אינסטגרם, וואטסאפ, פייסבוק. כולנו מצלמים ומצלמים בלי סוף. לכל התמונות הללו יש מחיר המתבטא בתפיסת נפח אחסון בזכרון הטלפון שלנו. אז איך נשמור על כל התמונות שלנו מבלי 'לסתום' את הזכרון בסמארטפון?

אחד השינויים המשמעותיים ביותר שהכניסו הטלפונים החכמים לחיים שלנו הוא צילום תמונות. לא, לא שלפני כן לא השתמשנו במצלמות דיגיטליות כדי לעשות זאת, אבל עם טלפון חכם, שגם ככה נמצא ביד או בכיס שלנו כל הזמן, אנחנו פשוט עושים זאת הרבה יותר, ובכל הזדמנות.

חסכו מקום, אחסנו בענן. תמונה: Shutterstock

מגוון האפשרויות המתקדמות שמציעות כיום אפליקציות הצילום, כגון צילום רצוף של תמונות בעת שמחזיקים את כפתור הצילום, והשיפור המשמעותי באיכות המצלמות שבהן מצוידים הטלפונים החכמים, יכולים להוביל לכך שזיכרון האחסון הפנימי של המכשיר יתמלא במהירות. הבעיה בכך היא, שאנו זקוקים לנפח הזכרון היקר והמוגבל הזה לשם התקנת אפליקציות נוספות בעתיד, וגם לשם פעולה מהירה של הסמארטפון והאפליקציות שכבר כעת מותקנות בו.

"אז מה הבעיה? נקנה כרטיס זכרון ונרחיב את הזכרון", אתם אומרים? למרות ההתקדמות הטכנולוגית, כרטיסי זכרון עדיין לא זולים.  בנוסף, בחלק מהמכשירים, ובהם האייפון הנפוץ, אין בכלל את האופציה להכניס כרטיס זכרון. מחירי הזכרון גם מתבטאים במחיר מכשיר הסמארטפון עצמו. ככל שנפח הזכרון גדול יותר כך המכשיר יעלה יותר ואנחנו רוצים להוזיל את העלויות, לרכוש סמארטפון במחיר שפוי, ועדיין להנות מאפשרות הצילום ללא הפסקה ובלי לדפוק חשבון.

אז מה עושים? פתרון זול, מוצלח במיוחד, שמתאים לכולם ולכל מכשיר הוא להשתמש בשירותי אחסון בענן. כמעט כל חברה בתחום מציעה לפחות נפח אחסון מסוים בחינם. בנוסף, כיום, עם תוכניות המחירים (ובייחוד גלישה ללא הגבלה) שמציעות חברות הסלולר, לא צריך גם לחשוש מגישה לשירותי ענן באמצעות אינטרנט סלולרי, כך שאפשר להשתמש באחסון ענן באופן רציף גם מבלי לחכות  או לחפש נקודת WiFi חמה.

לצלם ישירות
אם נתרכז בתחום הצילום והתמונות, משתמשי אנדרואיד (Android) כבר יודעים שהעלאת תמונות לשירות האחסון פיקסה (Picasa), או לגוגל פלוס (Google+), לא מעלימה את התמונות מהטלפון, מכיוון שהן ממשיכות להופיע, בסידור לאלבומים, תחת יישום הגלריה הסטנדרטי. גם לאנשי ה-iPhone יש שירות ואפליקציית ענן משלהם, iCloud, שמאפשרת, בין השאר, לשמור תמונות. גם שירות אחסון ושיתוף התמונות פליקר (Flickr) עבר לאחרונה שדרוג והוא מציע לא פחות מטרה-בייט של שטח אחסון בחינם. לכל אתר אחסון כזה יש בדרך כלל אפליקציה עבור כל הפלטפורמות שמאפשרת להעלות בקלות יחסית את התמונות לשירות, ואחר כך גם לצפות בהן.

בזירה המקומית והקרובה, עם שרתים שנמצאים במרחק קצר יחסית מהמשתמשים ולא מעבר לים (מה שמקל על מהירות הגישה והזרמת המדיה), מציעה בזק ללקוחות האינטרנט שלה את Bezeq Free Cloud. השירות מציע ממשק בעברית מלאה וגם משהו נוסף: שמירה בחינם וללא הגבלת נפח. גם אם תעלו אליו 100,000 תמונות בתוספת עוד 2,000 סרטוני וידאו, לא תדרשו לשלם. גם במקרה הזה יש כמובן אפליקציות מתאימות ל-iOS ולאנדרואיד שגם כוללות, בין השאר, אפשרות 'העלאה אוטומטית'  – העלאת תמונות ושמירתן בחשבון הענן של המשתמש מייד לאחר צילומן.

צריך גם לזכור שכאשר משתמשים בשירות אחסון בענן עבור קבצים (וכאן ראוי להזכיר גם את SkyDrive של מיקרוסופט (Microsoft) וכמובן Dropbox), מקבלים עוד יתרון מעבר למקום אחסון: שיתוף וגיבוי. ברגע שתמונה או סרטון וידאו נמצאים בענן, או בעצם כל קובץ לצורך העניין, הם נגישים מכל מקום ומכל מכשיר, כולל מחשב ביתי כמובן, ואם חס וחלילה הטלפון הולך לאיבוד, לפחות התמונות שצולמו בו נשארות מאחור ללא פגע.

מעוניין בנפח אחסון לסמארטפון בחינם? לחץ כאן

הכתבה נכתבה בשיתוף בזק