אינטל (Intel) הציגה בשלהי תערוכת קומפיוטקס 2013 (Computex) כונן אצבע, או דיסק-און-קי, שמבוסס על מחשב עם יציאת Thunderbolt. מדובר בחיבור המהיר שמציעה החברה כאלטרנטיבה לחיבור USB, שמסוגל להגיע למהירות העברה של עד 10 ג'יגה-ביט/לשנייה, קצת יותר מפי שתיים לעומת המהירות המרבית של USB 3.0 שהיא 4.8 ג'יגה-ביט/לשנייה.

החברה הציגה אב טיפוס של כונן בנפח מרשים של 128 ג'יגה-בייט. לעומת כונני אצבע רגילים שמבוססים על זיכרון הבזק (Flash), הכונן שהציגה אינטל היה מבוסס על כונן SSD זעיר של סנדיסק (Sandisk) כדי לאפשר לכונן להתקרב לקצבים המרביים שמאפשר החיבור. הכונן, כפי שאפשר לראות, הוא בגודל של דיסק-און-קי רגיל למדי, והוא כמובן מתחבר ליציאת Thunderbolt.

עד היום לא זכה ממשק החיבור הזה של אינטל להצלחה בשוק, למרות המהירות הכפולה שלו ולמרות היכולת שלו להציע ערוץ עבודה כפול. אחת הסיבות לכך היא הפופולריות האדירה של מוצרים המתחברים למחשב באמצעות חיבור USB, מעבר לכוננים חיצוניים מסוג כלשהו, וכן העלות הנמוכה היחסית של הממשק.

עם זאת, באינטל מסרבים להרים ידיים. לקראת סוף השנה היא טוענת שכבר יוצגו מחשבים עם הדור השני של Thunderbolt שאמור להציע קצבי העברה מרביים של 20 ג'יגה-ביט/לשנייה.

פורסם לראשונה באתר THspot.co.il

שתף:
-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.
 • ד

  הכל תואורטי. קודם שיגיע הזמן שהתקנים יגיעו לחצי מהירות ממה שמציע ה USB3
  לגבי ה DOK אני לא מאמין שמהירות הזכרון שלו מגיע למהירות של לפחות הUSB3 ,מה יעזור לי חיבור מהיר?

 • Idan Moshe

  ידוע מתי זה יצא לשוק אם בכלל וכמה יעלה?
  מאוד שימושי בשבילי במקום ה-usb המצו'קמק…

 • אברי

  חברת אינטל צריכה להפסיק להתנהג כמו חברת אפל. שתפסיק להציע לנו טכנולוגיה קניינית שלה במקום לקדם תקנים ציבוריים שכולם כבר מסכימים עליהם ועובדים לפיהם. ה-USB הוא תקן מוצלח וזול שיש עליו הסכמה גורפת בתעשייה. אלפי חברות עם לא יותר עשרות אלפי מייצרים מכשירים שתואמים לתקן, והם מכירים את התקן. זה לא רק מהלך נגד הציבור, שרק יבלבל אותו עם כמה סוגי יציאות, אלא שהוא גם לא יתפוס. עדיף שאינטל ישתפו פעולה עם החברות במשק ויעזרו לגרום ל-USB4 להגיע למהירות גבוהה יותר, מאשר לקדם יציאת נישה יקר שסיכויי החדירה שלו לשוק לא גבוהים, ורק יבלבל לכולם את המוח.

  • בולי

   טאנדרבולט אמנם יקר כרגע אבל זאת טכנולוגיה מעולה. זה מהירות גבוהה + יכולת שרשור + העברת אודיו,וידאו, תקשורת והמון דברים אחרים.

   יש הרבה חברות ואנשים שהצורך שלהם הוא יותר מ USB3 וזה בא לענות להם על הצורך.

  • פיפוש

   אתה לא מבין כמה תאגידים, ואנשי מקצוע משתמשים בחיבור הזה, אז מספיק לבלבל לנו את המוח בבקשה.
   כמו שבולי כתב, מדובר במהירות אדירה (ויציבה!) בניגוד לUSB שהוא תקן לא יציב. לעולם לא תראה איש מקצוע אמיתי כגון סאונדמן/עורך וידאו וכדומה עובד על חיבור כלכך לא יציב כמו USB. ד"א, גם על Fire Wire אמרו בזמנו שזה חיבור לא נחוץ, למרות היותו הרבה יותר טוב מUSB. וגם היום לא תראו דיג'יי או סאונדמן שעובד עם הארדיסק שמבוסס על USB, ויסתכן בקפיצה וקריסה ובפאדיחה רצינית.
   תוסיף לזה יכולת שירשור של עד 6 מכשירים על אותו בקר, קלט פלט מבלי לאבד מהירות, אאודיו וידאו, וקיבלת התקן נהדר, שעד לפני כמה שנים רק במגזר העיסקי יכלו להרשות לעצמם לעבוד איתו בגלל המחיר.

   הכל תלוי למה אתה מכוון, לא כולם צריכים להעביר קבצי אופיס ותמונות, יש אנשים עם צרכים קצת מעבר.

 • נתי

  נשמע מדהים לחלוטין.
  המשך הגיוני: טאבלטים דקיקים עם W8 פרו

 • נתי נזרי

  הטעות היא במהירויות, שאמורות להיות בג'יגות ולא במגות..

 • תומר

  10 מגה?!
  יש לי דיסק און קי של Patriot xtמשהו מטוס במהירות: ממחשב לdok 23 מגה לשנייה ואף יותר ..
  ומהdok למחשב 30mb++

 • גלעד

  נפלה טעות, תחליפו את מגהביט בג׳יגהביט…

  • הכוונה למגה-ביט לשנייה

   • אייל

    בדיוק, ופה הטעות. זה גיגה-ביט לשניה, ולא מגה-ביט. 10 מגה-ביט לשניה אומר 1.25 מגה-בייט, וכל דיסק און קי מצ'וקמק כבר עבר מזמן את הרף הזה.

   • אורי

    USB 3 מגיע ל480 מגה לשניה וthunderbolt 1 מגיע ל10 ג'יגה כאשר אתם ערבבתם וזה בכלל אמור להיות thunderbolt 2 (זה החידוש שהם הציגו) והוא בכלל מגיע ל20 ג'יגה לשניה כדי להתאים לקצבים של 4K .