כבר לפני יותר משנתיים כתבתי שאנדרואיד היא בעצם הנקמה הגדולה של חובבי הלינוקס. אלו שלא היו מוכנים אפילו לשקול להציע אותה למחשב שולחן העבודה שלהם, או לנייד, רצים אחריה כעת עם הלשון בחוץ, וזה רוב המשתמשים, ואפילו באופן מכריע, בתחום הטלפונים החכמים והטאבלטים.

אבל בואו לא נבלבל לרגע: אנדרואיד זה אנדרואיד ואנדרואיד של גוגל זה אנדרואיד של גוגל. יש קשר כמובן בין השניים, וכנראה שאנדרואיד לא הופכת למערכת הפעלה מצליחה כל כך בלי גוגל, אבל מה שגוגל מציעה בחבילה שלה זה הרבה יותר מרק אנדרואיד: זה מערכת הפעלה עם הרבה מאוד יישומים שדואגים להצמיד אתכם לעטינים של גוגל,. במקרה של גוגל זה לא עטינים שמספקים, אלא עטינים שמבצעים פעלה הפוכה: שואבים ממכם כל פיסת מידע שאפשר לשאוב מכם.

זה שכל חברה כמעט מוסיפה מעל האנדרואיד של גוגל עוד שכבה משלה, אם בצורת משגר (Launcher) או עוד ועוד יישומים, זה לא אומר שהבסיס הגוגולאי הוא נקי.

אנדרואיד נקי זה מה שאפשר לאמזון להוציא לשוק טאבלטים מוצלחים, גם מבחינה מסחרית, שהקשר ביניהם לבין גוגל לא היה קיים, ואנדרואיד נקי זה מה שמאפשר עכשיו לנוקיה לצאת לשוק עם מכשירים המבוססים על מערכת הפעלה שהיא בכלל מכנה Nokia X OS ולהכריז מייד ש-75% מיישומי האנדרואיד הקיימים פועלים כמות שהם במערכת ההפעלה שלהם, ושהשאר זקוקים למקסימום 8 שעות כדי לבצע המרה – כשהשאר זה כנראה יישומים שבברירת המחדל שלהם מפנים ליישומים שמגיעים בטלפון שמגיע עם האנדרואיד של גוגל, כמו יישום המפות לדוגמה.

גם כשהחברות מכריזות על השקת גרסה נקייה של הטלפון שלהם, כלומר גרסה בלי התוספות שהן מוסיפות, מדובר ב-Google Play Edition, כלומר טלפונים שמיועדים למכירה דרך חנות היישומים של גוגל, וזה בדיוק למה שהן מתכוונות כשהמטרה היא לקבל עדכונים יותר מהירים… מגוגל.

אז בפעם הבאה, תאמרו את מה שאתם באמת מתכוונים אליו: אתם רוצים אנדרואיד נקי של גוגל.

אני בכל אופן אוהב ולא אוהב את הכיוון לפיו חברות מציעות גרסאות אנדרואיד משלהן: זה מראה עד כמה הפוטנציאל גדול, מצד אחד, אבל מצד שני, תגידו אין מספיק בלגן עם ממה שקורה היום בשוק מערכות ההפעלה?

התמונה באדיבות ShutterStock, פורסם לראשונה באתר Technocat

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.