כבר לפני יותר משנתיים כתבתי שאנדרואיד היא בעצם הנקמה הגדולה של חובבי הלינוקס. אלו שלא היו מוכנים אפילו לשקול להציע אותה למחשב שולחן העבודה שלהם, או לנייד, רצים אחריה כעת עם הלשון בחוץ, וזה רוב המשתמשים, ואפילו באופן מכריע, בתחום הטלפונים החכמים והטאבלטים.

אבל בואו לא נבלבל לרגע: אנדרואיד זה אנדרואיד ואנדרואיד של גוגל זה אנדרואיד של גוגל. יש קשר כמובן בין השניים, וכנראה שאנדרואיד לא הופכת למערכת הפעלה מצליחה כל כך בלי גוגל, אבל מה שגוגל מציעה בחבילה שלה זה הרבה יותר מרק אנדרואיד: זה מערכת הפעלה עם הרבה מאוד יישומים שדואגים להצמיד אתכם לעטינים של גוגל,. במקרה של גוגל זה לא עטינים שמספקים, אלא עטינים שמבצעים פעלה הפוכה: שואבים ממכם כל פיסת מידע שאפשר לשאוב מכם.

זה שכל חברה כמעט מוסיפה מעל האנדרואיד של גוגל עוד שכבה משלה, אם בצורת משגר (Launcher) או עוד ועוד יישומים, זה לא אומר שהבסיס הגוגולאי הוא נקי.

אנדרואיד נקי זה מה שאפשר לאמזון להוציא לשוק טאבלטים מוצלחים, גם מבחינה מסחרית, שהקשר ביניהם לבין גוגל לא היה קיים, ואנדרואיד נקי זה מה שמאפשר עכשיו לנוקיה לצאת לשוק עם מכשירים המבוססים על מערכת הפעלה שהיא בכלל מכנה Nokia X OS ולהכריז מייד ש-75% מיישומי האנדרואיד הקיימים פועלים כמות שהם במערכת ההפעלה שלהם, ושהשאר זקוקים למקסימום 8 שעות כדי לבצע המרה – כשהשאר זה כנראה יישומים שבברירת המחדל שלהם מפנים ליישומים שמגיעים בטלפון שמגיע עם האנדרואיד של גוגל, כמו יישום המפות לדוגמה.

גם כשהחברות מכריזות על השקת גרסה נקייה של הטלפון שלהם, כלומר גרסה בלי התוספות שהן מוסיפות, מדובר ב-Google Play Edition, כלומר טלפונים שמיועדים למכירה דרך חנות היישומים של גוגל, וזה בדיוק למה שהן מתכוונות כשהמטרה היא לקבל עדכונים יותר מהירים… מגוגל.

אז בפעם הבאה, תאמרו את מה שאתם באמת מתכוונים אליו: אתם רוצים אנדרואיד נקי של גוגל.

אני בכל אופן אוהב ולא אוהב את הכיוון לפיו חברות מציעות גרסאות אנדרואיד משלהן: זה מראה עד כמה הפוטנציאל גדול, מצד אחד, אבל מצד שני, תגידו אין מספיק בלגן עם ממה שקורה היום בשוק מערכות ההפעלה?

התמונה באדיבות ShutterStock, פורסם לראשונה באתר Technocat

שתף:
-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.
 • נוף

  לא נקיה?
  סמסונג מחפשת רווחים כספיים ולא מענין אותה "נקיון". "נקיון" זה אולי ענין לכתבים באתרים זניחים אבל לא נחוץ בביזנס.

 • א.א.

  לא בכל המכשירים, לא אצל כל היצרניות.
  בטח שלא אצל גוגל, במכשירים של OPPO אתה אפילו לא צריך רוט כדי להחליף רום, גם יצרניות אחרות פועלות מתוך הבנה ששינוי רום לא פוגע בכלום, אז כל עוד לא שרפת משהו עם OC מוגזם בפראות, אין סיבה לביטול האחריות. ה שכן, רוב יצרניות הידועות עוד לא פועלות כך וזו אחת מהסיבות הרבות לעבור למכשירים ויצרנים טובים יותר

 • א.א.

  אתה יכול ועוד איך.. עם הרשאות רוט ניתן להסיר גם אפליקציות מע', כלומר גם את מה שאתה לא אוהב והיצרנית/ חב' סלולר (עדיין עושים את זה?) מתקינה לך.
  כל זה בכלל בלי להזכיר רום חדש שנפטר מהכל בבת אחת.

  • Ran

   יש הבדל גדול במיוחד.
   במחשב הביתי הורדת התוכנות לא מפסיקה לך את האחריות על המחשב.
   רוט על הסלולאר כן מפסיק את האחריות שלא לדבר על צריבת רום אחר. ( שוב אני מדבר על רכיבים הפיסיים).

 • נתי

  לא מדוייק.., במחשב נייד אתה יכול. בקלות להסיר את הזבל שמגיע מובנה. באנדרואיד אתה לא יכול!

 • מסכים בנוגע לרוב החברות אך בואו לא נשכח שיש מספר יצרנים שבהחלט עושים עבודה בלשנות את אנדרואיד.

  אני מדבר על חברות כמו שיומי,מייזו ואופו.

 • דן

  הם צודקים אבל לא לגמרי, החוויה שיש במכשירי Samsung ו LG שונה מזו של הממשק הנקי של גוגל לטוב ולרע, הם צודקים לגמרי לגבי המערכות של נוקיה במכשירי הX, אמזון והנוק, זה נכון לגבי כל המערכות שכביכול מבוססות על אנדרויד אבל מסרסות אותה בממשק שלהן כך שלא תוכל לזהות בכלל שזה אנדרויד ולא לגבי היצרניות

 • בתכסלס 80% מהאפליקציות\שירותים שבאות כברירת מחדל עם המכשיר, לא שימושיות וסתם אוכלות זיכרון (ram) שכעברתי מאפל לאנדרואיד, רציתי לחזור חזרה! אף אחרי שבועות כשקיבלתי אומץ להתקין rom התאהבתי באנדורואיד ובממשק שלי. חבל באמת שחברות (וזה בחיים לא יקרה) לא נותנות אופציה לבחור אילו פיצרים ואפליקציות יהיו בעד התקנה\איפוס המכשיר.

 • א.א.

  ההבדל בין אנדרואיד ללינוקס הוא הדומיננטיות הטוטאלית של מייקרוסופט בתחום הדסקטופ, אנשים פשוט התרגלו..
  שוק המובייל עדיין בחיתוליו, אז כל אחד יכול לעלות- אם כי היום זה כבר קשה מאוד.
  אני לא מסכים איתך לגבי השירותים של גוגל- כן, הם שואבים מידע, אך מי לא עושה זאת? אתה חושב שסמסונג/ HTC או אפל ומייקרוסופט לצורך העניין לא אוספות עליך מידע? לפחות באנדרואיד (של גוגל) זה גלוי ובפלטפורמה פתוחה גם ניתן לתיקון די בקלות.
  אני חושב שממשקי על לאנדרואיד זו הרעה החולה שמעכבת את המע' מלפרוח עוד יותר. לעומת זאת, הייתי שמח לראות חברות שלוקחות אנדרואיד עם שיפורים אמיתיים, כמו PA, PSX, CM וכו' ויוצאות איתם built in, רוב הממשקים שלהם אינטואיטיביים יותר, בעלי פיצ'רים שימושיים יותר, מהירים יותר וחסכונייים יותר בסוללה. OPPO וONEPLUS מייצגות בעיניי מגמה חדשה שכולי תקווה שתתרחב, זו תהיה הקלה.
  בנוסף, אני מאמין שצריך להיות כלל שמחייב כל יצרנית להוציא גרסת AOSP למכשיר שלה, כך לא יהיה צורך בGPE, היצרניות תרווחנה יותר ואנשים לא יחטפו התקפי אפילפסיה מכל הצבעים והממשקים המצועצעים שיצרניות מתעקשות לדחוף.

 • אלעד

  לצערנו השוק פועל בדיוק בצורה ההפוכה גם יצרנים מעמיסים בנוסף לגוגל ומנסים להעלים כל קשר בין המכשיר שלהם לבין השם אנדרואיד וזה עוד בלי להזכיר את חברות הסלולר.
  בנוסף כל הצרכנים, אולי בחוסר ברירה, מעודדים את העניין הזה וקונים מכשירים עמוסים מחברות הסלולר.

  • לגבי חברות סלולר אתה צודק! ממש חוצפה שהם מוכרים מכשירים עם רום שלהם וכל 100 אפליקציות ניווט וכו' יחד!

   • בולי

    מה ההבדל בין המקרה הזה למקרה שאתה קונה לפטופ של HP DELL או כל חברה אחרת בתחום הווינדוס ואתה מקבל איתה מלא תוכנות שאתה לא צריך ? זה בדיוק אותו דבר.
    חוץ מזה שלדעתי זה לא חוצפה כל עוד אנשים מסכימים לקנות את זה. אף אחד לא הכריח אותם והם כנראה ידעו מה הם בחרו לפני שקנו.

    החוצפה היא להגיד חוצפה ולקנות את זה במקום להחרים את החברות שעושות את זה ולקנות נקסוס. אם לסמסונג יש את הממשק הכי גרוע באנדרואיד והיא מובילה את המכירות של האנדרואיד אז משהו פה לא בסדר.. סביר להניח שזה המשתמשים שמעודדים את זה.

    • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

     ההבדל הוא שכשאתה מקבל לפטופ עם תוכנות עליו לוקח בדיוק שנייה למחוק את התוכנות הללו בעוד שבאנרואיד לצערי הסרת היישומים הללו מתבצעת במקרה הטוב עם רוט ו במקרה אחר עם צריבת רום אחר לחבל שאי אפשר להסירם