שוק הסלולר הוא כידוע הפכפך מאוד: פעם אתה למעלה ופעם אתה למטה. את זה ראינו בבירור בשנתיים האחרונות באהדת קהל המשתנה משנה לשנה, מותגים סינים שעולים וכמה חברות שכמעט נעלמו מהשוק.

כשסמסונג מרוויחה, LG מפסידה

הדוח הרבעוני של IDC שהתפרסם אמש, מעיד על השינויים הברורים בשוק. הפותחת הראשונה היא סמסונג (Samsung) עם מכירות של 77 מיליון יחידות בין חודש אפריל ליוני השנה. מעט פחות מהרבעון הקודם אך זו נחשבת לעלייה של 5.5% בהשוואה לשנה שעברה, אבל לא משקף את הדוחות הכספיים שלה, בהם היא מציגה גידול של 18% בהכנסות ברבעון זה. כמובן, בזכות Galaxy S7 ו-S7 Edge שהצליחו לתקן לכפות על ההפסד של הדור הקודם והצלחתם של דגמי Galaxy J5/J7 לשוק הביניים.

LG לעומתה שלא נמצאת בחמישייה הפותחת, רשמה הפסדים ברבעון האחרון של 132 מיליון דולר. זאת ככל הנראה בשל מכירות חלשות ל-LG G5 שלא הצליח כמצופה בארה”ב (שהושק שם ב-1 לאפריל). התקווה הגדולה שלה, הן דווקא סדרות K ו-X החדשות המיועדות לפלח השוק הביניים ומטה.

אפל בדרך למקום השלישי

אם לא נראה שינויים מרחיקי לכת ב-iPhone 7, אפל (Apple) כנראה עלולה להפסיד את המקום השני ליצרנית המכשירים הסינית וואווי (Hauwei). מכירות הטלפונים של אפל צנחו ב-15% ברבעון האחרון לכדי 40.4 מיליון מכשירים, המשך ישיר למגמה של הרבעון הקודם. וואווי לעומתה עלתה במקצת ל-32.1 מיליון מכשירים שנמכרו, מה שאומר כי יש סיכוי כי זו תצליח לעקוף את אפל כבר בנתוני הרבעון הבא.

לוואווי יש עוד נתון להתגאות בו: במחצית הראשונה של 2016 היא צמחה ב-25% במכירות העולמיות וההכנסות צמחו ב-40%, זאת בזמן ששוק הטלפונים גדל רק ב-3%. נתונים אלה הופכים אותה למתחרה רצינית שמאיימת לא רק על אפל, אלא גם על סמסונג אם כי הפערים עדיין גדולים. לוואווי יש עדיין עניינים לא פתורים עם ממשלת ארה”ב, שם השוק עדיין מסתכל עליה בחשדנות.

במקום הרביעי והחמישי ברשימת המכירות נמצאות יצרניות סיניות גם כן – OPPO עם צמיחה של 136% (!) ומכירות של 22.6 מיליון מכשירים בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד ו-Vivo עם מכירות של 16.4 מיליון מכשירים המסמן עלייה של 80.2%. באופן מפתיע, גם ברבעון זה שאומי (Xiaomi) לא נמצאת בחמישייה הפותחת.

אלו אמנם רק נתונים רבעוניים, אבל מסמנים את המגמה של השנה כולה. סמסונג חוזרת לצמיחה, אפל בירידה והסיניות לא משאירות מקום לספק מי ישלוט כאן בשנים הקרובות.