עד כמה תשפיע רכישת נוקיה (Nokia) בידי מיקרוסופט (Microsoft) על מעמדה של Windows Phone בשוק מערכות ההפעלה לטלפונים חכמים?

ובכן, חברת מחקרי השוק מעריכה שבסופו של דבר תצליח מערכת ההפעלה לחצות את מחסום ה-10%, בהיבט של נתח שוק, אבל לדעתה זה יקרה רק ב-2017. אם ההערכות שלה נכונות, מדובר בטיפוס איטי במיוחד שיבוא בעיקר על חשבונה של אנדרואיד (Android), מערכת ההפעלה של גוגל (Google) שתמשיך לשלוט בשוק עם 68.3% לעומת 17.9% של iOS, מערכת ההפעלה מבית אפל (Apple).

אבל אלו הן ההערכות לגבי 2017. ההערכות של IDC לגבי נתח השוק הגלובלי של של מערכות ההפעלה השונות ב-2013 מראות את המספרים הבאים: אנדרואיד עם 75.3%, ה-iOS עם 16.9% ואילו Windows Phone עם 3.9%. לפחות בקרב על המקום השלישי מערכת ההפעלה של מיקרוסופט כבר ניצחה בדו-קרב מול בלקברי (Blackberry) האומללה. כל שאר מערכות ההפעלה יתפסו 1.2% בלבד השנה.

מי שתולה ציפיות גבוהות במערכות ההפעלה החדשות שמגיעות אל השוק, כמו Firefox OS או טיזן (Tizen), יתאכזב. בשנים הקרובות, עד 2017 לפחות, הן אמנם יתפסו מעט יותר מהשוק, אבל יגיעו ל-1.9% לכל היותר לפי IDC.

לגבי 2013 הבשורות ליצרניות טובות בדרך כלל: השנה אמורה להראות בסיומה גידול של 7.3% לעומת גידול של 1.2% בלבד ב-2012, והמניע הוא ביקוש חזק לטלפונים חכמים בכל רחבי העולם, בעיקר למכשירים שמחירם מתחת ל-200 דולרים. זו גם השנה הראשונה בה אמורים בה המכירות הכלליות אמורות לחצות את קו מיליארד היחידות. ב-IDC צופים שב-2017 המכירות כבר יגיעו ל-1.7 מיליארד יחידות.

שתף:
-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.
 • דודו

  חברים, זה לא רע הנתון הזה. תוך ארבע שנים ווינדוס פון תשלש את עצמה. זה לא רע. כבר היום ווינדוס פון מתקרבת ל10 אחוזים באירופה כשבגרמניה היא אפילו מאיימת על OS של אפל כשההפרש ביניהן עומד על 2 אחוזים לטובת אפל. אין ספק שווינדוס פון סוגרת פערים והקניה של מייקרוסופט תייטיב את הנושא.

  • ZOOM

   ווינדוס פון לא "סוגרת פערים" אלא שוקעת לאורך השנים. בשנת 2010 היה לחלונות-פון נתח שוק עולמי של 5% ועכשיו בתום הרבעון השני של 2013 יש לה 3.7% – במילים אחרות אובדן של רבע ממה שהיה לה לפני הבכם באלמר-אילופ בפברואר 2011.
   "אין ספק שווינדוס פון סוגרת פערים והקניה של מייקרוסופט תייטיב את הנושא" – כך כתבת, דודו.
   יש לי "חיבה" מיוחדת לאנשים נטולי "ספק". מניין לך שיהיה שיפור במכירות? על סמך מה?
   לדעתי זהו רצונך האישי וכל מה שבטאת כאן אינו אלא Wishful Thinking.
   המשקיעים בבורסה, למשל, נבהלו מאד מהעיסקה הזו ומניית מיקרוסופט איבדה 18 מיליארד דולרים לאחר פירסום הידיעה. האם ציבור המשקיעים לא מאזין לדודו???
   עד היום חלק לא מבוטל מרוכשי מכשירי NOKIA LUMIA עשו זאת מבלי לדעת בדיוק מהי מערכת ההפעלה אלא אך ורק מתוך הערצה ונאמנות למותג נוקיה. ומה יקרה בהמשך? לפי ההסכם מכשירי לומיה לא יורשו להשתמש בלוגו ל נוקיה ויהיה כתוב עליהם MICROSOFT. רק מהסיבה הזו כל עוצמת השנאה למותג מיקרוסופט תבוא לידי ביטוי מלא הן אצל הלקוחות הפרטיים וחשוב יותר בקרב המפעילות.
   ישנה הסכמה כללית בקרב העוסקים בניהול שסטיבן אילופ הצליח להשיג שיא שלילי יוצא דופן והוא הוכתר כמנהל הגרוע ביותר של תאגיד בינלאומי גדול בעשרות השנים האחרונות.
   מה מביא אותך, דודו,לחשוב שמעתה והלאה אילופ יצליח במקום בו הוא נכשל באופן מחפיר בשנתיים וחצי האחרונות?
   האם אילופ הוכיח שהוא מסוגל לבנות? לא ולא! הוא רק הוכיח שהוא מסוגל להרוס.

 • ג.ד.

  עד כמה שאני אוהב לשמוע חדשות עגומות לגבי כל-מה-שהוא-מיקרוסופט, IDC לא ממש הצליחו בעבר לחזות את העתיד [1] – כלומר, לא הייתי שם כסף על התחזית הזאת.

  [1] ע"ע מיקרוסופט תעבור את IOS ב – 2015:
  http://www.electronista.com/articles/11/06/09/idc.long.term.forecast.sees.android.wp7.past.ios/

 • בולי

  מי אמר שלא היה שוה לקנות את נוקיה ? 🙂 באלמר גאון הדור

 • א

  מצייר בשלמות את מצבן העגום של מיקרוסופט ונוקיה, נראה כי דווקא iOS תשמור על יציבות ואף מעט תתחזק-מה שמבטיח למשך עוד כמה שנים את העליונות של חברת אפל בתחום.

 • יוסיHD

  לפני חצי שנה IDC אמרו שב 2015 WP תהיה מקום שני ותעקוף את IOS…

  • א

   אנשים מחכימים עם הזמן, מן הסתם שככל שהמידע יותר עכני כך הוא יותר רלוונטי.
   תהיה בטוח, לא מדובר בחובבנים.

 • מירון

  וואו עד אז אייאואס עוד תהיה בחיים?

 • y

  ההערכות היו שעד 2015 wp תהיה שניה לאחר אנדרואיד ושios של אפל שלישית .