרים בדרך כלל לא נשמרות באיכות המקורית. אם זה חשוב לכם, אז כדאי מאוד לגבות את התמונות באיכותן המקורית.

אפליקציות כמו פייסבוק, טוויטר ופורסקוור: כל הפעילות שלכם נשמרת ישירות בשרתים של החברות הללו. הדבר היחידי שנשמר ממנו עותק במכשיר הוא התמונות. לכן אם תרצו לגבות את העותק המקורי של התמונות, תצטרכו לפנות לפרק התמונות לעיל, או להשתמש באפליקציות ייעודיות או אתרי אחסון ייעודיים לתמונות.

 ווטסאפ: כל ההודעות נשמרות בשרתי החברה אולם לא בטוח שתצליחו לשחזר אותם. עותק מהתמונות נמצא גם בטלפון, כולל תמונות ששלחו לכם – מומלץ לבדוק מדי פעם ולמחוק, שלא ימצאו שם משהו שאתם לאו דווקא קשורים אליו, למשל איזה תמונה שהפיצו בקבוצה שאתם חברים בה. אבל לתשומת לבכם, כל ההודעות, והתמונות מקושרות למספר הטלפון שלכם, אז אם אתם מחליפים מספר – לא תוכלו לחזור להודעות האלה. הגיבוי להם נעשה באופן אוטומטי במכשיר עצמו, וכן בעלי האייפון יכולים לגבות ל-iCloud.

אנו מקווים כי הבנתם את הצורך בגיבוי של החומרים והתכנים השונים הנמצאים בסמארטפון. אנו נספר לכם בהמשך על אפליקציות שיאפשרו לכם לגבות את המידע שלכם בתחומים השונים.

מהם האפליקציות שיעזרו לכם לגבות? כנסו לחלק השני של הכתבה

התמונה באדיבות Shutterstock

 • inbar

  הי,
  אני מגבה את ווצפ לחשבון הגוגל, וכן את אנשי הקשר.
  אך כשאני נכנסת פיזית לחשבון הגוגל דרך המחשב, אני לא מוצאת אף אחד מהגיבויים האלו שם!
  איפה הגיבויים? אמורים להיות בדרייב של גוגל? הדרייב ריק…
  מה אני עושה לא בסדר…? 🙁
  הכל מסונכרן.

 • Yigal Yosef

  לגבי גיבוי הווטסאפ יש אפשרות מתוך המכשיר לגבות הכול כולל סרטונים
  נכנסים להגדרות של הווטסאפ>צ'אטים ושיחות>גיבוי צ'אט>גיבוי
  לאחר שמתקינים את האפליקציה במכשיר החדש הוא ישאל אתכם אם אתם רוצים לשחזר את המידע תלחצו כן ויש לכם את אותו ווטסאפ בדיוק כמו במכשיר הישן

 • אוראל אמסלם

  למי שיש נקסוס,כל מכשיר נקסוס הנקסוס רוט טולקיט למחשב פשוט תוכנת-כל,יש שם תיקון מכשיר מבריק וכו,גיבוי של ה-כ-ל ולא חייב רוט,ועוד המון אפשרויות

 • Lear

  לא אמרתי לגבות כשהאינטרנט מכובה או שזה לא יעבוד, אבל אם תלחץ גיבוי ותקבל הודעה אחרי ההודעה לא תשמר בגיבוי, והיא לא תחכה יותר בשרת כי היא כבר התקבלה.

 • U

  Superbackup -ניתן להגדיר באנדוריד גיבוי אוטומטי לגמייל אחד פעם בשבוע/חודש…
  את אנשי הקשר+יומן שיחות+סמסים+אלפקציות (ידנית+צריך להעתיק למחשב את התיקיה כי היא תשקול הרבה)
  לגבי תמונות וסרטונים יש את dropbox שנותנת 50GB מתנה לגלקסי 3+4…(מעלה אוטומטי בWIFI בלבד/3G)
  יש עוד עננים שונים…כמו MEGA 50GB מתנה גם לאייפון+אנדרואיד הבעיה כרגע שלא ניתן לשחזר סיסמא במידה ושחכתם לא יודע למה בגלל הצפנה וכו'…

 • שילו

  באייפון אין יישום מובנה לגיבוי שיחות ומסרונים? כתבת כל-כך הרבה על ICloud, אבל כתבת על שירות הסינכרון שלו (אנשי קשר, לוחות שנה, תזכירים וכד׳).
  שירות הגיבוי של ICloud מציע גיבוי מלא של כל נתוני המכשיר (כמובן חוץ ממוזיקה) עם אפשרות לבטל את גיבוי התמונות על מנת שלא יתפסו את כל ה-5 ג׳יגה.

  בנוסף, ל-80 אחוז ממכשירי הסמארטפון יש תוכנות גיבוי רשמיות במחשב עצמו:
  Samsung Kies, iTunes, Sony PC Companion, HTC Sync Manager, Nokia Suite.

  לדעתי היה הכרחי שתכלול את המידע הזה בפוסט שקשור לגיבוי מכשירים.

 • Lear

  ההודעות של ווטסאפ אולי יושבות על שרתי החברה, אני לא יודע.. אך אין אף דרך לשחזר את ההודעות האלה אחרי מחיקה.
  מנסיון.
  כל ההודעות נשמרות בקובץ גיבוי בתיקיית ווטסאפ בזכרון המכשיר, גיבוי נעשה כל יום בשעה 4 בבוקר באופן אוטומטי.
  בשביל לגבות את הודעות הווטסאפ תעשו כך:
  א', לנתק את האינטרנט למקרה שתקבלו עוד הודעות.
  הודעות שיתקבלו אחרי ביצוע גיבוי לא יישמרו, אך כל עוד אתם מנותקים מהאינטרנט הן יישארו על שרתי החברה.
  ב', לשלוף את קובץ הגיבוי בתיקיית Backup בתוך תיקיית WhatsApp בזכרון המכשיר.
  ג', אחרי שנמחק המכשיר להתקין ווטסאפ ולפני שנרשמים לשים את הקובץ חזרה במקומו, ולהרשם, בתוך תהליך הרישום יוצע שחזור של ההודעות מקובץ הגיבוי.
  בהצלחה וגיבוי מוצלח.

  • U

   לא תמיד זה עובד…

  • דן

   מה? איזה שטויות.
   אני גיביתי את וואטסאפ עשרות פעמים ווברובן הייתי מחובר לאינטרנט.
   אגב ההודעות לא יושבות בשרתים הם רק עוברות דרכם, למשל מדיה פשוט נשארת עד שהיא מורדת ע"י המשתמש השני, הודעות עד הקבלה של האדם וכו' הם ממש לא נשארות על השרתים, אין בכך טעם.

  • יוסי כהן

   רק גיבוי טיטניום ודומיו עושים גיבוי מושלם לוואטסאפ…
   בעניין השמירה בגוגל תמונות זה שומר אינסוף תמונות ברזולוציה רגילה ועד כמה ג'יגות(בחינם) לתמונות ברזולוציה מלאה. הדגשה!!!!! צריך להגדיר שמירת תמונות!!!! ולא זה לא מגבה אותן סתם ככה בהגדרת חשבון גוגל(ראיתי אנשים שאיבדו הכל מהטלפון) צריך לאשר לו את זה בנקסוסים נראה לי שזה לבד אם הגדרתם חשבון גוגל+.

   ואנשי קשר… רוב הישראלים עדיין שורים על הטלפון או הסים ולא מעבירים את האנשי קשר לגוגל ולכן עדיף שיגבו באמצעות SUPERBACKUP ודומיו(או SMS BACKUP AND RESTORE ודומיו) בסופר יש הכל….
   דגש: סופר גיבוי לא שומר את מידע (שמירות וכו') האפליקציות רק את קובץ ההתקנה(APK)